Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
-Γιατρέ έλα γρήγορα, τροχαίο, πολλαπλά κατάγματα

-Αργώ λίγο, κάνει update το αυτοκίνητο.

πριν χρόνια.....ο θείος μου παιδίατρος....λάτρης του 2CV
Χειμώνας κοντά 7 το απόγευμα....παγωνιά......να μην παίρνει μπροστά....και είχε περιστατικό με παιδάκι
μας κατέβασε από το φροντιστήριο (που πηγαίναμε απέναντι από το σπίτι του) για μανιβέλα και σπρώξιμο...:laugh:
την είχε δει και καουμπόι....και μας έκραζε για συγχρονισμό :lolsign:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Σήμερα ανέβηκα στο σέλι.
1500μ υψόμετρο.

Τρομερή θέα, είναι η εποχή που τα φύλλα των δέντρων φτιάχνουν ένα ονειρικό τοπίο, και ακριβώς αυτό το θέαμα ήταν ο σκοπός της εκδρομής..

IMG_20211107_162510.jpg


Σαν σε παραμύθι, μια ομορφιά απερίγραπτη..

Δεν είχα εντελώς γεμάτη τη μπαταρία όταν ξεκίνησα, ήταν στο ογδοντακάτι δε θυμάμαι ακριβώς και δεν έχει νόημα.

Τέρμα πάνω, έδειξε ότι είχα ακόμα διαθέσιμη αυτονομία 48χλμ. 🤣😜😂

Κάναμε πλάκα, θα σμπρωξουμε και τέτοια.
Για να πάρουμε δυνάμεις, τσιμπησαμε κάτι κρέατα, πχ

IMG_20211107_171008.jpg


Ενώ έξω κυκλοφορούσε κι ένα άσπρο άλογο στο δρόμο δίπλα στο id3

IMG_20211107_165845.jpg


Το μαγαζί που κάτσαμε στο χωριό, ήταν χαϊ ενδ.
Βαθύ χαϊ ενδ, ΠΑΣΟΚ.

IMG_20211107_175935.jpg


Τες πα, το ενδιαφέρον είναι ότι με την ανάκτηση ενέργειας στην κατηφόρα της επιστροφής, φτάσαμε Βέροια κι είχε υπόλοιπο αυτονομίας 131χλμ.

Απο 48 πήγε 131.
Και γυρίσαμε χωρίς διακοπή για φόρτιση.
Καλό; 🤣😜😂
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Κάτι αντίστοιχο (στα 1700μ+) έκανε κι ένας φίλος, μπορείτε να δείτε το σχετικό βίντεο:


Έχει πολύ ενδιαφέρον πόση ενέργεια χρειάστηκε στο κατέβασμα, τι διαφορά κάνει η ανάκτηση ενέργειας. :)
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Οι ταξινομήσεις EVs στην Ελλάδα το Σεπτέμβριο έφτασαν σχεδόν το 9% επί του συνόλου!

Κάθε μήνα και καλύτερα!

 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Οι ταξινομήσεις EVs στην Ελλάδα το Σεπτέμβριο έφτασαν σχεδόν το 9% επί του συνόλου!
Χθες πήγα στα γρήγορα μέχρι το Μαρούσι και γύρισα. Στη διαδρομή είδα:
3x Tesla
1x ID.3
1x ID.4
1x I-Pace (άλλη!)

και ποιός ξέρει πόσα ακόμα δεν τα έπιασε το μάτι μου. Η εξάπλωση είναι ραγδαία.

Και δεν κατέβηκα καν μέχρι το Golden (supercharger) να πεις ότι ήταν μαζεμένα, τουλάχιστον τα Tesla. Σε διάφορα σημεία τα είδα.

Υ.Γ. Παρ'όλα αυτά, μέχρι σήμερα δεν έχω δει ούτε μία Mach-E να κυκλοφορεί. Δεν ξέρω αν δεν πουλάει ή υπάρχει πολύ μικρή διαθεσιμότητα.
 

Μηνύματα
372
Reaction score
917
Χθες πήγα στα γρήγορα μέχρι το Μαρούσι και γύρισα. Στη διαδρομή είδα:
3x Tesla
1x ID.3
1x ID.4
1x I-Pace (άλλη!)

και ποιός ξέρει πόσα ακόμα δεν τα έπιασε το μάτι μου. Η εξάπλωση είναι ραγδαία.

Και δεν κατέβηκα καν μέχρι το Golden (supercharger) να πεις ότι ήταν μαζεμένα, τουλάχιστον τα Tesla. Σε διάφορα σημεία τα είδα.

Υ.Γ. Παρ'όλα αυτά, μέχρι σήμερα δεν έχω δει ούτε μία Mach-E να κυκλοφορεί. Δεν ξέρω αν δεν πουλάει ή υπάρχει πολύ μικρή διαθεσιμότητα.
Είδα στη Λάρισα το 4ήμερο. Παρκαρισμένη πάνω στο πεζοδρόμιο φυσικά.
Μέχρι τώρα μόνο το Jaguar μου αρέσει, αναμένω να μπώ στο iD4 που το είδα χθες στην Αλεξάνδρας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Παρ'όλα αυτά, μέχρι σήμερα δεν έχω δει ούτε μία Mach-E να κυκλοφορεί. Δεν ξέρω αν δεν πουλάει ή υπάρχει πολύ μικρή διαθεσιμότητα.
Έχουν μεγάλη καθυστέρηση στις παραδόσεις.
Χθες μίλησα με ένα παιδί που παρήγγειλε μαχί, και θέλει ακόμα 6 μήνες μέχρι να έρθει..
Χθες πήγα στα γρήγορα μέχρι το Μαρούσι και γύρισα. Στη διαδρομή είδα:
Χθες είδα μια ταικαν και μια μπεμβε i8..

Χεσε.
@bretsos @AthanasiosL κοιτάτε τον κάφρο τι ανάβαση χάλασε για να ανέβει με ταμαξ...
φρουράαααααααααα !!!!
Δεν είχα ξανανέβει σε τέτοια ανηφόρα με στροφιλικια κλπ με ev, κι ήταν μια αποκαλυπτική εμπειρία.

Ούτε να βογγαει η τρίτη να βάζεις δευτερα, ούτε να κόβει η δευτερα να βάζεις πρώτη, ούτε να κομπιαζει ο κινητήρας, ούτε να κάνει φασαρία η εξάτμιση, και ούτε να πατάς φρένο στην κατηφόρα, μέχρι να ανάψουν τα φρένα και να μη πιάνουν!

Παιδιά, αυτό το πράμα δεν υπάρχει.

Τόσο ξεκούραστη, χαλαρή κι ήσυχη ανάβαση, πραγματικά δεν υπάρχει.

Σα να ήτανε μια ευθεία.

Ιπποδύναμη όση θες, διαθέσιμη ομαλά από το τίποτα, πίσω κίνηση, κι ήσυχα ήσυχα, να ανοίγεις παράθυρο και να ακούς τα πουλάκια μόνο.

Έχω βάλει και κατάλληλα λάστιχα για χιόνι, κι αθόρυβα, οπότε ξεκινάει η σαιζόν.
Θα πάρω σβάρνα όλα τα βουνά, η οδήγηση σε τέτοιες απότομες ανηφορικές διαδρομές είναι μια εμπειρία διαφορετική πλέον, με πρωτόγνωρη για μένα άνεση και ποιότητα κύλισης, πολιτισμός.
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Έχουν μεγάλη καθυστέρηση στις παραδόσεις.
Χθες μίλησα με ένα παιδί που παρήγγειλε μαχί, και θέλει ακόμα 6 μήνες μέχρι να έρθει..
Πφφφ, χέσε με. Ευτυχώς που πήρα την απόφαση να το ακυρώσω.

Σκέψου είχα κάνει την κράτηση Δεκέμβριο του '19! Και η υποτιθέμενη παράδοση θα ήταν φθινόπωρο του '20.
Μετά ξεκίνησε ο covid, είπαν θα πάει λίγο πίσω. Μετά το "λίγο" έγινε πρώτο τρίμηνο του '21 και μέχρι να το ακυρώσω (Γενάρη του '21) η παράδοση ήταν για Μάιο του '21.

Και τα παραπάνω αφορούν κράτηση που είχα κάνει στη Γερμανία. Στην Ελλάδα μέχρι και αρχές του '21 δεν είχαν καν ξεκινήσει να δέχονται κρατήσεις, ούτε ξέρω αν και πότε το έκαναν και πότε παραδόθηκαν τα πρώτα αυτοκίνητα.

Και οκ, ναι, covid. Αλλά meanwhile η Volkswagen πώς κατάφερε να λανσάρει ηλεκτρικά μοντέλα, να δεχτεί κρατήσεις και να παραδώσει τόσα περισσότερα; Δεν λέμε για VW vs Jaguar ξέρω γω, που ναι, το capacity που έχουν είναι εντελώς διαφορετικό. Για τη Ford μιλάμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Κι η VW έχει 8-μηνη αναμονή τώρα, αν πας να παραγγείλεις ev όπως ακριβώς το θες, οπότε μπαίνει παραγγελία στη γραμμή παραγωγής.
Ειδάλλως, πρέπει να διαλέξεις ένα από τα ήδη διαθέσιμα, σε όποια διαμόρφωση αυτά υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα στην αποθήκη της αντιπροσωπείας.

Η VW έχει σημαντικά μεγαλύτερες πωλήσεις και οι αντιπροσωπείες έχουν την πολυτέλεια να στοκάρουν μεγάλο αριθμό οχημάτων, γιατί φεύγουν, και γιατί είναι και πιο φτηνά.

Το μαχί του φίλου, απλό πισωκίνητο, όχι Χ4 ή σούπερ εξοπλισμού, βγαίνει 58 χιλιάρικα.. Πόσα νομίζεις ότι μπορεί να στοκάρει η κάθε αντιπροσωπεία που παλεύει να στοκάρει φιέστα και κουγκα;

Το id3 παίζει από 28 χιλιάρικα ρε..

Αντίστοιχα τα ταικαν, που παίζουν 120 χιλιάρικα +, που σίγουρα ο κάθε αγοραστής απαιτεί συγκεκριμένη διαμόρφωση, τόσα λεφτά δίνει, πιστεύεις θα πάρει ότι υπάρχει διαθέσιμο; όχι βέβαια, θέλει κόκκινο δέρμα μέσα και τάδε καθίσματα, κλπ, κι η αναμονή πλησιάζει το έτος.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.049
Reaction score
4.021


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Έχουν μεγάλη καθυστέρηση στις παραδόσεις.
Χθες μίλησα με ένα παιδί που παρήγγειλε μαχί, και θέλει ακόμα 6 μήνες μέχρι να έρθει..

Χθες είδα μια ταικαν και μια μπεμβε i8..

Χεσε.

Δεν είχα ξανανέβει σε τέτοια ανηφόρα με στροφιλικια κλπ με ev, κι ήταν μια αποκαλυπτική εμπειρία.

Ούτε να βογγαει η τρίτη να βάζεις δευτερα, ούτε να κόβει η δευτερα να βάζεις πρώτη, ούτε να κομπιαζει ο κινητήρας, ούτε να κάνει φασαρία η εξάτμιση, και ούτε να πατάς φρένο στην κατηφόρα, μέχρι να ανάψουν τα φρένα και να μη πιάνουν!

Παιδιά, αυτό το πράμα δεν υπάρχει.

Τόσο ξεκούραστη, χαλαρή κι ήσυχη ανάβαση, πραγματικά δεν υπάρχει.

Σα να ήτανε μια ευθεία.

Ιπποδύναμη όση θες, διαθέσιμη ομαλά από το τίποτα, πίσω κίνηση, κι ήσυχα ήσυχα, να ανοίγεις παράθυρο και να ακούς τα πουλάκια μόνο.

Έχω βάλει και κατάλληλα λάστιχα για χιόνι, κι αθόρυβα, οπότε ξεκινάει η σαιζόν.
Θα πάρω σβάρνα όλα τα βουνά, η οδήγηση σε τέτοιες απότομες ανηφορικές διαδρομές είναι μια εμπειρία διαφορετική πλέον, με πρωτόγνωρη για μένα άνεση και ποιότητα κύλισης, πολιτισμός.
Ολα αυτά που περιγράφεις τόσο γλαφυρά , σαν μειονεκτήματα των ice απλώς δεν υπάρχουν.
Η υπάρχουν μόνο στο μυαλό σου.
Που είδες ice να βογγάει στις ανηφόρες και να πέφτει κοντή η πρώτη και μακριά η δευτέρα? ή η τρίτη?
ΠΛάκα μας κάνεις ε? Κανά ρενώ 4L θα εννοείς.
Να κομπιάζει ο κινητήρας? τι είναι ? ρενώ 4L του 1970?
Φασαρία η εξάτμιση? πλάκα έχεις ! το ξέρεις ε?
Να πατάς φρένο στην κατηφόρα και να μην πιάνει ? μόνο κάτι αρχαία ταμπούρλα του 70.
Ιπποδύναμη όση θες ακόμα και τα ατμοσφαιρικά πλέον. Οχι μόνο τα τουρμπάτα.
Τα άλλα δεν τα σχολιάζω άπτονται του γούστου του καθενός.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Ολα αυτά που περιγράφεις τόσο γλαφυρά , σαν μειονεκτήματα των ice απλώς δεν υπάρχουν.
Η υπάρχουν μόνο στο μυαλό σου.
Που είδες ice να βογγάει στις ανηφόρες και να πέφτει κοντή η πρώτη και μακριά η δευτέρα? ή η τρίτη?
ΠΛάκα μας κάνεις ε? Κανά ρενώ 4L θα εννοείς.
Να κομπιάζει ο κινητήρας? τι είναι ? ρενώ 4L του 1970?
Φασαρία η εξάτμιση? πλάκα έχεις ! το ξέρεις ε?
Να πατάς φρένο στην κατηφόρα και να μην πιάνει ? μόνο κάτι αρχαία ταμπούρλα του 70.
Ιπποδύναμη όση θες ακόμα και τα ατμοσφαιρικά πλέον. Οχι μόνο τα τουρμπάτα.
Τα άλλα δεν τα σχολιάζω άπτονται του γούστου του καθενός.
toyota auris 1400.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top