Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Απάντηση: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Προσθέτοντας υλικό μέσα στην καμπίνα:
1. Απορροφάς συγκεκριμένες συχνότητες
2. Αυξάνεις τον φαινόμενο όγκο του κουτιού
3. Αλλάζεις την πίεση του αέρα στο εσωτερικό, επομένως και την ανάρτηση του μεγαφώνου
Οπότε, άστο όπως είναι.
σε ηχειο που δεν εχει μονωση, η σε ηχειο που εχει μονωση και προσθετουμε παραπανω υλικο αυξανεται ο ογκος της καμπινας; λογικα δεν θα επρεπε να μικραινει ο χωρος; με την αυξηση ογκου του κουτιου τι ακριβως εννοεις;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;



Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να κολήσω τα μεγάφωνα των ηχείων μου η διαφορά εμφανής πρός το καλύτερο βέβαια μετά από 3 μέρες ,τά μεσαία μου γλύκαναν και μαζεύτηκαν πρίμα ποιό καθαρά και αναλυτικά και ποιό καθαρό χαμηλό.
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά γιά τις γνώμες τους και ιδιαίτερα τον Petermeni και τον anemelos.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Ιάσων
μάλλον είναι λίγο αργά αλλα ας το γράψω για τους υπολοιπους.
η καλύτερη επαφή είναι με γυμνο καλώδιο το οποιο τυλίγουμε σφιχτά στους
ακροδέκτες του μεγαφωνου και μετά το κολλαμε.
η κολληση δεν έχει καλη αγωγιμότητα.
επειδή είναι λίγο δύσκολο να κρατηθεί μηχανικά το τυλιγμένο γυμνό καλώδιο
εγώ το σφίγγω με χάλκινο σύρμα λεπτό όπως αυτό που χρησιμοποιούν στις περιεληξεις
μετά το κολλάμε από πάνω όχι για κρατηθεί στη θεση του αλλα το καλάι σφραγίζει την επαφη
ώστε να μην οξειδωθεί με το καιρο.
σε ηχειο που δεν εχει μονωση, η σε ηχειο που εχει μονωση και προσθετουμε παραπανω υλικο αυξανεται ο ογκος της καμπινας; λογικα δεν θα επρεπε να μικραινει ο χωρος; με την αυξηση ογκου του κουτιου τι ακριβως εννοεις;
μπορεί να σου φαίνεται περίεργο αλλα το μονωτικό εμποδίζει τη ροή του αέρα μειώνοντας την ταχύτητα του και το μεγάφωνο νομίζει ότι βρίσκεται σε μεγαλύτερο κουτί
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Λογικό να είναι μπερδεμένος ο άνθρωπος.
Πως γίνεται σου λέει με περισσότερο υλικό εντός της καμπίνας, να μεγαλώνει ο εσωτερικός της όγκος, αντί να μικραίνει;
Το ηχοαπορροφητικό είναι μετατροπέας της ηχητικής ενέργειας που προσπίπτει επάνω του σε θερμότητα. Αναλόγως της σχεδίασης του και του υλικού του υπάρχει και συγκεκριμένο εύρος λειτουργίας του. Όπως συνήθως δίνεται στα χαρακτηριστικά του, μια καμπύλη μας λέει το ποσοστό της ενέργειας που αυτό απορροφά, αναλόγως τη συχνότητα.
Άρα η μεγαλύτερη ποσότητα ηχοαπορροφητικού σημαίνει και μεγαλύτερη ευχέρεια απορρόφησης της <<άχρηστης>> οπίσθιας ακτινοβολίας του μεγαφώνου. Αυτό μπορεί να ειπωθεί και σαν μεγαλύτερη ισοδύναμη καμπίνα. Γιαυτό και λέμε πως είναι σαν να μεγαλώνει ο εσωτερικός της όγκος.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Ευχαριστω για της απαντησεις...Με λιγο πισσοφυλο που εβαλα στο πισο μερος της καμπίνας, μου φάνηκε σαν να καθαρισε λίγο ο ηχος. Και τα μπασα έσφιξαν λιγο, και αυξήθηκαν
 

I

iason

Guest
μάλλον είναι λίγο αργά αλλα ας το γράψω για τους υπολοιπους.
η καλύτερη επαφή είναι με γυμνο καλώδιο το οποιο τυλίγουμε σφιχτά στους
ακροδέκτες του μεγαφωνου και μετά το κολλαμε.
η κολληση δεν έχει καλη αγωγιμότητα.
επειδή είναι λίγο δύσκολο να κρατηθεί μηχανικά το τυλιγμένο γυμνό καλώδιο
εγώ το σφίγγω με χάλκινο σύρμα λεπτό όπως αυτό που χρησιμοποιούν στις περιεληξεις
μετά το κολλάμε από πάνω όχι για κρατηθεί στη θεση του αλλα το καλάι σφραγίζει την επαφη
ώστε να μην οξειδωθεί με το καιρο.


μπορεί να σου φαίνεται περίεργο αλλα το μονωτικό εμποδίζει τη ροή του αέρα μειώνοντας την ταχύτητα του και το μεγάφωνο νομίζει ότι βρίσκεται σε μεγαλύτερο κουτί
Σε Ευχαριστώ για την απάντηση.
Βέβαια η αλήθεια είναι ότι από τοτε έχω αλλάξει ηχεία αλλά όπως πολύ σωστά είπες, θα μάθουν κάποιοι άλλοι συμφουριτες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top