Ζήτηση subwoofer που πάει χαμηλα

Status
Not open for further replies.



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για χάρη όλων των αναγνωστών που πιθανώς να είχαν ανάλογα ενδιαφέροντα,επισημαίνεται ότι η απαίτηση για το κάτω όριο απόκρισης ενός sub δεν έχει νόημα,άμα δεν έχουμε πρώτα αποφανθεί σχετικά με τις ανώτατες στάθμες που θα χρειαζόμασταν να επιτυγχάνει το setup στη θέση ακρόασης και πάνω στις ζώνες της πρώτης και δεύτερης οκτάβας αντιστοίχως.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Για χάρη όλων των αναγνωστών που πιθανώς να είχαν ανάλογα ενδιαφέροντα,επισημαίνεται ότι η απαίτηση για το κάτω όριο απόκρισης ενός sub δεν έχει νόημα,άμα δεν έχουμε πρώτα αποφανθεί σχετικά με τις ανώτατες στάθμες που θα χρειαζόμασταν να επιτυγχάνει το setup στη θέση ακρόασης και πάνω στις ζώνες της πρώτης και δεύτερης οκτάβας αντιστοίχως.
Επειδή εγώ είμαι λίγο άσχετος στον τομέα ήχος
Με ενδιαφέρει δυνατό μπάσο καθαρό χωρίς distortion καθαρά γιανταινιες αλλά θέλω να παίζει και χαμηλά,σε σημείο να το νοιωθω το μπάσο στο στήθος εκτός απτό να το ακούω .
Το είπα όσο πιο απλά μπορώ.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
πριν μια 20ρου λοιπον (χρονια) μπαινει ενας πιτσιρικας με υφος στο λαμπριανιδη (λαδια)
Και ζηταει το καλυτερο λαδι για το παπι του
Και του ακουμπαει ο μιχαλης ενα μεγαλο torco
Οταν ακουει την τιμη ο πιτσιρικας .,......χανει το υφος και λεει
>Δεν ειμαι για πολλα πολλα ....κατι πιο φτηνο δεν εχεις.......
Καπως ετσι.........περιπου δηλαδη,......................
να ζητας σαμπ 15ρι να παιζει (αυτα που θες) με 500 ευρω...............μαλλον δεν.....
Αν χτυπαγες ενα βελο......κατω απο 2 χαρτια (χιλ) δεν θα το εβρισκες.....
οποτε ή ανεβασε τον πηχη των λεφτων ....η κατεβασε τις απαιτησεις σου
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
πριν μια 20ρου λοιπον (χρονια) μπαινει ενας πιτσιρικας με υφος στο λαμπριανιδη (λαδια)
Και ζηταει το καλυτερο λαδι για το παπι του
Και του ακουμπαει ο μιχαλης ενα μεγαλο torco
Οταν ακουει την τιμη ο πιτσιρικας .,......χανει το υφος και λεει
>Δεν ειμαι για πολλα πολλα ....κατι πιο φτηνο δεν εχεις.......
Καπως ετσι.........περιπου δηλαδη,......................
να ζητας σαμπ 15ρι να παιζει (αυτα που θες) με 500 ευρω...............μαλλον δεν.....
Αν χτυπαγες ενα βελο......κατω απο 2 χαρτια (χιλ) δεν θα το εβρισκες.....
οποτε ή ανεβασε τον πηχη των λεφτων ....η κατεβασε τις απαιτησεις σου
Ωραία θέλω αυτό που είπα λοιπον ανεξάρτητου τιμής.;παρακαλω προσφορές με ΡΜ

Αναρωτιέμαι,ένα klipsch r115sw ,δύο τέτοια μάλλον,δε θα κάνουν αυτό που ζηταω
 



Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Δεν εννοώ κανένα μοντέλο
Εννοώ 4 12αρια Σάμπ με πιστοποίηση thx
Μόνο έτσι ίσως νιώσεις το παντς που θες στομάχι ...
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
δεδομενου αυτού που ζητάω
Αυτό που ζητάς δε γίνεται ούτε με 500€, ούτε με 1 σάμπ μόνο.

Δεν είναι χαζοί αυτοί που πληρώνουν 2.000€+ το κάθε σαμπ. Κι αυτοί, τα ίδια θέλουν. Αν γινόταν με 500€, θα είχαν κλείσει οι μισές φίρμες.

Χρειάζονται τουλάχιστον 2 σαμπ, και τα 500€ είναι λίγα για το καθένα σαμπ, μόνο για ένα ενισχυτή για σαμπ αρκουν.

Οκ;

Οπότε, πάρε οποιο θες, οποιο μπορείς. Και μετά, πάρε άλλο ένα. Στα 4 σταμάτα, πιθανώς να σου φτάσουν.
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Με ενδιαφέρει δυνατό μπάσο καθαρό χωρίς distortion καθαρά γιανταινιες αλλά θέλω να παίζει και χαμηλά,σε σημείο να το νοιωθω το μπάσο στο στήθος εκτός απτό να το ακούω .
Το είπα όσο πιο απλά μπορώ.
Για να την φάς την κλωτσιά στο σώμα απο 25Hz και πάνω θές πολλά dB που θα βρείς σε επαγγελματικού τύπου σαμπ που δεν κατεβαίνουν χαμηλά.
Για να πάρεις όμως και το χαμηλό που χρειάζεται κάτω απο 20Hz είναι απαραίτητος π συνδυασμός αυτών των 2.
Δεν υπάρχει σαμπ που να τα κάνει όλα ή πρέπει να πληρώσεις πολλά.
 

Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
κατά την γνώμη μου, μπορείς με 410 ευρώ να λύσεις το πρόβλημα σου... από μπουνιές στο στήθος, όσο θέλεις ....παίρνεις δύο τέτοια :

https://www.thomann.de/gr/behringer_vq1500d.htm

σου περισσεύουν 90 ευρώ για μπύρες και με ευχαριστείς αργότερα ....
[DOUBLEPOST=1549551777][/DOUBLEPOST]Ή μάλλον, ποιος τις μαμεί τις μπύρες ... πάρε δύο 18άρια :

https://www.thomann.de/gr/behringer_vq1800d.htm
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Viva los pa subwoofers!! :king:
[DOUBLEPOST=1549553345][/DOUBLEPOST]
κατά την γνώμη μου, μπορείς με 410 ευρώ να λύσεις το πρόβλημα σου... από μπουνιές στο στήθος, όσο θέλεις ....παίρνεις δύο τέτοια :

https://www.thomann.de/gr/behringer_vq1500d.htm

σου περισσεύουν 90 ευρώ για μπύρες και με ευχαριστείς αργότερα ....
[DOUBLEPOST=1549551777][/DOUBLEPOST]Ή μάλλον, ποιος τις μαμεί τις μπύρες ... πάρε δύο 18άρια :

https://www.thomann.de/gr/behringer_vq1800d.htm
:rolleyes:Εισαι σιγουρος οτι δε μυριζουν ;:thumbsdown: αλλιως ειναι πολυ καλη περιπτωση ...μην την φαμε απο αλλου :fuckyou:
 


Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top