Ηλεκτρονικό τσιγάρο






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Περίεργα πράγματα...

Έστησα μια αντίσταση στον Φαραώ, με Άλιεν, 5,5 σπείρες διαμέτρου 3mm, που βγήκε 0,4 ωμ.

Άνοιξα και λίγο τις σπείρες, να αναπνέει, και με το drag δουλεύει άριστα στα ...2,6V!!!

Πως δγιαλο, με 15 βατ βγάζει ντουμάνι....

Και τίγκα στο άρωμα..
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Περίεργα πράγματα...

Έστησα μια αντίσταση στον Φαραώ, με Άλιεν, 5,5 σπείρες διαμέτρου 3mm, που βγήκε 0,4 ωμ.

Άνοιξα και λίγο τις σπείρες, να αναπνέει, και με το drag δουλεύει άριστα στα ...2,6V!!!

Πως δγιαλο, με 15 βατ βγάζει ντουμάνι....

Και τίγκα στο άρωμα..
Μην ήταν n80?
Αυτά αρπάνε και με λίγο ρεύμα.
Ο Λέτο είναι ποιότητα με πολύ αγωγιμο ντεκ.
Σε σχέση με το φαραώ έχει φυσικά καλύτερη γεύση στα υγρά που χρησιμοποιείς λόγο bottom air flow και γενικότερα καλύτερη ατμοποιηση και απροβλημάτιστη από διαρροές.
Καλοτάξιδος!!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Αυτές τις μέρες έρχεται πίσω στο σπίτι και ο δικός μου αγαπημένος rta dual coil.
Τον έστειλα βόλτα μέχρι τη Κρήτη για αναβάθμιση, θα φτιαχτεί bubble ultem tank για καλύτερη τροφοδοσία και περισσότερη χωρητικότητα σε καύσιμα :D
Sherman rta 28mm v2
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Σε σχέση με το φαραώ έχει φυσικά καλύτερη γεύση στα υγρά που χρησιμοποιείς λόγο bottom air flow
Και ο Φαραώ έχει κατασκευαστικά ίδια παροχή αέρα από κάτω από το πηνίο, κατά συνέπεια δεν νομίζω ότι διαφοροποιούνται ιδιαίτερα στο άρωμα μεταξύ τους από τέτοια παράμετρο.

Νομίζω ότι έβγαλε πάντως πιο "πυκνό" άρωμα από τον Φαραώ, τουλάχιστον στην πρώτη δοκιμή με ίδιο ζουμί, αν και με διαφορετική αντίσταση, οπότε η σύγκριση είναι λίγο φάουλ.

Είναι πολύ πιο κοντός από τον Φαραώ, και ίσως η μικρότερη απόσταση πηνιου-στομιου να βοηθάει σε πιο έντονα αρώματα.

Προς το παρόν χρησιμοποίησα την 0.3ωμ αντίσταση που είχε στη συσκευασία, βαρέθηκα να τυλίξω. Μόλις κάνω μια Άλιεν, θα σε πω τι λέει σε σύγκριση με τον Φαραώ.

Το δοχείο των 2ml παραείναι μικρό, αδειάζει εύκολα, θα δοκιμάσω και των 3.

Σφυρίζει λίγο, ακόμα και στο τέρμα ανοιχτό, αλλά όχι ενοχλητικά.

Ωραία κατασκευή πάντως, και πολύ εύχρηστο ντεκ.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
ωραιος ειναι....μικρουλης και κανει δουλιτσα ....

RDA παρε να ευχαριστηθεις ατμισμα .....
...και επειδη θα εισαι νεος στο ατμισμα rda να κανεις με ελεγχο θερμοκρασιας στην αρχη ....
Να παρεις dna ομως για ελεγχο θερμοκρασιας ...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Και ο Φαραώ έχει κατασκευαστικά ίδια παροχή αέρα από κάτω από το πηνίο, κατά συνέπεια δεν νομίζω ότι διαφοροποιούνται ιδιαίτερα στο άρωμα μεταξύ τους από τέτοια παράμετρο.

Νομίζω ότι έβγαλε πάντως πιο "πυκνό" άρωμα από τον Φαραώ, τουλάχιστον στην πρώτη δοκιμή με ίδιο ζουμί, αν και με διαφορετική αντίσταση, οπότε η σύγκριση είναι λίγο φάουλ.

Είναι πολύ πιο κοντός από τον Φαραώ, και ίσως η μικρότερη απόσταση πηνιου-στομιου να βοηθάει σε πιο έντονα αρώματα.

Προς το παρόν χρησιμοποίησα την 0.3ωμ αντίσταση που είχε στη συσκευασία, βαρέθηκα να τυλίξω. Μόλις κάνω μια Άλιεν, θα σε πω τι λέει σε σύγκριση με τον Φαραώ.

Το δοχείο των 2ml παραείναι μικρό, αδειάζει εύκολα, θα δοκιμάσω και των 3.

Σφυρίζει λίγο, ακόμα και στο τέρμα ανοιχτό, αλλά όχι ενοχλητικά.

Ωραία κατασκευή πάντως, και πολύ εύχρηστο ντεκ.
Θα έπαιρνα όρκο ότι ο φαραώ είναι top air flow, γράψε λάθος.
Ναι αυτό με τη καμπάνα είναι αλήθεια, όσο μικρότερη αλλά και κοντή τόσο καλύτερη γεύση θα πάρεις.
Από ένα rda θα πάρεις τα μέγιστα σε όλα τα παραπάνω και μάλιστα για εμένα πάνω σε μηχανικό.
Είναι αλλιώς το παλμικο ρεύμα από το τσιπ ενός ηλ.μοντ από το συνεχές ρεύμα ενός μηχανικού.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
ωραιος ειναι....μικρουλης και κανει δουλιτσα ....
Άλλο ένα παράδειγμα:

Η αντίσταση που είχε μέσα, 0.3ωμ, με το drag μου δουλεύει μια χαρά στα 2,5βολτ!
Ντουμάνι...

Μα είναι πολύ λίγα τα βατ!

Ή είναι ελαττωματικό το drag που πήρα, και βγάζει περισσότερα βατ από όσα λέει, ή ήταν ελαττωματικά αυτά που είχα πιο πριν, και έβγαζαν λιγότερα από όσα έλεγαν.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Άλλο ένα παράδειγμα:

Η αντίσταση που είχε μέσα, 0.3ωμ, με το drag μου δουλεύει μια χαρά στα 2,5βολτ!
Ντουμάνι...

Μα είναι πολύ λίγα τα βατ!

Ή είναι ελαττωματικό το drag που πήρα, και βγάζει περισσότερα βατ από όσα λέει, ή ήταν ελαττωματικά αυτά που είχα πιο πριν, και έβγαζαν λιγότερα από όσα έλεγαν.
Το δεύτερο :D
Ποιο μοντ είχες πριν?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Θα έπαιρνα όρκο ότι ο φαραώ είναι top air flow, γράψε λάθος.
Ο Φαραώ έχει κλασσική παροχή από κάτω, που βγαίνει με οβάλ στόμιο κάτω από το πηνίο, και έχει και δεύτερη παροχή από πάνω.

Ανοίγοντας την δεύτερη παροχή, πυκνώνει ο καπνός (ντουμάνι τρις) και μειώνεται ελάχιστα η ένταση του αρώματος. Χρήσιμο. ;)

Το ανοιχτό και αθόρυβο τράβηγμα του Φαραώ εξακολουθεί να είναι το αγαπημένο μου, το γουστάρω κάργα. Επίσης γουστάρω το τεράστιο δοχείο του, δεν αδειάζει σε μια μέρα.

Από άρωμα, νομίζω βγάζει κάργα. Από καμία 10-αρια που δοκίμασα, βγάζει περισσότερο.

Αναλόγως στησίματος βαμβακιού, μπορεί να στάζει όμως. Δηλαδή σε χαλαρό βαμβάκι, δακρύζει από κάτω. Σε σφιχτό πυκνό βαμβάκι, δεν έχει θέμα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Δεν τους γνωρίζω τους κυρίους...
Τεσπα, ξέρω πολλούς που κάναμε μετάβαση από τζούφια μοντ σε drag και όλοι αυτό εκτίμησαν στο drag, την αμεσότητα και τα ρεύματα.
Αλλά 2μπάταρα σου λενε οτι βγάζουν 250 βατ....
Από που θα βγούνε αυτά τα βατ από 2 μπαταρίες?
Το drag σου λέει βγάζω 150 βατ ( δεν θυμάμαι ακριβώς) και είναι όντως 150 βατ.
Είναι πραγματικά all day mod, και η διαχείριση που κάνει στα ρεύματα που παίζει είναι εξαιρετική σε αυτό το μπάτζετ χρημάτων.
Άλλωστε μόνο σου το είπες ότι οι υπάλληλοι στο μαγαζί είχαν από ένα τέτοιο στο χέρι...
Δεν ξέρω άμα το γνωρίζεις, αλλά ένας εξωτερικός φορτιστής θα ψήσει καλύτερα και σωστά τις μπαταρίες.
Η φόρτιση πάνω στο μοντ δεν φορτίζει σωστά τις μπαταρίες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Δεν ξέρω άμα το γνωρίζεις, αλλά ένας εξωτερικός φορτιστής θα ψήσει καλύτερα και σωστά τις μπαταρίες.
Η φόρτιση πάνω στο μοντ δεν φορτίζει σωστά τις μπαταρίες.
Έτσι κάνω εδώ και χρόνια.

Έχω αυτό:
15497968304187010139709514484053.jpg


Που μου το έδωσαν για "καλό", και νομίζω κάτι τεστ που είδα το έβγαζαν όντως καλό. Το UM20 είναι, αν τυχόν το γνωρίζεις.

Δεν ξέρω αν προτείνετε να πάρω κάποιο καλύτερο.. πάντως δείχνει να κάνει καλά τη δουλειά του.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.840
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top