[ΖΗΤΗΣΗ] Yamaha RX-V1067 / 1073 / 2075/ 3075/85 / Aventage 3030 - 3040

Μηνύματα
247
Reaction score
132
Καλησπέρα σε όλους.

Με ενδιαφέρει καποιος απο τους ενισχυτές του τίτλου.

Ψάχνω ΜΟΝΟ τα συγκεκριμενα μοντελα διότι έχουν πολυκάναλο PRE-IN & PRE-OUT.

Θα προτιμήσω σίγουρα σειρά 20 + 30 Aventage σαν πιο καινούρια (λόγω αποκωδικοίησης 9/11) και επειδή έχουν PRE-IN αλλά μου κάνουν και τα παλιότερα 1067 / 1073

Η χρήση θα είναι να οδηγήσει presence / Atmos ηχεία και κεντρικό.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.586
Reaction score
5.859
Κάτι έχεις μπλέξει (pre-in)... το pre-out κάνει για αυτό που λες.

Έχω έναν σχεδόν αχρησιμοποιήτο Yamaha RX-A6A

 

Μηνύματα
247
Reaction score
132
Κάτι έχεις μπλέξει (pre-in)... το pre-out κάνει για αυτό που λες.

Έχω έναν σχεδόν αχρησιμοποιήτο Yamaha RX-A6A

Καλησπέρα.

Θελω να πάρω PRE-OUT σήμα απο ΑΛΛΟ ενισχυτή που ήδη εχω, ο οποίος είναι πάνω κάτω ίδιος με αυτόν που δίνεις

ωστε ο 2ος να οδηγήσει τα 4 presence/Atmos και το κεντρικό και ο πρώτος να παίζει με F/S/SBack.

Αυτός που δίνεις δεν μπορεί να οδηγήσει μονος του και τα 11 κανάλια. Ιδια περίπτωση με εμένα. Γι αυτό ψάχνω 2ο.

Γιατί για να βρώ Α5200 στις αγγελίες η 2*7κάναλους Marantz δεν παίζει να είμαι τοσο τυχερός. Οπότε πάω πιο χαλαρά.
 
Last edited:

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.586
Reaction score
5.859
Καλησπέρα.

Θελω να πάρω PRE-OUT σήμα απο ΑΛΛΟ ενισχυτή που ήδη εχω, ο οποίος είναι πάνω κάτω ίδιος με αυτόν που δίνεις

ωστε ο 2ος να οδηγήσει τα 4 presence/Atmos και το κεντρικό και ο πρώτος να παίζει με F/S/SBack.

Αυτός που δίνεις δεν μπορεί να οδηγήσει μονος του και τα 11 κανάλια. Ιδια περίπτωση με εμένα. Γι αυτό ψάχνω 2ο.

Γιατί για να βρώ Α5200 στις αγγελίες η 2*7κάναλους Marantz δεν παίζει να είμαι τοσο τυχερός. Οπότε πάω πιο χαλαρά.
Εφόσον και ο πρώτος σου ενισχυτής είναι πολυκάναλος, γιατί να πραγματοποιήσεις αυτό το έκτρωμα με 2 ενισχυτές AVR ?

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην πας σε μια λύση όλα σε ένα, και αν δεν σε ικανοποιούν τα τελικά στάδια του ή θες περισσότερα κανάλια να προσθέσεις έναν ή και περισσότερους τελικούς.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
132
Εφόσον και ο πρώτος σου ενισχυτής είναι πολυκάναλος, γιατί να πραγματοποιήσεις αυτό το έκτρωμα με 2 ενισχυτές AVR ?

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην πας σε μια λύση όλα σε ένα, και αν δεν σε ικανοποιούν τα τελικά στάδια του ή θες περισσότερα κανάλια να προσθέσεις έναν ή και περισσότερους τελικούς.
Διότι

Α) ΔΕΝ μπορεί να οδηγήσει και τα 11 ηχεία αυτός που έχω. Οπως και ο Α6. Δινει 9 αλλα με εξωτερικο ενισχυτή οδηγεί τα υπόλοιπα 2 ή 4 ή οπως ο Α6 ΑΝ παιξεις διενίσχυση τρως κανάλια και θες σίγουρα εξωτερικό για τα υπολοιπα presence. Ιδια λογική.

Β)Αφου ψάχνω που ψάχνω ενισχυτή να οδηγήσω τα 4 επάνω ας αναλάβει και το κεντρικό να μοιράσω το φορτίο.

Ετσι ωστε ο πρώτος να οδηγεί 6 ηχεία και ο άλλος τα υπόλοιπα 5. Απο τη στιγμή που έχω limit σε 11ch decoding οπως ο Α6 τερματίζω εκεί. Αν είχα ΠΧ A8 μπορεί να μην ασχολιόμουν με 2ο ενισχυτή.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.586
Reaction score
5.859
Τι ηχεία έχεις που θες να τα διενισχύσεις;
Γενικά, αν δεν έχεις κάτι τρελλό, είναι παράλογη η λογική σου ασχέτως του ποιού AVR κοιτάς/παίρνεις.
Και τρελλά ηχεία να έχεις, πάλι λάθος η λογική αυτή.

Τι μπάτζετ θες να χώσεις συνολικά;
 

Μηνύματα
247
Reaction score
132
Τι ηχεία έχεις που θες να τα διενισχύσεις;
Γενικά, αν δεν έχεις κάτι τρελλό, είναι παράλογη η λογική σου ασχέτως του ποιού AVR κοιτάς/παίρνεις.
Και τρελλά ηχεία να έχεις, πάλι λάθος η λογική αυτή.

Τι μπάτζετ θες να χώσεις συνολικά;
Γήινα πράματα. Στην αρχη σκευτομουν να παω se ένα ζευγαρι καλα ηχεια μεχρι 2500. Μετα λέω.....

Τι χρήση θα κάνω overall ? Οπότε ξεκίνησα να ψάχνω ηχεία της ΙΔΙΑΣ σειράς μ αυτά που είχα στο stereo setup.

Ελπίζω να σου έλυσα ομως την απορία γιατι ψάχνω 2ο AV.

Πηρα εναν Α3080 που πρακτικά είναι ιδιος με τον Α6.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.731
Εφόσον ο ενισχυτής που έχεις διαθέτει 9 κανάλια ενίσχυσης αλλά μπορεί να επεξεργαστεί έως 11 κανάλια συνολικά, αυτό που χρειάζεσαι επί της ουσίας είναι ένας τελικός ενισχυτής, 2κάναλος (ή και άνω) ώστε να οδηγήσει πχ τα κυρίως ηχεία σου (και το κεντρικό). Γιατί να μπλέξεις με 2ο επεξεργαστή σε σειρά;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.866
Μηνύματα
2.879.383
Members
37.959
Νεότερο μέλος
Sandofer
Top