Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


Μηνύματα
27.309
Reaction score
25.334
Σκέψου τώρα διαδρομή Αθήνα -τρίκαλλα, 330 χλμ. Πού θα πάς να φορτίσεις , και υπολόγισε και κανά δίωρο για φόρτιση.
Συνολικός χρόνος ταξιδιού 5 ώρες.
Εγω τώρα το κάνω 3 ωρίτσες. Μπορεί και λιγότερο , αν δεν έχει κίνηση , και δεν μπλοκάρει ο δομοκός.
Με το ηλεκτρικό , δεν θα μπορείς και να το πλακώσεις μέχρι λαμία , γιατί θα μείνεις ακόμα νωρίτερα.
 


Μηνύματα
27.309
Reaction score
25.334
Μέχρι να γίνουν τόσοι πολλοί Γιώργο , καλά κρασά.
Δεν θα σε παίρνει , μέχρι τον επόμενο.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.226
Reaction score
11.514
Και άντε στην αντλία όταν πας και είναι άλλος μπροστά σου κάθεσαι και περιμένεις να γεμίσει να πληρώσει και αν θέλει και την απόδειξη σφραγισμένη και πάει μέσα ο υπάλληλος για τη σφραγίδα αρχίζεις τα ελαφρά γαλλικά ποιήματα, στην πρίζα τι θα κάνουμε ρε παλληκάρια αν θέλει ο άλλος να φορτίσει καμία ωρίτσα χαλαρά; άντε και μισάωρο σου λέω, ένα αυτός και ένα εμείς μαζεύτηκε μία ώρα... με το αισιόδοξο σενάριο.
Ευκαιρία για καμάκι,συζήτηση για στέρεα κ.ο.κ
 

TGD

Μηνύματα
7.234
Reaction score
7.254
Γιατί, δεν μπορούν να εισάγουν ηλεκτρικά; Υπάρχουν μεταχειρισμένα πρώτης γενιάς σε ελκυστικές τιμές στη Γερμανία.
 

Μηνύματα
19.458
Reaction score
13.628
Η απάντηση στην ερώτηση αυτή (και σε τόσες άλλες ερωτήσεις που προκύπτουν από την ανακοίνωση των εισαγωγέων), πρέπει να ζητηθεί από τον Χατζηδάκη φυσικά...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.026
Reaction score
6.827
Τρικυμία εν κρανίω η συγκεκριμένη άθλια ανακοίνωση.

Από τη μία δεν μπορούν να φανούν αντίθετοι στην ηλεκτροκίνηση και γενικά τη μείωση των ρύπων (ενώ προφανέστατα είναι, σε αυτή τη φάση τουλάχιστον) από την άλλη κατηγορούν την κυβέρνηση που κάνει απαγορευτική την εισαγωγή Euro 3 (!!!!!!!!) και Euro 4 αυτοκίνητων.

Και εκτοξεύουν παντελώς ασαφείς και θολές κατηγορίες για κάποια "συμφέροντα" που θέλει να εξυπηρετήσει ο υπουργός.

Λες και την έχουν γράψει παλιοί συνδικαλιστές της ΔΕΗ είναι...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.713
Reaction score
28.063
Όταν έψαχνα για used όχημα έμαθα πάρα πολλά από ανθρώπους που θέλησαν να μου ανοίξουν τα μάτια. Για να μη μακρυγορώ αυτό που έμαθα για τα εισαγόμενα μεταχειρισμένα είναι ότι τα χλμ τα γυρνάνε πριν περάσουν τελωνείο ώστε τα νέα χαρτιά να έχουν τα γυρισμένα. Χαρτιά από το ιστορικό του οχήματος στο εξωτερικό δεν υπάρχουν εννοείτε όπου και όσο και να έψαξα. Από τότε και για τους επόμενους 3-4 μήνες ότι έβλεπα το κοιτούσα με άλλα μάτια πλέον και καταλάβαινα. Συν ότι ότι όχημα και να κοιτούσα κανένα δεν είχε πάνω από 90.000χλμ αντε βαριά 100.000χλμ και αυτό ήταν που μου έκανε μεγάλη εντύπωση και μου χτύπαγε τα καμπανάκια από τη αρχή. Έβλεπες παρτάλια με 70.000€ που το κάθισμα ο λεβιές και το τιμόνι φώναζαν 270.000 😂.
Αποφάσισα να βάλω το χέρι βαθύτερα στη τσέπη και πήρα από ιδιώτη και μου βγήκε αστέρι με 85.000 πραγματικά χλμ τσεκαρισμένα από τη Nissan γιατί ο τεος έκανε όλα τα services στην αντιπροσωπεία, και το ΚΤΕΟ. Υπήρχαν δε όλα τα χαρτιά πράγμα που δεν υπήρχε ΣΕ ΌΛΑ τα καταστήματα μεταχειρισμένων αυτοκινήτων που πήγα και πήγα σε πάρα πολλά για 5 μήνες. Ούτε ένα όχημα δεν είχε τα απαραίτητα χαρτιά για το ιστορικό του.
Ειναι όλα έτσι; Δεν ξέρω. Είναι όμως και αυτά που όσα βλέπεις στο όχημα δεν ταιριάζουν με ότι λέει ο χιλιομετρητής.
Οπότε καταλαβαίνω ότι αυτά που μπορούν πλέον να φέρνουν δεν έχουν μεγάλο κέρδος συν ότι τα θέλουν μικρή μερίδα αγοραστών.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.063
Reaction score
20.849
Το κάθισμα είναι ο καλύτερος χιλιομετρητής .
Δείχνει τις ώρες χρήσης του οχήματος που είναι πιο σημαντικό. Δηλαδή 100000 χλμ πόλης ή 300000 εθνικό δίκτυο δίνουν σχεδόν την ίδια φθορά στο όχημα και στο κάθισμα
 


gid

Μηνύματα
7.439
Reaction score
8.671
Υπάρχει και το OBD2 port για τα χιλιόμετρα....

Τώρα, είναι, νομίζω, δεδομένο πως αν πάρεις από ιδιώτη και το τσεκάρει και μηχανικός, κάνεις την καλύτερη δουλειά και για το τελικό κόστος και για την ποιότητα του οχήματος που αγοράζεις. Σε σύγκριση τουλάχιστον με μαντρά.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.713
Reaction score
28.063
Υπάρχει και το OBD2 port για τα χιλιόμετρα....

Τώρα, είναι, νομίζω, δεδομένο πως αν πάρεις από ιδιώτη και το τσεκάρει και μηχανικός, κάνεις την καλύτερη δουλειά και για το τελικό κόστος και για την ποιότητα του οχήματος που αγοράζεις. Σε σύγκριση τουλάχιστον με μαντρά.
Οχήματα όπως BMW, MERCEDES και VW κατέγραφαν τα χλμ στον εγκέφαλο τουλάχιστον για τις χρονολογιες που κοίταγα. Μετά το 2011 πέρασαν και άλλοι. Η Nissan το 2013 όπως έμαθα.
Μου είπαν ότι η BMW γράφει και στο κλειδί.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Οχήματα όπως BMW, MERCEDES και VW κατέγραφαν τα χλμ στον εγκέφαλο τουλάχιστον για τις χρονολογιες που κοίταγα. Μετά το 2011 πέρασαν και άλλοι. Η Nissan το 2013 όπως έμαθα.
Μου είπαν ότι η BMW γράφει και στο κλειδί.
εκτος αν αλλάξει εγκεφαλο
 


TGD

Μηνύματα
7.234
Reaction score
7.254
Πριν 20 χρόνια είχα πει στην αντιπροσωπεία της BMW ότι αν θέλουν πραγματικά να χρησιμοποιήσουν το ίντερνετ ιδανικά, πρέπει να συνδέσουν online τα συνεργεία ώστε το ιστορικό κάθε οχήματος να είναι γνωστό σε όλους. Αυτή τη στιγμή γίνεται παγκόσμια.

Θα μου πεις, κι αν έχουν πάει το αυτοκίνητο σε μη εξουσιοδοτημένο;
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
αυτοκινήτων οδηγίας EURO 3 και πίσω και η επιβολή "Περιβαλλοντικού Τέλους" της τάξης των 4.000 ευρώ για αυτοκίνητα EURO 4 κάνοντας και για αυτά ουσιαστικά απαγορευτική την εισαγωγή τους. Παράλληλα είναι γνωστό ότι η εισαγωγή αυτοκινήτων EURO 5 και EURO 6 ήδη από τη σχετική νομοθεσία του 2016 είναι από αρκετά δύσκολη έως παντελώς ασύμφορη στις περισσότερες περιπτώσεις ενώ και οι υποσχέσεις της Κυβέρνησης εδώ και μήνες για τον εξορθολογισμό του τρόπου φορολόγησης έχει μείνει στα χαρτιά, καθιστώντας ουσιαστικά την εισαγωγή αυτοκινήτου κάθε οδηγίας απαγορευτική! Αυτό που επί δεκαετίες

Αναφέρουν και αυτά,τι γίνεται;
 

Μηνύματα
19.458
Reaction score
13.628
...παίρνεις πατίνι όμως, όπως λένε. Οικολογικό, και δεν πιάνει και τόπο στο παρκάρισμα. :geek: :gamer:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.672
Μηνύματα
2.869.715
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top