Ηλεκτρικό ποδηλατο

Μηνύματα
19.706
Reaction score
13.771
Το γράφω επειδή έχω δει βιντεάκια στο YT με τέτοια μοτέρ, να ζορίζονται σε ανηφόρα, πιο πολύ από ό,τι ζορίζομαι εγώ χωρίς μοτέρ... σε κλίση 20%! Βέβαια δεν ξέρω τι άλλες προδιαγραφές είχαν τα συγκεκριμένα μοτέρ...
 

Μηνύματα
6.693
Reaction score
5.223
Επίσης κάτι άλλο με το όριο των 250W. Δεν έχουν σκεφθεί ότι από μόνο του δεν λέει κάτι. Αν για παράδειγμα ο κινητήρας είναι ενσωματωμένος στον πίσω τροχό, με απευθείας κίνηση σε μεγάλης διαμέτρου τροχό (28¨), ούτε με σφαίρες δεν φτάνει η ροπή του (ιδιαίτερα αν είναι και κάπως βαρύς ο αναβάτης) να ανέβει άνετα μια απότομη ανηφόρα με μεγάλη κλίση, μάλλον στη μέση θα μείνει! Ενώ με κινητήρα στη θέση του πεταλιού με ταχύτητες, είναι μάλλον υπέρ αρκετή η ισχύς για την ίδια κλίση...
Υπεραρκετή δεν θα το'λεγα. Εκτός και αν εννοείς να σου βγαίνει η πίστη κάνοντας πετάλι.

Σε συνεχόμενη και τόσο μεγάλη ανηφόρα που με συμβατικό ποδήλατο τύπου city bike θα προτιμήσω να κατέβω από το ποδήλατο και να το σπρώχνω, παρά να ποδηλατώ, με ηλεκτρικό ποδήλατο 250W θα την ανέβω, αλλά όχι χωρίς να γίνω μούσκεμα στον ιδρώτα.

Σε ποδήλατο με 750W στον πίσω τροχό θα την ανέβω με σχετική κούραση/εφίδρωση.

Μόνο όταν πατώ το μαγικό κουμπάκι ενεργοποίησης του πρόσθετου μοτέρ του μπροστινού τροχού (+750W, σύνολο 1500W) ανεβαίνω την ίδια ανηφόρα με άνεση.
 

Μηνύματα
19.706
Reaction score
13.771
Ναι, κάπως έτσι το εννοώ... ότι θέλει και σοβαρή υποβοήθηση από τα πόδια για το "υπεραρκετό" που έγραψα. Το βλέπω εξάλλου και στο ποδήλατο μου, που έχει βατόμετρο και είναι προφανώς πολύ πιο ελαφρύς ο συνδυασμός από ποδηλάτη με ηλεκτρικό (γύρω στα 9 κιλά το ποδήλατο με τα διάφορα συμπράγαλα πάνω, παγούρι νερού, εργαλειάκια, κλπ), πόσα βατ χρειάζονται στις ανηφόρες...
 


Μηνύματα
19.706
Reaction score
13.771
Δεν αμφιβάλλω, απλά έκανα την σύγκριση ανάμεσα σε απευθείας κίνηση σε πίσω τροχό, και σε ποδήλατο με κινητήρα στη μεσαία τριβή με ταχύτητες...
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.721
Reaction score
31.128
Έχει μοτέρ με 30nm, έχει και με 80. Όλα 250w. Εκεί είναι η διαφορά, στη ροπή.

Φυσικά τα 2α εάν ξεκλείδωναν δεν θα ήταν μόνο 250w.

Όλη η ιστορία στα ηλεκτρικά ποδήλατα είναι η ροπή, του μοτέρ, η χωρητικότητα της μπαταρίας, και το χαμηλό βάρος όλου του συνδυασμού. Εκείνα που συνδυάζουν τα παραπάνω σε ψηλά επίπεδα και κάτω των 20 κιλών ή γύρω εκεί, είναι και ακριβά.
 

Μηνύματα
6.693
Reaction score
5.223
Να γιατί πήρα ποδήλατο με διπλά μοτέρ.
Και φτηνό και άφθονη ροπή, κι ας είναι το συνολικό βάρος όσο θέλει.
Δεν κάνει κιχ, όσο απότομη κι αν είναι η ανηφόρα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.721
Reaction score
31.128
Εντός των ορίων της ευρωπαϊκής νομοθεσίας εννοώ.
Γενικός θεωρώ κανόνας, το ηλεκτρικό ποδήλατο θα πρέπει να μπορείς να το πηγαίνεις εύκολα και χωρίς υποβοήθηση, μόνο με το πετάλι. Εκεί είναι και το πρόβλημα με εκείνα που έχουν, που χρειάζεται να έχουν, πολύ δυνατά μοτέρ, συνήθως ξεφεύγουν πάνω από τα 30 κιλά, τυπικώς θα έχουν και φαρδύ ελαστικό, δεν μπορείς να τα πας μόνο πετάλι (μόνο εάν έχουν ήδη φόρα και σε ίσιωμα). Τουλάχιστον προσωπικώς τα απορρρίπτω, έχω καταλήξει ότι δεν μου κάνουν.
 

Μηνύματα
6.693
Reaction score
5.223
Α, εγώ το λάτρεψα το fat. Πακέτο με τα διπλά μοτέρ εννοείται.

Καλά τα λέει η Ε.Ε. για τα 250W ότι αρκούν, αλλά στο μυαλό τους έχουν τις επίπεδες πόλεις της Γερμανίας και Ολλανδίας.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.050
Reaction score
6.868
Αφού δεν θέλουν, βαριούνται, δυσανασχετούν, εδώ είναι η τεχνολογία, απλό είναι, μια μικρή αλλαγή στη νομοθεσία και έχεις άφθονους ελεγκτες τους υφιστάμενους τέτοιες εξόφθαλμες τροχονομικές παρανομίες πολίτες. Δεν λέω να βάλουμε παντού μια κάμερα και να μπορεί να γίνει ο κάθε κακοπροαίρετος καταδότης. Αλλά να, τον σταθμευμένο πχ σε ράμπα αναπήρων, διάβαση, ποδηλατόδρομο, όπου η παράβαση είναι 'φως φανάρι' γιατί να μην βεβαιώνεται μέσω μιας φωτογραφίας;
Μια τέτοια ρύθμιση θα είχε πάντως "κοντά ποδάρια". Μέχρι να υλοποιηθεί, θα έπρεπε να καταργηθεί.

Σε κάνα δυο, βαριά τρία, χρόνια, μια φωτογραφία (ακόμα και ένα βίντεο) δεν θα μπορεί να αποτελεί πλέον πειστήριο ότι κάτι συνέβη πραγματικά. Οι AI generated ή "πειραγμένες" φωτογραφίες δεν θα διαφέρουν σε τίποτα από τις αληθινές και δεν θα μπορούν να αναγνωριστούν.

Άρα ο καθένας θα μπορεί να δημιουργήσει μια φωτογραφία του οχήματός σου που κάνει κάποια παράβαση, ή στη χειρότερη να φωτογραφίσει ένα παρόμοιο όχημα και να αλλάξει την πινακίδα.

Ήδη ζούμε σε έναν κόσμο που λόγω των fake news, του echo chamber κλπ. είναι δυσδιάκριτο το τι είναι πραγματικότητα και τι όχι. Όταν δεν θα μπορούμε να εμπιστευθούμε καν αυτό που βλέπουμε και ακούμε, πραγματικά δεν ξέρω ποιες θα είναι οι επιπτώσεις. Γενικά μιλώντας, μόνο το Matrix βλέπω σαν λύση για την ανθρωπότητα, αλλά μάλλον πλέον είμαι εντελώς off topic.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.721
Reaction score
31.128
Ε ας διατηρηθεί χαμηλό το πρόστιμο τότε για παραβάσεις που βεβαιωνονται με αυτόν τον τροπο ώστε ο κίνδυνος να είναι και αντιστοιχα μικρός, ξερωγω 40-50 ευρω. Ας γίνονται δεκτά μόνο αρχεία που λαμβανονται απευθειας μέσω ειδικης κρατικης εφαρμογης.
Ας δημιουργηθεί ιδιώνυμο αδικημα για τη δημιουργιατετοιων πλαστων στοιχείων και ας απειληθεί ποινη 10ετους καθειρξης και 100.000 ευρώ για αυτό, νασου πω εαν τολμήσει κανεις να κανει τζιριτζαντζουλες.

Ο κίνδυνος χρήσης πλαστων στοιχείων παντα υπήρχε δεν είναι νέο ούτε και υπήρχε ισχυρότερη προστασία παλαιότερα. Θυμίζω υπόθεση Ντρέυφους. Αλλά το κίνητρο της βεβαίωσης μιας ησσονος σημασίας τροχονομικης παράβασης είναι μικρό για να εκτεθεί ο επιδοξος πλαστογραφος σε τέτοιο κινδυνο.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.062
Reaction score
4.041
Αφού δεν θέλουν, βαριούνται, δυσανασχετούν, εδώ είναι η τεχνολογία, απλό είναι, μια μικρή αλλαγή στη νομοθεσία και έχεις άφθονους ελεγκτες τους υφιστάμενους τέτοιες εξόφθαλμες τροχονομικές παρανομίες πολίτες. Δεν λέω να βάλουμε παντού μια κάμερα και να μπορεί να γίνει ο κάθε κακοπροαίρετος καταδότης. Αλλά να, τον σταθμευμένο πχ σε ράμπα αναπήρων, διάβαση, ποδηλατόδρομο, όπου η παράβαση είναι 'φως φανάρι' γιατί να μην βεβαιώνεται μέσω μιας φωτογραφίας; Το ίδιο και η κίνηση σε ποδηλατοδρόμους, πεζόδρομους κλπ. Μην ξεχνάμε και τι έγινε στην πόλη μου τον Αύγουστο, που ντελιβεράς που πήγαινε σφαίρα σε πεζόδρομο γρονθοκόπησε μέχρι θανάτου τον ατυχή που είπε να του κάνει παρατήρηση.
Περιττό να πω πώς αντιδρούν οι παραβάτες εάν κανείς κάνει ότι φωτογραφίζει: "ααα προσωπικά δεδομένα" κλπ. Μάθαμε. Καραμελίτσα για τους άτιμους.
Ποια προσωπικά δεδομένα βρε γίδια. Η κρατική πινακίδα είναι δημόσιο έγγραφο. Ποιοι στηρίζουν την ανομία; Ποιο δεν θέλουν επιτέλους να δουν να τηρείται ο νόμος;

Κάτι τέτοιο είχα σκεφτεί παλιότερα για τη δημοτική αστυνομία για το θέμα των παραβάσεων .

Φεύγουν όλοι από αυτή τη θέση και πάνε σε θέσεις σημαντικότερες για την ασφάλεια του πολίτη.(Όχι όπως είπε ο flash να κάθονται 2ζ σκοπιά στο Μακεδονία Παλλας μήπως τσιμπήσουν κάποιο μηχανάκι να τρέχει στον ποδηλατοδρομο)

Πρόσληψη εθελοντών πολίτων χ 2(αναλόγως με τον αριθμό που έχεις τώρα )με κυκλική κατανομή των σημείων.

Συμβάσεις με το μηνα.Ερχονται όλοι το πρωί στο δημαρχείο παίρνουν ένα μπλοκάκι 200 φύλλων και μια διακριβωμένη φωτογραφική που στέλνει άμεσα τη φωτο της παράβασης στο συνδεμένο cloud.

Αμοιβή για τις 50 πρώτες παραβάσεις ποσοστό πχ 5% της αξίας της κλησης,οι επόμενες 50 με ποσοστό 10% .

Αυτά με μια πρόχειρη προσέγγιση.
 

Μηνύματα
6.693
Reaction score
5.223
Δεν κάθονται οι Ζητάδες για τα ποδήλατα και τα μηχανάκια. Είναι σε ετοιμότητα για αντιμετώπιση εγκληματικότητας στην περιοχή.

Το τελευταίο σύστημα των κλεφτών είδες ποιο είναι, να σπρώχνουν και να ρίχνουν κάτω αναβάτες σκούτερ και ποδηλάτων με σκοπό να τους ληστέψουν.

 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.721
Reaction score
31.128
Ενώ εάν η νεαρά είχε μοτέρ 4 κιλοβάτ ο ληστής θα έτρωγε τη σκόνη της.
Ενεργητική ασφάλεια!
 

Μηνύματα
6.693
Reaction score
5.223
Μην το γελάς καθόλου, ενεργητική ασφάλεια σε όλα τα επίπεδα προσφέρει ένα ισχυρό μοτέρ.
Αλλιώς έχουμε τραγικά συμβάντα όπως της 40χρονης συμβατικού ποδηλάτου που καταπλακώθηκε από το φορτηγό στη στροφή.

 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.721
Reaction score
31.128
Τραγικό συμβάν αλλά δεν νομίζω ότι έφταιγε η έλλειψη δύναμης στην (αθλήτρια) ποδηλάτισσα, ο οδηγός φορτηγού είχε τυφλό σημείο το οποίο μάλλον δεν φρόντισε να ελέγξει επιμελέστερα καθώς έστριβε.

+ ελλειψη υποδομών + βροχερή μέρα εάν θυμάμαι
 

Μηνύματα
6.693
Reaction score
5.223
Δεν θα ήταν καν στην άκρη του δρόμου του δρόμου η ποδιλάτισσα να περιμένει να καταπλακωθεί από το φορτηγό, θα είχε ήδη φύγει δυο φορές πριν καν σκεφτεί να στρίψει το φορτηγό.

Το ότι ήταν αθλήτρια δεν μου λέει κάτι. Στο commuting μέσα στην πόλη προκύπτουν τόσες αντιξοότητες που εκ των πραγμάτων οι αθλητικές επιδόσεις δεν είναι ικανές να τις ξεπεράσουν.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.878
Reaction score
84.062
Πρόσληψη εθελοντών πολίτων χ 2(αναλόγως με τον αριθμό που έχεις τώρα )με κυκλική κατανομή των σημείων.

Συμβάσεις με το μηνα.Ερχονται όλοι το πρωί στο δημαρχείο παίρνουν ένα μπλοκάκι 200 φύλλων και μια διακριβωμένη φωτογραφική που στέλνει άμεσα τη φωτο της παράβασης στο συνδεμένο cloud.

Αμοιβή για τις 50 πρώτες παραβάσεις ποσοστό πχ 5% της αξίας της κλησης,οι επόμενες 50 με ποσοστό 10% .

Αυτά με μια πρόχειρη προσέγγιση.
Γιώργο, αυτή η ιδέα έχει ένα πρόβλημα.

Υπάρχουν αρκετοί συμπολίτες με λογική "τιμωρού" που αν τους δώσεις τέτοια αρμοδιότητα θα το παίζουν Judge Dredd.

Είμαι μέλος σε 3 ομάδες πολιτών δήμων (του δικού μου και άλλων 2 όμορων). Αυτά που διαβάζω είναι επιπέδου τρελοκομείου. Αυτό που έμμεσα επιθυμούν οι ακραίοι είναι να καταργηθεί πλήρως η κυκλοφορία όλων των ιδιωτικών οχημάτων. Αν σε αυτούς δώσεις εξουσία θα έχουμε καθημερινά φασαρίες.
 

Μηνύματα
19.706
Reaction score
13.771
Δεν κάθονται οι Ζητάδες για τα ποδήλατα και τα μηχανάκια. Είναι σε ετοιμότητα για αντιμετώπιση εγκληματικότητας στην περιοχή.

Το τελευταίο σύστημα των κλεφτών είδες ποιο είναι, να σπρώχνουν και να ρίχνουν κάτω αναβάτες σκούτερ και ποδηλάτων με σκοπό να τους ληστέψουν.

Πριν μερικά χρόνια σε ένα χωριό στην περιοχή εδώ γύρω κυκλοφορούσε ένας 'σαλεμένος' που προσπαθούσε να κάνει το ίδιο στα ποδήλατα, όχι βέβαια για να τα ληστέψει, αλλά λόγω της 'τρέλας' του. Μια φορά μου έτυχε κι εμένα, αλλά ευτυχώς ήξερα ότι κυκλοφορεί γιατί είχε προειδοποιήσει άλλο παιδί που πήγε να του κάνει το ίδιο λίγες ημέρες νωρίτερα... :geek:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.703
Μηνύματα
2.872.857
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top