Ε-κλαίγοντας Album

Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
Πέτρο-Λούκας Χαλκιάς εκδήλωση-αφιέρωμα και βράβευση για το έργο του, στον Πέτρο-Λούκα Χαλκιά 20-09-2017 H Ένωση Ηπειρωτών Περιστερίου και ο Δήμος Περιστερίου, αναγνωρίζοντας τη τεράστια προσφορά του στην ηπειρώτικη αλλά και τη δημοτική μουσική παράδοση, διοργάνωσαν τιμητική εκδήλωση-αφιέρωμα και βράβευση για το έργο του, στον Πέτρο-Λούκα Χαλκιά, τη Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2017, στο Άλσος Περιστερίου. Κλαρίνο έπαιξαν εκτός του Πέτρου-Λούκα Χαλκιά και οι εξής: Σταύρος Καψάλης, Νίκος Φιλιππίδης, Δόκιμος Χαραλάμπους, Θοδωρής Γεωργόπουλος, Γιώργος Κωτσίνης , Δημήτρης Ζιάγκας και Τάσος Μαγκλάρας Τραγούδησαν στην εκδήλωση-αφιέρωμα οι: Σάββας Σιάτρας, Αντώνης Κυρίτσης, Κώστας Μήτσης, Παγώνα Αθανασίου, Δημήτρης Καλογήρου, Ηλίας Κόντης, Γιώργος Κόντης, Κων/νος Κόντης, Θωμάς Κυρίτσης, Λευτέρης Κωνσταντίνου, Ανδρέας Μετσοβίτης, Παπαναστάσης, Χρήστος Πότσης, Βαγγέλης Τόρης, Δημήτρης Τζουμερκιώτης, Λευκοθέα Φιλιππίδη. Τους προαναφερόμενους κλαρινίστες και τραγουδιστές, συνόδευαν οι ηπειρώτικες κομπανίες των, Πέτρου-Λούκα Χαλκιά, Νίκου Φιλιππίδη και Τάσου Μαγκλάρα Συμμετείχαν οι παραδοσιακές χορωδίες της Ένωσης Ηπειρωτών Περιστερίου και της Ομοσπονδίας Αποδήμων Μουργκάνας και χόρεψαν τα πολυμελή χορευτικά των δύο προαναφερόμενων ηπειρώτικων αποδημικών Συλλόγων. Κείμενα Επιμέλεια: Χρήστος Τούμπουρος Παρουσίαση: Μαρίκα Γκόνη Βιντεοσκόπηση – μοντάζ και διαδίκτυο Ναπολέων Ροντογιάννης δημιουργός του site http://www.giannena-e.gr
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτό που διασώζει στο δικό μου νου κομμάτια με τίτλους όπως ΄΄Ο Έρωτάς Μου΄΄ είναι να πρόκειται περί πραγματικών κομψοτεχνημάτων αντί για τυπικά καψουροτράγουδα που ακούγονται συνήθως σε σκυλάδικα συνοδεία γενναίων δόσεων αλκοόλ...

Η επόμενη επιλογή δεν γίνεται τόσο με μουσικά κριτήρια - αν και οι κλασσικές συνθέσεις τουλάχιστον στο πρώτο κατά σειρά είναι υπεράνω κριτικής - όσο με την έννοια ότι η διαδοχή - pun intended - εξωφύλλων και περιεχομένου στα album μπορεί να δώσει αλληγορικό μήνυμα...

1686218944881.png

1686219307427.png


 

Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
Αυτό που διασώζει στο δικό μου νου κομμάτια με τίτλους όπως ΄΄Ο Έρωτάς Μου΄΄ είναι να πρόκειται περί πραγματικών κομψοτεχνημάτων αντί για τυπικά καψουροτράγουδα
Πρέπει να το δείς λίγο ποιητικά το συγκεκριμένο και όχι μόνο ως προς τον στίχο.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.216
Reaction score
26.972
Οροπέδιο σήμερα (τι άλλο?) το μεγαλύτερο, κατά την ταπεινή μου άποψη, έργο του, σε στίχους του μεγάλου ποιητή Μιχάλη Κατσαρού και ένα από τα σημαντικότερα, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα, της ελληνικής δισκογραφίας, αδικημένο δυστυχώς από πλευράς δημοφιλίας. Ίσως ήταν μπροστά από την εποχή του, σίγουρα πάντως κυκλοφόρησε σε λάθος εποχή…
1686441819745.png


Δεν ακούμε «… έτυχε σε τούτο τον αιώνα / να μην ακούσεις έναν ποιητή…»




Τραγουδισμένο από τη σύζυγό του, άλλη μια εξαιρετική φωνή που πέρασε σχεδόν απαρατήρητη.




Ακούστε το ολόκληρο και δυνατά. Για να δείτε πώς θα έπρεπε να είναι το Ελληνικό Ροκ. Ήταν ο πρώτος από τα παραδοσιακά "μεγάλα" ονόματα που ασχολήθηκε με αυτό το είδος.


R.I.P. Γιάννη Μαρκόπουλε
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Album ταιριαστό με συνειδήσεις που θα ένιωθαν να καταπιέζονται... Κουαρτέτο εγχόρδων σε συνθέσεις που ξεφεύγουν από τις νόρμες της μουσικής δωματίου ανοίγοντας κρυφούς διαδρόμους σε λιμάνια αγωνίας.
1687025159069.png

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
John Zorn - "Multiplicities : A Repository of Non-Existent Objects" vol. I & II

1687429005772.png

1687429146817.png


... Avantgarde συνθέσεις που ακούγονται τόσο εξωπραγματικές και συνάμα οικείες σαν οι δομές τους να συντρόφευαν καθέναν μουσικόφιλο από την πρώτη του στιγμή .

 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Album με live εμφανίσεις στο γνωστό φεστιβάλ μεταξύ 1995-2009... Συγκλονιστικές ερμηνείες σε γνωστά κομμάτια ν'αντικατοπτρίζουν μέσα από το γρέζι την προσωπικότητα που επέζησε από το άσχετο προς τη μουσική δημιουργία ροκενρολίστικο ξεσάλωμα των δεκαετιών 60-70.

1688111440151.png

 



Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
Επιλεγμένα βάζω ΟΚ ?. Αυτά που μου αρέσουν πιο πολύ απο αυτήν. Πολυγραφότατη.

 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
PJ Harvey : " I Inside the Old Year Dying"
1688639829351.png


Μιλάμε για πάρα... Polly Jean Harvey... Εμβύθιση σ'ένα μυστηριώδες σύμπαν από την ύπαιθρο του Dorset όπου κατοικεί η καλλιτέχνης. Η παραγωγή καλλιεργεί αίσθηση αμεσότητας στερούμενη εκτεταμένες ηλεκτρονικές επεξεργασίες. Τα κομμάτια είναι ουσιαστικά μελοποιημένα δικά της ποιήματα από συλλογή που εκδόθηκε πρόσφατα. Σαγηνευτική ατμόσφαιρα που υποβάλλει τη συνείδηση του ακροατή σε ολοκληρωτική παράδοση.

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
1689492009486.png


"Drum Record" της σύγχρονης εποχής ή περίτεχνες σόλο επεκτάσεις με αφετηρία απλές ρυθμικές δομές, αυτό το album ανάβει τα αίματα και σβήνει... λυχνίες για να το ευχαριστιόμασταν.


 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.216
Reaction score
26.972
View attachment 299146

"Drum Record" της σύγχρονης εποχής ή περίτεχνες σόλο επεκτάσεις με αφετηρία απλές ρυθμικές δομές, αυτό το album ανάβει τα αίματα και σβήνει... λυχνίες για να το ευχαριστιόμασταν.


Ο ήχος του, μού θυμίζει αυτόν εδώ τον κύριο
 

Μηνύματα
5.613
Reaction score
3.426
Ο Δανός παραγωγός Lasse Bruhn Svendsen ή Be Svendsen λάτρης της Ελλάδας (αρραβωνιαστικιά του είναι μισή Ελληνίδα) έχει ένα δικό του στιλ που συνδυάζει φωνητικά, νοσταλγικά samples και live όργανα
τον είχα ακούσει live στο Galaxy Bar Hilton
Ένα μικρό δείγμα




Ξέρω θα ήταν κάπως αν ξανά παρουσίαζα τον ίδιο μουσικό παραγωγό αλλά.... στα χρόνια μου είναι ο μόνος που θα πήγαινα να ακούσω ξανά...
Μαέστρο :hi:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top