Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Το συγκεκριμένο είναι από Μαρκόπουλο Αττικής. Ίσως έχει setups να το αλλάξω σε €, αλλα δεν έχω κάνει λογαριασμό στο plugshare.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Εδώ, άρθρο του Σεπτεμβρίου 2022, κάπου εκεί δίνει τιμές γενικά.
Και σε ένα πρώτο ψάξιμο ο γκούγλης δίνει μέση τιμή πραγματικής κατανάλωσης ενός ηλεκτρικού αυτοκινήτου τις 20Kwh/100Km.
Αυτό βγάζει 10 ευρώ τα 100 χλμ.
Ενα diesel μεσαίου μεγέθους αυτοκίνητο έχει πραγματική μέση κατανάλωση περίπου 6l/100Km (δική μου εκτίμηση).
Με μια μέση τιμή πετρελαίου σήμερα 1.9/λίτρο βγαίνει €11,4/100xlm.
15% (χοντρικά) πιο ακριβό το dieselοκίνητο.
Νομίζω θα έρθει πιο γρήγορα από ότι περίμενα η κατάσταση όπου το κόστος "καυσίμου" θα είναι πιο ακριβό στα ηλεκτρικά.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Μοιραία κάποτε θα γίνει.
Εγώ σκέπτομαι ,διερωτώμαι τι θα γίνει όταν καταργηθεί η επιδότηση του Κούλη στα νοικοκυριά . Πόσο θα στοιχίζει να έχεις και το ηλεκτρικό αυτοκίνητο στον λογαριασμό του ρεύματος?
 
  • Haha
Reactions: MAD

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Όσοι αυτή τη στιγμή έχουν ηλεκτρικά είναι κερδισμένοι. Η βασική φόρτιση γίνεται στο σπίτι όχι εκτός. Αργότερα και όταν θα γεμίσουμε EVs κανείς δεν ξέρει την τελική τιμή ακόμα και σε κατοικίες. Θεωρώ δε δεδομένο πως με κάποιο τρόπο θα έρθει μια η άλλη με σήμερα. Είναι υπερβολικά πολλά τα χρήματα για να πάνε χαμένα.

Όποιος θέλει ηλεκτρικό έστω και αργότερα να φροντίσει από τώρα που υπάρχει ακόμα χώρος να κάνει net metering ή virtual net metering. Θα πληρώνει το δίκτυο αλλά όχι την ενέργεια, για τώρα. Αργότερα, και επειδή η ΕΕ πιέζει ήδη, προβλέπω ότι θα καταργηθεί το net metering και θα γίνει net billing. Δηλαδή δεν θα υπάρχει ενεργειακός συμψηφισμός αλλά συμψηφισμός λογαριασμού. Δεν θα υπάρχει το "1kwh παρέδωσα στο δίκτυο και 1kwh θα λάβω". Θα υπάρχει μείωση στην επιστροφή. Αυτά που λέω γίνονται ήδη, δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου. Για λόγους που δεν γνωρίζω η παρούσα κυβέρνηση κάνει πως δεν ακούει και κρατά το net metering, που συμφέρει περισσότερο τον καταναλωτή. Αλλά για πόσο ακόμα;
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Τίποτα. Όσοι μπορέσουν να κάνουν net metering θα έχουν εξασφαλίσει φθηνό κόστος μετακίνησης. Οι υπόλοιποι θα είναι μια η άλλη με σήμερα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Νομίζω θα έρθει πιο γρήγορα από ότι περίμενα η κατάσταση όπου το κόστος "καυσίμου" θα είναι πιο ακριβό στα ηλεκτρικά.
Η φόρτιση στο σπίτι είναι πολύ φτηνότερη, όσο χρεώνει ο πάροχος την kWh, και κυρίως σε νυχτερινό. Βράδυ φορτίζουμε. Δεν έχω φορτίσει ποτέ εκτός σπιτιού, μόνο στο cosmos δωρεάν
 

Μηνύματα
54
Reaction score
98
Μοιραία κάποτε θα γίνει.
Εγώ σκέπτομαι ,διερωτώμαι τι θα γίνει όταν καταργηθεί η επιδότηση του Κούλη στα νοικοκυριά . Πόσο θα στοιχίζει να έχεις και το ηλεκτρικό αυτοκίνητο στον λογαριασμό του ρεύματος?
Εννοείς η επιδότηση στους παρόχους. Η επιδότηση δεν είναι του Κούλη , αλλά από εμάς.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Να και η Suzuki.

Screenshot_20230127_144928_Facebook.jpg
Screenshot_20230127_144845_Facebook.jpg


- 14,15 δισ € για την ανάπτυξη των νέων προϊόντων.
- 17,68 δισ € για την κατασκευή ενός εργοστασίου μπαταριών για ηλεκτρικά οχήματα και εγκαταστάσεις ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Η φόρτιση στο σπίτι είναι πολύ φτηνότερη, όσο χρεώνει ο πάροχος την kWh, και κυρίως σε νυχτερινό. Βράδυ φορτίζουμε. Δεν έχω φορτίσει ποτέ εκτός σπιτιού, μόνο στο cosmos δωρεάν
Προφανώς δεν εξετάζω την περίπτωση φόρτιση στο σπίτι. Αυτό αφορά πολύ λίγους.
Είναι σαν να λέμε ότι έχω δεξαμενή στο σπίτι και αγοράζω πετρέλαιο με χαμηλή τιμή και γεμίζω το αυτοκίνητο. Πόσοι μπορούν να το κάνουν αυτό; (γνωρίζω κάμποσους).

Η ηλεκτροκίνηση που αφορά όσους μπορεί να φορτίζουν στο σπίτι είναι περιορισμένης απήχησης.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Η ηλεκτροκίνηση που αφορά όσους μπορεί να φορτίζουν στο σπίτι είναι περιορισμένης απήχησης.
Αντιθέτως, πιστεύω πως αν δεν έχεις δυνατότητα φόρτισης στο σπίτι/στη δουλειά, η ηλεκτροκίνηση χάνει πολύ από την ελκυστικότητα της. Και όχι μόνο για οικονομικούς λόγους.
 

Μηνύματα
797
Reaction score
854

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Λάθος, https://edition.cnn.com/2022/11/16/business/coffee-prices/index.html , απλά ότι ανέβει δεν ξαναπέφτει!
τα πολυμηχανήματα inkjet, αγορά 80 ευρώ, μελάνια 100, playstation σε κόστος η αγορά, 80 ευρώ πλέον τα παιχνίδια!

Δεν το έχουμε δει στο ράφι ακόμη αυτό. Ο καφές είναι σίγουρα 30% επάνω σε σχέση με τις αρχές του 2022, σε όλες τις μορφές του. Από εκεί και πέρα, φυσικά η ευκολία πληρώνεται, είναι μέσα στο κόστος χρήσης του συστήματος.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Τώρα που τελείωσε η πατέντα της Νεσπρέσσο οι πρόσφατες στα μηχανήματα έχουν μειωθεί. Για αυτό βγήκε η Βερτουο που έχει προσφορές στη μηχανή μα ακριβότερες κάψουλες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Δε συμφέρουν τα ηλεκτρικά, αυτό είναι γνωστό τοις πάσι. Πολύ ακριβό το ρεύμα, χαλάνε οι μπαταρίες, άστα, άστα. Δεν χρειάζεται κάθε 2 σελίδες να τα ξαναλέμε.

Και πότε θα βγάλουν 1200 χιλιόμετρα μονοκοπανιά, χωρίς φόρτιση; Πότε. Πότε λέω. Ποτέ βέβαια. Ήταν μια απάτη εξ'αρχης.

Ντιζελακι. Σούπερ. Άϊντε μπράβο, να μπαίνουν όλα σε μια τάξη.

Και γω το έχω σκυλομετανιώσει.

Εντάξει, έβαλα καμιά 5-αριά MWh τζάμπα, τότε στη ΔΕΗ blue που ήταν δωρεάν κάνα εξάμηνο, και κάθε βδομάδα μια φορά γεμίζω τζάμπα και τώρα στο κόσμος. Και χθες πχ τζάμπα φόρτισα. Έφαγα μια μοσχαρίσια ΝΑ. Τι μ'αυτο;

Τζάμπα έβαζα 3 βδομάδες στην Κέρκυρα που ήμουν διακοπές, σε ξενοδοχεία με φορτιστή. Τι μ'αυτό; Λες και δε δίνουν δώρο πετρέλαιο σε κάθε γωνιά όπου σταθείς. Βλακείες τώρα.

Πανάκριβο είναι το ρεύμα.

Άσε αυτούς που έβαλαν φωτοβολταϊκά. Μεγάλη απάτη.
Και αυτές οι κοινότητες πως τα λεν, άλλη μεγάλη απάτη.
Μακριά παιδιά, μακριά.

Και ιδίως τώρα το χειμώνα, καίει άντερα το δικό μου, άστα άστα.

Να κοιτάξτε χάλια. Σχεδόν ντρέπομαι.

PXL_20230119_130417097.jpg


Απάτη είναι τα ηλεκτρικά.

Μακριά παιδιά, μη την πατήσετε σαν κι εμάς τους καημένους που κλαίμε όλη μέρα.

Άσε που έχω ξεπεράσει τα 50.000 χλμ κι ακόμα ούτε ένα σέρβις δε δικαιούμαι.
Μιλάμε κλαίω με μαύρο δάκρυ.

Μεγάλη αποτυχία.

Μα
Κρυ
Ά.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Αντιθέτως, πιστεύω πως αν δεν έχεις δυνατότητα φόρτισης στο σπίτι/στη δουλειά, η ηλεκτροκίνηση χάνει πολύ από την ελκυστικότητα της. Και όχι μόνο για οικονομικούς λόγους.
Ναι το ίδιο λέμε, μάλλον δεν το έγραψα καλά.
Εννοώ ότι η απήχηση που θα έχει η ηλεκτροκίνηση στην αγορά θα είναι μικρή όσο το κοινό που απευθύνεται θα περιορίζεται σε αυτούς που έχουν δυνατότητα φόρτισης στο σπίτι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Δεν το έχουμε δει στο ράφι ακόμη αυτό. Ο καφές είναι σίγουρα 30% επάνω σε σχέση με τις αρχές του 2022, σε όλες τις μορφές του. Από εκεί και πέρα, φυσικά η ευκολία πληρώνεται, είναι μέσα στο κόστος χρήσης του συστήματος.
Ένα off-topic κι από μένα για κάποιες διευκρινίσεις.

Οι τιμές χονδρικής του καφέ εξαρτώνται από τις φήμες, από τα σκαμπανεβάσματα στη σοδειά λόγω προβλημάτων στην παραγωγή και από τη ζήτηση.

Τα δύο είδη καφέ που κυριαρχούν στην παγκόσμια αγορά είναι ο robusta και ο arabica. Ο πρώτος είναι σε γενικές γραμμές χαμηλότερης ποιότητας και φτηνότερος. Χρησιμοποιείται κυρίως στους στιγμιαίους καφέδες και στις φτηνές επιλογές των super markets. Ο δεύτερος μονοπωλεί την mid και high-end κατηγορία με τιμές διπλάσιες και άνω.

Η έντονη άνοδος του κόστους διαβίωσης το τελευταίο διάστημα, ανάγκασε μεγάλο αριθμό πολιτών παγκοσμίως να ρίξουν την ποιότητα των ροφημάτων τους, αντικαθιστώντας τον arabica με τον φτηνότερο robusta. Η κατανάλωσή του αυξάνεται και τα αποθέματα μειώνονται. Έτσι δημιουργείται αρνητική ψυχολογία στο χρηματιστήριο τροφίμων και στις προγνώσεις για τις μελλοντικές τιμές των συμβολαίων.

Σχετικό άρθρο:

Coffee Steaming Again After 4 Months in the Cold
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top