Ηχεία...τι να αγοράσω?

Μηνύματα
26
Reaction score
11
Για χαρά σε όλους,

Πολύ σχετικό το ερώτημα αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσω. Έχω ένα ζευγάρι ηχεία monitor audio Bronze 4 αγορασμένα το 2004 και θέλω να τα αντικαταστήσω με νέα ηχεία λόγο του ότι ο ήχος τους με έχει κουράσει λίγο (αρκετό μπάσο). Παίζουν με ραδιοενισχυτή Sansui και ακούω classic rock, rock, metal κτλ. Το budget είναι 500-600 ευρώ και θα ήθελα πάλι να είναι στήλες. Υπάρχει κάποιο νέο ηχείο σε αυτά τα χρήματα που να είναι είναι ανώτερο τους και που να αξίζει η αντικατάσταση? Θέλω μια γενική κατεύθυνση στο θέμα ώστε να ξεκινήσω να ψάχνω και φυσικά να τα ακούσω.

Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα,
Αν όπως λες σε έχουν κουράσει τα ηχεία σου μάλλον σε τρώει η τσέπη σου για αλλαγή :p
Για τη μουσική που ακούς ιδανικά ηχεία είναι τα Klipsch αλλά σίγουρα θα πρέπει να τα ακούσεις μήπως σε κουράσουν οι κόρνες.
Στα λεφτά πάντως που αναφέρεις κοίτα το Dali spektor 6 έχουν πάρει και βραβείο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Για χαρά σε όλους,

Πολύ σχετικό το ερώτημα αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσω. Έχω ένα ζευγάρι ηχεία monitor audio Bronze 4 αγορασμένα το 2004 και θέλω να τα αντικαταστήσω με νέα ηχεία λόγο του ότι ο ήχος τους με έχει κουράσει λίγο (αρκετό μπάσο). Παίζουν με ραδιοενισχυτή Sansui και ακούω classic rock, rock, metal κτλ. Το budget είναι 500-600 ευρώ και θα ήθελα πάλι να είναι στήλες. Υπάρχει κάποιο νέο ηχείο σε αυτά τα χρήματα που να είναι είναι ανώτερο τους και που να αξίζει η αντικατάσταση? Θέλω μια γενική κατεύθυνση στο θέμα ώστε να ξεκινήσω να ψάχνω και φυσικά να τα ακούσω.

Σας ευχαριστώ πολύ.
Εγώ πιθανολογώντας θα πω πως ίσως δεν σε έχουν κουράσει απαραίτητα τα ηχεία..
Μπορείς μήπως να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα του χώρου, θέσης και απόστασης ακρόασης πριν αρχίσουμε να σου προτείνουμε ηχεία ή ότι άλλο?
Υπάρχει πιθανότητα να έχεις μπουμάρισμα από τον χώρο και το στήσιμο και η αλλαγή να μην διορθώσει το πρόβλημα.
Έχεις ''ψάξει'' θέσεις?
Καμμία αντίρρηση στην αγορά νέων ηχείων - συσκευών αλλά αν φταίει κυρίως κάτι άλλο είναι κρίμα να μην το ξέρεις..
Επίσης αν έχεις πρόβλημα με μπουμαρίσματα ίσως τα ηχεία βάσης να είναι ένας ''καλός'' συμβιβασμός.
Άλλωστε με 500 ευρώ για δαπέδου καλύτερα να ψάξεις στα μεταχειρισμένα μήπως υπάρχει κανένα μαργαριτάρι..
Είναι τιμή ''βάσης'' για δαπέδου νομίζω τα 500..
Ο ενισχυτής που έχεις ποιός είναι ?
Όσα περισσότερες πληροφορίες, τόσο καλύτερα..
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Το πιο πιθανό είναι αυτό που λέει ο Δημήτρης.
Πιθανότατα τα έχεις κοντά σε γωνία, έχεις πιθανόν και την θέση ακρόασης σε σημείο που μαζεύεται όλο το μπάσο και έτσι έχεις αυτό το κουραστικό αποτέλεσμα.

Σχεδιάγραμμα χώρου και επίπεδο παντόφλας για να ξέρουμε αν μπορούμε να προτείνουμε π.χ. να φέρεις μισό μέτρο πιο μπροστά τα ηχεία και να απομακρύνεις την θέση ακρόασης σου από τον πίσω τοίχο.
 


Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
χώρος,τοποθέτηση και.....ο Sansui ποιος ειναι? Μοντέλο και πόσα χρόνια τον έχεις.Εχεις ασχοληθεί καθόλου μαζί του (έλεγχος,αντικατάσταση πυκνωτών κλπ)? Πηγή? Θέλω να πω, μήπως τελικά δεν φταίνε τα ηχεία, αλλά κάτι άλλο.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Έχω ένα ζευγάρι ηχεία monitor audio Bronze 4 αγορασμένα το 2004 και θέλω να τα αντικαταστήσω με νέα ηχεία λόγο του ότι ο ήχος τους με έχει κουράσει λίγο (αρκετό μπάσο)....
Ενα ηχειο με δυο δορυφορους 6,5 ιντσων δεν μπορει να δινουν πολυ μπασο σε καμμια περιπτωση. Επομενως πρωτιστως περιγραφεις με λεπτομερειες τον χωρο, και την τοποθετηση των ηχειων οπως γραφουν και οι υπολοιποι πιο πανω
 




Μηνύματα
26
Reaction score
11
χώρος,τοποθέτηση και.....ο Sansui ποιος ειναι? Μοντέλο και πόσα χρόνια τον έχεις.Εχεις ασχοληθεί καθόλου μαζί του (έλεγχος,αντικατάσταση πυκνωτών κλπ)? Πηγή? Θέλω να πω, μήπως τελικά δεν φταίνε τα ηχεία, αλλά κάτι άλλο.
Είναι ο 7070 full refurbished με πυκνωτές κτλ από επαγγελματία, πηγή sansui SR 525/ Denon DL 110 ακούω κυρίως βινύλια.
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Είναι ο 7070 full refurbished με πυκνωτές κτλ από επαγγελματία, πηγή sansui SR 525/ Denon DL 110 ακούω κυρίως βινύλια.
Αν μπορούσες να δανειστείς από κάποιον φίλο, έναν ενισχυτή, σχετικά καινούργιο, εκεί γύρω στα 2χ80 για ένα σκ, ίσως έβγαζες κάποια συμπεράσματα.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
11
Εγώ πιθανολογώντας θα πω πως ίσως δεν σε έχουν κουράσει απαραίτητα τα ηχεία..
Μπορείς μήπως να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα του χώρου, θέσης και απόστασης ακρόασης πριν αρχίσουμε να σου προτείνουμε ηχεία ή ότι άλλο?
Υπάρχει πιθανότητα να έχεις μπουμάρισμα από τον χώρο και το στήσιμο και η αλλαγή να μην διορθώσει το πρόβλημα.
Έχεις ''ψάξει'' θέσεις?
Καμμία αντίρρηση στην αγορά νέων ηχείων - συσκευών αλλά αν φταίει κυρίως κάτι άλλο είναι κρίμα να μην το ξέρεις..
Επίσης αν έχεις πρόβλημα με μπουμαρίσματα ίσως τα ηχεία βάσης να είναι ένας ''καλός'' συμβιβασμός.
Άλλωστε με 500 ευρώ για δαπέδου καλύτερα να ψάξεις στα μεταχειρισμένα μήπως υπάρχει κανένα μαργαριτάρι..
Είναι τιμή ''βάσης'' για δαπέδου νομίζω τα 500..
Ο ενισχυτής που έχεις ποιός είναι ?
Όσα περισσότερες πληροφορίες, τόσο καλύτερα..
Δυστυχώς ο χώρος είναι συγκεκριμένος και μάλλον δεν μπορεί να αλλάξει, δηλαδή στην δεξιά πλευρά του σαλονιού το δεξί ηχείο κοντά στον τοίχο περίπου 50 εκατοστά και το αριστερό (όπως πάντα τα κοιτάμε) δεν έχει κάποιο εμπόδιο δίπλα του. Και τα δύο στους 50 πόντους πλάτη από τον τοίχο ενώ η θέση ακρόασης στα 2.5 μέτρα.
 

Attachments


Μηνύματα
7.235
Reaction score
11.774
Δυστυχώς ο χώρος είναι συγκεκριμένος και μάλλον δεν μπορεί να αλλάξει, δηλαδή στην δεξιά πλευρά του σαλονιού το δεξί ηχείο κοντά στον τοίχο περίπου 50 εκατοστά και το αριστερό (όπως πάντα τα κοιτάμε) δεν έχει κάποιο εμπόδιο δίπλα του. Και τα δύο στους 50 πόντους πλάτη από τον τοίχο ενώ η θέση ακρόασης στα 2.5 μέτρα.
Αρχικά, η απόσταση ακρόασης είναι μεγαλύτερη των 2.5 μέτρων, αφού αυτό που μετράει είναι η υποτείνουσα του τριγώνου και όχι η κάθετη πλευρά του ( το ύψος του δηλαδή ). Αν η βάση του τριγώνου είναι 1.1m και το ύψος είναι 2.5m, τότε η υποτείνουσα είναι 2.73m, άρα η θέση ακρόασης είναι ακόμα πιο μακριά απο τα 2.5 μέτρα και κανονικά θα έπρεπε ( με βάση τον κανόνα του ισόπλευρου τριγώνου ) αυτή να ήταν 2.2 μέτρα ( όσο η απόσταση μεταξύ των ηχείων ).
Αυτό το ενοχλητικό μπάσο που ακούς, προφανώς οφείλεται στο γεγονός ότι έχεις τα ηχεία στη μια άκρη του δωματίου και κάθεσαι στην άλλη άκρη, ενώ είσαι και κοντά στον πίσω τοίχο, ενώ έχεις και αρκετά μεγάλη απόσταση απο τα ηχεία.
Όπως υπολογίζεις τώρα την απόσταση ( ύψος τριγώνου ), βάλε μια καρέκλα στα 1.90 μέτρα, ώστε να κάτσεις αφενός μακριά απο τον πίσω τοίχο, αφετέρου να έχεις ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης. Λογικά, θα καθαρίσει αρκετά ο ήχος, ενώ θα παρατηρήσεις κι άλλες λεπτομέρειες, σαν να "γεμίζει".
 

Μηνύματα
26
Reaction score
11
Αν μπορούσες να δανειστείς από κάποιον φίλο, έναν ενισχυτή, σχετικά καινούργιο, εκεί γύρω στα 2χ80 για ένα σκ, ίσως έβγαζες κάποια συμπεράσματα.
Όταν τον άκουσα πριν τον αγοράσω με τα ηχεία του προκατόχου του, νομίζω b&o είχε απίστευτο ήχο, πόσο μάλλον μετά το service οπότε σαν ενισχυτής δίνει πολύ καλά, για αυτό πιστεύω ότι με περιορίζουν τα ηχεία. Φαντάσου ότι το bass το έχω στο -8 (σε range -10 +10) ενώ αν έχω το low filter on τα ηχεία συντονίζουν και τρεμοπαίζουν.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δυστυχώς ο χώρος είναι συγκεκριμένος και μάλλον δεν μπορεί να αλλάξει, δηλαδή στην δεξιά πλευρά του σαλονιού το δεξί ηχείο κοντά στον τοίχο περίπου 50 εκατοστά και το αριστερό (όπως πάντα τα κοιτάμε) δεν έχει κάποιο εμπόδιο δίπλα του. Και τα δύο στους 50 πόντους πλάτη από τον τοίχο ενώ η θέση ακρόασης στα 2.5 μέτρα.
Όμορφο το μηχανάκι με τα λαμπάκια του και μ' όλα του..
Καλοάκουστο..
Η τοποθέτηση στη γωνία σίγουρα τονώνει το χαμηλό..
Χμμ, και στη θέση ακρόασης αν το καταλαβαίνω σωστά έχεις στην πλάτη πολύ κοντά τοίχο..
Δεν νομίζω να γλυτώσεις έτσι εύκολα από το ''κακό χαμηλό'' με αλλαγή ηχείων..
Μάλλον λόγο του χώρου-τοποθέτησης έχεις τα προβληματάκια..
Αν σου πει κανένας φίλος τώρα καμμία εναλλακτική ''θεραπεία'' χωρίς πολλές μετακινήσεις οκ..

Αλλά μην ξοδευτείς προς το παρόν γιατί μάλλον δεν θα λυθεί το πρόβλημα..
 

Μηνύματα
26
Reaction score
11
Σε ευχαριστώ, οκ βλέπω ότι όλοι επικεντρώνεστε στον χώρο και μιας και πέρα των πολύ βασικών δεν είμαι γνώστης δε θα διαφωνήσω φυσικά. θα προσπαθήσω να κάνω κάποιες αλλαγές να δω τι θα γίνει προτού προβώ σε αλλαγή, πίστευα ότι παίζει ρόλο ότι τα συγκεκριμένα ηχεία είναι κατάλληλα και για home cinema λόγο του μπάσου τους. Αν είμαι καθισμένος μπροστά στον καναπέ ο τοίχος είναι περίπου στο ένα μέτρο πίσω μου.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Σε ευχαριστώ, οκ βλέπω ότι όλοι επικεντρώνεστε στον χώρο και μιας και πέρα των πολύ βασικών δεν είμαι γνώστης δε θα διαφωνήσω φυσικά. θα προσπαθήσω να κάνω κάποιες αλλαγές να δω τι θα γίνει προτού προβώ σε αλλαγή, πίστευα ότι παίζει ρόλο ότι τα συγκεκριμένα ηχεία είναι κατάλληλα και για home cinema λόγο του μπάσου τους. Αν είμαι καθισμένος μπροστά στον καναπέ ο τοίχος είναι περίπου στο ένα μέτρο πίσω μου.
Κάνε μερικά πειράματα με την τοποθέτηση να δεις αν (και πόσο) αλλάζει η κατάσταση και θα καταλάβεις από μόνος σου πιστεύω αν χρειάζεσαι άμεσα αλλάγή ηχείων ή όχι..
Μπορεί και να δίνουν κάποια έμφαση αυτά που έχεις χαμηλά, δεν ξέρω..
Αλλά ψάξε λίγο που αλλού πάσχεις πριν κάνεις κινήσεις.. ;)
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Όταν τον άκουσα πριν τον αγοράσω με τα ηχεία του προκατόχου του, νομίζω b&o είχε απίστευτο ήχο, πόσο μάλλον μετά το service οπότε σαν ενισχυτής δίνει πολύ καλά, για αυτό πιστεύω ότι με περιορίζουν τα ηχεία. Φαντάσου ότι το bass το έχω στο -8 (σε range -10 +10) ενώ αν έχω το low filter on τα ηχεία συντονίζουν και τρεμοπαίζουν.
Kαλα αυτό δεν σημαίνει και τίποτα..... ποια ηχεία είχε δηλαδή ο προηγούμενος? Μπορεί να είχε ένα μικρό ηχείο σε όγκο ή ένα μεγάλο σε αρκετά μεγαλύτερο χώρο και μακριά από τοίχους, γωνίες κλπ. Η ρύθμιση που αναφέρεις (το ρυθμιστικό μπάσων), κόβει μια συγκεκριμένη συχνότητα, οπότε δεν βοηθά πολύ έτσι και αλλιώς. Κανε κάποιες δόκιμες με αλλαγή της θέσης των ηχείων, αλλά προσπάθησε και αυτό που σου είπα, να δοκιμάσεις με έναν άλλο ενισχυτή.


πηγή sansui SR 525/ Denon DL 110 ακούω κυρίως βινύλια.
που είναι τοποθετημένο το πικάπ? Μήπως αυτό με το μπάσο το έχεις μόνο όταν ακούς δίσκους? Με το ραδιόφωνο το έχεις?
 

K

kimon

Guest
Φαντάσου ότι το bass το έχω στο -8 (σε range -10 +10) ενώ αν έχω το low filter on τα ηχεία συντονίζουν και τρεμοπαίζουν.
Ο ένοχος είναι μάλλον το πικάπ (λες ότι ακούς κυρίως πικάπ) και η αιτία λέγεται ακουστική ανάδραση. Οπωσδήποτε θα πρέπει να το ελέγξεις. Εάν ανεβάζοντας την ένταση το ηχείο μπουμάρει, ενώ σε χαμηλές στάθμες ακούγεται καθαρό, τότε έχεις αυτό το πρόβλημα.

Α, αυτό που λες για το φίλτρο χαμηλών δεν μπορεί να ισχύει, γιατί στη θέση ΟΝ οι χαμηλές συχνότητες κόβονται, εκτός πια κι αν εννοείς Loudness on.

Δεν συνδέεις κάνα σι-ντί πλέϋερ να δεις (ακούγοντας ψηφιακά δισκάκια) αν το μπουμάρισμα επιμένει ή μειώνεται;
Κρίνοντας παντως από την φράση σου, ο χώρος μπορεί να κάνει το μπάσο κουραστικό, δεν μπορεί όμως να αναγκάσει τα ηχεία "να συντονίζονται και να τρεμοπαίζουν", άρα ελέγχεις πρώτα για ύπαρξη ακουστικής ανάδρασης.
 
Last edited by a moderator:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.408
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top