Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
Σωστά μέχρι αύριο.
Λάρισα είμαι , ενα κατάστημα έχει και ...πάνε καλά οι δουλειές. :)
Ηλεκτρονικά δεν δίνει ραντεβού.
Μόλις έφυγα από κατάστημα ΔΕΗ.
Το online δεν το προλαβαίνουμε ούτε από κατάστημα.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.298
Reaction score
7.767
Μπραβο παιδια!
Προλαβα χτες και εβαλα στη μανα μου το online.
Εγω εχω το Enter εδω και κανα χρονο, αλλα τοτε που τα ειχα κοιταξει, το online δεν ηταν διαθεσιμο για οσους ειχαν ΚΟΤ.
Τωρα ειναι οποτε της το ενεργοποιησα.
Απο 0,096 θα παει 0,17 €/kWh αυριο, σχεδον διπλασιασμος :eek:
Το απλο Γ1 εχει 0,11 και μετα σε κοπαναει στην κεφάλα η ρητρα αναπροσαρμογης.
Αρα πολυ καλο το online.
Οσοι εχετε απλο, προλαβαινετε και σημερα, μεσω e-bill με ενα κλικ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.332
Reaction score
27.597
Είμαι στο MyHomeEnter ένα χρόνο.
Σήμερα ήρθε και ο εκκαθαριστικός.

Screenshot_20211201-123031_Chrome.jpg
Screenshot_20211201-123938_Drive.jpg
Screenshot_20211201-124132_Drive.jpg
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.785
Reaction score
11.020
Μπραβο παιδια!
Προλαβα χτες και εβαλα στη μανα μου το online.
Εγω εχω το Enter εδω και κανα χρονο, αλλα τοτε που τα ειχα κοιταξει, το online δεν ηταν διαθεσιμο για οσους ειχαν ΚΟΤ.
Τωρα ειναι οποτε της το ενεργοποιησα.
Απο 0,096 θα παει 0,17 €/kWh αυριο, σχεδον διπλασιασμος :eek:
Το απλο Γ1 εχει 0,11 και μετα σε κοπαναει στην κεφάλα η ρητρα αναπροσαρμογης.
Αρα πολυ καλο το online.
Οσοι εχετε απλο, προλαβαινετε και σημερα, μεσω e-bill με ενα κλικ.
Παλιά ήμουν ΔΕΗ και είχα ebill. Μετά πήγα σε άλλο πάροχο. Χθες γύρισα στη ΔΕΗ με MyHomeEnter.
Μπαινω στο ebill αλλα εμφανίζει τους παλιους λογαριασμους μου και δεν έχει επιλογή για προγράμματα.
Ή δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη η νεα συνδεση, ή θα πρέπει να γίνει νεος ebill λογαριασμος για τη νέα σύνδεση.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Ναι, μέχρι 7kW μονοφασικό εννοώ ή και ακόμα λιγότερο, γιατί τα 7kW στον χώρο που κοιτάω απαιτούν σημαντικές επεμβάσεις στην καλωδίωση
Σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά το ενδεχόμενο να μην εγκαταστήσεις καν φορτιστή (EVSE).

Θα πρέπει να δεις μέχρι πόσα αμπέρ σηκώνει ο "απλός" φορτιστής που έχει (ή θα έχει) το αυτοκίνητό σου, αυτός δηλαδή που μπαίνει σε απλή σούκο. Γιατί αν είναι κοντά στα 16Α, τότε ίσως δεν έχει νόημα να εγκαταστήσεις άλλον.

Οπότε αν βολεύεσαι με αυτόν και τον έχεις πάντα μέσα στο αυτοκίνητο, λύνεις και το πρόβλημα του να σου κλέψει κάποιος ρεύμα. ΟΚ, από τη σούκο και πάλι θα μπορεί να σου κλέψει, αλλά αυτό ισχύει σε οποιοδήποτε σπίτι έχει πρίζα σε γκαράζ κλπ.
 





minas

Πισιά
Μηνύματα
3.901
Reaction score
3.696
Παλιά ήμουν ΔΕΗ και είχα ebill. Μετά πήγα σε άλλο πάροχο. Χθες γύρισα στη ΔΕΗ με MyHomeEnter.
Μπαινω στο ebill αλλα εμφανίζει τους παλιους λογαριασμους μου και δεν έχει επιλογή για προγράμματα.
Ή δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη η νεα συνδεση, ή θα πρέπει να γίνει νεος ebill λογαριασμος για τη νέα σύνδεση.
Πρέπει να πάρεις από τον ΔΕΗ τον νέο κωδικό εταίρου για να ενεργοποιήσεις άμεσα το e-bill της νέας σύνδεσης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
έτσι πρέπει να δουλεύουν τα αρκουδίσια αλλά η κατανάλωση του κωσταυτιά είναι υπερβολική ακόμα και για θέρμανση - 100% υπάρχει λάθος/σφάλμα στην διαχείριση ενέργειας.
Μπα, μεγάλο σπίτι, μεγάλες καταναλώσεις, πάει πακέτο.
300τμ με 4 κλιματιστικά, μεγάλο στέρεο πολύ μεγάλης κατανάλωσης (πραγματικά πολύ) που δουλεύει πολλλλλύ, 3 ψυγειοκαταψυκτες, άπειρα φώτα και μέσα και έξω, ξεχωριστός πίνακας κήπου, κήπος τεράστιος, 2 ενυδρεία με μεγάλες αντλίες, τση πτανας το σιδηρούν.
Μονοκατοικία στο βουνό, έξω 5° χθες βράδυ, μέσα 22 °, δε γίνεται τζάμπα αυτό..
Πάλι καλά να λες που έστω οριακά είναι κάτω από 1000kwh το μήνα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.785
Reaction score
11.020
Δεν ξέρω τί έγινε αλλά τώρα βλέπω στο ebill το πρόγραμμα που υπέγραψα χθες:

1.png


αλλά όταν πατάω "myHomeOnline" δεν έχει κουμπί ενεργοποίησης:

2.png
 

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
Μπα, μεγάλο σπίτι, μεγάλες καταναλώσεις, πάει πακέτο.
300τμ με 4 κλιματιστικά, μεγάλο στέρεο πολύ μεγάλης κατανάλωσης (πραγματικά πολύ) που δουλεύει πολλλλλύ, 3 ψυγειοκαταψυκτες, άπειρα φώτα και μέσα και έξω, ξεχωριστός πίνακας κήπου, κήπος τεράστιος, 2 ενυδρεία με μεγάλες αντλίες, τση πτανας το σιδηρούν.
Πάλι καλά να λες που έστω οριακά είναι κάτω από 1000kwh το μήνα.
τα ξέρω αυτά αλλά είμαι σίγουρος οτι υπάρχει σοβαρό περιθώριο μείωσης. έπρεπε να είσαι κοντά στις 700 το μήνα χειμώνα.
 

Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
Μόλις μίλησα με protergia.

όσοι είναι ΔΕΗ μέχρι 5 Αυγούστου δεν πλήρωναν προσαύξηση. Πλέον στους επόμενους λογαριασμούς θα υπάρχει και στη ΔΕΗ για όλο το 4μηνο

έγινε καταγγελία από τις υπόλοιπες εταιρίες
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.298
Reaction score
7.767
Δεν ξέρω τί έγινε αλλά τώρα βλέπω στο ebill το πρόγραμμα που υπέγραψα χθες:

View attachment 231388

αλλά όταν πατάω "myHomeOnline" δεν έχει κουμπί ενεργοποίησης:

View attachment 231389
Γιατι εκλεισες το enter?
Αφού το online ειναι καλύτερο.
Τωρα λογικό είναι να μην μπορείς να αλλάξεις πρόγραμμα. Ούτε εγώ μπορώ. Αλλά είχα πάρει και 100€ έκπτωση τότε.
Μα γιατί έβαλες το enter?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Γιατι εκλεισες το enter?
Αφού το online ειναι καλύτερο.
Γιατί όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενα μηνύματα, δεν μπορείς να κάνεις το online σε κατάστημα και εκτός καταστήματος δεν προλαβαίνεις την προθεσμία της 2/12.

Μόλις μίλησα με protergia.

όσοι είναι ΔΕΗ μέχρι 5 Αυγούστου δεν πλήρωναν προσαύξηση. Πλέον στους επόμενους λογαριασμούς θα υπάρχει και στη ΔΕΗ για όλο το 4μηνο

έγινε καταγγελία από τις υπόλοιπες εταιρίες
Αυτό λογικά ισχύει αλλά μάλλον όχι για τα συγκεκριμένα προγράμματα. Το αναφέρει και η ΔΕΗ εδώ. Από τον Ιούλιο συγκεκριμένα λέει. Δεν μπορεί όμως από τη μία να λέει έτσι και από την άλλη στα προγράμματα myHome να μιλάει για σταθερή χρέωση και να λέει ψέματα. Οπότε προφανώς αυτό που λέει η Protergia ισχύει, αλλά όχι για τα συγκεκριμένα.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.298
Reaction score
7.767
Γιατί όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενα μηνύματα, δεν μπορείς να κάνεις το online σε κατάστημα και εκτός καταστήματος δεν προλαβαίνεις την προθεσμία της 2/12.
Μηπως τοτε μπορουσε να βαλει απλο Γ1 στο καταστημα, που δεν εχει συμβολαιο ορισμενου χρονου νομιζω και μετα να παει σπιτι και να το μετατρεψει σε online?
Τελοσπαντων, οτι εγινε, εγινε τωρα. Μικρη η διαφορά.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.785
Reaction score
11.020
Λοιπόν, ο πολυκαναλος ντιμι παίζει να είναι ο τελευταίος στην Ελλάδα που ενεργοποίησε το online, ελπίζω με τις παλιές τιμές.

Πήρα τηλ στο call center και η μία κοπέλα από το e-bill τμημα μου είπε ότι σταμάτησαν να δέχονται αιτήσεις online με τις παλιές τιμές 26/11 ενώ κάποιος άλλος που μίλησα από τμήμα νέων συνδέσεων μου είπε ότι σταμάτησαν χθες. Χαμος.

Πάντως προλαβαίνετε ακόμη το enter πηγαίνοντας σε κατάστημα που είναι 10% πιο ακριβό από το online.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.501
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top