ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Όλοι εδώ μέσα λένε ότι τα CDM-1 θέλουν πολύ δυνατό και καλό ενισχυτή για να παίξουν. Ο Denon νομίζω ότι είναι λίγος. Στην αντιπροσωπεία που είχα πάει πρόσφατα για να πάρει ένας φίλος το κεντρικό μου είπαν επί λέξει: παλιά ηχεία αλλά όχι ξεπερασμένα. όσο καλύτερο μηχάνημα τους δώσεις τόσο καλύτερα θα παίξουν.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Ε και?
Τι σε χαλάει?
Αφού βλέπεις οτι όσοι ασχολούμαστε με αυτό το χόμπυ έχουμε το μικρόβιο της αναβάθμισης.
Θα ξυπνήσει το μικρόβιο μέσα σου κάποια στιγμή! Μη χρειαστεί να αλλάζεις και τα ηχεία σου... μια φορά πάρτα!:116:

Εξ' άλλου ο Denon που έχεις δεν είναι καθόλου "λίγος" για τα συγκεκριμένα...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

τα συγκεκριμμενα ηχεια για οσους τα θυμουνται απο τα 90s , θελουν αλλης κλασης ενισχυση και οχι εισαγωγικο ενισχυτη. Πρεπει να πας στην κατηγορια 600-1000 ευρω ενισχυτικων για αυτο το ηχειο.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Mπα... δε θα έλεγα οτι θα τα πάει και άσχημα..

"But let's finish with things properly in perspective; none of the above alters the fact that this is the most enjoyable Denon stereo amp we've heard in yonks."
What Hi-Fi - Test Denon PMA-710

 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

την τριτη θα εχει stockday στην ηλεκτρονικη,λες να ριξουν και αλλο τις τιμες?
ετσι και ερθω προς τα περα εχουν την δυνατοτητα να ακουσω τα ηχεια?γιατι οπως ειδα αν δεν ακουσεις πορισμα δεν βγαζεις,το ειδα προχτες με διαφορα ηχεια που εχω ακουσει θετικα σχολια αλλα εμενα δεν μου αρεσαν καθολου ο ηχος τους..π.χ mission m34.αντιθετα μου αρεσαν του στυλ klipsch rf-10,cambridge audio s70 τα οποια δεν τονιζαν ιδιαιτερα τις μεσαιες αλλα ειχαν μπασα και κρυσταλινα πριμα. τα bose301 σε ποιο καταστημα θα μπορουσα να τα ακουσω?σε cherry φαινονται φοβερα!και το ονομα BOSE μονο να το βλεπω θα φτιαχνομαι!!!!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Βρε συ!!!!:119:
Όσο ρωτάς, τόσο μπερδεύεσαι! Άντε εκεί που σου είπα και άκου...
Έχει τα 301, CDM-1, Roister & Crystal.

Μην κάνεις τη ζωή σου δύσκολη! Οικόπεδο θα αγοράσεις?:204:
Πάρε ένα ζευγαράκι που θα σου κάνει κέφι και μετά προχωράς.. έχει και stock day.:116:
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Mπα... δε θα έλεγα οτι θα τα πάει και άσχημα..

"But let's finish with things properly in perspective; none of the above alters the fact that this is the most enjoyable Denon stereo amp we've heard in yonks."
What Hi-Fi - Test Denon PMA-710

Δεν ειναι θεμα ποιοτητας ηχου, αλλα δυσκολης καμπυλης εμπεδησης του ηχειου το οποιο εχει και 50 βατ ελαχιστη προτεινωμενη ισχυ (ενδεικτικα το αναφερω). Θελει ενισχυτικα με σοβαρη τροφοδοσια και αμπερ. Στα 90s κατι Audiolab τα κανε να αναβοσβηνουν οι ρελεδες καθε 10 δευτερολεπτα και γενικα ζοριζε τα περισσοτερα ενισχυτικα της κατηγοριας του, το χω δει να συμβαινει μπροστα μου. Μακαρι να τον βρει και τον ενισχυτη εκει να τα δοκιμασει σαν ζευγαρι.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Mπα... δε θα έλεγα οτι θα τα πάει και άσχημα..

"But let's finish with things properly in perspective; none of the above alters the fact that this is the most enjoyable Denon stereo amp we've heard in yonks."
What Hi-Fi - Test Denon PMA-710

Δεν ειναι θεμα ποιοτητας ηχου, αλλα δυσκολης καμπυλης εμπεδησης του ηχειου το οποιο εχει και 50 βατ ελαχιστη προτεινωμενη ισχυ (ενδεικτικα το αναφερω). Θελει ενισχυτικα με σοβαρη τροφοδοσια και αμπερ. Στα 90s κατι Audiolab τα κανε να αναβοσβηνουν οι ρελεδες καθε 10 δευτερολεπτα και γενικα ζοριζε τα περισσοτερα ενισχυτικα της κατηγοριας του, το χω δει να συμβαινει μπροστα μου. Μακαρι να τον βρει και τον ενισχυτη εκει να τα δοκιμασει σαν ζευγαρι.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Πωωωωω τι είπες τώρα!!!
Ο Audiolab χοροπήδαγε, αντί να το κάνει το ηχείο????:111:

Προφανώς αν μιλάς για τον 8000Α θα θυμηθώ πως χοροπήδαγαν πέρα δώθε τα Xanadu, που λίγοι ενισχυτές κατάφερναν να τα διεγείρουν. Χλωμό λοιπόν να δυσκολευόταν ένας Audiolab με το CDM-1, αλλά δε θέλω να επιμένω..

Μια δοκιμή θα ήταν το καλύτερο.:126::444:
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Χλωμό λοιπόν να δυσκολευόταν ένας Audiolab με το CDM-1, αλλά δε θέλω να επιμένω..

Μια δοκιμή θα ήταν το καλύτερο.:126::444:
Χλωμο ή ροδαλο, ειναι η πραγματικοτητα του πιο συνηθισμενου προτεινωμενου ζευγους απο τα μαγαζια στα τελη των 90s. Πολυς κοσμος εχει κλαψει, και εχω δει μπροστα μου 8000 να αναβοσβηνει καθε 10 δλ. Για το θεμα 8000Α + CDM1 μπορει να μιλησει και ο gstriftos, οπως κ για την δυνατοτητα οδηγησης του 8000 που ηταν ανυπαρκτη. Τωρα που το λες Xanadu εχω ακουσει να τα παιζει και Nad 3020, αλλα οχι να τα οδηγει. Το πρωτο cdm1 εκαιγε για πλακα το μεγαφωνο του απο παραμορφωσεις λογω, και το θεμα διορθωθηκε στην επομενη γενια, στο cros.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Πωωωωω τι είπες τώρα!!!
Ο Audiolab χοροπήδαγε, αντί να το κάνει το ηχείο????:111:

Προφανώς αν μιλάς για τον 8000Α θα θυμηθώ πως χοροπήδαγαν πέρα δώθε τα Xanadu, που λίγοι ενισχυτές κατάφερναν να τα διεγείρουν. Χλωμό λοιπόν να δυσκολευόταν ένας Audiolab με το CDM-1, αλλά δε θέλω να επιμένω..

Μια δοκιμή θα ήταν το καλύτερο.:126::444:
Σταμάτη η μόνη περίπτωση ολοκληρωμένος audiolab που μπορεί να οδηγήσει xanadu είναι με αναβολικά.Έχω ακόμα και τα 2 μηχανάκια(Xana και Audiolab S) και απλά δεν..
Εξαιρετικός ο Audiolb όταν παίξει με κάποιο σχετικά ευαίσθητο,ομαλής εμπέδησης ηχείο βάσης αλλά μέχρι εκεί.
Το xanadu ενώ μεν εύκολο φορτίο αλλά λογω πολύ χαμηλής ευαισθησίας (πέριξ των 85db) ξελιγώνει ''βατικά'' σχεδόν οποιονδήποτε ενισχυτή μέχρι τα 100 watt.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Εχει καμία σχέση ο Audiolab S με τον A??:111:
Αναφέρομαι στον παλιό καλό Audiolab 8000Α, όχι στη νεα αντικατάστασή του...
Sorry παίδες αλλά έχω άλλη άποψη περί του θέματος, αλλά το θέμα μας είναι το CDM-1 σε σχέση με τον Denon...

Θεωρώ λοιπόν οτι αν πάει σε CDM-1 θα είναι μια χαρά.
Τώρα αν δεν μπορέσει ο ενισχυτής να "φορτώσει" το ηχείο, το είπα και προηγουμένως... υπάρχει και η αναβάθμιση!
Ενα καλό ηχείο σε "χώμα" τιμή, ποτέ δε μένει με τον μικρό εν/τή που έχουμε ήδη..:116:
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

ειδα και αλλη επιλογη στο idealo, magnat quantum 605 140 euro+40shipping συνολο pair 360ευρο!!!!
και οι καφροι εδω τα δινουν απο 615ευρω.
το οποιο το ακουσα και μου αρεσε καμια σχεση με σειρα 800 και 1000.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Εχει καμία σχέση ο Audiolab S με τον A??:111:
Στο θέμα οδήγησης τεράστια..
Αναφέρομαι στον παλιό καλό Audiolab 8000Α, όχι στη νεα αντικατάστασή του...
Για τα ίδια μιλάμε Σταμάτη.
Απ την άλλη όμως ο νέος που φαίνεται πιο δυνατός,αλλά όχι τόσο ''κρυστάλλινος'' όσο ο παλιός.
Sorry παίδες αλλά έχω άλλη άποψη περί του θέματος, αλλά το θέμα μας είναι το CDM-1 σε σχέση με τον Denon...
Είναι οριακός για το ηχείο αυτό.Απ την άλλη είναι όμως ένα ηχείο το οποίο όσο περισσότερο ''ξύλο'' του ρίξεις τόσο πιο πολύ θα καλοπεράσει,b&w δλδ:116:
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Στο θέμα οδήγησης τεράστια..
Για τα ίδια μιλάμε Σταμάτη.
Απ την άλλη όμως ο νέος που φαίνεται πιο δυνατός,αλλά όχι τόσο ''κρυστάλλινος'' όσο ο παλιός.


Είναι οριακός για το ηχείο αυτό.Απ την άλλη είναι όμως ένα ηχείο το οποίο όσο περισσότερο ''ξύλο'' του ρίξεις τόσο πιο πολύ θα καλοπεράσει,b&w δλδ:116:

Γιωργο ο παλιος S με τον παλιο Α ειναι σχεδον ιδιοι ενισχυτες και το ξερεις, ισως ο Σταματης νομισε οτι εχεις τον IAG μετα το '06.

Επειδη τον 8000S τον τελευταιο τον ειχα και τον ειχα συγκρινει με τον παλιο Α, θα σου πω οτι απο οδηγηση ειναι παρομοια κατασταση, αλλα απο ηχο δεν ειναι το στεγνο ουδετερο του παλιου. Ειναι πιο μουσικος ενισχυτης με πιο γλυκο ηχοχρωμα στα μεσαια-μεσουψηλα και παραμενει το ιδιο εκτεταμμενος και λαμπρος ψηλα χωρις ομως να "σκληραινει" ευκολα. Τον εδωσα περσι το Σεπτεμβρη γιατι απλα δεν μπορουσε να κουνησει καν τα Chario Premium 2000...

Το παραδειγμα του 8000 που εγω ανεφερα, το ανεφερα γιατι θεωρω οτι ειναι ενδεικτικη περιπτωση ενισχυτη που δεν κανει οδηγικα για τα cdm1, για να πω οτι κατ'αναλογια και ενας εισαγωγικος οπως ο Denon με παρομοια τροφοδοσια κλπ, δεν κανει. Με 180VA τροφοδοτικο, 6800mf πυκνωτες/καναλι και damping factor 58 (8000) και ενισχυτικα τετοιων χαρακτηριστικων στην τροφοδοσια, το cdm1 τα καταπινει αμασητα. Οφειλα να το διευκρινησω στο φιλο που ανοιξε το νημα, μιας και ο ανθρωπος μπορει να θελει απλα ενα ηχειο να μτσαριστει καλα με τον 710, και να μη θελει να μπει μετα σε διαδικασιες αλλαγης ενισχυτικου κλπ. Αυστηρα για τον 710 θα επελεγα πιο καταλληλο σαν εμπεδηση ηχειο. Με μια προοπτικη αναβαθμισης ενισχυτη ομως, το cdm1 στην τιμη αυτη ειναι καλη περιπτωση.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

απο αυτα που διαβαζω ειναι δηλαδη οτι πηρα μακακια ενισχυτη?σκεφτομουν να παρω τον yaquin mc-10l αλλα μου εχουν τυχει κατι αποτυχημενες αγορες απο ασια μερια και φοβηθηκα.μαλιστα εξ αρχης εβλεπα σαν ταιριασμα τα klipsch rf-52.τωρα οτι πηρα το πηρα να το ξαναπουλησω?και ποσο?
ασε που πιστευω οτι θα χασω λεφτα.στους κλεφτες στην ελλαδα τον εβρισκα απο 360-460ευρω περιπου και τον πηρα απο schlaurenshoppen.de 299+10euro η προμηθεια της τραπεζας.
ξερω οτι υπαρχουν καλα ηχεια σαν Β&W, ενισχυτες με λαμπες με πολλα μηδενικα στην τιμη τους αλλα!
συμβιβαζομασθε με κατι μετριο,δηλαδη με ενα μετριο τρανζιστορατο(denon pma-710),με δυο ηχεια κατηγοριας rf-52 και οτι βγει!!!!!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.330
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top