Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
To καλώδιο κακώς το πέρασες από πάνω, δημιουργεί μπούγιο χωρίς λόγο μέσα κάνοντας και στροφές.

Κάνε στο κουτί μια εγκοπή στο δεξί κάτω μέρος για το καλώδιο φόρτισης, ώστε να μη μένει ανοιχτό το καπάκι κατά τη φόρτιση.

 


Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Έχεις παραδείγματα όπου χρησιμοποιείται η λέξη μπούγιο ως σκοτάδι;

μπούγιο (το): 1. πολύ μεγάλος όγκος. 2. αναβρασμός, αναστάτωση, οχλαγωγία. 3. κοσμοσυρροή. (έκφρ.) κάνω ~, δημιουργώ την εντύπωση ότι υπάρχει μεγάλος όγκος ή μεγάλο πλήθος: Δεν ήταν πολλοί αλλά με τις φωνές τους κάνανε ~.

Βρήκα αναφορά ότι μπορεί να προέρχεται από το γαλλικό
bouillir : βράζω, εξ ου και ο αναβρασμός πιο πάνω
 
Last edited:

Μηνύματα
15.028
Reaction score
20.777
οτι δεν είναι ελληνική λέξη για αρχή (ενδεικτικό ότι δεν κλίνεται) και είναι ιταλική και σημαίνει αυτό , σκοτάδι , τίποτα άλλο.

1676291443600.png


το πως φτάσαμε να το χρησιμοποιούμε με τις έννοιες που αναφέρεις είναι άξιο αναφοράς.
 



Μηνύματα
920
Reaction score
2.589
Διατομή.
A , sorry, δε το κατάλαβα. Δε ξέρω, κάτι είπε ο μάστορας, αλλά χάζευα 🤪. Θυμάμαι πάντως να λέει πως είνα λίγο παραπάνω απ' το "κανονικό", για ασφάλεια. Όταν τον ξαναδώ θα ρωτήσω.
To καλώδιο κακώς το πέρασες από πάνω, δημιουργεί μπούγιο χωρίς λόγο μέσα κάνοντας και στροφές.

Κάνε στο κουτί μια εγκοπή στο δεξί κάτω μέρος για το καλώδιο φόρτισης, ώστε να μη μένει ανοιχτό το καπάκι κατά τη φόρτιση.
Αυτό για το καλώδιο από πάνω δε το σκέφτηκα.

Για την τρύπα που λες. το έκανα ήδη, μετά τη φωτό. Όντως καλή ιδέα...
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.574
Reaction score
30.954
πως έχει επικρατήσει να χρησιμοποιείται σαν εντυπωσιασμός ή ακαταστασία δεν έχω καταλάβει.
Για πηγαινε να καθαρισεις το σπιτι στο σκοταδι να δεις πως ταιριαζει με την ακαταστασια :p
 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Αυτό για το καλώδιο από πάνω δε το σκέφτηκα.
Νομίζω το σκέφτηκε ο εγκαταστάτης, γι' αυτό και το άφησε πλούσιο το καλώδιο και το έκανε στροφή μέσα.

Δηλαδή προνόησε για την περίπτωση που θελήσεις να περάσεις το καλώδιο απ' έξω ώστε να μπει από κάτω.
 












Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.934
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top