ΗΧΕΙΑ: Τα όρια του hi fidelity, γούστα φρουφρού κι αρώματα

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Να κάνω κι εγώ ένα απ, μα και να συνεισφέρω στο πεδίο των φρουφρού.
Προσοχή, ε? :biggrin:

Δεν λέει τίποτα για χροιές. Αλμπάνης είναι.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Νικόλα μου οι χροιές στην υψηλή πιστότητα είναι το ζητούμενο φίλε..8-)

( και ο Αλμπάνης θέλει να φύγει για εξωτερικό..>:( )
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Νικόλα μου οι χροιές στην υψηλή πιστότητα είναι το ζητούμενο φίλε..8-)

( και ο Αλμπάνης θέλει να φύγει για εξωτερικό..>:( )
E, αυτό λέω!! Δεν μας είπε τίποτα για χροιές! Άσχετος!!
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Αχχχχχχ, ηχείο.
(Θυμίζει ένα τραγούδι, το αχ Ευρώπη, για να δούμε ομοιότητες..)

Υπ'οψιν: Το "αρώματα" δεν είναι Θεσσαλονίκης, είναι γενικής φύσεως.

Είχα διάφορους τίτλους στο μυαλό μου για τούτο το θρεντ, όπως "ο θάνατος του Χάι Φάι", "Κάτι τρέχει με την Μe(..in) , "Γιατί υπάρχει το Hi-End", "ο λόγος που πουλάνε τα χρέπια", "βλαμμένοι όλου του κόσμου ενωθείτε", "το καλύτερο ηχείο όλου του κόζμου είσαι συυυυ", κλπ κλπ κλπ, αλλά τελικά επικράτησε η λογική..

Λοιπόν, σε τούτο το θρεντ θα κάνω μια φιλότιμη προσπάθεια να αναλύσω τι είναι αυτό που μας αρέσει στο ηχείο, τι είναι αυτό που χρειάζεται στο ηχείο για να αποδίδει στα πλαίσια της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, τι δεν χρειάζεται για αυτά τα πλαίσια, και τέλος τι ξεπερνά αυτά τα πλαίσια, ώστε να κρίνουμε ως πολύ καλύτερο ένα ηχείο από ένα άλλο, με τη μια, χωρίς ενδοιασμούς, ασχέτως μετρήσεων και ασχέτως απόκρισης και λοιπών τεχνικών προδιαγραφών υψηλής πιστότητας.

Εν ολίγοις, να δώσω το στίγμα του "καλού" ηχείου και γενικά του καλού ήχου, τόσο σε σχέση, αλλά και πέραν των στενών τεχνικών προδιαγραφών, των αναγκαίων για υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής.

Είναι αναγκαίο να συμπεριληφθούν πολλαπλές παράμετροι, τόσο γενικής φύσεως (χώρος, μουσικά είδη και στάθμες ασανσέρ) όσο και εξειδικευμένων τεχνικής φύσεως (λοβοί, εμπλοκή με τοιχωματικά όρια, σιναντ, κλπ), άρα θα πάει μακριά η βαλίτσα, αλλά θα βγει εύκολα άκρη, δεν είναι τίποτα σπουδαίο, μην αγχώνεστε.

Πάμε λοιπόν.


ΥΓ.
Παρακαλώ, μην περιμένετε, μην αυτοσυγκρατηθείτε, κάντε το μαντάρα το θρεντ.
Φιλ φρι να γράψετε οποιαδήποτε κοτσάνα, δεκτά όλα τα εντελώς εκτός θέματος ποστ, από απόψεις για καβλώδια ρεύματος μέχρι τις τελευταίες ανακαλύψεις στην αστρολογία. Δεν κάνουμε διατριβή εδώ, περνάμε ευχάριστα την ώρα μας, και ο,τι μάθουμε, όπως προκύψει.
Θα χαρώ να μάθω ποιο είναι το αγαπημένο σας ηχείο, ποιο σας εντυπωσίασε και γιατί, τι άρωμα φοράτε.
Πάλι καλά που υπάρχεις και εσύ , και γράφεις κάτι να μαθαίνουμε. Γιατί με τον αντίχριστο και την τούρτα τα πράγματα Τα βλέπω πολύ χλωμά. Έχουμε γεμίσει γκουρού του hi-end και της υψηλής πιστότητας ήχου. Ο άλλος λέει έχω ενισχυτή hi-end 50kg και αν δεις το δωμάτιο που ακούει δεν είναι ούτε 15 τετραγωνικά. Δεν υπάρχει hi-end μόνο high-end βλακεία αυτά. Αυτά για την ώρα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Πάλι καλά που υπάρχεις και εσύ , και γράφεις κάτι να μαθαίνουμε. Γιατί με τον αντίχριστο και την τούρτα τα πράγματα Τα βλέπω πολύ χλωμά. Έχουμε γεμίσει γκουρού του hi-end και της υψηλής πιστότητας ήχου. Ο άλλος λέει έχω ενισχυτή hi-end 50kg και αν δεις το δωμάτιο που ακούει δεν είναι ούτε 15 τετραγωνικά. Δεν υπάρχει hi-end μόνο high-end βλακεία αυτά. Αυτά για την ώρα.
Γεια σου ρε Papakindness με τις εξάψεις σου :laugh:
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Είναι σοβαρά μεγάλο, δες και εδώ

View attachment 181000

Τοποθετείται στο πάτωμα και κάνεις tilt την μονάδα του mid+tweeter προς την θέση ακρόασης.
Λοιπόν αυτό το κεντρικό το έχει φίλος στο σπίτι του μαζί με το Sub της Wilson το Watch Dog
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Αμέσως πριν το λοκνταουν να πας να του το "δανειστείς για λίγο", για 2-3 μέρες πες του, και θα το'χεις μέχρι να βγάλει ρίζες..
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top