Ηχεία

Μηνύματα
15
Reaction score
1
Καλημέρα.μόλις απέκτησα ένα πικαπ audio technica lp3.και είμαι σε αναζητηση αυτοενισχυομενων ηχείων.Έχω βρει αυταhttps://www.skroutz.gr/s/12454439/A...ate-5-MKII-80W-Ζεύγος-Μαύρα.html?from=catspan.Έχετε να μου προτείνεται κάποια αλλά.Βρίσκομαι σε αρχικό στάδιο και το bugdet μου είναι γύρω στα 150€.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα,
Η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις ένα φοράει πιο μεγάλο γούφερ 6,5 η 8 ιντσο π.χ. αυτό.
Φυσικά σημαντικό είναι η απόσταση ακρόασης και τα τετραγωνικά του χώρου.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
1
Καλημέρα,
Η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις ένα φοράει πιο μεγάλο γούφερ 6,5 η 8 ιντσο π.χ. αυτό.
Φυσικά σημαντικό είναι η απόσταση ακρόασης και τα τετραγωνικά του χώρου.
Καλημέρα.
Μιλάμε για ένα δωμάτιο γύρω στα 15 τμ.πιστεύεις ότι με αυτό θα είμαι Οκ.μιλάμε για ένα τεμάχιο;
 


Μηνύματα
15
Reaction score
1
Το πικάπ πώς θα το συνδέσεις στα ηχεία;
Το πικαπ έχει προενισχυση.απευθείας όχι Bluetooth.να τονίσω ότι είμαι αρχάριος επομένως οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία θα με βοηθούσε.ευχαριστώ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Καλημέρα και καλώς μας ήρθες

σε τι απόσταση θα ακούς από τα ηχεία?
έχεις φωτό να μας δείξεις που ακριβώς έχεις σκοπό να τα βάλεις?
 

Μηνύματα
15
Reaction score
1
Καλημέρα και καλώς μας ήρθες

σε τι απόσταση θα ακούς από τα ηχεία?
έχεις φωτό να μας δείξεις που ακριβώς έχεις σκοπό να τα βάλεις?
Μιλάμε για μια απόσταση 2μ περίπου καναπές σαλονιού με το έπιπλο το οποίο θα πάρω για να βάλω πάνω το πικαπ και τα ηχεία.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
ζόρικη απόσταση τα 2 μέτρα....
by the book χρειάζεσαι 8ιντσο γούφερ (και subs)...αλλά είπαμε by the book.....οπότε τα ξεχνάμε

ο λόγος είναι ότι στην αυτή απόσταση....όταν το ηχείο έχει μικρό γούφερ δεν μπορεί να σου ''στείλει'' χαμηλές συχνότητες εκεί που κάθεσαι (μπάσα δηλαδή) και θα νιώθεις ότι τσιρίζει

αν μπορείς κάνε λίγο υπομονή να μαζέψεις άλλα τόσα χρήματα να πας σε μια σωστή λύση
 

Μηνύματα
15
Reaction score
1
ζόρικη απόσταση τα 2 μέτρα....
by the book χρειάζεσαι 8ιντσο γούφερ (και subs)...αλλά είπαμε by the book.....οπότε τα ξεχνάμε

ο λόγος είναι ότι στην αυτή απόσταση....όταν το ηχείο έχει μικρό γούφερ δεν μπορεί να σου ''στείλει'' χαμηλές συχνότητες εκεί που κάθεσαι (μπάσα δηλαδή) και θα νιώθεις ότι τσιρίζει

αν μπορείς κάνε λίγο υπομονή να μαζέψεις άλλα τόσα χρήματα να πας σε μια σωστή λύση
Έχεις να μου προτείνεις κάποιο ηχείο για να έχω στα υπόψην μου.;
 



Μηνύματα
206
Reaction score
221

Μηνύματα
15
Reaction score
1
Δεν μπορεί το πικάπ να δώσει τα volt που χρειάζονται τα ηχεία για να παίξουν σε σωστή στάθμη, θα παίζουν πολύ χαμηλά σε ένταση.

Το πικάπ είναι καινούργιο;
Ναι είναι καινούργιο,audio technica LP3 με προενισχυση.
 



Μηνύματα
206
Reaction score
221
To πικάπ που πήρες μπορεί να βγάλει στην έξοδο του 220mv αρα πρέπει να βρεις ηχεία να έχουν το ανάλογο input sensitivity. Τα ηχεία αυτά
έχουν
Input sensitivity: Line1: 700 mV ± 50mV
Line2: 500 mV ± 50mV

Το πικάπ το έχεις χρησιμοποιήσει;
Αν δεν το έχεις χρησιμοποιήσει είδα στο κατάστημα που το πήρες και πικαπ dual και κάποια προϊόντα από Yamaha και jbl .
Άποψη μου θα ήταν καλύτερα να το έκανες επιστροφή και να έπαιρνες κάτι που θα μπορέσει να ταιριάξει σε αυτό που θέλεις να φτιάξεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
15
Reaction score
1
Καλησπέρα.τελικά πήρα τα Jbl 305.μετά από μια βδομάδα παιξίματος παρατηρώ ότι το ηχείο το οποίο είναι συνδεμένο με το λευκο καλωδιο του πικαπ βγάζει παράσιτα.Είναι πρόβλημα του πικαπ;
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ωπ, νάτος. Κι άλλος δικός μας. Μεγειά τα ηχεία! Σίγουρα καλύτερα από τα edifier και πιο ισορροπημενος ήχος από τα ALESIS.
Μάλλον πρόβλημα γείωσης θα είναι.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
1
Ωπ, νάτος. Κι άλλος δικός μας. Μεγειά τα ηχεία! Σίγουρα καλύτερα από τα edifier και πιο ισορροπημενος ήχος από τα ALESIS.
Μάλλον πρόβλημα γείωσης θα είναι.
Τι κάνω στην συγκεκριμένη περίπτωση ;
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αν μπορείς να περιγράψεις τα παράσιτα ή να τα ηχογραφήσεις και να τα ανεβάσεις εδώ να τα ακούσουμε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top