Ηλεκτρολογική εγκατάσταση


Μηνύματα
578
Reaction score
6
vadergr said:
ΠΕΤΡΟΣ Κ. said:
Μην ξεχάσεις να βάλεις ασφαλειοδιακόπτες τύπου "D" για την παροχή στο σύστημα ώστε να μην σου πέφτουν στην "εκκίνηση" των μηχανημάτων
Για home cinema μιλαμε (αυτο εχω καταλαβει) και οχι για μηχανες.Γενικα την αποφαση για ξεχωριστη παροχη την βρισκω εξαιρετικα υπερβολικη.Το συστημα πως θα "απογειωθει" δεν εχω καταλαβει ακομα σαν ηλεκτρολογος.
Ολα μου φαινονται υπερβολικα.Στην τεχνικη εταιρεια που εργαζομαι εχουν φτιαξει ΣΠΙΤΑΡΟΝΕΣ των πιο γνωστων/πλουσιων Ελληνων και δεν υπηρξε ποτε "αναγκη" (εστω και ψυχολογικη) για ξεχωριστη παροχη.
Κακο βεβαια στην υποθεση δεν υπαρχει κανενα,μονο υπερβολη (κατα την ταπεινη μου αποψη)
Οταν θα δείς να "πεφτει" 32άρα ασφάλεια τύπου Β κατά την "εκκίνηση" ενός μαμάτου Hi-End θα καταλάβεις γιατί χρειαζόμαστε ασφάλειες D για κινητήρες. Η αρχική φόρτιση των πυκνωτών είναι σαν το ρεύμα εκκίνησης ενός μοτέρ.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
ΠΕΤΡΟΣ Κ. said:
vadergr said:
ΠΕΤΡΟΣ Κ. said:
Μην ξεχάσεις να βάλεις ασφαλειοδιακόπτες τύπου "D" για την παροχή στο σύστημα ώστε να μην σου πέφτουν στην "εκκίνηση" των μηχανημάτων
Για home cinema μιλαμε (αυτο εχω καταλαβει) και οχι για μηχανες.Γενικα την αποφαση για ξεχωριστη παροχη την βρισκω εξαιρετικα υπερβολικη.Το συστημα πως θα "απογειωθει" δεν εχω καταλαβει ακομα σαν ηλεκτρολογος.
Ολα μου φαινονται υπερβολικα.Στην τεχνικη εταιρεια που εργαζομαι εχουν φτιαξει ΣΠΙΤΑΡΟΝΕΣ των πιο γνωστων/πλουσιων Ελληνων και δεν υπηρξε ποτε "αναγκη" (εστω και ψυχολογικη) για ξεχωριστη παροχη.
Κακο βεβαια στην υποθεση δεν υπαρχει κανενα,μονο υπερβολη (κατα την ταπεινη μου αποψη)
Οταν θα δείς να "πεφτει" 32άρα ασφάλεια τύπου Β κατά την "εκκίνηση" ενός μαμάτου Hi-End θα καταλάβεις γιατί χρειαζόμαστε ασφάλειες D για κινητήρες. Η αρχική φόρτιση των πυκνωτών είναι σαν το ρεύμα εκκίνησης ενός μοτέρ.
Οι Hi-End ενισχυτές διαθέτουν soft start.  Δεν ρίχνουν ούτε τις 16άρες ασφάλειες.
Σε άλλα πράγματα ρίχνουν τις 16άρες :lol: :lol: :lol:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Θεοδωρόπουλος Δημήτρης said:
Επ[ίσης παρ όλο που έχω ξεχωριστές γραμμές για το ηχοσύστημα, όταν ανάβω ένα μίξερ που έχω ακούω θόρυβο απ τα ηχεία.
Δημήτρη,γι' αυτό φταίει ο ενισχυτής σου και όχι τα ηλεκτρολογικά. Μην κυνηγάς μάγισσες...
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Κάτι σχετικό με γειώσεις.

Υπάρχουν δύο τρόποι για εγκατάσταση γείωσης σε ένα κτίριο ή σε μία μονοκατοικία.

1.  Η θεμελιακή γείωση που είναι και η καλύτερη
2.  Η τριγωνική γείωση .  Θαμμένη στα 50 εκατοστά περίπου σε κήπο .  π.χ.  2μ. ισοσκελές τρίγωνο με 1,5μ ηλεκτρόδια


Σε περίπτωση τριφασικού (3-phase  , 3 X 35A)  απαιτείται παροχικό καλώδιο  5 Χ 10 καρέ ΝΥΥ μαύρο ανθεκτικό με μόνωση.  Ο 5ος αγωγός χρησιμοποιείται  για την μεταφορά της  γείωσης.

Από την τριγωνική γείωση φεύγει ένας μη μονωμένος αγωγός 10-16 καρέ αποτελούμενος από 7 ή περισσότερα  ξεχωριστά σύρματα  και τερματίζεται στο ρολόι της ΔΕΗ ή της ΔΕΗΝ (για Κύπρο).
Στην επαρχία η ΔΕΗ κάνει ουδετερογείωση συνδέοντας την γείωση με τον ουδέτερο (Ν).

Για παροχικό καλώδιο (από ρολόι ΔΕΗ σε πίνακα εντός διαμερίσματος) το καλώδιο 5Χ10 ΝΥΥ είναι αρκετό.  Δρομολόγηση μέσα σε μεταλλικό σωλήνα ικανής διατομής.
Για extreme καταστάσεις:  καλώδιο παροχικό 5Χ16 πάντα μέσα σε μεταλλικό σωλήνα.

Η θεμελιακή γείωση κατασκευάζεται όταν χτίζεται το σπίτι. Δεν μπορεί να τοποθετηθεί εκ των υστέρων.

Συνήθως τα περισσότερα σπίτια διαθέτουν τριγωνική γείωση σε κήπο. Αυτή η γείωση παρουσιάζει υψηλότερη τιμή γείωσης σε Ωμ σε σχέση με τη θεμελιακή.  Τυπική τιμή  για τριγωνική γείωση 3-5 Ω.  Θεμελιακή <2Ω.
 

Μηνύματα
925
Reaction score
0
Κώστας Κόγιας said:
Θεοδωρόπουλος Δημήτρης said:
Επ[ίσης παρ όλο που έχω ξεχωριστές γραμμές για το ηχοσύστημα, όταν ανάβω ένα μίξερ που έχω ακούω θόρυβο απ τα ηχεία.
Δημήτρη,γι' αυτό φταίει ο ενισχυτής σου και όχι τα ηλεκτρολογικά. Μην κυνηγάς μάγισσες...
Γιατί όταν αλλάζω πρίζα στο μίξερ δεν γίνεται αυτό?
 

Μηνύματα
1.346
Reaction score
2
Κώστας Κόγιας said:
Θεοδωρόπουλος Δημήτρης said:
Επ[ίσης παρ όλο που έχω ξεχωριστές γραμμές για το ηχοσύστημα, όταν ανάβω ένα μίξερ που έχω ακούω θόρυβο απ τα ηχεία.
Δημήτρη,γι' αυτό φταίει ο ενισχυτής σου και όχι τα ηλεκτρολογικά. Μην κυνηγάς μάγισσες...
Βρε Κωστα ψυχραιμια......αμεσως φταει ο ενισχυτης του.....δεν το λες ετσι απλα αυτο....... :)
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Αν είχε ένα στοιχειώδες φίλτρο ο ενισχυτής του δεν θα άκουγε όλες τις οικοσυσκευές.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δυστυχώς ή ευτυχώς ο Κώστας έχει δίκιο.
Εγώ βέβαια δεν θα έβαζα την λέξη "φταίει". Δεν μιλάμε για κατασκευαστικό σφάλμα.
 


Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Aυτή η πρίζα προφανώς βρίσκεται στον ίδιο κλάδο καλωδίωσης με τα υπόλοιπα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Ένας ψύχραιμος και λογικός άνθρωπος, όταν συναντά κάποιο πρόβλημα, αναζητεί τα αίτιά του, ώστε να το λύσει. Εάν ένα mixer προκαλεί θόρυβο στα ηχεία, αυτός ο θόρυβος μεταφέρει εκεί, επειδή φθάνει σε κάποια ηλεκτρονική συσκευή που προηγείται. Σε αυτή τη συσκευή, ο θόρυβος φθάνει μέσω δύο πιθανών οδών: της ηλεκτρικής εγκατάστασης και του αέρα. Όσο πιο καθαρά και δυνατά φθάνει ο θόρυβος μέσω της ηλεκτρικής εγκατάστασης, τόσο καλύτερης ποιότητας είναι η τελευταία, καθώς έχει επαφές με πολύ χαμηλή αντίσταση, (διότι η δουλειά της είναι να μεταφέρει ενέργεια). Επομένως, το γεγονός είναι ότι ο ενισχυτής, ο προ, ή κάποια πηγή φέρει τροφοδοτικό που απέτυχε να αποκόψει αυτόν το θόρυβο, κάτι που θα έπρεπε να κάνει, εάν αυτό ήταν σωστά σχεδιασμένο. Απλά και καθαρά.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Να μην αναζητήσει την αιτία βέβαια μόνος του γιατί είναι επικίνδυνο. Πάντα φωνάζουμε έμπειρο ηλεκτρολόγο για να εντοπίσει το πρόβλημα.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα σε ότι αφορά το τελευταίο σχόλιο. Μια άριστη καλωδίωση με πολύ μικρή αντίσταση είναι έναν πολύ καλός αγωγος και για το θόρυβο. Το έχουμε ξαναπεί αυτό πολλές φορές.
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
αγαπητε Δημητρη το τριφασικο ρευμα εχει διαφορετικο κοστος εγκαταστησης απο πλευρας ΔΕΗ και επισης πληρωνεις μεγαλυτερο παγιο.

αν θυμαμαι καλα δεν ειμαι σιγουρος ομως για να βαλεις τριφασικο θες πανω απο 900 ευρω
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Dimitri kai loipoi sas hereto.
Epeidi prosexa to thema kai epeidi eho kapia shetiki antilipsi ,eipa na anafero tin empeiria mou.Katarhin den eimai ilektrologos sto epagelma,kai defteron katoiko sto Toronto tou Canada etsi loipon i gnomi mou borei na min syntrehei me aftin entos Elladas.Otan prin apo enamisy hrono apofasisame na anakataskevasoume to yparhon spiti mas,mou irthe i fotini idea na anavathmiso kai tin parohi revmatos.
Prin eihame 100A service (Ontario Hydro) kai proselava ilektrologo pou mou evale 200A.
Kainourio pinaka (Siemens ).Ekane episis kainouria egatastasi se olo to spiti(3 orofous kai to ypogeio )diladi fotismo,brizes,kouzina.Tou zitisa na mou travixei grammi yia to Stereo system ston trito orofo.To ekane vevea(dyo brizes ton 15A kai dyo ton 20A),plin omos,oi grammes itan shared me ton fotismo k.t.l
Etsi piga monos mou sto magazi kai agorasa kouloures Romex 12Ga kai perasa 6 grammes ton 20A memonomones ,diladi,apo ton pinaka stin afetiria diladi tin duplex briza i kathe grammi einai monokommati kai den tofodotei tipote allo para ena duplex ton 20A.Evala 6 grammes endotyhia .Itan poly efkolo kai aplo.Xero oti poly hobistes edo se mas tin bgazoun me 2 grammes.Tin mia gia enishitika kai tin alli yia piges.Merikoi vazoun 3 grammes ,mia yia enishitika ,mia yia psifiaka kai mia yia analogika.Lene oti einai protimotero na einai oles oi grammes pano se ena leg tou pinaka diladi oles stin aristeri i stin dexia.Ego den mporesa na to kano afto kai etsi isoropisa to fortio ston pinaka ,vazontas 3 sta dexia kai 3 sta aristera.Brizes evala tis hospital grade pou sfigoun pio kala ta vismata yia kaliteri epafi.
Efharisto yia tin filoxenia
Yiorgos
 


Μηνύματα
11
Reaction score
0
Dimitri
Koitaxe na deis to Romex einai marka(mia apo tis etairies) pou kataskevazoun kalodia.Epeidi ean den kano lathos einai apo tis protes kai isos megaluteres edose to onoma tis stin oikogeneia ton kalodion me nylon thorakisi.Ta Romex einai kalodia synithos me 14/2,14/3,12/2,12/3 kai ta loipa.O protos arithmos dilonei tin diametro tou agogou kai o defteros ton arithmo ton agogon.I giosi den pianete.Opote to 14/2 einai katallilo yia 15A kai ehei enan agogo hromatos mavrou yia hot (thetiko) enan agogo hromatos lefkou yia return,neutral(oudetero) kai tin giosi gymni.Sto 14/3 ehoume epipleon enan agogo kokkino yia defteri grammi me koino oudetero i episis yia fotismo me 3-way diakoptes kai ta loipa.To 12/2 einai yia 20A kai katopin ehoume to 10/2 30A to 8/2 40A kai paei legontas.Ola ta Romex proorizonte yia esoteriki hrisi endotyhia me kali prostasia apo tin pthora.Yia alles hriseis yparhei kai to BX me metalliki peritilixi yia thorakisi.
Ego yia na min eho tipotya provlimata me tous inspectors hrisimopioisa 12/2 yia 20A.Yparhoun alloi pou hrisimopioun 10/2 yia ta 20A.To theoro perito kai sigoura epikriteo ean erthei stin antilipsi tou elengti.Entometaxy einai dyskolo na douleftei to pio hontro kalodio,to 12ari to vrika etsi kai etsi,sigoura to dekari tha itan pio dyskolo na perasei sto ntouvari.Eipa loipon fylage ta rouha sou na heis ta misa pou lene.
Yia ta cryo treated Romex ,ti na po.Kostizoun polla $$$ kai pios xerei ean pragmati ehoun upostei tin metatropi i ohi.Exallou to ean prosferoun thetika ston iho ,pezetai.
Eho ena conditioner pou diathetei ena duplex piso , pou diavazei "cryogenically treated " Den akouo diafora,pandos!

Kales akroaseis
Yiorgos
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.360
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top