Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.438
Giga press η Τεσλα; Giga press κι η vw:

 

Μηνύματα
6.655
Reaction score
5.191
"Πάτα το, πάτο το", μου φώναζε ο αντιπρόσωπος από τη θέση του συνοδηγού κατά το test drive του Citroen Ami.
Ami.jpg

E, άρχισα κι εγώ να μην αφήνω καθόλου το γκάζι στις στροφές, το άτιμο έστριβε σαν σε ράγες να ήταν.
Δεν φοβίζει καθόλου, ούτε στην εκκίνηση ούτε στις στροφές, όσο άχαρα κι αν οδηγείς.
Νευρικό δεν το λες, αλλά ούτε και νωχελικό, έχει απόκριση στο γκάζι όσο πρέπει για άνετη μετακίνηση.

Τις λακούβες ναι μεν τις νιώθεις, αλλά όχι σε βαθμό να είναι πρόβλημα.
O ηλεκτροκινητήρας ακούγεται έντονα. Ο θόρυβος της πόλης όμως είναι πιο ενοχλητικός. Μακάρι ήχος από ηλεκτροκινητήρες να ακουγόταν μόνο στους δρόμους από χιλιάδες Ami.

Ερωτευμένος πήγα, ερωτευμένος έφυγα από την αντιπροσωπεία πάντως με το Ami. Σφίχτηκα που το άφησα εκεί και δεν έφυγα μαζί του.

Αν το αγόραζα; Άααανετα. Και στα 10 χιλιάρικα ακόμη.
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
"Πάτα το, πάτο το", μου φώναζε ο αντιπρόσωπος από τη θέση του συνοδηγού κατά το test drive του Citroen Ami. View attachment 246606
E, άρχισα κι εγώ να μην αφήνω καθόλου το γκάζι στις στροφές, το άτιμο έστριβε σαν σε ράγες να ήταν.
Δεν φοβίζει καθόλου, ούτε στην εκκίνηση ούτε στις στροφές, όσο άχαρα κι αν οδηγείς.
Νευρικό δεν το λες, αλλά ούτε και νωχελικό, έχει απόκριση στο γκάζι όσο πρέπει για άνετη μετακίνηση.

Τις λακούβες ναι μεν τις νιώθεις, αλλά όχι σε βαθμό να είναι πρόβλημα.
O ηλεκτροκινητήρας ακούγεται έντονα. Ο θόρυβος της πόλης όμως είναι πιο ενοχλητικός. Μακάρι ήχος από ηλεκτροκινητήρες να ακουγόταν μόνο στους δρόμους από χιλιάδες Ami.

Ερωτευμένος πήγα, ερωτευμένος έφυγα από την αντιπροσωπεία πάντως με το Ami. Σφίχτηκα που το άφησα εκεί και δεν έφυγα μαζί του.

Αν το αγόραζα; Άααανετα. Και στα 10 χιλιάρικα ακόμη.
Βγήκατε καθόλου σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας? Μέχρι πόσα χιλιόμετρα το πήγες?
 

Μηνύματα
6.655
Reaction score
5.191
Όχι σε ταχείας, στα στενά μόνο, γιατί δεν είχε πινακίδα. Μέχρι 40 στιγμιαία έφτασα.
Δεν με ένοιαζε εξάλλου σε ανοιχτό δρόμο τι κάνει. Ξέρουμε ότι δεν είναι για εκεί.

Αυτό είναι για μικρές διαδρομές, να μπαινοβγαίνεις για δουλειές, να το παρκάρεις κάθετα, κι όλα αυτά ανάλαφρα και άνετα. Τετράτροχο μοτοποδήλατο είναι, όχι αυτοκίνητο όπως το ξέρουμε.
Έχει και χώρο στα πόδια είτε πάνω από το ταμπλό για δυο Sonos Move. Δεν θέλω κάτι άλλο.

Με μοτοσυκλέτα μετά που γύρισα σπίτι, έκανα και κάτι χαζογκαζιές τάχα να αισθανθώ υπεράνω και καλά, και πιο πολύ τύψεις ένιωσα για τον θόρυβο και τα καυσαέρια που πρόσθετα στην πόλη.
 

D

Deleted member 35

Guest
Αν είχε και AC θεωρώ πως θα ήταν η κλεψιά του αιώνα. Έχω δει κάποια βίντεο στο YT και δεν το κρύβω ότι και εγώ το έχω ερωτευτεί.
 


indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.046
Reaction score
4.015
δεν χωράει το A/C παιδιά, μην κάνετε όνειρα
:)

 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.174
:)


  • Διαστάσεις περίπου: 15 x 16,5 x 18 cm
ΔΕΝ χωράει λέμε
 


Μηνύματα
6.655
Reaction score
5.191
Για μένα δεν είναι deal breaker η έλλειψη A/C.
10-20 λεπτά που θα πεταχτώ κάπου, δεν πα να'ναι και καύσωνας.

Δεκαετίες ολόκληρες πέρασα σε αμάξια χωρίς κλιματιστικό, δεν είμαι καλομαθημένος.
Αντέχω στο ΑΜΙsi.
 


Μηνύματα
6.655
Reaction score
5.191
Αρκεί να μην εμποδίζεις την κυκλοφορία.

Στο 13:20, την ανέβηκε την απότομη ανηφόρα με δύο άτομα, πέφτοντας στα 17χλμ/ώρα.

 


Μηνύματα
6.655
Reaction score
5.191
Δεν θα αργήσει να βγει και το hack για Ami Unleashed.

Το όριο των 8 ίππων και 45χλμ τελικής είναι με software, επίτηδες για να υπάγεται στην κατηγορία μοτοποδηλάτου.
Ακυρώνοντας το όριο, οι ίπποι γίνονται 15 και η τελική 80χλμ/ώρα, χωρίς καμία αλλαγή στο hardware!
Μέχρι και σπινάρισμα κάνει!

 


Μηνύματα
6.655
Reaction score
5.191
Άντε να έρθει το Wuling Nano EV των 8.000€ στην Ευρώπη.
29KW/39HP
100 χλμ/ώρα τελική
305 χλμ αυτονομία





nano1.jpg
nano2.jpg
nano3.jpg
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.878
Reaction score
34.259
Ν ανεβαινεις καστρα τωρα 2 καβαλος με το Αmi, και στην ανηφορα του νοσοκομειου να κανεις μποτιλιαρισμα με 17,να σε κορναρει το λεωφορειο, το 3κυκλο του σκουπιδιαρη, να σε περνανε τα παιδια με τα bmx, 2 λυκοσκυλα να σε γαυγιζουν στις ροδες και 2 ταριφες να βριζουν.
μονο για να πιανεις μπουτι στο συνοδηγο!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.732
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top