Ζητηση dac

Μηνύματα
19
Reaction score
14
Ψάχνω οικονομικό dac για να αναβαθμισω τον ήχο από ένα MacBook Air ώστε να το συνδέσω στο σύστημα ! Ευχαριστώ
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Όταν λες "οικονομικό" τι εννοείς;
Για κάποιους τα 150-180€ του iFi είναι χώμα, για άλλους υπερβολικά.

Εξαρτάται και από τη χρήση. Θες volume control; Θες balanced εξόδους;

Αν όχι, ακόμα και κάτι τέτοιο θα μπορούσε να σε καλύψει:
 

Μηνύματα
19
Reaction score
14
Καλησπέρα symos !
Το σύστημα αυτή τη στιγμή αποτελείται από ένα προενισχυτη Sony E9000ES και γεφυρωμένο σε δυκαναλο τον τελικό Sony N9000ES . Ηχεία τα focal cobalt 826s (στα οποία έχω επέμβει σε σημείο που δεν αναγνωρίζονται πλέον ) και ένα tuner denon TUQS10 . Σημα δίνει ένα MacBook Air απλά από την έξοδο ακουστικών . Έχω δουλέψει απίστευτες ώρες με την τοποθέτηση των ηχείων και πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το ηχητικό αποτέλεσμα παρότι η πηγή είναι το mac . Ψάχνω λοιπόν ένα dac γιατί πιστεύω πως θα βελτιώσει κατά πολύ τον ήχο ! Τα 150 με διακόσια ευρώ είναι το μπατζετ για τώρα !
 

Μηνύματα
426
Reaction score
378
Καλησπέρα,
θεωρώ ότι για να ακούσεις διαφορά θα πρέπει να δαπανήσεις πολλαπλάσια χρήματα απο τα 200 ευρώ.
 


Μηνύματα
163
Reaction score
77
Χωρίς να ξέρω πώς παίζει το σύστημά σου, οπότε η άποψή μου έχει την αντίστοιχη βαρύτητα, και παρόλο που με "φοβίζει" το: πείραξα τα ηχεία, θα πω τα εξής.
Εγώ έχω αλλάξει μέσα σε 6-7 χρόνια 3 dac.
Από χαμηλή κατηγορία (τιμή λιανικής 400 ευρώ). σε υψηλότερη και μετά ακόμα υψηλότερη.
Πιστεύω ότι αυτή τη χρονική περίοδο σχεδόν οποιοδήποτε dac στα 100-200 ευρώ θα είναι καλύτερο από το line out του υπολογιστή (κι ας είναι και mac) λαο ακουστή διαφορά θα υπάρχει σε αρκετά ακριβότερη υλοποίηση.
Το σύστημα πάντα θα παίζει το καλύτερο που μπορούν να παίξουν τα ηχεία (γι αυτό είπα ότι με φοβίζει το να πειραχτούν, αυτά, από κάποιον άλλον και όχι τον κατασκευαστή τους).
Η δική μου εμπειρία λέει ότι ένα σημερινό dac της χαμηλής κατηγορίας είναι υπερ αρκετό για τα περισσότερα συστήματα, του επιπέδου του δικού σου, και καλύτερο από τις περισσότερες κάρτες ήχου, ειδικά των λάπτοπ.
Για να ακούσω διαφορά, από το dac (και όντως άκουσα) πήγα σε πολύ ακριβότερο.
Οπότε, κατά τη γνώμη μου πας σε ένα, σχεδόν οποιοδήποτε, καινούργιο χαμηλής κατηγορίας και αργότερα βλέπεις.
Προσωπικά από όσα έχω ακούσει προτιμώ της υλοποιήσεις με chip AKΜ, ή Burr Brown και όχι με chip Sabre. Αλλά αυτό κι αν είναι προσωπική άποψη και το τελικό αποτέλεσμα δεν εξαρτάται μόνο από το chip έτσι κι αλλιώς...
Από κει και πέρα καλό είναι να δεις τι χρειάζεσαι (για να πληρώσεις αυτά που χρειάζεσαι κι όχι επιπλέον άχρηστα, για σένα, πράγματα). Θες να είναι ενισχυτής ακουστικών, ή όχι, θες να έχει volume control, ή όχι, να λέιτουργεί και σαν προενισχυτής δηλαδή, θες να έχει πολλές εισόδους ή μόνο usb για το λάπτοπ και πάει λέγοντας.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
14
Αρχικά ευχαριστώ για τις πληροφορίες . Όταν λέω ότι έκανα επεμβάσεις στα ηχεία εννοώ από αισθητικής πλευράς και όχι σε μεγάφωνα η κροσοβερ ! Ήθελα να τα κάνω να φαίνονται πιο σύγχρονα . Άλλαξα λοιπόν το χρωμα και προσέθεσα ξύλινη ενίσχυση στα πλαϊνά των ηχείων καθως και μια μικρή κλήση προς τα πίσω . (Η καρεκλα και το σκαμπό φεύγουν από τη μέση όταν είναι απαραίτητο ) .
 

Attachments


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.786
Reaction score
28.218
........από αισθητικής πλευράς και όχι σε μεγάφωνα η κροσοβερ !
-
Τα ηχεία - και ο χώρος σου - πολύ όμορφα .
Στα ηχεία σου ,
Απλά τους έφτιαξες ενα κουτί ή τα εχεις βάλει με βίδες - κόλλα , κλπ - και έχουν γίνει ένα σώμα πιά ;
Δεξιά και αριστερά " της βιβλιοθήκης " πως παίζουν τα ηχεία σου ;

-
 

Μηνύματα
19
Reaction score
14
Σε ευχαριστώ πολύ . Ενώθηκαν με περί τις είκοσι καβιλιες σε κάθε πλευρά μαζί με παπριζοκολα και άξονες μεταλλικούς σε πρέσα για μια εβδομάδα . Τι εννοείς όταν λες δεξιά και αριστερά πως παίζουν τα ηχεία ; Ο χώρας εκτός από μικρός είναι και έντονα παραγωνος στη μια πλευρά και αυτό ήταν το μεγάλο ζόρι μου γιατί είχα έντονα μπάσα στην παραγωνη πλευρά ! Όρισα τα focal σαν μικρά στα 60 hertz και δίνω τις χαμηλές σε δυο μικρά σαμπακια στα άριστερα του χώρου . Ανάμεσα από τα δυο ηχεία παίζαν πολύ καλύτερα αλλά δεν θέλω να χωρίσω (καταλαβαινεις) . Μακάρι να είχα μεγαλύτερο σπίτι να τους δώσω αέρα αλλά δυστυχώς
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Σε ευχαριστώ πολύ . Ενώθηκαν με περί τις είκοσι καβιλιες σε κάθε πλευρά μαζί με παπριζοκολα και άξονες μεταλλικούς σε πρέσα για μια εβδομάδα . Τι εννοείς όταν λες δεξιά και αριστερά πως παίζουν τα ηχεία ; Ο χώρας εκτός από μικρός είναι και έντονα παραγωνος στη μια πλευρά και αυτό ήταν το μεγάλο ζόρι μου γιατί είχα έντονα μπάσα στην παραγωνη πλευρά ! Όρισα τα focal σαν μικρά στα 60 hertz και δίνω τις χαμηλές σε δυο μικρά σαμπακια στα άριστερα του χώρου . Ανάμεσα από τα δυο ηχεία παίζαν πολύ καλύτερα αλλά δεν θέλω να χωρίσω (καταλαβαινεις) . Μακάρι να είχα μεγαλύτερο σπίτι να τους δώσω αέρα αλλά δυστυχώς
Aν το όριο είναι τα 200 ευρώ, κοίτα και αυτό (μόνο δικτυακή αγορά), αλλά τα έχει όλα από συνδέσεις ευκολίες και είναι και ενισχυτής ακουστικών. Έχεις βέβαια έξοδο ακουστικών στον sony, αλλά με αυτό δεν θα χρειάζεται να τον ανοίγεις καθόλου.


Υπάρχει βέβαια και η λύση να πάρεις ένα usb to coaxial μετατροπέα και να χρησιμοποιήσεις το dac του sony, αλλά η διάφορα στα χρήματα θα είναι μικρή και δεν θα έχεις ένα σύγχρονο dac. Αν μπορείς δώσε αέρα πάνω από τον τελικό, έτσι όπως είναι σκεπασμένος θα ζεσταίνεται πολύ. Aυτο που έκανες στα ηχεία σου, δεν μπορώ να το καταλάβω...... ουσιαστικά τα "παντρεύτηκες" και αφού είχες τα υπογουφερ, θα μπορούσες απλά να πάρεις ένα ζευγάρι ηχεία βάσης.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.786
Reaction score
28.218
ok , ok , μιά χαρα είσαι και έτσι .
-
Γιά το Dac ,
Μαζί με τα άλλα δες και αυτό εδώ , που γιά μένα το εχω - βάση τιμής και ήχου - στα ψηλά .


- ....aκόμα πιό καλά ,


-
 

Μηνύματα
19
Reaction score
14
Aν το όριο είναι τα 200 ευρώ, κοίτα και αυτό (μόνο δικτυακή αγορά), αλλά τα έχει όλα από συνδέσεις ευκολίες και είναι και ενισχυτής ακουστικών. Έχεις βέβαια έξοδο ακουστικών στον sony, αλλά με αυτό δεν θα χρειάζεται να τον ανοίγεις καθόλου.


Υπάρχει βέβαια και η λύση να πάρεις ένα usb to coaxial μετατροπέα και να χρησιμοποιήσεις το dac του sony, αλλά η διάφορα στα χρήματα θα είναι μικρή και δεν θα έχεις ένα σύγχρονο dac. Αν μπορείς δώσε αέρα πάνω από τον τελικό, έτσι όπως είναι σκεπασμένος θα ζεσταίνεται πολύ. Aυτο που έκανες στα ηχεία σου, δεν μπορώ να το καταλάβω...... ουσιαστικά τα "παντρεύτηκες" και αφού είχες τα υπογουφερ, θα μπορούσες απλά να πάρεις ένα ζευγάρι ηχεία βάσης.

Aν το όριο είναι τα 200 ευρώ, κοίτα και αυτό (μόνο δικτυακή αγορά), αλλά τα έχει όλα από συνδέσεις ευκολίες και είναι και ενισχυτής ακουστικών. Έχεις βέβαια έξοδο ακουστικών στον sony, αλλά με αυτό δεν θα χρειάζεται να τον ανοίγεις καθόλου.


Υπάρχει βέβαια και η λύση να πάρεις ένα usb to coaxial μετατροπέα και να χρησιμοποιήσεις το dac του sony, αλλά η διάφορα στα χρήματα θα είναι μικρή και δεν θα έχεις ένα σύγχρονο dac. Αν μπορείς δώσε αέρα πάνω από τον τελικό, έτσι όπως είναι σκεπασμένος θα ζεσταίνεται πολύ. Aυτο που έκανες στα ηχεία σου, δεν μπορώ να το καταλάβω...... ουσιαστικά τα "παντρεύτηκες" και αφού είχες τα υπογουφερ, θα μπορούσες απλά να πάρεις ένα ζευγάρι ηχεία βάσης.

ναι αλλα δεν παντρευτηκα το σπιτι !! on the move σε πολυ μεγαλυτερο συντομα !
 

Μηνύματα
19
Reaction score
14
Περιμένω από τον ξυλουργο μου το rack οπότε θα τα τοποθετήσω εκεί !
Πάντως Ευχαριστω παιδιά για τις συμβουλές και προτάσεις!
Νομίζω πως εχω καταλήξει σε δυο dac που με καλύπτουν !
 

Attachments


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα και από μένα. Δες και λύσεις της SMSL (www.smsl-audio.com). To Μ100 ΜΚΙΙ είναι πολύ καλό DAC με αρκετές εισόδους και τιμή σούπερ κάτω από 100 ευρώ με μεταφορικά.

https://www.hxosplus.gr/reviews/s-m-s-l-m100-mkii-review/

Το έχω και για αυτό στο προτείνω.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ζητώ συγνώμη για την αδιακρισία η συσκευή η δεύτερη στις ασημένιες τι συσκευή είναι, μου θυμίζει κάτι σε cambridge audio.
 


Μηνύματα
535
Reaction score
435
Ο χώρος είναι υπέροχος χωρίς αμφιβολία. Θα επέλεγα κάτι τουλάχιστον αντάξιο αυτού ηχητικά.
Τούτον εστίν η δική μου προσωπική και ταπεινή μου γνώμη είναι αλλαγή στα ηχεία σε πρώτη προτεραιότητα και μετά εξετάζεις την αγορά κάποιου DAC με κόστος καινούριο κοντά στο 1000άρικο (ή μεταχειρισμένου κοντά στα μισά), ή κάποιου σοβαρού modular προενισχυτή.

To κόστος ίσως να ξεφεύγει από το budget που ίσως να φαντάζεσαι (πιο πολύ για τα ηχεία ίσως), αλλά με τέτοιο χώρο, δε νομίζω πως θα αποτελέσει πρόβλημα κάτι τέτοιο. Δες το σαν επένδυση, όσο όμορφα επένδυσες και στο χώρο σου. :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top