Ζητείται service manual από subwoofer Velodyne CHT-12 QR

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Χαιρετώ τους φίλους-μέλη. Ψάχνω για το service manual του Velodyne CHT-12QR. Ο ενισχυτής-κονσέρβα του (class D) είναι το πιο ευαίσθητο κομμάτι και πριν λίγο καιρό πήρε φωτιά! Δυστυχώς ο τοπικός αντιπρόσωπος δεν τον έχει διαθέσιμο για αγορά, αλλά δέχεται μόνο να τον επισκευάσει αυτός, έτσι τουλάχιστο μου είπε. Και φυσικά η αναμενόμενη τιμή επισκευής δεν συμφέρει. Ψάχνω λοιπόν το service manual για να αντικαταστήσω τον κατεστραμμένο ενισχυτή από έναν άλλο κατηγορίας D (πιθανώς από Ebay). Η τροφοδοσία λειτουργεί κανονικά. Κατάφερα να αποκρυπτογραφήσω μερικά pins και καλώδια (τροφοδοσίες, σήμα) αλλά όχι το auto start. Όλες οι τροφοδοσίες είναι πάντα on. Ψάχνοντας στο νετ είδα ότι το DEQ-12r και ίσως το SPL-1000 είναι ίδια. Επίσης, είδα μερικές εσωτερικές φωτογραφίες του CT-120 που μοιάζουν με το δικό μου. Θα εκτιμούσα εάν κάποιος φίλος μπορεί να μου στείλει ένα από τα παραπάνω manuals.
Ευχαριστώ για την προσοχή και τη βοήθειά σας.
Φιλικά,
Γιάννης
 


Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλημέρα φίλε jpaudio,
Είχα και εγώ ένα θέμα με το subwoofer μου Velodyne spl 1000 ultra είχε κάψει τον ενισχυτή, το πήγα στο Βιντεορυθμό και μου είπαν ότι δε φτιάχνεται και θα έπρεπε να πάρουμε καινούργιο, όταν μου είπαν τη τιμή μου έπεσαν τα σαγόνια, έπαιρνα καινούργιο sub .......όχι φυσικά της ίδιας κλίμακας, άσε που μου χάλασαν και το παλιό, τελικά έβαλα καινούργιο........(Μ@λ@κία μου)
Η γνώμη μου είναι αν θέλεις να κρατήσεις το sub βάλε έναν εξωτερικό ενισχυτή class D στα ίδια watt και είσαι ΟΚ.
Αν επισκευάζεται πάντως έχω τεχνικό να το κοιτάξει..... και όχι τιμή του ΒΙΝΤΕΟΡΥΘΜΟΥ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
απ όσο ξέρω παιδιά class-D αν αρπάξει πάει για πέταμα,
δεν επισκευάζεται
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.871

για συμπαρασταση θα πω οτι εχει ξανασυμβει.. 🐒
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
@daharis666, ψάχνω το service manual όχι το user manual
@ThanasisR, 30 χρόνια ηλεκτρονικός, μπορώ και μόνος μου. Απλά ψάχνω το σχέδιο να ενσωματώσω τον ενισχυτή στο auto start κύκλωμα.
@Decembered, η δική μου πλακέτα είναι πολύ χειρότερη, δεν βλέπεται, έγινε κάρβουνο σχεδόν όλη!
 





jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
@daharis666, Δεν μπορώ να καταβάσω κανένα από τα δύο αρχεία, τουλάχιστο στον υπολογιστή της δουλιάς...
Έχεις PM
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Καλημέρα. Διστυχώς κανένα από τα σχέδια που βρήκα δεν ταιριάζει... Έψαξα και στο DIYaudio αλλά ούτε εκεί το έχει κάποιος. Δοκιμή και λάθος λοιπόν... Έβαλα χθές έναν classD 250 WRMS/8ohm ενισχυτή που είχα και όλα πήγαν καλά. Τώρα θα φτιάξω μια πλακετούλα με το κύκλωμα ενεργοποίησης από ηχητικό σήμα μαζί με το κύκλωμα προστασίας και καθυστέρησης και θα ολοκληρωθεί το project. Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν πολύ καλές. Δικαιολογεί την φήμη της η Velodyne. Αν έβαζε και καλύτερα υλικά θα ήταν super!
Γιάννης
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
Οι πλακέτες της Velodyne θυμίζουν μητρικές του 90 της Matsushita...
Τόσα λεφτά μηχανήματα και βάζουν πλακέτες της πλάκας και πυκνωτές αξίας μερικών cents...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που έκανες. Και να <<επισκευαστούν>> τέτοιου τύπου ενισχυτές λειτουργούν 2-3 φορές και καίγονται ξανά.

Αυτή η σειρά δεν παίρνει επιστροφή με επιταχυνσιόμετρο από το μεγάφωνο στη πλακέτα ενίσχυσης;
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Οι πλακέτες της Velodyne θυμίζουν μητρικές του 90 της Matsushita...
Τόσα λεφτά μηχανήματα και βάζουν πλακέτες της πλάκας και πυκνωτές αξίας μερικών cents...
Όλα στον βωμό του κόστους...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που έκανες. Και να <<επισκευαστούν>> τέτοιου τύπου ενισχυτές λειτουργούν 2-3 φορές και καίγονται ξανά.

Αυτή η σειρά δεν παίρνει επιστροφή με επιταχυνσιόμετρο από το μεγάφωνο στη πλακέτα ενίσχυσης;
για servo λέτε? μιλάτε ελληνικά καλέ :p
 



jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Τελικά βρέθηκε άκρη, με πολύ κόπο και reverse engineering. Αντικαταστάθηκε μόνο ο τελικός ενισχυτής με καινούργιο 250 WRMS/8 Ohm- 500 WRMS/4 Ohm και το κύκλωμα προστασίας του μεγαφώνου. Το sub λειτουργεί άψογα! Κάνει ότι λένε οι προδιαγραφές του και κυριολεκτικά μπορεί να ρίξει τοίχους! Πολύ χρήσιμο το τηλεχειριστήριο, το μικρόφωνο μέτρησης και η ρύθμιση φάσης σε 4 κλίμακες: 0-90-180-270° από το τηλεχειριστήριο παρακαλώ! Τέλος καλό σε ένα σχετικά δύσκολο project.
Φιλικά,
Γιάννης
 

Attachments



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top