Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Ε καλά είπα AVsite εδώ, High End..........:superman:

Έτσι ξεκίνησα κι εγώ κι έχω 5 μοντ, περιμένω άλλα 3, καμιά 10αρια επισκευάσιμους, πάνω απο 100 αρώματα, πάντα κανένα λίτρο PG/VG, μπουκάλια, ράβδους ανάδευσης, καθαριστή υπέρηχων.
3 χρόνια δεν έχω καπνίσει όμως, κάνω ποδήλατο σε ανηφόρα με το γιο μου, σκάβω στον κήπο με τις ώρες, έχω σωστή γεύση, δε βρωμάω, έκανα εξετάσεις και βγήκαν άψογες....

Χωρίς πλάκα τώρα αυτό το έβαλα για πλάκα φυσικά αλλά όπως βλέπετε high-end υπάρχει παντού.

Κι άλλο ένα κουκλί Caravela απλά κορυφαίος στο finish. Αυτά είναι μηχανικά (άλλη ίστορία)




Και μια από ξύλο



Ειλικρινά μακάρι να το κόψετε και το άτμισμα φυσικά αλλά το βασικό είναι να μείνετε μακριά από το τσιγάρο και η ενασχόληση με το Η/Τ ως hobby είναι δυνατό κίνητρο που έχει λειτουργήσει για πάρα πολλούς.
Εγώ αν και δεν κάπνιζα περβολικά 1-1.5 πακέτα την ημέρα, αναγκάστηκα να φθάσω σε 24mg υγρά για 1-2 μήνες στην αρχή και πιπίλα. Ένα βασικό λάθος που κάνουν αρκετοί όταν ξεκινούν είναι η χρήση υγρών με χαμηλή νικοτίνη. Ειδικά παλαιότερα που οι ατμοποιητές ήταν και χάλια αυτό οδηγούσε πολλούς πίσω στο τσιγάρω μέσα σε μερικούς μήνες. Λάθος, αν ζοριστείτε αυξήστε τη νικοτίνη όσο χρειάζεται γιατί πέφτει εύκολα μετά. Επισης η πρόσληψη της μέσω ατμίσματος είναι εντελώς διαφορετική σε σχέση με το τσιγάρο και σε ποσότητα και σε χρόνο δράσης.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Κι ένα τελευταίο το οποίο το έχω βάλει στο στόχαστρο. KATO HAMMER + Svoemesto Kayfun 3.1 ES. Του βάζεις μια Sony 30αμπερη πάνω και γίνετια η σφύρα του Thor....:bigboss::smg:

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.427
Reaction score
74.816
Δε με λες Σωτήρη, τι νόημα έχουν τα rebuildables και τι διαφορά απ' αυτά που έχουμε σε χρήση;

Είναι ο δρόμος που επιλέξαμε εδώ ο λιγότερο ταλαίπωρος; Αυτό με ενδιαφέρει κυρίως. :D
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.427
Reaction score
74.816
Λες να κοστίζουν 20€; :D


Χθες άλλαξα την πρώτη μου αντίσταση κι έπλυνα το εργαλείο.

Δεν αισθάνθηκα ιδιαίτερη διαφορά. :fuckyou:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.830
Reaction score
83.874
Χθες άλλαξα την πρώτη μου αντίσταση κι έπλυνα το εργαλείο.

Δεν αισθάνθηκα ιδιαίτερη διαφορά. :fuckyou:
Μάλλον πρέπει να πλύνεις και τον λαιμό σου... 8-)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.006
Λες να κοστίζουν 20€; :D


Χθες άλλαξα την πρώτη μου αντίσταση κι έπλυνα το εργαλείο.
Τους πήρα τηλέφωνο. 3,5€ η κάθε αντίσταση.

Για πες, τι συμπτώματα είχες και άλλαξες αντίσταση?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.736
Reaction score
94.882
Χθες άλλαξα την πρώτη μου αντίσταση...Δεν αισθάνθηκα ιδιαίτερη διαφορά. :fuckyou:

Mήπως καταλάθος έβαλες την ίδια αντίσταση; :fuckyou:
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Οι επισκευασιμοι αξιζουν πολλα και εχουν τρελη οικονομια. Εχω παρει στην γυναικα μου απο περυσι τον αυγουστο που εκοψε το καπνισμα 2 επισκευασιμους εναν τον 7 ευρω απο κινα και εναν 20 ευρω απο καταστημα και εχω αγοραζει 10 ευρω για φυτιλοαντισταση και ακομα εχουμε 1μ φυτιλι και αντισταση! Με τους ετοιμους ατμοποιητες αλλαζαμε αντισταση καθε μια βδομαδα απο 2.5 ευρω...

Στο μονο που τα εχωσα ειναι στην μπαταρια (+200 ευρω ) πηρα το προβαρι αλλα καθαρισα! σου δειχνει τη αντισταση εκανες ρυθμιζεις την ταση που θελεις και δουλευει απροσκοπτα εδώ και 18 μηνες. Και έχουν εξοικονομηθεί πάνω από 1000 ευρώ σε σχεση με το τσιγαρο , περα απο τα αυτονοητα οφελη της υγειας...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.427
Reaction score
74.816
Τους πήρα τηλέφωνο. 3,5€ η κάθε αντίσταση.

Για πες, τι συμπτώματα είχες και άλλαξες αντίσταση?
Άλλαξε λίγο η γεύση. Υποθέτω πως κράτησε τόσο λόγω της μικρής κατανάλωσης, κάτω απο 3ml την ημέρα.


Με τους ετοιμους ατμοποιητες αλλαζαμε αντισταση καθε μια βδομαδα απο 2.5 ευρω...
Προληπτικά σαν τον abcd ή κάτι αλλάζει στη γεύση;
 



Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
3.5 e για μια δυο το πολυ βδομαδες και μετα πεταμα κατα την γνωμη μου δεν αξιζει. Οι απλοι επισκευάσιμοι με ενα συρμα ειναι ευκολοι στο μονταρισμα και απιστευτα οικονομικοι...
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Οι Rebuildables ή RBAs (γιατί υπάρχουν και RDAs) είναι ατμοποιητές τους οποίους ο χρήστης χτίζει και προσαρμόζει μόνος του.

Αγοράζεις το φυτίλι που θέλεις (έχει διάφορους τύπους) και το σύρμα που θέλεις (επίσης έχει διάφορους τύπους και διατομές) και κατασκευάζεις (τυλίγεις) μόνος σου την αντίσταση όπως εσύ θες.

Τα πλεονέκτηματα είναι τα εξής:

Α) Φέρνεις την αντίσταση στα μέτρα σου. Αναλόγως του πως θα την τυλίξεις, με τι επισκευάσιμο και με τι φυτίλι υπάρχει διαφορά στην ποσότητα ατμού, στη θερμοκρασία, στο χτύπημα και στη γεύση.

Β) Μόλις μάθεις να στήνεις σωστά η επιδόσεις είναι σε άλλο επίπεδο από τους εμπορικούς και τις φέρνεις στα μέτρα σου.

Γ) Πάρα πολύ χαμηλό κόστος χρήσης ακόμα κι αν αλλάζεις αντίσταση κάθε 2 ημέρες. Για παράδειγμα εγώ που έχω μαζέψει 10 επισκευάσιμους μπορεί να περάσει και μήνας για να αλλάξω αντίσταση λόγω rotation.

Δ) Μερικά μοντέλα παρέχουν ευκολίες όπως ρύθμιση ροής αέρα (ρυθμιστής τζούρας) και ρύθμιση ροής υγρού. Έχει αντίκτυπο στην πυκνότητα του ατμού και στην γεύση και γενικά στον τρόπο ατμοποίησης.

E) Εμφάνιση και ποιότητα υλικών. Οι επώνυμοι επισκευάσιμοι είναι κατασκευασμένοι από ανοξειδωτο ατσάλι SS 304 & 316(L) που είναι food grade ή από τιτάνιο. Τα τανκ τους είναι επίσης από Quartz glass το οποίο αντέχει όλα τα e-liquids. Τα πλαστικά τανκς δεν τα πάνε καλά με όξινα υγρά και γενικά citrus based liquids και cinnamon (κανέλες) και σπάνε. Το καλό είναι ότι πλέον όλο και πειρσσότερο εμπορικοί βγαίνουν με γυαλί. Π.χ. Aspire, protanks κτλ.


Συνοπτικά υπερέχουν στην εμφάνιση, ποιότητα υλικών και το κυριότερο στις επιδόσεις. Έχουν όμως μεγαλύτερη συντήρηση (καθάρισμα όσο περνάει ο καιρός) και απαιτείται χρόνος για να μάθει κανείς να τους στήνει αναλόγως και του είδους.


Υπάρχουν διαφόρων ειδών RBAs & RDAs

A) Με φυτίλι tank fed (bottom & pressure) & dripping

Εδώ με λίγα λόγια υπάρχει μια δεξαμενή που μπαίνει μέσα το φυτίλι και ρουφάει όπως στα καντήλια βάση του τριχωοειδούς φαινομένου και του ιξώδους του υγρού (άλλο η γλυκερίνη κι άλλο προπυλενογλυκόλη) οπότε προσαρμόζουμε αναλόγως της σύνθεσης των υγρών που ατμίζουμε.

Τυλίγουμε το σύρμα γύρω από το φυτίλι (σπείρες) και φτιάχνουμε την αντίσταση ενώνοντας τις δυο άκρες τους σύρματος στον αρνητικό και θετικό πόλο του ατμοποιητή. Αναλόγως του πως τυλίγουμε, αποστάσεις και αριθμός σπειρών, διατομή σύρματος και φυτιλιού, τύπος ατμοποιητή κτλ φέρνουμε τον ατμό στα μέτρα μας....Πυκνότητα, θερμοκρασία, γεύση, υγρασία (μέγεθος σταγονιδίων)



Β) Με πλέγμα οι Genesis -

Εδώ δεν χρησιμοποιούμε φυτίλι μαλακό αλλά ατσάλινο πλέγμα το οποίο τυλίγουμε σαν φυτίλι και πάνω εκεί τυλίγουμε το σύρμα της αντίστασης.

Ήταν οι καλύτεροι ατμοποιητές μέχρι πρόσφατα αλλά και οι δυσκολότεροι (για πολλούς) στο στήσιμο γιατι απαιτείται οξείδωση με φλόγιστρο του πλέγματος αλλιώς έχεις βραχυκυκλώματα ενώ αν δεν πατάει καλά το σύρμα hot-spots και καμμένος (καψούλια).7

Αποδίδουν άριστα τη γεύση αν στηθούν σωστά και υπάρχουν πολλά μοντέλα στην αγορά αλλά για αρχάριους δεν τον συνιστώ. Προσωπικα ήταν οι αποκλειστικοί ατμοποιητές μου για πάνω από 1 χρόνο αλλά με την έλευση του νέου τύπου ατμοποιητών με κλειστή καμπάνα και χρήση οργανικού βαμβακιού για φυτίλι τους έχω μόνο στο σπίτι διότι το μεγαλύτερο αρνητικό τους είναι μικροδιαρροές (ή μεγάλες αν δεν στηθούν σωστά).


Αν θέλετε κανονίστε έναν καφέ κάποια στιγμή όλοι οι ατμιστές να έρθω να σας τα πω γιατί είναι πολλές οι λεπτομέριες για να γραφτούν με τη μια.

Πάντως από πλευράς ταλαιπωρίας ή χρόνου που απαιτείται από το χρήστη οι εμπορικοί ατμοποιητές είναι σαφώς η πιο εύκολη λύση και ευτυχώς είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα σε σχέση με όταν άρχισα εγώ.
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.006
Κι εγώ που είπα απλά να κόψω το κάπνισμα, νόμισα ότι κάτι έκανα. Πού να ήξερα ότι μετά το πτυχίο υπάρχει και μεταπτυχιακό...:roflmao:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.137
Ρε δε μας @@ λεω εγώ.
Αφού κάποτε θα δούμε τα ραδίκια ανάποδα τουλάχιστον ας το έχουμε κάνει ξεκούραστα.
 


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Για αρχή καθίστε με τους έτοιμους για λίγο καιρό διότι το τελευταίο πράγμα που θες όταν κόβεις το τσιγάρο είναι δυσκολία χρήσης του μέσου το οποίο χρησιμοποιείς για να το κόψεις.

Αν πάτε σε επισκευάσιμους να πάτε κατευθείαν στους καλούς όπως πήγατε μερικοί σε καλό μοντ όπως το provari.


@tkin73

3.5e σε σχέση με το κόστος των τσιγάρων είναι αστείο ποσό ακόμα κι αν την αλλάζεις κάθε 3 ημέρες. Μη γινόμαστε ξαφνικά της οικονομία όταν πρόκειται για την υγεία μας τη στιγμή που πολλοί έδιναν 3-4,000 για τσιγάρα το χρόνο.


Και όσον αφορά την οικονομία σε σχέση με το τσιγάρο έχω να πω ότι σχετικό είναι. Προσωπικά δεν έχω κάνει ακριβώς οικονομία και στα 3 χρόνια έχουνμ φύγει περίπου 5,000 ευρώ στο Η/Τ ίσως και παραπάνω. Αν αρχίσεις και ψάχνεσαι με μοντς, υγρά, και μπεις στο κυνήγι νέων επισκυάσιμων, δηλαδή γίνει hobby λεφτά φεύγουν. Δεν είναι όμως υποχρεωτικό και μπορείς να λειτουργήσεις και με τα μισά από αυτά που αναφέρω απάνω. Εγώ το βλέπω καθάρα σε σχέση με το τσιγάρο και την υγεία μου.

Το θέμα είναι ότι σε νέους χρήστες δεν προτίνεις δύσκολα πράγματα μέχρι να περάσουν 2-3 μήνες γιατί το ζητούμενο είναι ξεχάσουν το τσιγάρο όσο πιο ανώδυνα γίνεται και αυτό δεν το ξεχνάς σε 2 εβδομάδες. Έχουν δρόμο ακόμα για να το ξεχάσουν.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.736
Reaction score
94.882
Ρε δε μας @@ λεω εγώ.
Αφού κάποτε θα δούμε τα ραδίκια ανάποδα τουλάχιστον ας το έχουμε κάνει ξεκούραστα.

Μη διαβάζεις τι λέει ο Σωτήρης. Ο Zizik δηλαδή κουράζεται; ;)
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Ρε δε μας @@ λεω εγώ.
Αφού κάποτε θα δούμε τα ραδίκια ανάποδα τουλάχιστον ας το έχουμε κάνει ξεκούραστα.

Χαχαχαχα! Classic απάντηση καπνιστή όπως το "εγώ δεν θέλω γεύσεις" και 6 μήνες μετά ατμίζουν βανίλλιες και custard cream, ροδάκινα και μήλα.

Ο καρκίνος δεν είναι ξεκούραστο ταξίδι καθόλου ούτε έχει πλάκα να φύγεις πριν την ώρα σου ενώ βρωμάς τσιγαρίλα, δεν έχεις γεύση και πας σα μπουκομένο Γιούγκο στην ανηφόρα.

Άσε τις τεμπελιές και κάνε κάτι καλό για τον εαυτό σου. Σιγά αντί να στρίβεις τσιγάρα θα στρίβεις αντιστάσεις.


Κοίτα ομορφιά για αυτούς με 4Χ πνευμόνια:





και μια Quad!



Αυτά είναι για αργότερα και δεν δουλεύουν με ηλεκτρονικά μοντς εκτός από κάτι special. Θέλουν μπαταρίες βαρβάτες αλλά είναι ατμομηχανές.


Κοίτα σύρμα καστομιά! 4Χ λωρίδες ribbon τυλιγμένο με τρυπάνι:




Πέραν των πιο προχωρημένων αντιστάσεων και επισκαυάσιμων ατμοποιητών πάντων, για τους νέους ατμιστές ευτυχώς τα πράγματα είναι καλά ακόμα και με τους εμπορικούς.

Δεν είναι κάτι το δύσκολο πάντως ειλικρινά και σε σχέση άλλα hobbies που έχω μπορώ να πω ότι δεν συκολεύτικα πουθενά στο συγκεκριμένο αλλά κάποιο χρόνο πρέπει να τον διαθέσεις.

Ο χρόνος αυτός όμως σκέφτείτε ότι είναι χρόνος που έχετε κερδίσει από το χάρο που λέγεται τσιγάρο και σας μένουν και ρέστα. Θα το καταλάβεται αργότερα όταν θα μπορείτε να τρέξετε χωρίς να λαχανιάζετε μαζί με πολλά άλλα πλεονεκτήματα ενός μη καπνιστή.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.646
Μηνύματα
2.870.590
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top