Ζήτηση ηχείου για σχολείο

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Ψάχνουμε για ένα αυτοενισχυόμενο ηχείο το οποίο θα χρησιμοποιηθεί σε δημοτικό σχολείο με περίπου 300 παιδιά.
Θέλουμε να έχει ασύρματο μικρόφωνο, κάποιες εισόδους ήχου για εξωτερικές πηγές (πχ υπολογιστές ή στικάκια).
Θα χρησιμοποιείται σε σχολικές εκδηλώσεις τις περισσότερες φορές σε εσωτερικό χώρο.
Η φορητότητα του είναι σημαντική.
Δε μας ενδιαφέρει να έχει μπαταρίες.

Σκεφτόμασταν κάποιο μεγάλο party box στυλ JBL κλπ
Μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση πιο επαγγελματική που παραβλέπουμε?

Ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
295
Reaction score
296
Δεν ξέρω αν αυτό σας κάνει, γιατί δεν έχω προσωπική πείρα, από την περιγραφή του στο site του εμπόρου περιέχει τα χαρακτηριστικά που ζητάτε, ίσως να μην είναι ιδιαίτερα ποιοτικό, κρίνοντας από την τιμή του.
https://www.emimikos.gr/FENTON-FT12LED-Active-Speaker-12-700W-170.092/
 





Μηνύματα
562
Reaction score
590
Ψάχνουμε για ένα αυτοενισχυόμενο ηχείο το οποίο θα χρησιμοποιηθεί σε δημοτικό σχολείο με περίπου 300 παιδιά.
Θέλουμε να έχει ασύρματο μικρόφωνο, κάποιες εισόδους ήχου για εξωτερικές πηγές (πχ υπολογιστές ή στικάκια).
Θα χρησιμοποιείται σε σχολικές εκδηλώσεις τις περισσότερες φορές σε εσωτερικό χώρο.
Η φορητότητα του είναι σημαντική.
Δε μας ενδιαφέρει να έχει μπαταρίες.

Σκεφτόμασταν κάποιο μεγάλο party box στυλ JBL κλπ
Μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση πιο επαγγελματική που παραβλέπουμε?

Ευχαριστώ.
Για εκδηλώσεις στις οποίες θα συμμετέχουν και οι 300 μαθητές ταυτοχρόνως;
Λόγω επαγγέλματος επισκέπτομαι συχνά σχολικές μονάδες για ενημερώσεις (σε επίπεδο τάξης, όχι του συνόλου των μαθητών), οι οποίες απαιτούν χρήση μικροφώνου. Σε κάποια σχολεία η μοναδική δυνατότητα που μου παρέχεται είναι ένα φορητό ηχείο, ενώ σε κάποια άλλα η χρήση σταθερών μικρομεγαφωνικών εγκαταστάσεων. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η ηχητική 'επιτυχία' εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους, όπως ο αριθμός των παρευρισκομένων, η συμπεριφορά τους κατά τη διάρκεια, η πιθανή παρουσία τεχνικών εμποδίων, τα χαρακτηριστικά του χώρου κ.λπ.
Αν λοιπόν πρόκειται για εκδηλώσεις στις οποίες θα συμμετέχουν όλοι οι μαθητές, δε νομίζω να καλυφτείτε από ένα φορητό ηχείο. Αν όμως πρόκειται για εκδηλώσεις μικρότερων ομάδων μαθητών, τότε και υπό προϋποθέσεις, ο.κ.
 

Μηνύματα
456
Reaction score
141
Θα συμφωνησω απολυτα
Επειδη τακτικα καλυπτω εκδηλωσεις ηχου σε σχολεια , χριστουγεννιατικηες και αποκριατικες , με συμμετοχη ολου του σχολειου (300 ατομα συνηθως) , θα σου προτεινω να παρετε 4 ηχεια
Εγω παιζω με 2 ηχεια υψηλης ποιοτητας RCF 312" με δυνατοτητα 128 db spl , και παρολα αυτα ΔΕΝ αρκουν .Το προβλημα δεν ειναι τοσο η ενταση , αλλα το οτι πρεπει να μοιραστει ο ηχος
Θα σου προτεινα λοιπον 4 ηχεια , και δεν χρειαζεται να ειναι 15"
Αρκουν 4 ηχεια με 12" woofer
Στα 500ε δεν θα βρεις κατι και απλα θα το πιεσετε και θα καει ( η' απλα θα αποδιδει χαλια κ θα πονανε τα αφτια ολων)
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Πήραμε το ΑΚΑΙ που προτάθηκε παραπάνω.
Εντάξει απο ποιότητα ήχου δεν είναι ότι καλύτερο αλλά βγάζει αρκετά db και άφθονο μπάσο.
Το χρησιμοποιήσαμε ήδη σε 2 εκδηλώσεις, μια έξω στην αυλή και μια στο αμφιθέατρο με μεγάλη επιτυχία.
Δεν το περίμενα, ειλικρινά.
 

Μηνύματα
456
Reaction score
141
Eνα τετοιο η' δυο?
Εντυπωσιακο θα ελεγα
Εμενα το κλασικο προβλημα ειναι οτι παιζουν δυνατα για τους πχ 150 μπροστινους και πιο πισω δεν υπαρχει καλυψη σωστη , για αυτο κ προτιμω 4 ηχεια , και ας ειναι 10"
Πχ μια σκεψη ηταν της Metro Audio τα αντιστοιχα με αυτα που σου προτειναν αλλα σε 10"
Τωρα για ποιοτητα ηχου κατανοεις οτι κ τα RCF που εχω "χαμενα" πανε οταν ειμαστε σε μεγαλες αιθουσες η΄ ειδικοτερα εξω , και δεν νομιζω οτι ακουγεται καποια διαφορα με ενα "χειροτερο¨" ηχειο σε ποιοτητα
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top