ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΙΚΑΠ 25ΕΤΙΑΣ

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Μπορεί, πάντως προσανατολιστήκαμε πως ήταν Μηθύμνης, μεταξύ MONSENIER και ΕΛΤΑ...
:drinks:
Ναι, σίγουρα εκεί! Θυμάμαι πλήρωνα το ληστρικο ΤΕΒΕ κάθε 2μηνο και μετά δεν περίσσευε τίποτα για "κατάθεση" στο εν λογω κατάστημα... 🤣😅😂😀
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Είναι σίγουρα Ελληνικά και μάλιστα αμφιβόλου ποιότητας. Θα θυμούνται οι παλαιότεροι την εποχή, που στο περιοδικό Ήχος υπήρχαν διαφημίσεις με ''συνολάκια'' αποτελούμενα από ένα ζεύγος ηχείων, ένα Πικάπ, και έναν ενισχυτή, σε προσφορά και με κάποιες δόσεις. Τα βασικά και οικονομικά σύνολα ξεκινούσαν με ηχεία αυτής της Εταιρείας, και μετά ανέβαιναν με ποιοτικότερες μονάδες και υψηλότερο φυσικά κόστος. Δεν αξίζει κατά την γνώμη μου η ενασχόληση με αυτά.
Στα 500 υπάρχουν αρκετές σύγχρονες προτάσεις που θα καλύψουν άνετα τις απαιτήσεις σας.
 
Last edited:


Μηνύματα
33
Reaction score
5
Είναι σίγουρα Ελληνικά και μάλιστα αμφιβόλου ποιότητας. Θα θυμούνται οι παλαιότεροι την εποχή, που στο περιοδικό Ήχος υπήρχαν διαφημίσεις με ''συνολάκια'' αποτελούμενα από ένα ζεύγος ηχείων, ένα Πικάπ, και έναν ενισχυτή, σε προσφορά και με κάποιες δόσεις. Τα βασικά και οικονομικά σύνολα ξεκινούσαν με ηχεία αυτής της Εταιρείας, και μετά ανέβαιναν με ποιοτικότερες μονάδες και υψηλότερο φυσικά κόστος. Δεν αξίζει κατά την γνώμη μου η ενασχόληση με αυτά.
Στα 500 υπάρχουν αρκετές σύγχρονες προτάσεις που θα καλύψουν άνετα τις απαιτήσεις σας.
ευχαριστω πολυ
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Δεν μπορώ να θυμηθώ,πάνε και τόσα χρόνια από τότε........οι ωραίες εποχές με τα πολλά καταστήματα στο κέντρο της Αθήνας και λίγο πιο έξω.
Όντως ωραίες εποχές ,στην Αθήνα πήγαινα για 'οφθαλμολουτρο' αλλά πάντα αγόραζα από το γνωστό κατάστημα στο κέντρο του Πειραιά
Ο συγχωρεμένος ο Αντώνης ήταν πολύ φίλος, μας έμαθε πολλά πράγματα και μας βοήθησε να αγοράσουμε με λογική (άλλες συμπεριφορές από τις επιθετικές πωλήσεις)
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Η ποιότητα του αυτοκόλλητου αλλά και ο γραφικός χαρακτήρας παραπέμπουν σε made in egalo city
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Η ποιότητα του αυτοκόλλητου αλλά και ο γραφικός χαρακτήρας παραπέμπουν σε made in egalo city
Χα χαχα , ναι πιθανο, γι αυτο σκεφτομαι να τα αλλαξω. Βεβαια 26 χρονια τωρα μια χαρα ακουω και εχω περιεργεια τι διαφορες θα ακουσω με καποια αλλα ηχεια
 

ika

News
Μηνύματα
13.763
Reaction score
12.825
Χα χαχα , ναι πιθανο, γι αυτο σκεφτομαι να τα αλλαξω. Βεβαια 26 χρονια τωρα μια χαρα ακουω και εχω περιεργεια τι διαφορες θα ακουσω με καποια αλλα ηχεια
Αν σου αρέσει ο ήχος τους, κράτα τα χωρίς αλλαγές. Γιατί μπορεί κάτι να αλλάξει και να μην σ' αρέσουν μετά την όποια παρέμβαση.

Όλα αυτά τα χρόνια, έχεις ακούσει παράλληλα με αυτά κάποιο άλλο ηχείο;
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Αν σου αρέσει ο ήχος τους, κράτα τα χωρίς αλλαγές. Γιατί μπορεί κάτι να αλλάξει και να μην σ' αρέσουν μετά την όποια παρέμβαση.

Όλα αυτά τα χρόνια, έχεις ακούσει παράλληλα με αυτά κάποιο άλλο ηχείο;
Εχω ακουσει κατα καιρους σε καποια μαγαζια αλλα προφανως με αλλο ενισχυτη και σε αλλο χωρο βεβαια. το πως θα ακουγονται στο χωρο μου...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Λοιπόν βρέθηκε άκρη. Καλά λένε πως <<Ρωτώντας πας στην πόλη>>.
Το ηχείο είναι Ελληνικής κατασκευής. Τα έφτιαχνε η Audio Spectrum για λογαριασμό επιχειρηματία, που τα διοχέτευε στην αγορά με αυτό το όνομα. Οι καμπίνες κατασκευάζονταν από την Νεοδομική-exelixis.
Σε γενικές γραμμές δεν ήταν καθόλου κακή κατασκευή και υπερίσχυε του αντίστοιχου εισαγόμενου ανταγωνισμού. Οι δε μονάδες μοιάζουν μεν αλλά δεν ανήκουν ούτε στην Audax ούτε σε κάποια άλλη γνωστή εταιρία.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Λοιπόν βρέθηκε άκρη. Καλά λένε πως <<Ρωτώντας πας στην πόλη>>.
Το ηχείο είναι Ελληνικής κατασκευής. Τα έφτιαχνε η Audio Spectrum για λογαριασμό επιχειρηματία, που τα διοχέτευε στην αγορά με αυτό το όνομα. Οι καμπίνες κατασκευάζονταν από την Νεοδομική-exelixis.
Σε γενικές γραμμές δεν ήταν καθόλου κακή κατασκευή και υπερίσχυε του αντίστοιχου εισαγόμενου ανταγωνισμού. Οι δε μονάδες μοιάζουν μεν αλλά δεν ανήκουν ούτε στην Audax ούτε σε κάποια άλλη γνωστή εταιρία.
Δηλαδη με λιγα λογια ειναι αξιολογα ? Να μη τα αλλαξω αφου ακουω μια χαρα ? Και αν καποιο αλλο ποιοτικο ηχειο ακουγεται καλυτερα στο χωρο μου? Να μεινω με την απορια ?
ουφφφφφφ 🥴
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δηλαδη με λιγα λογια ειναι αξιολογα ? Να μη τα αλλαξω αφου ακουω μια χαρα ? Και αν καποιο αλλο ποιοτικο ηχειο ακουγεται καλυτερα στο χωρο μου? Να μεινω με την απορια ?
ουφφφφφφ 🥴
Ναι είναι αξιόλογα. Όσο αξιόλογο μπορεί να είναι ένα οικονομικό ηχείο 30 κάτι χρόνια μετά.

Ποιοτικό ηχείο με 500 ευρώ; Χμ άστο καλύτερα. Μια από τα ίδια θα είσαι και θα έχει αδειάσει και η τσέπη σου από το ποσό αυτό!
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Ναι είναι αξιόλογα. Όσο αξιόλογο μπορεί να είναι ένα οικονομικό ηχείο 30 κάτι χρόνια μετά.

Ποιοτικό ηχείο με 500 ευρώ; Χμ άστο καλύτερα. Μια από τα ίδια θα είσαι και θα έχει αδειάσει και η τσέπη σου από το ποσό αυτό!

Ειχα ριξει μια ματια σε αυτα , οχι λες ? Να μεινω με τα spencer ?
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η ποιότητα του αυτοκόλλητου αλλά και ο γραφικός χαρακτήρας παραπέμπουν σε made in egalo city
Ναι γιατί τα αυτοκόλλητα και ο γραφικός χαρακτήρας στα Audio Spectrum ήταν κλασεις ανώτερα...
Το ηχείο είναι Ελληνικής κατασκευής. Τα έφτιαχνε η Audio Spectrum για λογαριασμό επιχειρηματία, που τα διοχέτευε στην αγορά με αυτό το όνομα.
Ρε δεν έλεγα τα νούμερα του Τζόκερ καλύτερα;; :roflmao:
 

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Καλημέρα. Πρέπει να ήταν στην Μηθύμνης όπως έγραψε ο φίλος. Η ποιότητα κατασκευής ήταν μια χαρά για τα χρήματα που ζητούσαν. Πολύ ωραία η πληροφορία του petermeni. Φίλε jeronymo μία υποκειμενική πρόταση από μένα είναι τα klipsch rp 600m. Μέρα με νύχτα η διαφορά. Αλλά είσαι λίγο ψηλά οικονομικά. Αν μπορείς άκουσε τα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187

Ειχα ριξει μια ματια σε αυτα , οχι λες ? Να μεινω με τα spencer ?
Αν εξαιρέσεις αυτά που ζυγίζουν 10 και 11 κιλά, είναι ζήτημα να μένουν κανά δυο στιβαρά ηχεία από αυτά που είδες. Γιατί ναι μεν τα υπόλοιπα παλεύονται, αλλά η στιβαρότητα της κατασκευής είναι η βάση.
Σίγουρα ο χρόνος αφήνει τα σημάδια του παντού. Αν βεβαιωθείς πως ο ενισχυτής σου μπορεί να τα οδηγήσει <<σωστά>> προχώρα σε αγορά καινούριου.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Καλημέρα. Πρέπει να ήταν στην Μηθύμνης όπως έγραψε ο φίλος. Η ποιότητα κατασκευής ήταν μια χαρά για τα χρήματα που ζητούσαν. Πολύ ωραία η πληροφορία του petermeni. Φίλε jeronymo μία υποκειμενική πρόταση από μένα είναι τα klipsch rp 600m. Μέρα με νύχτα η διαφορά. Αλλά είσαι λίγο ψηλά οικονομικά. Αν μπορείς άκουσε τα.
Για αυτα που εχω βαλει στη συγκριση στο scroutz ? Θα υπαρχει διαφορα με τα δικα μου λες η τζαμπα τα χρηματα και ο κοπος ?
Αν εξαιρέσεις αυτά που ζυγίζουν 10 και 11 κιλά, είναι ζήτημα να μένουν κανά δυο στιβαρά ηχεία από αυτά που είδες. Γιατί ναι μεν τα υπόλοιπα παλεύονται, αλλά η στιβαρότητα της κατασκευής είναι η βάση.
Σίγουρα ο χρόνος αφήνει τα σημάδια του παντού. Αν βεβαιωθείς πως ο ενισχυτής σου μπορεί να τα οδηγήσει <<σωστά>> προχώρα σε αγορά καινούριου.
Εισχυτη εχω τον TEAC AX-5000 , 30ετιας σχεδον κι αυτος. Ευχαριστημενος παντως δε λεω, τα εχει βγαλει τα λεφτα του
 

ika

News
Μηνύματα
13.763
Reaction score
12.825
Τώρα είναι ΕΛΤΑ νομίζω.
Ψάχνω μήπως βρω μια απόδειξη από το 1995 για το όνομα, αλλά δύσκολο μου φαίνεται. Ακόμα υπάρχουν τα μηχανήματα πάντως.
Εκεί δίπλα ήταν το κέντρο MONSENIER, που τραγούδαγε η Ρίτα κάποια εποχή.
Athens Audio Center, Μηθύμνης 51, Πλ. Αμερικής,

Απόδειξη δεν βρήκα, ούτε το θυμήθηκα.
Αλλά επειδή ΕΡΕΥΝΑΤΕ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ,
ο marba1065 μας βοήθησε προκαταβολικά :drinks:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top