ΗΧΕΙΑ ...τις γνωσεις σας παρακαλω....


Μηνύματα
90
Reaction score
39
Μια χαρά είναι η διαρύθμιση για σαλόνι. Μπορείς να φτιάξεις καλό ήχο αλλά θέλει αρκετές βελτιώσεις.
Για να μην πελαγώσεις καλό είναι να πάμε βήμα βήμα.

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να φτιάξεις σωστό(ισόπλευρο) τρίγωνο ακρόασης.

Το αμέσως επόμενο βήμα είναι ο ενισχυτής.
Αυτοί που έχεις δυστυχώς δεν κάνουν. Δεν είναι ικανοί ούτε ως προς την σωστή οδήγηση των ηχείων σου, αλλά ούτε ως προενισχυτές αφού η τεχνολογία τους είναι ξεπερασμένη.
Ξεκίνα να ψάχνεις για τελικό με το λιγότερο 250 watt ανα κανάλι στα 8ohm. Αυτός θα σου δώσει την πρώτη σημαντική αναβάθμιση. Αν τα οικονομικά σου στο επιτρέπουν κάλο θα ήταν να κοιτούσες και για κάποιον πιο σύγχρονο AV.

Όσο για το sub: Η σωστή ενσωματωσή του στο σύστημα δεν είναι απλή υπόθεση. θέλει γνώσεις, μετρήσεις και τα κατάλληλα μηχανήματα για να επιτευχθεί, ωστέ να παίξει σωστά μουσική. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συμβουλευτείς τον Καστρουνή.
δυστηχως .... ειχες δικιο !! λιγος ο ενισχυτης . !! και δυσαρεστημενος με τα paradigm ! αναζητηται λυση. και θελω μεγαλυτερο ενισχυτη , και δεν μου κανουν τα ηχεια !!!
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
δυστηχως .... ειχες δικιο !! λιγος ο ενισχυτης . !! και δυσαρεστημενος με τα paradigm ! αναζητηται λυση. και θελω μεγαλυτερο ενισχυτη , και δεν μου κανουν τα ηχεια !!!
Πώς ξέρεις ότι δεν σου κάνουν τα ηχεία?
Τα ηχεία δεν τα έχεις ακούσει ακόμα στο σπίτι σου, και πιθανότατα να μην τα έχεις ακούσει σωστά ούτε εκεί που τα αγόρασες.

Μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα.
Δεν είναι απλό πράγμα το Hi fi.
Κάθε αναβάθμιση χρειάζεται κι άλλα για να την απολαύσεις.
 
Last edited:



Μηνύματα
90
Reaction score
39
Σε ποιο ποσό?
Post automatically merged:

Λογικά θα ταιριάζουν καλά με AV της "αδελφής" εταιρείας
πανεμορφοι οι στερεο!! οι AV ομως ειναι ιδιας ισχυς με αυτον που εχω ! και απο τιμη ;
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.342
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top