Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Πότε θα γίνει υποχρεωτικό να δουλεύουν απλά οι φορτιστές σε όλη την ΕΕ με πιστωτική; Από του χρόνου;
Έτσι έχουν πει τουλάχιστον. Από του χρόνου όλοι οι φορτιστές πρέπει να φορτίζουν και με απλή κάρτα. Όχι μόνο apps και σαχλαμάρες. Κανονικά το plug & change έπρεπε να είναι υποχρεωτικό παντού εντός ΕΕ.

Αλλά ΕΕ είσαι, αφού. One looooooooooong step at the time.
 

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Η πιο ωραία εμπειρία είναι με app. Δηλωμένη η κάρτα εντός app, σε συνδυασμό με αυτόματη αναγνώριση αυτοκινήτου.

Σταματάς, βάζεις το φις στο αμάξι, και φορτίζει αυτόματα. Πατάς stop στο κινητό, σταματάει, βγάζεις το φις και φεύγεις. Δεν ασχολείσαι καθόλου με το μηχάνημα, ούτε με πληρωμές.
Έτσι είναι στο δίκτυο φορτιστών Fines στη Βουλγαρία, απόλαυση.

Ευπρόσδεκτη και η δυνατότητα πληρωμής με κάρτα πάνω στο μηχάνημα για τους ευκαιριακούς χρήστες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Στην ουσία το Plug & Charge περιγράφεις. Έτσι έπρεπε να είναι από την αρχή, παντού.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Μ' ενοχλεί φρικτά που θα πρέπει να έχω πανιά ή χαρτομάντηλα πάντα έτοιμα για να μπορώ να πιάνω τα σιχαμένα φορτιστήρια. :biggrin:
Είμαι πολύ προβληματισμένος.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Έχε μαζί σου γάντια μιας χρήσης. Εγώ έχω πάντα μαζί μου. Ένα μικρό κουτάκι στο πορτμπαγκάζ.

Edit: Μαζί γράφαμε 😅
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Μ' ενοχλεί φρικτά που θα πρέπει να έχω πανιά ή χαρτομάντηλα πάντα έτοιμα για να μπορώ να πιάνω τα σιχαμένα φορτιστήρια. :biggrin:
Είμαι πολύ προβληματισμένος.
Μα δεν είναι απόλαυση να πιάνεις το χοντρό το λουκάνικο να το χώνεις στην τρύπα του αυτοκινήτου σου;

Δε σας καταλαβαίνω, ειλικρινά, αλλού κι αλλού τα κάνετε, στο αυτοκίνητο τι; Όχι; 😁
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Τα ζωντανά λουκάνικα μόνο μας αρέσουν. :tongue:


Τα μιάς χρήσης γάντια τα μισώ περισσότερο κι απ' τα χερούλια. Έχω δερμάτινα Stihl γάντια αλλά μετά μυρίζουν δέρμα τα χέρια μου, θέλει δοκιμές το πράμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Η αλήθεια είναι πως μέσα στο αυτοκίνητο έχω πάντα 2 συσκευασίες από τέτοιου είδους μαντηλάκια (συν baby κάτι, για άλλη χρήση δε λέω):

1710928322898.png


Κι άμα τελειώσει η μία, έχω άγχος. 🤣😁🤪

Επίσης στο αυτοκίνητο μαζεύω τα ωραία μαντηλάκια από τα εστιατόρια! 🤣😁🤪😜
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Έχουμε σε κάθε αυτοκίνητο 5 τουλάχιστον πακέτα, αλλά μου ξεραίνουν τα χέρια και τα αποφεύγω.
Ποτέ δεν ξοδεύω πάνω από ένα πακέτο ανα τριήμερη εκδρομή. :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Όχι τόσο ρε, ένα πακέτο βγάζει 10 μέρες διακοπών.

Στην Ισπανία μου τελείωσαν τα 2 πακέτα αντισηπτικά μαντηλάκια κι έψαχνα στα φαρμακεία να πάρω.

Τα 2 πακέτα μωρομάντηλα έβγαλαν μήνα κι έφερα και ρέστα. Αυτά δεν ενοχλούν το δέρμα, και είναι ταμάμ για καθάρισμα του λευκού καθίσματος. 😎
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.494

Μηνύματα
920
Reaction score
2.590
Όνειρο ζω, μη με ξυπνάτε!!! 😆 😆


Fiat Multipla: «Επιστρέφει» και παίρνει εκδίκηση με εντυπωσιακή σχεδίαση (photos)

1711007676145.jpeg




Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι, το κουκλάκι στο οποίο αναφερόμαστε :

1711008705073.jpeg
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Στην Αμερική ιδιοκτήτης Ford F-150 Lightning έκανε 150,000χλμ σε λιγότερο από 18 μήνες. Μέτρησε SOH στο 97%.

Mωρέ μπράβο, Ford!!!!
Και δεν είναι καν LFP.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.494
Όπως είχε γράψει κι ο @alexis, λίγες σελίδες πίσω:

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Νομίζω άνοιξε ήδη και το πρώτο κατάστημα στο Μαρούσι.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.386
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top