Ηχεία για Suzuki Swift Sport (2014)

Μηνύματα
291
Reaction score
581
Καλησπέρα,

Αποσκοπώντας στην βελτίωση του ήχου, αναζητώ κάποια ποιοτική εναλλακτική επιλογή ηχείων για το Swiftάκι.
Δεν επιθυμώ να μπω στην διαδικασία βελτίωσης μέσω αναβαθμίσεων με ενισχυτές, πηγές κτλ...
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βρω ένα ευαίσθητο και ακριβές ηχείο στα 16,5 εκ. αφού σίγουρα η εργοστασιακή πηγή δεν διαθέτει ισχυρό ενισχυτή.
Από μία σύντομη έρευνα, η πηγή είναι η Panasonic CQ-JZ41F1AE χωρίς όμως να φαίνονται πουθενά τα specs.

Οποιαδήποτε πρόταση, συμβουλή, παρατήρηση ευπρόσδεκτες

Ευχαριστώ...
 

Attachments


Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Καλημέρα, θα τοποθετηθεί διαρούμενο η ομοαξονικο? Και στις 2 περιπτώσεις θα χρειαστούν βάσεις στήριξης μεγαφώνων 16,5εκ στις πόρτες.
 

Μηνύματα
291
Reaction score
581
Καλημέρα, θα τοποθετηθεί διαρούμενο η ομοαξονικο? Και στις 2 περιπτώσεις θα χρειαστούν βάσεις στήριξης μεγαφώνων 16,5εκ στις πόρτες.
Καλημέρα κι ευχαριστώ για την ανταπόκριση,

Θα μπει λογικά διαιρούμενο όπως αυτό που ήδη υπάρχει...
Εκτός κι αν η λύση του ομοαξονικού είναι καλύτερη, αν και αμφιβάλλω...
Από τη στιγμή που οι βάσεις είναι απαραίτητες, φυσικά και θα τοποθετηθούν
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Η κατηγορία ενός καλού σετ που θα προτείνω είναι στα 220 έως 250 συν τις βάσεις. Σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν αρκετές επιλογές που οι διαφορές τους είναι καθαρά στη χροιά.
 

Μηνύματα
291
Reaction score
581
Λογικό το ποσό για κάτι ποιοτικό, θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιο;
Το σετ δύο δρόμων της focal μου άρεσε για το κρυστάλλινο ήχο του, όμως στις χαμηλότερες συχνότητες το βρήκα κάπως αδύναμο...Βασικότερα όμως θα με ενδιέφερε το πιο ευαίσθητο αφού δεν σκοπεύω να τοποθετήσω ενισχυτή...
 


Μηνύματα
291
Reaction score
581
Συμφωνώ, ωστόσο είναι ένας συμβιβασμός που πρέπει να κάνω αφού εάν επιλέξω απαιτητικά σε watt ηχεία πάλι δεν θα αποδώσει το σύστημα. Δυστυχώς δεν γνωρίζω και τις επιδόσεις της εργοστασιακής πηγής ώστε να 'ζυγίσω' τις επιλογές μου. Έως τώρα, βρήκα ενδιαφέροντα τα Dayton PS-180...
 

Attachments



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.211
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top