Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.477
Reaction score
32.318
Ε λογικό δεν είναι; Για την ανανέωση του στόλου από ορυκτό καύσιμο σε ηλεκτρική ενέργεια δίνεται.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.128
Reaction score
7.083
Ε λογικό δεν είναι; Για την ανανέωση του στόλου από ορυκτό καύσιμο σε ηλεκτρική ενέργεια δίνεται.
Δηλαδή αν εγώ* (ή ο @Dimifoot) ή κάποιος άλλος, αντικαταστήσουμε και το δεύτερο όχημά μας με ηλεκτρικό, όπως έκανε π.χ. ο Κώστας, αυτό δεν μετράει στον στόχο της απεξάρτησης από τα ορυκτά καύσιμα;

Δεν νομίζω πως κάποιος λόγω της επιδότησης θα πάει να αγοράσει επιπλέον ηλεκτρικό αυτοκίνητο, εννοώ καταλήγοντας με παραπάνω αυτοκίνητα από αυτά που χρειάζεται.

"Λογικό" είναι μόνο υπό την έννοια ότι αν τα λεφτά δεν φτάνουν για όλους, ας μην τα πάρουν όλα οι ίδιοι. Αλλά περιβαλλοντικά δεν κάνει διαφορά.

*Εν τω μεταξύ εγώ ούτε επιδότηση έχω πάρει. Πως βρίσκομαι συνέχεια να κάνω τον συνήγορο σε πράγματα που δεν με αφορούν προσωπικά; :laugh:
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.477
Reaction score
32.318
Δηλαδή αν εγώ* (ή ο @Dimifoot) ή κάποιος άλλος, αντικαταστήσουμε και το δεύτερο όχημά μας με ηλεκτρικό, όπως έκανε π.χ. ο Κώστας, αυτό δεν μετράει στον στόχο της απεξάρτησης από τα ορυκτά καύσιμα;

Δεν νομίζω πως κάποιος λόγω της επιδότησης θα πάει να αγοράσει επιπλέον ηλεκτρικό αυτοκίνητο, εννοώ καταλήγοντας με παραπάνω αυτοκίνητα από αυτά που χρειάζεται.
πέραν τούτου, ένα 2ο αυτοκίνητο δεν κάνει συνήθως και λιγότερα χιλιόμετρα; Εάν δεν κάνω λάθος η επιδότηση ισχύει ανά ΑΦΜ όχι νοικοκυριό. Άρα;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.128
Reaction score
7.083
πέραν τούτου, ένα 2ο αυτοκίνητο δεν κάνει συνήθως και λιγότερα χιλιόμετρα; Εάν δεν κάνω λάθος η επιδότηση ισχύει ανά ΑΦΜ όχι νοικοκυριό. Άρα;
Αν μια οικογένεια έχει 2 αυτοκίνητα, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι το ένα κάνει λιγότερα χλμ. Ή τέλος πάντων και να κάνει λιγότερα σε σχέση με το πρώτο, δεν σημαίνει ότι κάνει "λίγα".

Αν όμως ισχύει αυτό που λες (ότι μπορώ να έχω πάρει εγώ επιδότηση και να πάρει τώρα και η γυναίκα μου), τότε οκ, δεν υπάρχει θέμα. Θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε την ακριβή διατύπωση του περιορισμού για να καταλάβουμε.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.159
Reaction score
28.666
Είδατε αν εμπεριέχει δωρεάν πάρκινγκ στις δημόσιες θέσεις;
Δεν έχει βγει ακόμα το τελικό κείμενο. Ότι επίσημες πληροφορίες βγήκαν ήταν από το συνέδριο προχθές. Λογικό είναι να μην ήταν αναλυτική η Υφυπουργός καθώς το συνέδριο δεν αφορούσε την ηλεκτροκίνηση.
 

TGD

Μηνύματα
7.546
Reaction score
7.539
Από τις κρατήσεις εισητηρίων της Seajets:
Note 4: Vehicle types: Commercial vehicles - Trucks – Agricultural vehicles - Buses - Polymorphic over 5m - Campers - Boat trailers are only issued by our local central agents. Alternative fuel vehicles ( electric vehicles, vehicles using liquefied and compressed gaseous fuels ) are not allowed aboard the ship.

Άρα αν έχετε ηλεκτρικό, φυσικό αέριο ή υγραέριο δεν έχει Σποράδες φέτος...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.159
Reaction score
28.666
Υπάρχει και εταιρεία που χρεώνει παραπάνω τα BEVs & PHEVs, σε σχέση με τα υπόλοιπα ΙΧ.
 

TGD

Μηνύματα
7.546
Reaction score
7.539
Αυτό ίσως δικαιολογείται από τα αυξημένα ασφάλιστρα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.542
Reaction score
94.797
Από τις κρατήσεις εισητηρίων της Seajets:
Note 4: Vehicle types: Commercial vehicles - Trucks – Agricultural vehicles - Buses - Polymorphic over 5m - Campers - Boat trailers are only issued by our local central agents. Alternative fuel vehicles ( electric vehicles, vehicles using liquefied and compressed gaseous fuels ) are not allowed aboard the ship.

Άρα αν έχετε ηλεκτρικό, φυσικό αέριο ή υγραέριο δεν έχει Σποράδες φέτος...
Δεν ήθελα να το πιστέψω. Δυστυχώς όμως ισχύει.

seajets.png


Ηπειρωτική Ελλάδα λοιπόν για το καλοκαίρι και χ3στηκα για την επιλογή τους να μου απαγορεύουν την πρόσβαση λόγω τύπου οχήματος που (θα έπρεπε να) επιτρέπεται να κυκλοφορεί παντού.

Το Υπουργείο Μεταφορών άραγε έχει άποψη;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Είναι στρεβλή προς ώρας η κατάσταση, γιατί απλώς φοβούνται οι πλοιοκτήτες (με έλλειψη πιστοποιημένων μέσων πυρόσβεσης) για τυχόν ατύχημα, και μετά ποιος τους σώζει με θανάτους κόσμου.

Ούτε αυτοί δε θέλουν να χάνουν "πελάτες", αλλά ο φόβος τους είναι τουλάχιστον εν μέρει λογικός.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.542
Reaction score
94.797

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.159
Reaction score
28.666
Ναι, αυτό έλεγα παραπάνω. Κάποιες εταιρείες χρεώνουν παραπάνω για BEVs και PHEVs.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.173
Reaction score
41.723
Δηλαδή κάποιοι δεν θέλουν τα ηλεκτρικά στο πάρκινγκ τους ενώ τους πληρώνουμε γιατί φοβούνται για ζημιές και άλλοι τα βάζουν στο δικό τους ή τα έχουν στο δρόμο μπροστά στο σπίτι τους (μας). Κάποιοι δεν τα έχουν υπολογίσει σωστά τα πράγματα.
 

Μηνύματα
15.356
Reaction score
21.471
η πυρασφάλεια στα μεταφερόμενα οχήματα στην ακτοπλοΐα είναι ανέκδοτο. μπαίνουν μέσα μεταχειρισμένα οχήματα μόνο , αγνώστου κατάστασης, με άγνωστη κατάσταση δεξαμενών, χωρίς δέσιμο με χώρο προσβάσιμο στους επιβάτες κάθε στιγμή χωρίς επιτήρηση.
η φωτιά που θα ανάψει σε Ο/Γ πλοίο θα κάνει τεράστια ζημιά και δεν είναι σίγουρο οτι μπορεί να σβήσει σε αυτές τις συνθήκες.
τα ΙΧ με μπαταρία ίσως πρέπει να φορτωθούν με μεγαλύτερο κενό ανάμεσά τους ώστε να αποφευχθεί/περιοριστεί ο κίνδυνο μετάδοσης φωτιάς, ίσως αυτό να είναι μια λογική εξήγηση για αυξημένο ναύλο (συν το έξτρα βάρος), αλλά γενικά δεν είμαι αισιόδοξος για την κατάσταση αυτή. Οι της ακτοπλοΐας είναι σε δικό τους κόσμο στα θέματα ασφαλείας.
 

Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Θα βάλω ένα ηχείο κάτω από το καπώ με θόρυβο μηχανής.
Θα περάσει απαρατήρητο έτσι το C4.

Πρόβλημα έχουν κυρίως τα Tesla που κάνουν μπαμ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.159
Reaction score
28.666
Σιγά σιγά, αν δεν έχει ήδη γίνει, το τι όχημα διαθέτεις θα πρέπει να δηλώνεται στο εισιτήριο.

FB_IMG_1716836864071.jpg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.159
Reaction score
28.666

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.118
Reaction score
20.685
Για δείτε αυτό:

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.333
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top