ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΙΚΑΠ 25ΕΤΙΑΣ



Μηνύματα
33
Reaction score
5
Τα ηχεία πρέπει να είναι καλά. Βρετανική σχολή. Βγάλε μια φώτο χωρίς τη σίτα.
Το πικάπ τυπικό dj. Τίποτα ιδιαίτερο.
Καποιος μου ειχε πει οτι ηταν ελληνικης κατασκευης δεκαετιας του 90. Οι περισσοτεροι δεν τα γνωριζουν καν παντως. Κι εγω τοτε που τα πηρα τα πηρα επειδη μου αρεσαν στο αυτι. δε γνωριζα τιποτα παραπανω. Και τα εχω ακομα αλλα σκεφτομαι για αλλαγη
 

Attachments


Μηνύματα
681
Reaction score
1
Μπορεί να είναι αλλά εγώ θυμόμουν το όνομα του κατασκευαστή από παλιά που το είχα ψάξει.
Βλέποντας τα μεγάφωνα ίσως έχεις δίκιο. Ελληνική 🐒 :laugh:.
Ο https://www.avsite.gr/forum/members/petermeni.13659/ ίσως μπορεί να βοηθήσει στην αναγνώριση.
Αυτό με υποψιάζει πάντως.
1607106558592.png

Δεν υπήρχε πολύ παλιά. Τώρα το πρόσεξα.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Eλληνικα ειναι,απο την εποχη που ηταν της μοδας να στηνεις μια εταιρεια ηχειων,προφανως απο την επιτυχια των μεγαλων ονοματων της Ελληνικης βιοτεχνιας ηχειων. Τα μεγαφωνα μαλλον ειναι απο την οικονομικη σειρα της audax.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Eλληνικα ειναι,απο την εποχη που ηταν της μοδας να στηνεις μια εταιρεια ηχειων,προφανως απο την επιτυχια των μεγαλων ονοματων της Ελληνικης βιοτεχνιας ηχειων. Τα μεγαφωνα μαλλον ειναι απο την οικονομικη σειρα της audax.
οπότε μετριότητα μάλλον, χρειάζεται αντικατάσταση τους φανταζομαι...
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Καποιος μου ειχε πει οτι ηταν ελληνικης κατασκευης δεκαετιας του 90. Οι περισσοτεροι δεν τα γνωριζουν καν παντως. Κι εγω τοτε που τα πηρα τα πηρα επειδη μου αρεσαν στο αυτι. δε γνωριζα τιποτα παραπανω. Και τα εχω ακομα αλλα σκεφτομαι για αλλαγη
Αρα τα εχεις παρει μεταχειρισμενα,ποσα χρηματα εδωσες? Με τι ενισχυτη τα οδηγεις. Τα ηχεια οπως εγραψα φορανε απλα μεγαφωνα ,αλλα πολλα ηχεια της εποχης (και Ελληνικα) φορουσαν τα ιδια,αλλα με σωστο σχεδιασμο (καμπινα,κροσοβερ κλπ),επαιζαν πολυ καλα σε σχεση παντα με το κοστος αγορας τους. Τα ηχεια δεν τα εχω ακουσει,μπορει οντως να ειναι αρκετα καλα.Θεωρητικα παντα,πρεπει να ειναι,μιας και μιλαμε για ηχειο τριων δρομων,μεγαλουτσικο γουφερ και καμπινα,οποτε με σωστο σχεδιασμο ηταν δυνατον. Εσυ που τα εχεις ομως,γιατι θελεις να τα αλλαξεις? Δεν σε καλυπτουν? Ακουσες κατι αλλο και σου αρεσε περισσοτερο ή απλα θελεις να κανεις μια αλλαγη-αναβαθμιση γιατι δεν ξερεις σιγουρα αν ειναι καλα? Το τελευταιο μην το επιχειρησεις,παρα μονο αν ακουσεις αλλα ηχεια,σε συνθηκες που προσεγγιζουν τον χωρο σου και κυριως το επιπεδο του ενισχυτη και της πηγης ,με τα οποια οδηγεις τα ηχεια σου.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μπορεί να είναι αλλά εγώ θυμόμουν το όνομα του κατασκευαστή από παλιά που το είχα ψάξει.
Ο Spencer Hughes ήταν ο ιδρυτής της Spendor.
(Το Spen από το Spencer και το dor από το όνομα της γυναίκας του Dorothy.)
Τι σχέση έχει αυτό με τα ηχεία του φίλου;
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Ο Spencer Hughes ήταν ο ιδρυτής της Spendor.
(Το Spen από το Spencer και το dor από το όνομα της γυναίκας του Dorothy.)
Τι σχέση έχει αυτό με τα ηχεία του φίλου;
Υπήρχαν ηχεία που έγραφαν Spencer αλλά ήταν Αγγλικά. Δεν τα βρίσκω τώρα.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Αρα τα εχεις παρει μεταχειρισμενα,ποσα χρηματα εδωσες? Με τι ενισχυτη τα οδηγεις. Τα ηχεια οπως εγραψα φορανε απλα μεγαφωνα ,αλλα πολλα ηχεια της εποχης (και Ελληνικα) φορουσαν τα ιδια,αλλα με σωστο σχεδιασμο (καμπινα,κροσοβερ κλπ),επαιζαν πολυ καλα σε σχεση παντα με το κοστος αγορας τους. Τα ηχεια δεν τα εχω ακουσει,μπορει οντως να ειναι αρκετα καλα.Θεωρητικα παντα,πρεπει να ειναι,μιας και μιλαμε για ηχειο τριων δρομων,μεγαλουτσικο γουφερ και καμπινα,οποτε με σωστο σχεδιασμο ηταν δυνατον. Εσυ που τα εχεις ομως,γιατι θελεις να τα αλλαξεις? Δεν σε καλυπτουν? Ακουσες κατι αλλο και σου αρεσε περισσοτερο ή απλα θελεις να κανεις μια αλλαγη-αναβαθμιση γιατι δεν ξερεις σιγουρα αν ειναι καλα? Το τελευταιο μην το επιχειρησεις,παρα μονο αν ακουσεις αλλα ηχεια,σε συνθηκες που προσεγγιζουν τον χωρο σου και κυριως το επιπεδο του ενισχυτη και της πηγης ,με τα οποια οδηγεις τα ηχεια σου.
Τα ηχεια τα αγορασα καινουργια το 1994 επειδη μου αρεσαν στα αυτια χωρις να τα γνωριζω. Παιζουν απο τοτε και μπορω να πω οτι τα εχω ευχαριστηθει. Απλα σκεφτομαι οτι μεχρι το υψος των 500 ευρω μπορω να παρω καποια ηχεια και να δω μεγαλη διαφορα, υποθετω βεβαια, δε ξερω. Εχω ακουσει κατα καιρους καποια ηχεια σε καταστηματα και μου αρεσαν καποια, αλλα δε ξερω πως θα ακουγονται στο χωρο μου. Ουτε με τι ενισχυτη επαιζαν εκει που τα ακουσα. Ο ενισχυτης μου ειναι ο TEAC AX-5000 της ιδιας εποχης, επισης τον εχω ευχαριστηθει. Cd player εχω το DENON 520AE και πικαπ το παρακατω στη φωτο, και αυτο της ιδιας εποχης. Τι γνωμη εχεις και τι μου προτεινεις ?
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η εταιρία δεν μου λέει κάτι. Το super tweeter είναι Audax και το tweeter μάλλον vifa. Μπορείς να τα ξεβιδώσεις προσεκτικά και να μας πεις.
Τώρα τι δουλειά έχει γίνει και σε τι κατάσταση είναι τα υλικά του είναι άγνωστα, άρα το ίδιο και η απόδοση του.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Η εταιρία δεν μου λέει κάτι. Το super tweeter είναι Audax και το tweeter μάλλον vifa. Μπορείς να τα ξεβιδώσεις προσεκτικά και να μας πεις.
Τώρα τι δουλειά έχει γίνει και σε τι κατάσταση είναι τα υλικά του είναι άγνωστα, άρα το ίδιο και η απόδοση του.
Λεω να τα αναβαθμισω...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Φωτογραφίες του κυκλώματος διαχωρισμού να ανεβάσεις.
 


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Τα ηχεία πρέπει να είναι καλά. Βρετανική σχολή. Βγάλε μια φώτο χωρίς τη σίτα.
..
Δεν είναι SPENDOR, καμιά σχέση.
Αν ήταν εγγλέζικα, γιατί δεν λέει MADE IN UK αλλά λέει MADE IN EEC;
Μαϊμουδερά μου φαίνονται.
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τωρα μου βαζεις πολυ δυσκολα...🤒
Αφαιρείς το woofer και πίσω του θα δεις μια πλακέτα με υλικά, όπου ξεκινούν όλα τα καλώδια προς τις μονάδες. Αυτό είναι το κύκλωμα διαχωρισμού.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Αφαιρείς το woofer και πίσω του θα δεις μια πλακέτα με υλικά, όπου ξεκινούν όλα τα καλώδια προς τις μονάδες. Αυτό είναι το κύκλωμα διαχωρισμού.
sorry αλλα ειμαι εντελως ασχετος για να κανω κατι τετοιο, Δεν εχω ιδεα
 

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Τα είχα στην δεκαετία του 80'. Από άλλα που είχα ακούσει σε σύγκριση ήταν μια χαρά για τα λεφτά τους. Αξιοπρέπεια. Δεν γνωρίζω προέλευση. Πάντως στο ερώτημα, αν με 500 ευρώ μπορείς να βρεις καλύτερα, η απάντηση είναι ναι.
Τα είχα στην δεκαετία του 80'. Από άλλα που είχα ακούσει σε σύγκριση ήταν μια χαρά για τα λεφτά τους. Αξιοπρέπεια. Δεν γνωρίζω προέλευση. Πάντως στο ερώτημα, αν με 500 ευρώ μπορείς να βρεις καλύτερα, η απάντηση είναι ναι.
Όχκ ακριβώς το ίδιο μοντέλο, για να είμαι ακριβής. Spencer σίγουρα. Θα θυμηθώ.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Αν ήταν εγγλέζικα, γιατί δεν λέει MADE IN UK αλλά λέει MADE IN EEC;
Μαϊμού μου φαίνονται.
Είναι προέλευσης ΕΟΚ... Made in the EEC (European Economic Community), μέχρι το 1993 μετά έγινε ΕΕ
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top