ΗΧΟΒΟΛΗ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΞΙΖΕΙ?????

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: ΗΧΟΒΟΛΗ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΞΙΖΕΙ?????

Απλά, από ότι έχω διαβάσει, αυτό δεν το κάνουμε πια με μηχανικό (και άρα απωλεστικό) τρόπο στον ενισχυτή με ρυθμιστικά τονικότητας, αλλά επεμβαίνουμε στο σήμα όσο ακόμα είναι ψηφιακό.
Δεν "χάνουμε" τίποτα Νικόλα με τα αναλογικά ρυθμιστικά ή ένα αναλογικό equalizer. Αυτό που γίνεται με αυτά είναι ότι ναι μεν διορθώνουν συχνοτικά την απόκριση του ηχείου και συνεπώς (κατά κάποιον τρόπο) του χώρου, αλλά επιδρούν και στην απόκριση της φάσης του ηχείου κάτι που δεν το θέλουμε σε καμία περίπτωση. Τα καθαρά ψηφιακά eq κάνουν το ίδιο πράγμα με ΚΑΜΙΑ όμως άλλη επίπτωση.

Φυσικά, έχεις δίκιο για τα καλώδια και τις λάμπες...


...
 

Μηνύματα
321
Reaction score
0
Re: Απάντηση: ΗΧΟΒΟΛΗ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΞΙΖΕΙ?????

Δεν "χάνουμε" τίποτα Νικόλα με τα αναλογικά ρυθμιστικά ή ένα αναλογικό equalizer. Αυτό που γίνεται με αυτά είναι ότι ναι μεν διορθώνουν συχνοτικά την απόκριση του ηχείου και συνεπώς (κατά κάποιον τρόπο) του χώρου, αλλά επιδρούν και στην απόκριση της φάσης του ηχείου κάτι που δεν το θέλουμε σε καμία περίπτωση. Τα καθαρά ψηφιακά eq κάνουν το ίδιο πράγμα με ΚΑΜΙΑ όμως άλλη επίπτωση.

Φυσικά, έχεις δίκιο για τα καλώδια και τις λάμπες...


...

OK, ευχαριστώ, δεν το ήξερα αυτό. Πάντως εγώ έχω ακολουθήσει διαφορετική οδό όταν κατάλαβα ότι δύσκολα παλεύεται το θέμα του χώρου. Αφού άφησα το δωματιάκι, έστησα το σύστημα σε ένα μεγαλύτερο χώρο που και τζάκι έχει και κουζινοσαλονοτραπεζαρία είναι, αλλά αρκετά μεγάλος μεν για να απομονωθεί τρόπον τινά από τα όρια του χώρου και να στηθεί ένας near-mid field χώρος ακρόασης με μια μικρή λάμπα ενισχυτή και δηλώνω ευτυχής.
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΗΧΟΒΟΛΗ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΞΙΖΕΙ?????

..
...
Αυτό που γίνεται με αυτά είναι ότι ναι μεν διορθώνουν συχνοτικά την απόκριση του ηχείου και συνεπώς (κατά κάποιον τρόπο) του χώρου, ...
...
Είναι δυνατόν να 'διορθώσουμε' (μεταβολή) συχνότητες και να μην επηρεαστεί η χροιά ;
Αυτή η 'διόρθωση' τι ακριβώς αλλάζει, - ένταση ;
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: ΗΧΟΒΟΛΗ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΞΙΖΕΙ?????

OK, ευχαριστώ, δεν το ήξερα αυτό. Πάντως εγώ έχω ακολουθήσει διαφορετική οδό όταν κατάλαβα ότι δύσκολα παλεύεται το θέμα του χώρου. Αφού άφησα το δωματιάκι, έστησα το σύστημα σε ένα μεγαλύτερο χώρο που και τζάκι έχει και κουζινοσαλονοτραπεζαρία είναι, αλλά αρκετά μεγάλος μεν για να απομονωθεί τρόπον τινά από τα όρια του χώρου και να στηθεί ένας near-mid field χώρος ακρόασης με μια μικρή λάμπα ενισχυτή και δηλώνω ευτυχής.
Και πολύ καλά έκανες. Άλλωστε τα πολύ χοντρά προβλήματα χώρου δεν μπορούν να αντιμετωπισθούν με κανέναν τρόπο. Για τα χοντρά ή λιγότερο χοντρά, υπάρχουν οι επεμβάσεις στον χώρο, οι επεξεργαστές που δουλεύουν και στο πεδίο του χρόνου ή κανένα καλό ψηφιακό κρος με τέτοια καλούδια και φυσικά τα equalizers.


...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΗΧΟΒΟΛΗ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΞΙΖΕΙ?????

Είναι δυνατόν να 'διορθώσουμε' (μεταβολή) συχνότητες και να μην επηρεαστεί η χροιά ;
Αυτή η 'διόρθωση' τι ακριβώς αλλάζει, - ένταση ;
Μεταβολή σε μια ή ένα πολύ μικρό φάσμα συχνοτήτων έτσι ώστε να ακούς τις συχνότητες, την ηχογράφηση, αυτό που βγάζουν τα ηχεία σου και όχι την επίδραση του χώρου στις συχνότητες που βγάζουν τα ηχεία.

- Να σε ρωτήσω κάτι εγώ τώρα? Τι είναι η χροιά? ;-)

...
 





argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εξαιρετικο
το ειχε τεσταρει ο ηχος πριν κανα χρονο
και οπως ελεγε και η cop πρωτα φτιαξτε το χωρο σας και μετα παρτε μηχανηματα
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
hummm Κάτι τέτοιο?

http://www.avmentor.gr/reviews/copland_drc205_0.htm

Προσωπικά ΔΕΝ το έχω ακούσει...έχουν όμως γραφτεί καλά πράγματα για αυτό.
Σαφώς καλύτερη υλοποίηση και αναφέρομαι πάντα στο ψηφιακό μέρος της συσκευής που λειτουργεί ως ένας ισοσταθμιστής "χώρου" δουλεύοντας ολοκληρωμένα και στο πεδίο του χρόνου, με μετρήσεις και διορθώσεις κρουστικής απόκρισης μαζί με αυτές της απόκρισης συχνότητας. ΜΕΓΑΛΟ φάουλ όμως, οι απουσία ψηφιακών εισόδων/εξόδων που σημαίνει ότι το σήμα περνά υποχρεωτικά πάλι από AD και DA μετατροπέα...

p.s. Για να μην νομίζετε ότι μιλάμε για high end διαστημόπλοια, όλα αυτά είναι τσιπάκια DSP και απλά ψηφιακά φίλτρα σαν αυτά που έχετε στους AV ενισχυτές σας. Καθόλου high end καταστάσεις δηλαδή. :cool_11:


...
 



Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Ενα πολύ σημαντικό εργαλειο για την μέτρηση είναι και τα μικρόφωνα που θα χρησιμοποιήσετε. Επίσης μια απλή μέτρηση με ροζ θόρυβο από το sweet spot δεν είναι ό,τι καλύτερο.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ενα πολύ σημαντικό εργαλειο για την μέτρηση είναι και τα μικρόφωνα που θα χρησιμοποιήσετε. Επίσης μια απλή μέτρηση με ροζ θόρυβο από το sweet spot δεν είναι ό,τι καλύτερο.

αλλα εσυ τι προτεινης;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top