Ηχεία Triangle Heliades - Παίζουν δυνατά;

Μηνύματα
108
Reaction score
0
Μετά από αρκετό ψάξιμο για τα κυρίως ηχεία του συστήματος Home cinema που σκοπεύω να φτιάξω κατέληξα στα εξής: Triangle Heliadis SE.

Εκπληρώνουν τα κριτήρια της καλής στερεοφωνικής εικόνας και της αναλυσης που είχα θέσει και αρέσουν και στην γυναίκα μου!

Το πρόβλημα είναι ότι οι προδιαγραφές των ηχείων είναι 100W ονομαστική ισχύς/ 200W max ισχύς. Ο χώρος μου είναι μια σαλονοτραπεζαρία περίπου 40 τετραγωνικά μέτρα. Τα ηχεία θα απέχουν μεταξύ τους περίπου 3,5 μέτρα και η θέση ακρόασης είναι περίπου στα τέσσερα μέτρα από τα ηχεία.

Το ερώτημα είναι με έναν ενισχυτή της τάξης των χιλίων ευρώ (πχ yamaha 1600, 2600) πιστέυετε ότι τα ηχεία θα έχουν ικανοποιητικές στάθμες για μουσική και cinema; Μήπως θα πρέπει να ψάξω για κάτι ισχυρότερο; Τελικά ένα ηχείο πχ 150W πόσο πιο δυνατά παίζει από ένα άλλο πχ 100W;

Επίσης σαν συνοδό πολυκάναλο ενισχυτή για τα εν λόγω ηχεία μου προτάθηκε ένας μη consumer ενισχυτής (vincent) διότι λέει είναι πιο ποιοτικός από τους αντίστοιχους γιαπωνέζικους consumer και διότι ο εν λόγω κατασκευαστής βγάζει μοντέλα με μικρότερη συχνότητα και άρα διατηρεί την αξία του σε σχέση με τα consumer μοντέλλα.
Η πραγματικότητα είναι ότι το μοντέλο που μου προτάθηκε είναι περίπου 3-4 χρόνια στην αγορά και μόλις κατα 1 κιλό βαρύτερος από τον αντίστοιχο yamaha που σκοπεύω να πάρω. Τι πιστεύετε για όλα αυτά;
 

Μηνύματα
108
Reaction score
0
Να προσθέσω στα παραπάνω ότι το κεντρικό ηχείο της σειράς είναι ονομαστικής ισχύος 80W δήλαδή σημαντικά πιο κάτω από τα δύο άλλα.
 

Μηνύματα
402
Reaction score
2
Προσωπικά, πιστεύω ότι ο 2600 είναι μια χαρά γι’ αυτά τα ηχεία (σύνολο).
Ο 1600 θα ήταν ικανός για τα κυρίως, στο σύνολο ΜΠΟΡΕΙ να «γκρεμιζόταν».

Όσο για τα ηχεία θεωρώ ότι πολύ καλά για τα χρήματά τους.
Το θέμα έντασης είναι κάτι σχετικό, εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας μας «ένταση», προστασία από τάση στο μεγάφωνο των υψηλών υπάρχει πάντως.

3-4 χρόνια είναι πολλά για οικιακό κινηματογράφο…
 

Μηνύματα
108
Reaction score
0
Αντώνη στα χαρτιά η διαφορά μεταξύ yamaha 1600 και 2600 είναι μόνο 10W στην έξοδο! Ακόμα και στο βάρος είναι ίδιοι.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο ένας επαρκεί ενώ ο άλλος όχι. Τελικά μήπως πρέπει να πάω σε μία λύση πιο ισχυρή και από τον 2600;
 

Μηνύματα
77
Reaction score
0
Αντώνη στα χαρτιά η διαφορά μεταξύ yamaha 1600 και 2600 είναι μόνο 10W στην έξοδο! Ακόμα και στο βάρος είναι ίδιοι.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο ένας επαρκεί ενώ ο άλλος όχι. Τελικά μήπως πρέπει να πάω σε μία λύση πιο ισχυρή και από τον 2600;
Χωρίς να είμαι ιδιαίτερος γνώστης των ηχείων που αναφέρεις (απλά τα έχω δει), έχω την αίσθηση ότι θα ήταν καλό να χρησιμοποιήσεις ένα πιο "γλυκό" ενισχυτή (marantz π.χ.). Μάλλον μπορούν να βγάλουν καλύτερα ακούσματα με έναν πιο non consumer ενισχυτή.

Και όλα αυτά τα λέω όταν ο 1500 της Yamaha είναι από τους αγαπημένους μου ενισχυτές και θα έπαιρνα με κλειστά τα μάτια τον 1600 ή και τον 2600 ακόμη για το φοβερό γραφικό περιβάλλον του μενού του.

Πάντως αν έλεγες καποια από τα χαρακτηριστικά των triangle (όπως ευαισθησία π.χ.) θα ήταν πιο έυκολο να δεις αν σου κάνει.

Θα εντυπωσιαστείς πάντως από την πληθώρα δυνατοτήτων στη ρύθμιση του ενισχυτή και το πως τελικά με μιά αλλαγή στις ρυθμίσεις μπορεί να γονατίσει και πέσουν τα ρελέ προστασίας του.

Λεωνίδας
 

Μηνύματα
108
Reaction score
0
Πάντως αν έλεγες καποια από τα χαρακτηριστικά των triangle (όπως ευαισθησία π.χ.) θα ήταν πιο έυκολο να δεις αν σου κάνει.

Λεωνίδας
Specifications Triangle Heliades

Sensibilité / Sensitivity (dB/W/m) 91
Bande passante / Frequency range (+ - 3dB Hz - kHz) 50 - 20
Puissance admissible / Continuous power (W) 100
Puissance crête répétitive / Repetitive peak power (W) 200
Nombre de voies / Number of ways 3
Impédance Nominale / Nominal Impedance (Ω) 8
mpédance Minimale / Minimal Impedance (Ω) 4
Fréquence de coupure grave / Low frequency roll-off (Hz) 400 (12dB/octave)
Fréquence de coupure aigue / High frequency roll-off (kHz) 3 (24dB/octave)
Dimensions (mm, H x L x P) 970 x 200 x 340
Dimensions (inches H x W x D) 38.2 x 7.9 x 13.4
Poids (kg) / Weight (lbs) 18.5 /40.7
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.364
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top