Ε-κλαίγοντας Album




Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Penny Ikinger .... Η πρώην κιθαρίστρια του Louis Tillett στους Wet Taxis αλλά και συνεργάτιδα μετά.


Υ.Γ : Ακούει και Marianne Faithfull (Decca)στο "πικάπ¨, απο ότι μόλις παραητήρησα. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Και όπως ειπε κάποιος, τρία πράγματα καλούμαστε να έχουμε την ευθύνη σαν πραγματικά έξυπνοι άνθρωποι να έχουμε σαν στόχο αλλά και ευθύνη να κυνηγήσουμε για κατανόηση της θέσης μας, το καλό, την αλήθεια και την ομορφιά. Επειδή τα πρώτα δυο είναι δύσκολα, όταν τα βρίσκουμε δύσκολα, πάντα να καταφεύγουμε στο τρίτο που είναι πιο εύκολο. Στις διαφορές μορφές τέχνης το τελευταίο μπορεί να αναγνωρισθεί πιο εύκολα.

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Penny Ikinger .... Η πρώην κιθαρίστρια του Louis Tillett στους Wet Taxis αλλά και συνεργάτιδα μετά.


Υ.Γ : Ακούει και Marianne Faithfull (Decca)στο "πικάπ¨, απο ότι μόλις παραητήρησα. :D
Εξαιρετική επιλογή...Επόμενος στόχος η προσήλωση στην επιταγή του παρόντος νήματος που ζητά την κατάθεση ολόκληρων album...

 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εξαιρετική επιλογή...Επόμενος στόχος η προσήλωση στην επιταγή του παρόντος νήματος που ζητά την κατάθεση ολόκληρων album...

Δεν είναι διαθέσιμο σε εμάς. Εξωτερικό είσαι ?

Βάλε το Tokyo.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν είναι διαθέσιμο σε εμάς. Εξωτερικό είσαι ?

Βάλε το Tokyo.
Ο παρακάτω σύνδεσμος πρέπει να ανοίγει και από την Ελληνική επικράτεια...

Όπως κάνω και με τον Decembered,θα βάζω like σε όσα προτείνεις ακόμα και προτού να τα έχω ακούσει,αφού με γνώμονα προηγούμενες δημοσιεύσεις εδώ και σε άλλα νήματα εμπιστεύομαι πλήρως τις προτιμήσεις σου.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ο παρακάτω σύνδεσμος πρέπει να ανοίγει και από την Ελληνική επικράτεια...

Όπως και με τον Decembered,θα βάζω like σε όσα προτείνεις ακόμα και προτού να τα έχω ακούσει,αφού με γνώμονα προηγούμενες δημοσιεύσεις εδώ και σε άλλα νήματα εμπιστεύομαι πλήρως τις προτιμήσεις σου.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αυτό είναι ενα κοπλιμέντο που δεν μπορώ να το δεχτώ, καθώς δυστυχώς αντικειμενικά δεν ισχύει. Ούτε όσον αφορά εσένα , ούτε όσον αφορά τον Δεκέμβριο. Εξάλλου τα έχω παρατήσει εδω και δεκαετίες, όπως σου είπα. Με το ζόρι ακολουθώ λόγω παλαιών εμπειριών. Ευχαριστώ πάντως. Αυτά που βάζω θα μπορούσα να τα βάζω ήδη απο το 1990, No progress. Εσείς είστε η συνέχεια, εαν και ο Δεκέμβριος με αποκήρυξε, ακούω λέει πολύ αβάντ γκάρντ. :D
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Άντε ας βάλω κάτι να μην λές (τυφλά απο το ράφι, το ακούω τώρα, δίπλα είχα τους The Shivers). Δεν θα σας αρέσουν για αυτό δεν βάζω. Εγω άκουγα χαρούμενα ζωντανά πράγματα (και ας είχαν και θλίψη).



Λίγα που με ενδιέφεραν, τα παρακολοθούσα άντε μάξιμουμ μέχρι το 2005 χα χα.

Ολόκληρο το άλμπουμ.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Η μουσική απο την ταινία Diva (1981) του Jean-Jacques Beineix που με τα επόμενα φίλμ του Moon in the Gutter (1983) και το Betty Blue (1986) αλλά και μαζί με τους Luc Besson (Subway, The Big Blue, Nikita, Leon) και Leos Carax αποτέλεσαν το ονομαζόμενο απο τους κριτικούς Cinéma du look, που επηρέασε όλους τους μετέπειτα σκηνοθέτες στην αρτιστική φόρμα που ακολούθησαν. Αναφορές Αμερικανών κριτικών ότι οι πρώτες ταινίες του Tim Burton ήταν επηρεασμένες στη φόρμα τους απο το movement αυτό, πέραν των κοφτών χωρίς σε ανάλυση σε βάθος χαρακτήρες που εναλλάσσονται γρήγορα , δεν θυμάμαι να έχω διαπιστώσει. Εκτός πάλι εαν εννοούν την χρησιμοποίηση της ποπ underground κουλτούρας τα οποία εμπνεύστηκε. Πάνε και πολλά χρόνια απο 1985 που την είδα (και τις άλλες μεταξύ 1985 -1990). Εαν και η ταινία είναι αμφιλεγόμενη όσον αφορά την σκηνοθεσία και το στόρυ της η μουσική είναι πολυ καλή και καλή εγγραφή. Εγω το έχω σε βινύλιο απο τότε, σε cd δεν νομίζω να έχει βγεί ποτέ , πρόσφατα το 2020 βγήκε σε Blu Ray και εαν δεν ήταν ο ίδιος ο Valdimir Cosma μόλις το 2018 να το ποστάρει στο You Tube δεν ξέρω που άλλου θα μπορούσε κανείς να το ακούσει. Το Spotify, έχει μόνο κάτι παραλλαγές στο ιδιο θέμα του La Wally και άλλων λίγων του Cosma. Τεσπά δεν ξέρω τι έχει κάνει εκεί αυτός, πάντως δεν αντικατοπτρίζει καθόλου το κλίμα της ταινίας και την ροή του μουσικού θέματος που έτσι όπως ήταν στην ταινία, είναι μόνο στο You Tube απο τον Cosma αναρτημένο και αυτό προτείνω να ακούσετε τουλάχιστον πρώτο. Η ηχητική ποιότητα είναι ιδια.

Όλα έχουν καταπληκτικό βάθος αλλά ειδικά το Νο. 4 και Νο. 15 αφιερωμένα στον @kanakiani που όταν λέει για φωνές απο τον ¨Αδη, κάποιοι που λένε ότι δήθεν δεν ακούνε βάθη, τον κοροιδεύουνε. :D Η απορία μου είναι γιατί το λένε τόσοι πολλοί ? χα χα. Πάντως, όσοι δεν ακούνε και σε αυτά τα δυο κομμάτια, κάτι έχει το στήσιμό τους. Τζάμπα οι μετρήσεις. Το βινύλιο πάντως του Diva, τα έχει. Εδω τώρα που άκουσα με τα ακουστικά το mp4 τα έχει, αλλά δεν νομίζω να έχει την τόσο καλή ροή της μουσικής μέσα στην σκηνή και τα σβησίματα της νότας (δεν είναι και το ιδανικό τα ακουστικά για να το αντιληφθώ αυτό τουλάχιστον στο βαθμό και στύλ που το εμφανίζουν τα ηχεία, ιδίως το πρώτο). Αλλά το βάθος το έχει.

Επίσης στον @editor που άνοιξε ενα θέμα πρόσφατα και αναφερθηκε ότι το You Tube έχει πιο πολλά "σπάνια" πράγματα απο το Spotify και για το οποίο έχει δίκιο.

Στον ρόλο της Cynthia η ίδια η Αμερικανίδα σοπράνο Wilhelmenia Wiggins Fernandez, την οποία ο φτωχός ταχυδρόμος, ερωτευμένος με την opera ήρωας μας .... spoiler σταματήστε να διαβάζετε ..... ερωτεύεται και την οποία παράνομα ηχογραφεί σε μια υψηλής ποιότητας bootleg ηχογράφηση με Nagra κασετόφωνο (έχει ενδιαφέρον και Χαι Φαι χα χα) εντός του opera house και ενω αυτή δεν έχει ηχογραφηθεί ποτέ καθώς θεωρεί ότι αυτό θα έκλεβε την ψυχή της εκτέλεσης και δεν έχει ακούσει και ποτέ την φωνή της ηχογραφημένη, πράγμα που κάνουν μαζί στο τέλος της ταινίας.



 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτό είναι ενα κοπλιμέντο που δεν μπορώ να το δεχτώ, καθώς δυστυχώς αντικειμενικά δεν ισχύει. Ούτε όσον αφορά εσένα , ούτε όσον αφορά τον Δεκέμβριο. Εξάλλου τα έχω παρατήσει εδω και δεκαετίες, όπως σου είπα. Με το ζόρι ακολουθώ λόγω παλαιών εμπειριών. Ευχαριστώ πάντως. Αυτά που βάζω θα μπορούσα να τα βάζω ήδη απο το 1990, No progress. Εσείς είστε η συνέχεια, εαν και ο Δεκέμβριος με αποκήρυξε, ακούω λέει πολύ αβάντ γκάρντ. :D
H έννοια ενός κοπλιμέντου είναι ακριβώς αυτή,δηλαδή το να μην ανταποκρίνεται με πλήρη αντικειμενικότητα στην πραγματικότητα. :wink:
(Το λιγότερο που θα μπορούσα να εκφράσω για ένα μέλος - φωνή της...δικαναλικής μας συνείδησης)

Ο τίτλος του Sangoma απονέμεται από τη φυλή των Zulu σε άτομα με ιδιαίτερες ικανότητες στο μυστικισμό και τη θεραπευτική δράση.Ή φωνή της Ann Mortifee ξετυλίγει συναρπαστικούς λαβυρίνθους με κέντρο τις Νοτιαφρικανικές της ρίζες κι έξοδο στη γαλήνη της ψυχής.

 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Η Αφρική είναι το μέλλον, να σπάσει λίγο το βαρετό της Δυτικής μουσικής. Είναι η ελπίδα για τα blues να γυρίσουν επιτέλους απο εκεί που προήλθαν.

 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Η μουσική απο την ταινία Diva (1981) του Jean-Jacques Beineix που με τα επόμενα φίλμ του Moon in the Gutter (1983) και το Betty Blue (1986) αλλά και μαζί με τους Luc Besson (Subway, The Big Blue, Nikita, Leon) και Leos Carax αποτέλεσαν το ονομαζόμενο απο τους κριτικούς Cinéma du look, που επηρέασε όλους τους μετέπειτα σκηνοθέτες στην αρτιστική φόρμα που ακολούθησαν. Αναφορές Αμερικανών κριτικών ότι οι πρώτες ταινίες του Tim Burton ήταν επηρεασμένες στη φόρμα τους απο το movement αυτό, πέραν των κοφτών χωρίς σε ανάλυση σε βάθος χαρακτήρες που εναλλάσσονται γρήγορα , δεν θυμάμαι να έχω διαπιστώσει. Εκτός πάλι εαν εννοούν την χρησιμοποίηση της ποπ underground κουλτούρας τα οποία εμπνεύστηκε. Πάνε και πολλά χρόνια απο 1985 που την είδα (και τις άλλες μεταξύ 1985 -1990). Εαν και η ταινία είναι αμφιλεγόμενη όσον αφορά την σκηνοθεσία και το στόρυ της η μουσική είναι πολυ καλή και καλή εγγραφή. Εγω το έχω σε βινύλιο απο τότε, σε cd δεν νομίζω να έχει βγεί ποτέ , πρόσφατα το 2020 βγήκε σε Blu Ray και εαν δεν ήταν ο ίδιος ο Valdimir Cosma μόλις το 2018 να το ποστάρει στο You Tube δεν ξέρω που άλλου θα μπορούσε κανείς να το ακούσει. Το Spotify, έχει μόνο κάτι παραλλαγές στο ιδιο θέμα του La Wally και άλλων λίγων του Cosma. Τεσπά δεν ξέρω τι έχει κάνει εκεί αυτός, πάντως δεν αντικατοπτρίζει καθόλου το κλίμα της ταινίας και την ροή του μουσικού θέματος που έτσι όπως ήταν στην ταινία, είναι μόνο στο You Tube απο τον Cosma αναρτημένο και αυτό προτείνω να ακούσετε τουλάχιστον πρώτο. Η ηχητική ποιότητα είναι ιδια.

Όλα έχουν καταπληκτικό βάθος αλλά ειδικά το Νο. 4 και Νο. 15 αφιερωμένα στον @kanakiani που όταν λέει για φωνές απο τον ¨Αδη, κάποιοι που λένε ότι δήθεν δεν ακούνε βάθη, τον κοροιδεύουνε. :D Η απορία μου είναι γιατί το λένε τόσοι πολλοί ? χα χα. Πάντως, όσοι δεν ακούνε και σε αυτά τα δυο κομμάτια, κάτι έχει το στήσιμό τους. Τζάμπα οι μετρήσεις. Το βινύλιο πάντως του Diva, τα έχει. Εδω τώρα που άκουσα με τα ακουστικά το mp4 τα έχει, αλλά δεν νομίζω να έχει την τόσο καλή ροή της μουσικής μέσα στην σκηνή και τα σβησίματα της νότας (δεν είναι και το ιδανικό τα ακουστικά για να το αντιληφθώ αυτό τουλάχιστον στο βαθμό και στύλ που το εμφανίζουν τα ηχεία, ιδίως το πρώτο). Αλλά το βάθος το έχει.

Επίσης στον @editor που άνοιξε ενα θέμα πρόσφατα και αναφερθηκε ότι το You Tube έχει πιο πολλά "σπάνια" πράγματα απο το Spotify και για το οποίο έχει δίκιο.

Στον ρόλο της Cynthia η ίδια η Αμερικανίδα σοπράνο Wilhelmenia Wiggins Fernandez, την οποία ο φτωχός ταχυδρόμος, ερωτευμένος με την opera ήρωας μας .... spoiler σταματήστε να διαβάζετε ..... ερωτεύεται και την οποία παράνομα ηχογραφεί σε μια υψηλής ποιότητας bootleg ηχογράφηση με Nagra κασετόφωνο (έχει ενδιαφέρον και Χαι Φαι χα χα) εντός του opera house και ενω αυτή δεν έχει ηχογραφηθεί ποτέ καθώς θεωρεί ότι αυτό θα έκλεβε την ψυχή της εκτέλεσης και δεν έχει ακούσει και ποτέ την φωνή της ηχογραφημένη, πράγμα που κάνουν μαζί στο τέλος της ταινίας.



Αυτή την εποχή και μέχρι βαρύ Σεπτέμβρη ακρόαση μόνο στη βεράντα για χαλαρωση.
C926E97D-5E16-43B0-899E-D30A6C339E39.jpeg

κράτα σημείωση για τότε να γίνει ακρόαση σοβαρή❤❤
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η μουσική απο την ταινία Diva (1981) του Jean-Jacques Beineix που με τα επόμενα φίλμ του Moon in the Gutter (1983) και το Betty Blue (1986) αλλά και μαζί με τους Luc Besson (Subway, The Big Blue, Nikita, Leon) και Leos Carax αποτέλεσαν το ονομαζόμενο απο τους κριτικούς Cinéma du look, που επηρέασε όλους τους μετέπειτα σκηνοθέτες στην αρτιστική φόρμα που ακολούθησαν. Αναφορές Αμερικανών κριτικών ότι οι πρώτες ταινίες του Tim Burton ήταν επηρεασμένες στη φόρμα τους απο το movement αυτό, πέραν των κοφτών χωρίς σε ανάλυση σε βάθος χαρακτήρες που εναλλάσσονται γρήγορα , δεν θυμάμαι να έχω διαπιστώσει. Εκτός πάλι εαν εννοούν την χρησιμοποίηση της ποπ underground κουλτούρας τα οποία εμπνεύστηκε. Πάνε και πολλά χρόνια απο 1985 που την είδα (και τις άλλες μεταξύ 1985 -1990). Εαν και η ταινία είναι αμφιλεγόμενη όσον αφορά την σκηνοθεσία και το στόρυ της η μουσική είναι πολυ καλή και καλή εγγραφή. Εγω το έχω σε βινύλιο απο τότε, σε cd δεν νομίζω να έχει βγεί ποτέ , πρόσφατα το 2020 βγήκε σε Blu Ray και εαν δεν ήταν ο ίδιος ο Valdimir Cosma μόλις το 2018 να το ποστάρει στο You Tube δεν ξέρω που άλλου θα μπορούσε κανείς να το ακούσει. Το Spotify, έχει μόνο κάτι παραλλαγές στο ιδιο θέμα του La Wally και άλλων λίγων του Cosma. Τεσπά δεν ξέρω τι έχει κάνει εκεί αυτός, πάντως δεν αντικατοπτρίζει καθόλου το κλίμα της ταινίας και την ροή του μουσικού θέματος που έτσι όπως ήταν στην ταινία, είναι μόνο στο You Tube απο τον Cosma αναρτημένο και αυτό προτείνω να ακούσετε τουλάχιστον πρώτο. Η ηχητική ποιότητα είναι ιδια.

Όλα έχουν καταπληκτικό βάθος αλλά ειδικά το Νο. 4 και Νο. 15 αφιερωμένα στον @kanakiani που όταν λέει για φωνές απο τον ¨Αδη, κάποιοι που λένε ότι δήθεν δεν ακούνε βάθη, τον κοροιδεύουνε. :D Η απορία μου είναι γιατί το λένε τόσοι πολλοί ? χα χα. Πάντως, όσοι δεν ακούνε και σε αυτά τα δυο κομμάτια, κάτι έχει το στήσιμό τους. Τζάμπα οι μετρήσεις. Το βινύλιο πάντως του Diva, τα έχει. Εδω τώρα που άκουσα με τα ακουστικά το mp4 τα έχει, αλλά δεν νομίζω να έχει την τόσο καλή ροή της μουσικής μέσα στην σκηνή και τα σβησίματα της νότας (δεν είναι και το ιδανικό τα ακουστικά για να το αντιληφθώ αυτό τουλάχιστον στο βαθμό και στύλ που το εμφανίζουν τα ηχεία, ιδίως το πρώτο). Αλλά το βάθος το έχει.

Επίσης στον @editor που άνοιξε ενα θέμα πρόσφατα και αναφερθηκε ότι το You Tube έχει πιο πολλά "σπάνια" πράγματα απο το Spotify και για το οποίο έχει δίκιο.

Στον ρόλο της Cynthia η ίδια η Αμερικανίδα σοπράνο Wilhelmenia Wiggins Fernandez, την οποία ο φτωχός ταχυδρόμος, ερωτευμένος με την opera ήρωας μας .... spoiler σταματήστε να διαβάζετε ..... ερωτεύεται και την οποία παράνομα ηχογραφεί σε μια υψηλής ποιότητας bootleg ηχογράφηση με Nagra κασετόφωνο (έχει ενδιαφέρον και Χαι Φαι χα χα) εντός του opera house και ενω αυτή δεν έχει ηχογραφηθεί ποτέ καθώς θεωρεί ότι αυτό θα έκλεβε την ψυχή της εκτέλεσης και δεν έχει ακούσει και ποτέ την φωνή της ηχογραφημένη, πράγμα που κάνουν μαζί στο τέλος της ταινίας.



Το σενάριο ταινιών όπως οι ανωτέρω δεν περιέχει...στόρι,οπότε είναι άτοπη η κριτική πάνω σε αυτά... :sneaky:

Η μελωδική ευφυία των B&S ξετυλίγεται αβίαστα πάνω στην κεντρική ιδέα ότι μπορεί να έχουμε ανοιχτούς λογαριασμούς από προηγούμενες ζωές με άτομα άγνωστα σ'εμάς από την τωρινή...
1656399609548.png


Αυτή την εποχή και μέχρι βαρύ Σεπτέμβρη ακρόαση μόνο στη βεράντα για χαλαρωση.
View attachment 256345
κράτα σημείωση για τότε να γίνει ακρόαση σοβαρή❤❤
Μην αμελήσεις να προσαρμόσεις τηλεσκοπικούς βραχίονες πάνω στα ξύλα του μπαλκονιού για την εγκατάσταση των ...περιφερικών ηχείων. :biggrin:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Το σενάριο ταινιών όπως οι ανωτέρω δεν περιέχει...στόρι,οπότε είναι άτοπη η κριτική πάνω σε αυτά... :sneaky:

Η μελωδική ευφυία των B&S ξετυλίγεται αβίαστα πάνω στην κεντρική ιδέα ότι μπορεί να έχουμε ανοιχτούς λογαριασμούς από προηγούμενες ζωές με άτομα άγνωστα σ'εμάς από την τωρινή...
View attachment 256367
H Diva έχει στόρυ, δεν είναι αυτό το "θέμα" ή "πρόβλημα". Απλώς ο σκηνοθέτης δεν θέλει να σταθεί σε αυτό και για αυτό αφήνει τους χαρακτήρες ανεπεξέργαστους και κάπως νεφελώδεις στην ανάπτυξη τους. Το στόρυ υπάρχει αλλά δεν έχει πρωτεύοντα ρόλο. Εγω με τους κριτικούς δεν τα έχω καλά, όχι ότι θα έλεγα όχι σε κάποιες αναλύσεις τους ώστε να βοηθηθώ, να ανακαλύψω κάτι που μου μπορεί να μου ξέφυγε. Αυτό βέβαια το κάνω πάντα μετά , ποτέ πρίν. Το ίδιο και στην ενασχόλησή μου με επιλογές στο Χαι Φαι χα χα. Δεν θέλω να επηρρεάζομαι, εχω δική μου κρίση που την εμπιστεύομαι. Απλώς το ανέφερα καθώς όλο και κάποιος κακοπροαίρετος ή άσχετος (ίσως και εσυ δεν σε ξέρω τόσο καλά), που είτε το ειχε δει είτε μπορεί να ήθελε να το δεί (αλλά αυτό δεν ήθελα να γίνω εγω αιτία να επηρρεαστεί ώστε να το δει) θα πεταγόταν να πεί κανένα "άσχετο" ως συνήθως χα χα. Και ήθελα να γλυτώσω την βάσανο να εξηγώ. Οπότε το πέταξα ώστε να ανδιπλωθώ, εαν έλεγε κάτι κάποιος. Ευτυχώς μάλλον η προσωπικότητα σου δεν έχει επιτρέψει "υπερβολές" στο νήμα. Εν κατακλειδι, ναι δεν μπορείς να κριτικάρεις ή να το δεις σαν στόρυ και αυτό ήταν το λάθος των κακών αρχικών κριτικών , που δεν το είχαν καταλάβει καθώς ήταν κάτι καινούργιο. Αυτό εξάλλου καθυστέρησε την εδραίωση της ταινίας που παρόλο που βγήκε το 1981 και εγω ακόμη την είδα νομίζω το 1985. Άργησε διεθνώς (και πόσο μάλλον στην Ελλάδα) να "πιάσει" . Δεν ήταν ότι την είδα αργά. Απο ότι θυμάμαι ήταν νέα διανομή και το Μακεδονικό στην Θεσ/κη τα έφαιρνε γρήγορα κάθως ήταν γνώστες και προωθητές καλών ταινιών οι άνθρωποι. Με τον Μαρωνίτη συνθεατή τα βλέπαμε και καμια φορά τα σηζητούσαμε κιόλας, εμ τι νόμιζες κουλτούρα χα χα

Το θέμα των B&S μεγάλο και παρόλο εκτός της "απόλυτα" κεντραρισμένα εποχής ενασχόλησής μου αλλά μεταγενέστεροι, καθόσον είμαι όμως αναπόφευκτα "παιδί" της (καλής) πόπ λόγω γενιάς και εποχής, θα μπορούσα να γράψω πολλά. Έπαψα και αυτούς να τους παρακολουθώ εκεί κάπου στο 2000 δεν θυμάμαι κάπου στο storytelling. Και τώρα άκουσα λίγο αυτό το τελευταίο που πόσταρες. Δυσκολεύτηκα λίγο καθώς το A bit of previous είναι το όνομα του άλμπουμ αλλά δεν περιέχει το τραγούδι που βγάλανε αργότερα ! who knows why i don't care.

Δεν μπορεί να αναφέρεσαι σε όλο το άλμπουμ (που ώς συνήθως σε αυτην την μπάντα αλλά και σε άλλες της ποπ) είναι ετερογενής στιχουργικά .... όταν λες ++ ξετυλίγεται αβίαστα πάνω στην κεντρική ιδέα ότι μπορεί να έχουμε ανοιχτούς λογαριασμούς από προηγούμενες ζωές με άτομα άγνωστα σ'εμάς από την τωρινή...++

Σε ποιό ακριβώς συγκεκριμένο τραγούδι (ια) διαπίστωσες ότι υπάρχει μια τέτοια "κεντρική ιδέα". ? Λίγο που άκουσα τους στίχους όλων των τραγουδιών, μόνο αυτό (που ποστάρω) έχει κάποια στοιχεία που ίσως μπορούσε να κάνει κάποιος, κάποιον / όποιον τέτοιο συσχετισμό. Αυτό (δες βίντεο) εννοείς ή (και κάποιο) άλλο ?


Υ.Γ. :
Ενδιαφέρον ο συsχετισμός στους σκοπούς του τραγουδιού (στόχους του) με το All over now των Cranberries. (και σκιτσογραφικά σαν ιδέα , εάν και όντως "ανώτερη¨ - πιο καλά δουλεμένη). Και μελωδικά βλέπω κάποιους συσχετισμούς που ενω δεν είναι εμφανείς, έχουν κοινή ρίζα. Θα στο δικαιολογήσω , σε άλλο πόστ εαν χρειαστεί, αφου διευκρινίσουμε εαν είναι αυτό που εννοείς. Να μην γράφω άδικα.
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top