Ζακέτα να πάρεις


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
1 ζευγάρι πατων χλωροφύλλης, τους πιο απλούς και φθηνούς και αλλαγή τους όσο πιο συχνά γίνεται.
Βεβαια η δουλειά μου δεν περιλαμβάνει χωράφια και αγριοχορτα, αλλά λόγω ωραρίου αναγκάζομαι πολλές φορές να φοράω το ίδιο παπούτσι 12 η και 14 ώρες την ημέρα. Αλλαζοντας λοιπόν πολύ συχνά αυτούς τους φθηνούς πάτους (κόστος λιγότερο από ευρώ το ζευγάρι) τα παπούτσια μοσχομυριζουν..
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
... και οτι αλλο χρειαστει για μια ημερα εξω.
Αυτο που ενδιαφερει εδω ειναι το απλο - ανθεκτικο - ανετο - φθηνο - πρακτικο, ρουχο - παπουτσι - εργαλειο - αξεσουαρ , για τη δουλεια.
Ειμαστε εδω οι αγροτες - εργατες του φορουμ, αλλα φυσικα θεση εχει και ο μασερ που θελει μια λιμα για τα νυχια του για να μη γρατσουναει τα ευαισθητα ποπουδακια των πελατων.
Και τα κοριτσια του φορουμ ειναι φυσικα ευπροσδεκτα - αν και μαλλον για καθαρα ανδρικο το λοβω το νημα
227f40768ad020ff0023112f034ac4ea.jpg

:drinks:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
"Συζήτηση στο φόρουμ 'ΛΟΙΠΑ ΘΕΜΑΤΑ' που ξεκίνησε από το μέλος BobbyO_70, στις Χθες στις 21:47."

Οριστε, τωρα πρεπει να πλακωθω με το μπομπυ για τα πνευματικα δικαιωματα και απ' οτι καταλαβα αυτος ξερει και καρατε ... :help:
 


D

Deleted member 23222

Guest
Αναλογα τη δουλεια ειναι και το παπουτσι - στους συνηθισμενους χωρους εργασιας που κινουμαι (αγριοχορα-κλαδια-λασπες-πετρες) δε τα θωρω να βαστουνε για πανω απο βδομαδα αντε μηνα.
Πηγαινε να κοψεις χορτα (χορτοκοφτικο ε ?) μ' αυτα και μετα πες μου πως τα καθαρισες ...
(μη ξεχναμε και τη διαφορα στη τιμη )
:drinks:
Τα καθαρίζεις με ένα μωρομάντηλο και στο σπίτι με σφουγγάρι και ελάχιστο σαπούνι...

Αυτά εδώ τα έχω τέσσερα χρόνια , επί 10 ωρο καθημερινό φόρεμα...σε χώματα και πάσης φύσεως τραχιά εδάφη.
Η φθορά έχει μόλις ξεκινήσει, αλλά για να σκίσουν θέλουν αλλά δέκα μάλλον.
Φυσικά και είναι ακριβά, αλλά τα αξίζουν γιατί έχω βάλει και πιο ακριβά που κράτησαν λιγότερο από έτος!!!
Φαντάσου ότι στα είκοσι πέντε χρόνια στα εργοτάξια, εγώ δεν έχω φορέσει κάτι πιο γερό...
Για αυτό και έχω κι ένα καινούργιο σπίτι καβάτζα, μέχρι τη σύνταξη μάλλον...:D

8263A436-C24A-43F9-87C5-FC4E71DD99E1.jpeg

[DOUBLEPOST=1553709082][/DOUBLEPOST]
αλλά λόγω ωραρίου αναγκάζομαι πολλές φορές να φοράω το ίδιο παπούτσι 12 η και 14 ώρες την ημέρα...
Τράβα τους μια απεργία ή κόψε τους πάτους χλωροφύλλης για μια εβδομάδα...να στρώσουν οι κ@ργιόληδες που μας κόβουν ψήφους...:D:p
 

D

Deleted member 23222

Guest
... και οτι αλλο χρειαστει για μια ημερα εξω.
Αυτο που ενδιαφερει εδω ειναι το απλο - ανθεκτικο - ανετο - φθηνο - πρακτικο, ρουχο - παπουτσι - εργαλειο - αξεσουαρ , για τη δουλεια.
Ειμαστε εδω οι αγροτες - εργατες του φορουμ, αλλα φυσικα θεση εχει και ο μασερ που θελει μια λιμα για τα νυχια του για να μη γρατσουναει τα ευαισθητα ποπουδακια των πελατων.
Και τα κοριτσια του φορουμ ειναι φυσικα ευπροσδεκτα - αν και μαλλον για καθαρα ανδρικο το λοβω το νημα
View attachment 122134
:drinks:
Εγώ μετά από όλα αυτά τα χρόνια, στη δουλειά αν θέλω να κάνω οικονομία, παίρνω ρούχο ότι να είναι, (μέχρι cargo τζιν από Κινέζους), αλλά το παπούτσι πρέπει πάντα να είναι καλό, ποιοτικό.
Φθηνό και καλό, δεν υπάρχει στο παπούτσι.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ok , ναι τα 'χω υπ' οψιν μου αυτα τα μαγαζια - αλλα τα βρισκω πιο ακριβα (για εντελως συγκεκριμενα προϊοντα) απο 'κει που πουσουνιζω (αλεξανδρουπολη ;)) .
Ελεγα μηπως ειχες καποια συγκεκριμενη προταση.Οπως και να 'ναι ευχαριστω.



Μρε τουρτα , ετοινα ναι η μποτα του καπτεναμερικα - ηντα δουλεια 'χω 'γω να τηνε βαλω ?



Οριστε, η ροζι τα ξερει (σχεδον ) ολα ...

ετοισες βανω 'δα (Austrian Alpine Leather Heavyweight Boots) μα 'ναι χειμερινες και 'δα θελω καλοκαιριατικες
View attachment 122124

και για να μη παρεξηγηθω - τα στρατιωτικα τα πουσουνιζω γιατι 'ναι φτηνα κι ανθεχτικα στη δουλεια και οϊ για να παω να πινω μπυρες στα εξαρχεια μουδε να κανω παρελασεις στ' ασκυφου .

Επαναστατικα φιλια σε ολους (-ες).

View attachment 122127
Φίλε μου oldy εγώ σου πρότεινα κάποια γενικώς εξ' αρχής..

Tώρα για πιό συγκεκριμένα μοντέλα..

Εγώ προσωπικά για πεζοπορία βουνού (με ελαφρύ σκαρφάλωμα) χρησιμοποιώ αυτά..
https://www.specialforces.gr/lowa-ranger-el.html

Κ αυτά είναι τα καλύτερα για κυνήγι κ πιό extreme καταστάσεις (κακοτράχαλο έδαφος,λάσπες,χιόνι κλπ) που επίσης έχω κ χρησιμοποιώ..
https://www.specialforces.gr/arvyla-adiavroxa-kunigetika-haix-nature-one-gtx.html

Κ τα δύο είναι κορυφαία..
Ειδικά τα δεύτερα θα καλύψουν κάθε σου απαίτηση ή δραστηριότητα αντέχοντας παράλληλα κ αρκετά χρόνια!
Δεν ενοχλούν στο περπάτημα, στο ελαφρύ τρέξιμο, σκαρφάλωμα κλπ.
Εάν χρησιμοποιήσεις κ τις σωστές κάλτσες, κ όχι νάυλον ή πλαστικές από το μπαγκλαντές, γιατί οι κάλτσες είναι το Α κ Ω, δεν πρόκειται να ιδρώσουν ιδιαίτερα τα πόδια σου ή να νιώσεις δυσφορία.
Εχουν εξαιρετική ποιότητα δέρματος κ χρησιμοποιούν ειδικές τεχνολογίες "Climate System" για άριστο εξαερισμό του ποδιού χωρίς να χάσουν στο ελάχιστο σε υδατοστεγανότητα..!

Σαφώς κ όσα ευγενικά σου προτείνουν κ τα άλλα παιδιά είναι αξιόλογα εξίσου..
Οπότε στάθμισε τις ανάγκες σου, τα διαθέσιμα βαλάντια και αγόρασε αναλόγως!;)

Καλός ο "pants down" επαναστάτης σου με την ημιαυτόματη μπερέτα ( μάλλον..!?):D

Αλλά η συγκεκριμένη γραία το τερμάτισε με το χιτλερικό MP40..!:roflmao:

:drinks:
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Τα wurth πάντως που έβαλα παραπάνω αν τα πετύχεις στις προσφορές που έχουν στο μαγαζί είναι σκέτο κλέψιμο. Θυμάμαι πήρα μια φορά ένα ζευγάρι παπούτσια εργασίας χωρίς να τα χρειάζομαι γιατί αν θυμάμαι καλά έκαναν κάπου στα 30 ευρώ και τα είδα μπροστά μου στο νούμερο μου. Μετά κάνα χρόνο τα χάρισα σε φίλο που ασχολούνταν επαγγελματικά με κήπους και τα καταχάρηκε.
 



Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Η για δυναμικές πεθερές (ελλείψει πεθερού) με προβληματικούς γαμπρούς..!:roflmao:

 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
κι ενα τσαντακι για να βαζω μεσα τη πραματια μου.
Απλο,βολικο.
Φαινεται ανθεκτικο - το 'χω ομως λιγο καιρο.
Ειναι πολυ ανετο οταν φοριεται χιαστι. Απλα κρεμασμενο στον ωμο δε λεει - πεφτει συνεχως.
Θα ηθελα και μια λαβη ...
IMG_20190326_111410.jpg
IMG_20190326_111504.jpg
IMG_20190326_111547.jpg
IMG_20190326_111624.jpg

ειναι το Sling Bag Multifuction της Mil Tec.
 

D

Deleted member 23222

Guest
κι ενα τσαντακι για να βαζω μεσα τη πραματια μου.
Απλο,βολικο.
Φαινεται ανθεκτικο - το 'χω ομως λιγο καιρο.
Ειναι πολυ ανετο οταν φοριεται χιαστι. Απλα κρεμασμενο στον ωμο δε λεει - πεφτει συνεχως.
Θα ηθελα και μια λαβη ...
View attachment 122184 View attachment 122185 View attachment 122186 View attachment 122187
ειναι το Sling Bag Multifuction της Mil Tec.
Δείχνει καλό...

Σε τσαντάκια-τσάντες-βαλίτσες, το πρώτο που πρέπει να κοιτάς είναι τα φερμουάρ.
Όταν τσιτώνονται και παραγεμίζουν, καταπονούνται και ένα καλό φερμουάρ, συνήθως οδηγεί σε αξιόπιστη τσάντα.
Και τα ροδάκια αμέσως μετά, αν μιλάμε για βαλίτσες...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Δείχνει καλό...

Σε τσαντάκια-τσάντες-βαλίτσες, το πρώτο που πρέπει να κοιτάς είναι τα φερμουάρ.
Όταν τσιτώνονται και παραγεμίζουν, καταπονούνται και ένα καλό φερμουάρ, συνήθως οδηγεί σε αξιόπιστη τσάντα.
Και τα ροδάκια αμέσως μετά, αν μιλάμε για βαλίτσες...
Ναι σωστα, πως να το ελενξεις ομως το φερμουαρ (αληθεια υπαρχει ελληνικη λεξη για το φερμουαρ ?) ? υπαρχει κανα κολπο ?
ασε που πλεον πολλοι ψωνιζουμε ονλαϊν ... πιστευω εδω παιζει ρολο το ονομα ...
τα haix τα δικα σου ας πουμε δε θελουνε συστασεις ...
 



Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Γιά ρίξε μιά ματιά σε αυτά βρε oldy..

Αυτό για μέση..
https://www.specialforces.gr/zwnh-pentagon-super-belt-tac-maven.html

Αυτό επίσης με δυνατότητα να το κρεμάσεις στον ώμο σου..
https://www.specialforces.gr/tsanta-omou-mfh-shoulder-bag-deluxe.html

Κ το πιό επαγγελματικό, κατασκευασμένο με υλικά για καθημερινή πολύωρη χρήση όπως (διπλές ραφές με νάιλον σύνθετο νήμα Peticon, Paracord φερμουάρ για γρήγορο άνοιγμα, διπλά κλιπ ασφαλείας, κλπ).
Ασφαλίζει σε ώμο / μηρό κ δεν σε απασχολεί καθόλου ότι δραστηριότητα κ να κάνεις..
Λίγο πιό ακριβό αλλά ξενοιάζεις..
https://www.specialforces.gr/tsantaki-omou-mirou-maxpedition-thermite-versipack-0401b.html

Κ αυτό που έχεις της Mil-Tec κ είναι αρκετά αξιόπιστο..;)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Oldy τι νουμερο φορας?
45 παιδικο , αλλα γιατι ρωτας ?

Φθηνό και καλό, δεν υπάρχει στο παπούτσι.
Εξαρταται - οριστε αρτι αφιχθησες απο τσι λασπωτοπους που κυλιουμαι για το μεροκαματο.Οπως τσι φορουσα τσ' ηβαλα κατω απο τη βρυση στην αυλη - λιγο τριψιμο με το χερι και βουαλα !
IMG_20190329_095001.jpg

IMG_20190329_095023.jpg
IMG_20190329_095039.jpg
IMG_20190329_095108.jpg
IMG_20190329_095134.jpg

ειναι βαριες και με σκληρη σολα - δε νιωθω το εδαφος που πατω - πως να το πω ειναι σα να πατω συνεχεια στο ιδιο πραμα.
Ασε που αμα τσι βαψω κανουνε σα το τριζατο το στιβανι !!
Austrian Edelweiss Μεταχειρισμένα ... :whistling:
 

D

Deleted member 23222

Guest
45 παιδικο , αλλα γιατι ρωτας ?


Εξαρταται - οριστε αρτι αφιχθησες απο τσι λασπωτοπους που κυλιουμαι για το μεροκαματο.Οπως τσι φορουσα τσ' ηβαλα κατω απο τη βρυση στην αυλη - λιγο τριψιμο με το χερι και βουαλα !
View attachment 122336
View attachment 122337 View attachment 122338 View attachment 122339 View attachment 122340
ειναι βαριες και με σκληρη σολα - δε νιωθω το εδαφος που πατω - πως να το πω ειναι σα να πατω συνεχεια στο ιδιο πραμα.
Ασε που αμα τσι βαψω κανουνε σα το τριζατο το στιβανι !!
Austrian Edelweiss Μεταχειρισμένα ... :whistling:
Και σανίδα:D να βάλεις στο πόδι σου αγοράκι μου, δεν θα καταλάβεις τι πατάς από κάτω...όπως οι παλιοί νησιώτες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ανατομικά είναι η πιο σωστή επιλογή.
Το βάρος είναι μειονέκτημα.
Αναπνέει το πόδι?
Είναι φιλική σε λάδια, ξύδια, αντέχει σε ηλεκτρικό ρεύμα (όπως μια γαλότσα), σε καρφιά, σε χτύπημα στα δάχτυλα, με το ελάχιστο ταυτόχρονα βάρος??

Αυτά πληρώνεις, το παπούτσι πχ που σου έδειξα, (μπορεί εν τέλει να υπάρχουν κι άλλα παρόμοια), συνδυάζει όλα αυτά με μικρό βάρος και μέγιστη αντοχή, σε φινίρισμα και αίσθηση αθλητικού παπουτσιού...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.512
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top