Ηχεία με... λαμπερά φωνητικά

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δε χρησιμοποιώ dirac, αλλά υποθέτω πως ναι.
Μόνο που αυτό που λες ότι θα κάνεις δεν είναι ακριβώς αυτό που προτείνεται.
Χρειάζεται ένα μετρητικό μικρόφωνο, να μετρηθεί, όχι η καμπύλη απόκρισης συχνότητας των ηχείων σου, που έχουμε στο διάγραμμα, αλλά πώς αυτά παίζουν στο χώρο σου. Τότε θα δούμε προτάσεις.
Εγώ χρησιμοποιώ το equalizer APO στον υπολογιστή και μπορώ, έτσι για πλάκα, να σηκώσω 5 dB την περιοχή 2-5 kHz για να συγκρίνω την κανονική target curvet του dr. Toole που χρησιμοποιώ με αυτό που έπαιζαν τα παλιά ηχεία σου.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Βλέπω στην υπογραφή σου "Έχουμε βρει την υγειά μας με την ψηφιακή διόρθωση στον υπολογιστή και τα ενεργά ηχεία" και καταλαβαίνω ότι μάλλον κάτι έχω παραβλέψει... Έχει πάρει το μάτι μου και κάτι ντιρακ. Μπορώ να "διορθώσω" τα Focal να αποδώσουν αυτά που δεν μου δίνουν από μόνα τους;
To Dirac κανει ψηφιακη διορθωση ακουστικης χωρου. Καλο ειναι τα ηχεια να αποδιδουν ανηχοικα αυτο που πρεπει και οι οποιες επεμβασεις να γινονται για διορθωσεις των προβληματων που εισαγει ο χωρος γιατι διαφορετικα οι διορθωσεις μπορει να οδηγησουν σε μεγαλυτερα προβληματα. Ειδικα οταν μιλαμε για ενισχυση κατα 5db (2πλασια και κατι ισχυς σε εκεινη την περιοχη) η οποια μαλιστα πεφτει πανω στη συχνοτητα κροσοβερ που σημαινει οτι μπορει να ξεπεραστει το οριο ισχυος που μπορει να διαχειριστει το tweeter και να το καψεις.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Βλέπω στην υπογραφή σου "Έχουμε βρει την υγειά μας με την ψηφιακή διόρθωση στον υπολογιστή και τα ενεργά ηχεία" και καταλαβαίνω ότι μάλλον κάτι έχω παραβλέψει... Έχει πάρει το μάτι μου και κάτι ντιρακ. Μπορώ να "διορθώσω" τα Focal να αποδώσουν αυτά που δεν μου δίνουν από μόνα τους;
Όλα στο σφυρί και πάμε σε windows γραφείο, μάγκνατ στους 80 πόντους και ξερό ψωμί.
Α και φυσικά τάργκετ κερβ.. Εεε? Δεν έχει ένα πρεστίζ η φράση?
Ωραία που περνάμε στο αβ σάιτ!!😀😀
 

Μηνύματα
12.473
Reaction score
14.633
Όλα στο σφυρί και πάμε σε windows γραφείο, μάγκνατ στους 80 πόντους και ξερό ψωμί.
Α και φυσικά τάργκετ κερβ.. Εεε? Δεν έχει ένα πρεστίζ η φράση?
Ωραία που περνάμε στο αβ σάιτ!!😀😀
Είσαι αμφισβητίας, αντιρρησίας και αντιδρασίας. :D

Πάρε ένα .pdf , μόνο 600 σελίδες είναι ξεκινά διάβασμα, για την ανωτερότητα των ενεργών κροσόβερ που λέει ο φίλος Astronaut. Εσύ δεν τον ακούς ντίπ.

 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Είσαι αμφισβητίας, αντιρρησίας και αντιδρασίας. :D

Πάρε ένα .pdf , μόνο 600 σελίδες είναι ξεκινά διάβασμα, για την ανωτερότητα των ενεργών κροσόβερ που λέει ο φίλος Astronaut. Εσύ δεν τον ακούς ντίπ.

Ο Νικόλας ότι και να λέει έχει πάντα δίκιο γιατί τον αγαπάω.
Με τους άλλους διαφωνώ😁😁
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Όλα στο σφυρί και πάμε σε windows γραφείο, μάγκνατ στους 80 πόντους και ξερό ψωμί.
Α και φυσικά τάργκετ κερβ.. Εεε? Δεν έχει ένα πρεστίζ η φράση?
Ωραία που περνάμε στο αβ σάιτ!!😀😀
Αυτό μπορούμε κύριε (JBL). Εσύ δώσε 10-20-30 χιλιάρικα για ηχεία από το πάτωμα ως το ταβάνι.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αυτό μπορούμε κύριε (JBL). Εσύ δώσε 10-20-30 χιλιάρικα για ηχεία από το πάτωμα ως το ταβάνι.
Μπορεί το σύστημα σου να κοστίζει πιο ακριβά από όσο πήρα εγώ τα ηχεία αλλά αυτό είναι χαζό και δεν μετράει. Σημασία έχει πως αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα γενικότερα Πετράν μου.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
ένα κόμπακτ ηχειάκι-θρύλλος μιας άλλης εποχής συγκρίνεται με ένα ζευγάρι σύγχρονων ηχείων.
Άλλες εποχές, άλλες απαιτήσεις.
Μόνο και μόνο η καμπίνα του το κάνει να παίζει καλά τις φωνές.
Θυμάμαι που το εκθείαζαν όλοι τότε, πριν καμιά25ριά χρόνια, το είχα ακούσει σε διάφορες μορφές.
Η πιο "χτυπητή" ανάμνηση του ήταν στο τελευταίο μαγαζί του Παντελή (τι ποιος είναι ο παντελής?) σε ένα από τα μικρά δωμάτια.
Rogers ls3/5a μαζί με τα παθητικά τους σαμπάκια που εκτελούσαν και χρέη βάσης.
Δε θυμάμαι με τι έπαιζε αλλά ήταν από τα ακούσματα που μου έχουν μείνει....

Στο προκείμενο τώρα, θα δοκίμαζα έτσι λίγο μπακάλικα ένα "τσίμπημα" της καμπύλης στις περιοχές που σε ενδιαφέρουν για να δεις αν μπορείς να πάρεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου από τα focal σου.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
3
Ειχα ακριβως την ιδια εμπειρια με σενα οταν αποχωριστηκα τα Rogers LS3/3a

Τα μοναδικα συνχρονα ηχεια με τον ιδιο χαρακτηρα που βρηκα ηταν τα Harberth P3ESR

Καθολου τυχαιο αφου προερχονται απο την ιδια σχολη σχεδιασης, του μηχανικους του BBC. Επιπλεον χρησιμοποιοντας συνχρονα υλικα, ειναι πιο γλυκοηχα και εχουν καλυτερη επιδοση σε ολους τους τομεις.

Ακουσε τα και θα με θυμηθεις
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.909
Ειχα ακριβως την ιδια εμπειρια με σενα οταν αποχωριστηκα τα Rogers LS3/3a

Τα μοναδικα συνχρονα ηχεια με τον ιδιο χαρακτηρα που βρηκα ηταν τα Harberth P3ESR

Καθολου τυχαιο αφου προερχονται απο την ιδια σχολη σχεδιασης, του μηχανικους του BBC. Επιπλεον χρησιμοποιοντας συνχρονα υλικα, ειναι πιο γλυκοηχα και εχουν καλυτερη επιδοση σε ολους τους τομεις.

Ακουσε τα και θα με θυμηθεις
Ακόμα και αν είναι τα Harbeth τα καλύτερα ή τα πιο κοντινά σε χαρακτήρα - επιδόσεις με τα Ls3/5 του παρελθόντος το κόστος τους (κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα) είναι υπερβολικό γι' αυτά που προσφέρουν..
Υπάρχουν εναλλακτικές που έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα σε πολύ πιο ''ανθρώπινες'' τιμές.
Μετασχειρισμένα τα P3ESR τα βρίσκεις συνήθως από 1500 και πάνω. :rolleyes:
Πάντα ''παίζει'' το τι ζητάει ο καθένας αλλά για εμένα είναι τόσο υπερβολική η τιμολόγηση τους που απλά δεν..
Υσχύει βέβαια το ίδιο για πολλά προιόντα (και τα παλαιά κλασσικά Ls3/5 μεταχειρισμένα πωλούνται πολύ ακριβά) δεν είναι τα P3ESR το κερασάκι στην τούρτα.. ;)
Αν ενδιαφέρει κάποιον αυτή η κατηγορία ηχείων γνώμη μου είναι ή αγορά ''μικρού'' με λογικό κόστος μεταχειρισμένο ή μη, ή ιδανικά (αν έχει τον κατάλληλο χώρο) θα είναι να πάει σε υλοποιήσεις (μεταχειρισμένα πάντα) ίδιας φιλοσοφίας με μεγαλύτερες καμπίνες που πωλούνται σε τιμές συνήθως κάτω των 1000 ευρώ και έχουν συνολικά (πάντα κατά την προσωπική μου άποψη) και καλύτερες επιδόσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.473
Reaction score
14.633
Ακόμα και αν είναι τα Harbeth τα καλύτερα ή τα πιο κοντινά σε χαρακτήρα - επιδόσεις με τα Ls3/5 του παρελθόντος το κόστος τους (κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα) είναι υπερβολικό γι' αυτά που προσφέρουν..
Υπάρχουν εναλλακτικές που έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα σε πολύ πιο ''ανθρώπινες'' τιμές.
Μετασχειρισμένα τα P3ESR τα βρίσκεις συνήθως από 1500 και πάνω. :rolleyes:
Πάντα ''παίζει'' το τι ζητάει ο καθένας αλλά για εμένα είναι τόσο υπερβολική η τιμολόγηση τους που απλά δεν..
Υσχύει βέβαια το ίδιο για πολλά προιόντα (και τα παλαιά κλασσικά Ls3/5 μεταχειρισμένα πωλούνται πολύ ακριβά) δεν είναι τα P3ESR το κερασάκι στην τούρτα.. ;)
Αν ενδιαφέρει κάποιον αυτή η κατηγορία ηχείων γνώμη μου είναι ή αγορά ''μικρού'' με λογικό κόστος μεταχειρισμένο ή μη, ή ιδανικά (αν έχει τον κατάλληλο χώρο) θα είναι να πάει σε υλοποιήσεις (μεταχειρισμένα πάντα) ίδιας φιλοσοφίας με μεγαλύτερες καμπίνες που πωλούνται σε τιμές συνήθως κάτω των 1000 ευρώ και έχουν συνολικά (πάντα κατά την προσωπική μου άποψη) και καλύτερες επιδόσεις.
Σαν κάτι να έχεις στο μυαλό σου και δεν το λες ; ή μου φαίνεται ; :D
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.909
Σαν κάτι να έχεις στο μυαλό σου και δεν το λες ; ή μου φαίνεται ; :D
Όχι τίποτα, σε βεβαιώνω..
Κυριακή, κάθομαι στα ζεστά, πίνω καφέ (3ος) αυτό..
Γιατί, τι φαντάστηκες?
(από περιέργεια ρωτάω)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.909
Καλέ thva δεν θα πεις?
Καταλαβαίνω πως αν λέει κάποιος τη γνώμη του συχνά (έστω κι αν πέφτει έξω) δημιουργεί υποψίες για κάποιο πιθανό όφελος, σκοπό ή δεν ξέρω τι..(βλέπω σου έκαναν και like οπότε πιθανόν έχει κι άλλος υποψίες για κάτι τέτοιο).
Δεν έχω βάλει σε αγγελία κάτι (ούτε το έχω σκοπό, το αντίθετο) ούτε έχω επί προσωπικού φιλίες εδώ ώστε να προμοτάρω κάτι που πιθανόν πουλάει κάποιος άλλος..
Πες μου τι σκέφτηκες, εσύ είσαι λαλίστατος συνήθως.. (θα σκάσω :roflmao:)
Στείλε έστω pm.. :rolleyes:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.473
Reaction score
14.633
Καλέ thva δεν θα πεις?
Καταλαβαίνω πως αν λέει κάποιος τη γνώμη του συχνά (έστω κι αν πέφτει έξω) δημιουργεί υποψίες για κάποιο πιθανό όφελος, σκοπό ή δεν ξέρω τι..(βλέπω σου έκαναν και like οπότε έχει κι άλλος υποψίες για κάτι τέτοιο).
Δεν έχω βάλει σε αγγελία κάτι (ούτε το έχω σκοπό, το αντίθετο) ούτε έχω επί προσωπικού φιλίες εδώ ώστε να προμοτάρω κάτι που πιθανόν πουλάει κάποιος άλλος..
Πες μου τι σκέφτηκες, εσύ είσαι λαλίστατος συνήθως.. (θα σκάσω :roflmao:)
Στείλε έστω pm.. :rolleyes:
Ωχ, ΣΟΡΡΥ φίλε μου δεν το είδα. Δεν υπονοούσα τίποτε απο αυτά που σκεφτεσαι. Χιούμορ έκανα, αλλά μάλλον αποτυχημένο.

Εννοούσα στην χειρότερη μήπως ήθελες ο κακομοίρης να προτείνεις κάτι (απλώς σαν συμβουλή) αλλά δεν τολμούσες, μην σου την πέσει κανένας. Εξ ου και το 😍.

Επιβεβαιώνω όλα αυτά που γράφεις. Ποτέ δεν έγραψες κάτι που κάποιος μπορεί να υπονοήσει για σένα αυτά που λές. Ούτε κάν. Το αντίθετο μάλιστα χα χα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.909
Ωχ, ΣΟΡΡΥ φίλε μου δεν το είδα. Δεν υπονοούσα τίποτε απο αυτά που σκεφτεσαι. Χιούμορ έκανα, αλλά μάλλον αποτυχημένο.

Εννοούσα στην χειρότερη μήπως ήθελες ο κακομοίρης να προτείνεις κάτι αλλά δεν τολμούσες, μην σου την πέσει κανένας. Εξ ου και το 😍.
Όλα καλά, σκιάχτηκα.. :rolleyes:
Δεν έχω δώσει και ''πατήματα'' οπότε μου ήρθε απότομα..
Ξίνισε ο καφές και τέτοια.. :p
 

Μηνύματα
12.473
Reaction score
14.633
Όλα καλά, σκιάχτηκα.. :rolleyes:
Δεν έχω δώσει και ''πατήματα'' οπότε μου ήρθε απότομα..
Ξίνισε ο καφές και τέτοια.. :p
Όχι σε καμιά περίπτωση, το αντίθετο άψογος πάντα (δες edit μου πάνω). Εγω σε έχω "ψηλά" στη συνείδηση μου, (ε, όχι και σαν τον kanakiani και τον Ko Χρήστο αλλά ΟΚ τρίτο σε σειρά. Εξάλλου αυτούς τους έχω πιο "ψηλά" και απο τον εαυτό μου χα χα)

Εδιτ : Να συμπεριλάβω και τον @marlboro που μου βάζει φατσούλα λυπητερή χα χα
 


Μηνύματα
12.473
Reaction score
14.633
Θα έχουμε μαλλιοτραβήγματα εδώ μέσα αν συνεχίσεις να..
μοιράζεις αγάπη
με τέτοια αφέλεια.. :roflmao:
Εγώ το χρέος μου το κάνω. ¨Απλετη αγάπη σε όλους. Εαν μετά κάποιος μου την μπεί κσθώς θα το θεωρήσει αδυναμία .... τσακώνομαι. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Τα σχόλια στο skroutz δεν τα λαμβάνω πολύ υπόψιν αλλά έχω πέσει πάνω στα παρακάτω που αρκετοί λένε για τα καλά φωνητικά τους: https://www.skroutz.gr/s/27423004/Dali-Spektor-2-Ζεύγος-Ηχείων-Hi-Fi-Βιβλιοθήκης-100W-2-Δρόμων-Π17xΒ23-8xΥ29-2εκ-Καρυδιά.html. Τα γνωρίζει κάποιος;

Ευχαριστώ
Έχω μια βερσιόν των Ls3/5a με τα σαμπς τους, αλλά και τα συγκεκριμένα Dali.
Ta Dali είναι εξαιρετικά για 300Ε ηχειάκι.
Το αν θα σου αρέσουν είναι άλλη ιστορία εξαρτώμενη από το χώρο σου, τον τελικό(θέλουν καλό) που θα τα οδηγήσει και το διαφορετικό τους μπαλανς.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Όλα στο σφυρί και πάμε σε windows γραφείο, μάγκνατ στους 80 πόντους και ξερό ψωμί.
Α και φυσικά τάργκετ κερβ.. Εεε? Δεν έχει ένα πρεστίζ η φράση?
Ωραία που περνάμε στο αβ σάιτ!!😀😀
Μικρή η διαφορά ανάμεσα στο εξελιγμένο και το... ληγμένο. :roflmao:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.839
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top