Ηχεία...τι να αγοράσω?


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεν ειναι δυνατόν να ακούσεις πικάπ με το καπάκι. Είτε είναι ανοιχτό είτε κλειστό. Οι μεντεσέδες ξεβιδωμένοι ή εκτός υποδοχής αναλόγως την κατασκευή και όταν κάνουμε ακρόαση το αφαιρούμε τελείως.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
11
Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, πιστεύω ότι θα βγάλω άκρη στο τέλος και ας υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. Αν και δεν έχω πολύ χρόνο τώρα για δοκιμές έκανα το εξής, έβαλα ένα βινύλιο να παίξει και απλά σταμάτησα το πλατό, στο off. Με την βελόνα να πατάει στον δίσκο άνοιξα τον volume και από το 60-70% και πάνω τα μεγάφωνα αρχίζουν να βουίζουν πάρα πολύ έντονα και αμέσως το κόβω, αυτό γίνετε και με κλειστό και με ανοιχτό καπάκι. Και με γείωση και χωρίς γείωση. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, εσείς θα μου πείτε.
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Κλειστό.
Ότι μπορεί να συντονίζει πρέπει να είναι μην ακουμπά στο πλατω. Αν έχουμε πλατω με ανεξάρτητα τμήματα (πλατω υποπλατω πχ) και το καπάκι ακουμπά στο εξωτερικό τμήμα (εκεί πατάει δηλαδή) τότε το κλειστό η ανοικτό λίγη σημασία έχει. Αν όμως όχι τότε ανοικτό όταν παίζει. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεν πρέπει να υπάρχει καθόλου καπάκι, γιατί ακόμα και οι συνδέσεις στο πίσω μέρος και το βάρος από το καπάκι μπορεί να έχει επίδραση στον ήχο. Για αυτό σκεπάζουν το πικάπ με ανεξάρτητο καπάκι από πλεξιγκλάς......... αλλά οκ, αυτό είναι μάλλον placebo.
Mια σχετική κουβέντα εδώ......


εγώ λέω να κάνουμε μια ψηφοφορία, ένα δημοψήφισμα..... μου έχει λείψει να πω την αλήθεια. Θα ακολουθήσουν χοροί σε κεντρική πλατεία :p
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
εγώ λέω να κάνουμε μια ψηφοφορία, ένα δημοψήφισμα..... μου έχει λείψει να πω την αλήθεια. Θα ακολουθήσουν χοροί σε κεντρική πλατεία :p
Κι αναλόγως αποτελέσματος, το "κλειστό" θα γίνει "ανοικτό" και το αντίστροφο; :roflmao:
 


K

kimon

Guest
Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, πιστεύω ότι θα βγάλω άκρη στο τέλος και ας υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. Αν και δεν έχω πολύ χρόνο τώρα για δοκιμές έκανα το εξής, έβαλα ένα βινύλιο να παίξει και απλά σταμάτησα το πλατό, στο off. Με την βελόνα να πατάει στον δίσκο άνοιξα τον volume και από το 60-70% και πάνω τα μεγάφωνα αρχίζουν να βουίζουν πάρα πολύ έντονα και αμέσως το κόβω, αυτό γίνετε και με κλειστό και με ανοιχτό καπάκι. Και με γείωση και χωρίς γείωση. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, εσείς θα μου πείτε.
Η ακουστική ανάδραση, δηλαδή η αλλοίωση των μικροκινήσεων της βελόνας από τα ηχητικά κύματα, ακολουθεί δύο δρόμους: ο ένας μέσω του αέρα, με την άμεση πρόσπτωση των ηχητικών κυμάτων στην κεφαλή και τον βραχίονα, ο άλλος μέσω της μηχανικής συζευξης πατώματος (αν είναι ξύλινο, το φαινόμενο χειροτερεύει), επίπλου (να πατάει καλά στο πάτωμα) και σασί πικάπ.
Μια φθηνή λύση είναι η τοποθέτηση μιας πλάκας μαρμάρου κάτω από το πικάπ. Καλό είναι να απομονώσεις τα ηχεία από το πάτωμα (υπάρχουν πολλά σχετικά προϊόντα). Επίσης ελεγξε (με λεπτές κινήσεις) για τζόγους στην στήριξη του βραχίονα.
Και κάτι τελευταίο: η συχνότητα συντονισμού βραχίονα-κεφαλής βρίσκεται στην σωστή περιοχή;
Δοκίμασε επίσης και ακρόαση με ακουστικά, για ύπαρξη έντονου βόμβου
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Το σωστό είναι πάντοτε χωρίς καπάκι.
Αν κάποιος βαριέται , τότε θέλει προσοχή.
Αυτό που έγραψα για κλειστό έχει να κάνει με το πως συντονίζει ένα ανοικτό και ένα κλειστό καπάκι λόγω θέσης- εγγύτητας προς τα ηχεία.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
κι εγω ηπαιζα διχως καπακι , μετα εχαλασε το ρημαδι και το παραιτηξα - ευτυχως δλδ γιατι meta ενεκαλυπσα τσι χαρες του διαδυχτιουιουιου

ατιμοοο
:drinks:
κοινωνια πσεφτρα ... >:(
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Από το σχεδιάγραμμα του #13, πιστεύω πως δεν θα έπρεπε να έχεις ανάδραση.
Εκτός και αν το έπιπλο του πικάπ είναι τρεμουλιαστό.
 
Last edited:


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Να πάρεις άλλο πικάπιον τσι προκοπής που το καπάκι αφαιρείται με μία απλή κίνηση .
Από το σχεδιάγραμμα του #13, πιστεύω πως δεν θα έπρεπε να έχεις ανάδραση.
Εκτός και αν το έπιπλο του πικάπ είναι τρεμουλιαστό.
Μπορεί να μην είναι σε κλίμακα .
Ασε που αυτά τα sansui πικάπια είναι και ρημάδια. :rofl:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Το καπάκι του πικάπ πρέπει ή να μην υπάρχει καθόλου ή εάν υπάρχει κατά την ακρόαση πρέπει να είναι κλειστό, όπως ακριβώς λέει ο @JOHN MARKOU . Όλα τα άλλα είναι θεωρίες. Επίσης η τοποθέτησή του πάντα μακρυά απο γωνία. Εαν έχει τύχει να ακούσετε ... το χειρότερο είναι να είναι σε γωνία και να ακούς με ανοιχτό καπάκι. Επίσης καλά είναι να είναι σε βάση στήριξης στον τοίχο με ενα (αντίθετα απο ότι όλοι λένε) πολύ ελαφρύ και σκληρό ράφι (ανισότροπο στα χαρακτηριστικά του ακόμα καλύτερα) που να μη συσσωρεύει ενέργεια. Επίσης στήριξη καλύτερα σε τοιχειο (μπετόν) εαν δεν υπάρχει ασανσέρ στην πολυκατοικία ή η χρήση του είναι πολύ περιορισμένη. Εαν υπάρχει ασανσέρ ... καλύτερα σε τοιχο με τούβλο. Αυτά σαν βασική φτηνή λύση.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Vaya Con Dios .... τα ίδια ισχύουν και για τα streamers, cd, dac. Μα καλά μηχανικός δεν είσαι .... .έπρεπε να τυγχάνουν της υποστηριξής σου αυτές οι προτάσεις. :D
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δε διαφωνώ πολύ, με τη διαδικασία πελάγωσα.
Ε, τότε πάρε ενα μικρό κομμάτι Regufoam, κόψε το σε πιο μικρά κομμάτια των τεσσάρων , υπολόγισε τις φορτίσεις που θές ξεχωριστά για όλα τα μηχανήματα σου, ηχεία σου, μέχρι και για όλο το επιιπλο μαζι, και είσαι fixed μέχρι τα 8-10 Hz (θές και άλλο ?) , με ψίχουλα χρήματα και χωρίς να μπλέξεις με ελάτηρια. The next best thing.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
....
Ασε που αυτά τα sansui πικάπια είναι και ρημάδια. :rofl:
Χάλια είναι το 525, :gotcha: το είχα κιόλας στα νιάτα μου....:gamer:





Το ύψος του βραχίονα, είναι σωστά ρυθμισμένο;
Λέω τώρα, μήπως και η γωνία ανάγνωσης επηρεάζει πολύ την DENON.
 
Last edited:

Μηνύματα
26
Reaction score
11
Δοκίμασες αυτό που είπες με το CD;
Όχι ακόμη, πλάκωσε δουλεία, ελπίζω το ΣΚ.

Χάλια είναι το 525, :gotcha: το είχα κιόλας στα νιάτα μου....:gamer:





Το ύψος του βραχίονα, είναι σωστά ρυθμισμένο;
Λέω τώρα, μήπως και η γωνία ανάγνωσης επηρεάζει πολύ την DENON.
Ναι είναι όλα ρυθμιζμένα σωστά, παράλληλα, ζυγισμένα κτλ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top