Ε-κλαίγοντας Album

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Rob Mazurek ... γεννημενος στο Νιου Τζερσυ, μεγαλωμενος στο σκοταδο-Σικαγο, δεν πρεπει να λυπει (λυπη) απο το e-κλαιγοντας.
(Calma Gente)εν αρχη

(Rob Mazurek & Emmett Kelly - Alien Flower Sutra) εν εξελιξει

-πολλα μπορει καποιος να πει για τον ηχο και το συναισθημα που αποπνεουν τα εργα του, αλλα προτιμοτερο το αλκοολ και η ενδοσκοπηση και διαλογιζμος , ο ιδιος αλλωστε δεν ειναι πολυ ομιλητικος, αντεγκραου γαρ-
 
Last edited:




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
!!!
A last drink on one of those lazy days in April. A slight heaviness lies in the room. An electric chamber orchestra plays melodies full of mysteries. Dark, dissonant music for nighthawks. A sad seriousness that hardly fits into this silly time that surrounds us so mercilessly.

The musical influences merge into a Sound Noir carried by guitarist Mika Bajinski's timelessly glacier-melting voice. With cellist Marie–Claire Schlameus, double bassist Yoyo Röhm (Mick Harvey Band/Martin Dean) and Kristof Hahn (Swans/Pere Ubu) on lap steel guitar, Bajinski heads a band that can confidently point to a wealth of musical experience and should be considered the most interesting new band to come out of the Berlin swamp at the moment.

“Nous,” the debut LP (Grand Chess Records) by Sometimes With Others, is a mature mixture of classical instrumentation and experimental interludes with a love for effect that need not fear great comparisons. Sometimes With Others are more complex and at the same time more open than their taciturn colleagues Bohren & der Club of Gore and a comparison of Bajinski's sonorous voice with that of Nico is almost too obvious.

Such comparisons, however, are quickly shattered by the uniquely dense sound, which will sweeten the sunrise for all creatures of the night. A soundtrack for all friends of the night, the loneliness in a hotel room, staring at the fridge and the daily waiting for the darkness.

- Stefan Ernsting (www.popmoderne.de)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Επ, τι νήμα είναι εδω.? Δεν πιστεύω να βάζουμε τίποτε αβάντ γκάρντ. :D

Ας βάλω κάτι επίκαιρο, λόγω Λάνθιμου και 'Εμμας Στόουν.

Δε λέω,ωραίο ιδιαίτερα το κοντσέρτο για φλάουτο με τον...Χωσεκάβα αλλά μετά από αυτό χρειάζεται ένα...τονωτικό για τετρακέφαλους και γλουτιαίους.

Noisia * - "Closer"
1655833503862.png

* όπως λένε...nausea :biggrin:
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
εντελως ακαταλληλον για τους μη εχονταςς........ δε λεω....
μη πατησουν καν το play....
Επειδή, προφανώς δεν με παρακολουθείς, έχω (και) ενισχυτή Μόσφετ 400 W και αριθμό και μέγεθος γούφερ σαν τα δικά σου αλλά πιο ευαίσθητα. Το play βέβαια πάλι δεν το πάτησα για πάνω απο 5 δευτερόλεπτα και πάλι επειδή ήταν reply απο τον Bhutia, για άλλο όμως λόγο καθώς δεν ακούω τέτοιου είδους μουσική. Μου αρέσουν τα σύνθ και η ντράμς αλλά να είναι ενταγμένα , και να έχουν τον ρόλο τους και νόημα σε μια μπάντα, άσε που έχω το κακό ελάττωμα να θέλω να τα παίζουν άνθρωποι. :D Πολύ βαρετό άκουσμα, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον να του αρέσει. Εαν ακούσω πάνω απο 5 λεπτά τέτοια μουσική με βλέπω δολοφόνο ή στο τρελάδικο χα χα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...Εαν ακούσω πάνω απο 5 λεπτά τέτοια μουσική με βλέπω δολοφόνο ή στο τρελάδικο χα χα.
Ή στο...avsite - ώστε να συνδυάζονταν και τα δύο ενδεχόμενα. :lolsign:

H πεμπτουσία της Μουσικής έγκειται στο να υπερβούμε την απλή ακρόαση περνώντας σε στάδιο συμβιώματος με το έργο που μας ενδιαφέρει...
Απ'όσο φαντάζομαι πάντως η Μουσική των πλανητικών σωμάτων στο ηλιακό μας σύστημα που έγινε κιόλας πρόσφατα αντικείμενο θαυμασμού - δεν πρέπει να παίζεται από...ανθρώπους. :sneaky:
Η δημοσίευση επιχειρημάτων απαρνητικών για συγκεκριμένα μουσικά ιδιώματα δεν είναι δείγμα φιλοσοφίας και ισχυρής άποψης αλλά...ξυλοσοφίας (= ΄΄σοφία΄΄ που θέλει...ξυλοφόρτωμα)

Ας δούμε λοιπόν και δύο jazz έργα με φυσικά όργανα και δομή που ξεφεύγει από τα τετριμμένα...



 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ή στο...avsite - ώστε να συνδυάζονταν και τα δύο ενδεχόμενα. :lolsign:

H πεμπτουσία της Μουσικής έγκειται στο να υπερβούμε την απλή ακρόαση περνώντας σε στάδιο συμβιώματος με το έργο που μας ενδιαφέρει...
Απ'όσο φαντάζομαι πάντως η Μουσική των πλανητικών σωμάτων στο ηλιακό μας σύστημα που έγινε κιόλας πρόσφατα αντικείμενο θαυμασμού - δεν πρέπει να παίζεται από...ανθρώπους. :sneaky:
Η δημοσίευση επιχειρημάτων απαρνητικών για συγκεκριμένα μουσικά ιδιώματα δεν είναι δείγμα φιλοσοφίας και ισχυρής άποψης αλλά...ξυλοσοφίας (= ΄΄σοφία΄΄ που θέλει...ξυλοφόρτωμα)

Ας δούμε λοιπόν και δύο jazz έργα με φυσικά όργανα και δομή που ξεφεύγει από τα τετριμμένα...



Δεν είχα σκοπό την απαξίωση αλλά την έκφραση προσωπικού γούστου. Π΄ρπει να είμαι απο τα άτομα μετρημένα στα δάχτυλα ενος χεριού που ακούνε (και μπορούν και ακούγανε , άσε που κατέληξα αλλά δυνητικά μπορώ ακόμη και τώρα εαν το ήθελα) τα πάντα , εκτός απο EDM και κάτι εξπεριμένταλ (τα τελευταία εξάλλου ο σκοπός του δεν είναι αυτός, είναι για μουσικούς και μεταξύ αυτών κυρίως, άσε που μερικοί είναι της μόδας να λένε ότι τα ακούνε , δήθεν τα κατανοούνε και τους αρέσουνε κιόλας χωρίς να είναι μουσικοί, πράγμα πολυ σπάνιο έως αδύνατον στο ποσοστό που εμφανίζετα).

Επίσης μόνο για το συγκεκριμένο εξέφρασα άποψη περι βαρετότητας , όπως και μουσικά είναι (αντικειμενικά). Εαν δεν κατανοείς (και όσοι δεν) και λίγο χιούμορ, γενίκευσης ώστε κάποιος να περάσει αυτό που θέλει .... δεν φταίω εγω χα χα. Άλλα μου αρέσουν, π.χ. ο Δεκέμβριος βάζει κάποια απο αυτά (δεν ξέρω πως το κάνει) που μου αρέσουν χα χα.

Δεν την ξέρω εξάλλου την "σκηνή". Παώ τραγούδι με το τραγούδι. Δεν είμαι ακόλουθος καμιας σκηνής. Σε όλα υπάρχουν κακές δουλειές και καλές. Και το δικό μου πόστ που έβαλα δεν ήταν κατ' ανάγκην για το ατονάλ που δεν τρελαίνομαι, αλλά για να συμβαδίσω (και σεβαστώ) με το νήμα και το "ρεύμα" του, όπως αντιλήφθηκα (μπορεί λάθος) να επικρατεί.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ως "γνωστόν" και αναλυθέν επιστημονικά , εξάλλου, η όμορφιά αυτής της σκηνής είναι το μεγαλύτερο διάστημα που κρτάει το τραγούδι είσαγάγωντας τον ακροάτη σε ενα τράνς, καθως οι μελέτες έχουν δείξει ότι με τίποτε δεν μπορεί ενα τραγούδι 2-3 λεπτών να γίνει κατανοητό και να δημιουργήσει συναισθηματικό ή άλλο κλίμα (πέρνα διασκέδασης) στον ακροατή. Τίποτε άλλο η προσφορά του στην ουσία. Αλλά γιατί δεν ακούει κανένας κλασική που το έχει αυτό απο πάντα στην δομή της. Π.χ. το έχουςν και οι Eloy κσι οι pink Floyd κλπ θεματικά (ασχέτως γούστου).
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Εμένα πάντως μου αρέσει ο πλουραλισμός των album που παρουσιάζονται εδώ. :thumbsup:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αυτό το τελευταίο πολύ ιντελεκτουέλ, για να μην πω για τα πιατίνια και τα σέικερ, τι είναι αυτά, που γυρνούν γύρω γύρω απο το κεφάλι μου., αριστερά - δεξιά στην σκηνή και με ζαλίζουν :D Ιμμέρσιβ κατάντησε και η ECM χα χα.

Το έθαψα και αυτό. :D

Υ.Γ. : Άντε σας αφήνω ήσυχους, εσείς είστε σοβαροί άνθρωποι και το νήμα σοβαρό. Πάω στον Κο Χρήστο που με ανέχεται και με καταλαβαίνει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτό το τελευταίο πολύ ιντελεκτουέλ, για να μην πω για τα πιατίνια και τα σέικερ, τι είναι αυτά, που γυρνούν γύρω γύρω απο το κεφάλι μου., αριστερά - δεξιά στην σκηνή και με ζαλίζουν :D Ιμμέρσιβ κατάντησε και η ECM χα χα.

Το έθαψα και αυτό. :D

Υ.Γ. : Άντε σας αφήνω ήσυχους, εσείς είστε σοβαροί άνθρωποι και το νήμα σοβαρό. Πάω στον Κο Χρήστο που με ανέχεται και με καταλαβαίνει.
Μπορείς να μένεις και να λες όσα έχεις κατά νου,αλλά βάζε και κανα...album. :wink:
Εμένα πάντως μου αρέσει ο πλουραλισμός των album που παρουσιάζονται εδώ. :thumbsup:

 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
The Legendary Pink Dots "The 13th Step"...
View attachment 255778
Έχω 3-4 άλμπουμ βινύλια και απο αυτούς χα χα, αλλά παλιά. Πως άλλαξαν έτσι, δεν τους αναγνώρισα. Δεν τα παρακολουθώ πλέον Bhutia, εδω και πολλά χρόνια (κάπου 15-18). Σε αυτόυς ειδικά έχω μείνει στο ΄92, ΄95 ούτε θυμάμαι. Η κατάρα του να ακούς πολλά είδη.Τα ψιλοβαριέμαι πια όλα αυτά. Μόνο στην κλασική βρίσκω συνέχες ενδιαφέρον πέλον.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Άντε ας βάλω κάτι να μην λές (τυφλά απο το ράφι, το ακούω τώρα, δίπλα είχα τους The Shivers). Δεν θα σας αρέσουν για αυτό δεν βάζω. Εγω άκουγα χαρούμενα ζωντανά πράγματα (και ας είχαν και θλίψη).



Λίγα που με ενδιέφεραν, τα παρακολοθούσα άντε μάξιμουμ μέχρι το 2005 χα χα.
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top