Ηχεια για τον CARY CAD 805 AE

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
(βεβαια τωρα που βλεπω οτι το θεμα ειναι ηχεια για τον ταδε ενισχυτη... τα b&w μαλλον δεν......)
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Ηχεια για τον CARY CAD 805 AE

(βεβαια τωρα που βλεπω οτι το θεμα ειναι ηχεια για τον ταδε ενισχυτη... τα b&w μαλλον δεν......)
ουτε για σιγανο νανουρισμα δεν φθανουν.
 


Μηνύματα
159
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Ηχεια για τον CARY CAD 805 AE

τα DUEVEL BELLA LUNA τα εχεις ακουσει;
Δεν τα εχω ακουσει αλλα νομιζω δεν εχουν την μεσαια περιοχη οπως εχουν τα summit . Εσυ τη λες ?
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Ηχεια για τον CARY CAD 805 AE

ο ηχος τους ειναι παραπλησιος, οσο κι αν σου φαινεται περιεργο, ισως λογω του οτι τα διπολα, οπως και τα παντοκατευθυντικα εκπεμπουν ατον χωρο, οχι απο μια διευθυνση. Θα ελεγα οτι τα SUMMIT υπερεχουν στην μεσαια περιοχη, στο χαμηλο και στην στερεοφωνικη εικονα, ενω τα BELLA LUNA στην υψηλη περιοχη, στην 8εση ακροασης οπου στο SUMMIT περιοριζεται σε μια αντε δυο θεσεις, ενω στο BELLA LUNA παντου στον χωρο, στην ποιο απαιτητικη τοποθετηση του SUMMIT και στο οτι αυτο ειναι πολυ αποκαλυπτικο μ τις ηχογραφησεις σε σχεση με το BELLA LUNA που κατα καποιο λογω τις συγχωρει. Επισης αποδιδει σαφως καλυτερα με μικρους ενισχυτες και μπορει να επιτυχει μεγαλυτερες σταθμες απο το SUMMIT με αυτους.
Συνοψιζοντας θα ελεγα οτι το SUMMIT ειναι ενα απολυτο εργαλειο και το BELLA LUNA ενας πιο χαλαρος μουσικος αναπαραγωγεας.
 

Μηνύματα
159
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Ηχεια για τον CARY CAD 805 AE

ο ηχος τους ειναι παραπλησιος, οσο κι αν σου φαινεται περιεργο, ισως λογω του οτι τα διπολα, οπως και τα παντοκατευθυντικα εκπεμπουν ατον χωρο, οχι απο μια διευθυνση. Θα ελεγα οτι τα SUMMIT υπερεχουν στην μεσαια περιοχη, στο χαμηλο και στην στερεοφωνικη εικονα, ενω τα BELLA LUNA στην υψηλη περιοχη, στην 8εση ακροασης οπου στο SUMMIT περιοριζεται σε μια αντε δυο θεσεις, ενω στο BELLA LUNA παντου στον χωρο, στην ποιο απαιτητικη τοποθετηση του SUMMIT και στο οτι αυτο ειναι πολυ αποκαλυπτικο μ τις ηχογραφησεις σε σχεση με το BELLA LUNA που κατα καποιο λογω τις συγχωρει. Επισης αποδιδει σαφως καλυτερα με μικρους ενισχυτες και μπορει να επιτυχει μεγαλυτερες σταθμες απο το SUMMIT με αυτους.
Συνοψιζοντας θα ελεγα οτι το SUMMIT ειναι ενα απολυτο εργαλειο και το BELLA LUNA ενας πιο χαλαρος μουσικος αναπαραγωγεας.

Η αλυσιδα ειναι : Macpro ,weiss minerva ,audio research REF2MK2 ,CARY CAD 805 AE τι αποτελεσματα θα ειχα με τα summit ?
 


Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Re: Ηχεια για τον CARY CAD 805 AE

Εγώ προσωπικά θα κοίταζα και τα μεγάλα Hyperion, 968 νομίζω, μου αρέσουν πολύ.

+1 για τα Hyperion. Εχω το Hyperion 938 και δυσκολευομαι να σκεφτω ανταγωνιστη στα λεφτα του. Εγω τα οδηγω με τελικο τρανζιστορ αλλα η ιδια η Hyperion βγαζει λαμπατους τελικους μονομπλοκ με μικροτερη ισχυ απο τους δικους σου καθοτι τα ηχεια ειναι αρκετα ευαισθητα.... Επισης τα εχω ακουσει και με Wavac 805 και το αποτελεσμα ηταν εξαιρετικο...
 


Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Ηχεια για τον CARY CAD 805 AE

Φιλε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις τα μηχανηματα σου και να πας να τα ακουσεις και τα δυο. Οτι σου αρεσει εσενα καλυτερα ασε τι λεμε εμεις... Το θεμα ειναι να παρεις ορισμενες γνωμες απο εδω τιποτε αλλο...
 

Μηνύματα
1.642
Reaction score
139
Καλησπερα σε ολους.Φιλε μου θα σου προτεινα να ακουσεις και τα Horning Agathon οπου ειναι και καταλληλο για s.e.t.Σε περιπτωση που το κανεις εχε και μια αλαξια βρακι μαζι σου σε περιπτωση που ...:437:
 

Μηνύματα
1.642
Reaction score
139
Φιλε Etav ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα,το ειπα αυτο πανω στον ενθουσιασμο μου και παντα με την καλη εννοια,απλα επειδη τα εχω αυτα τα ηχεια δυομιση χρονια ακομα και τωρα καθε φορα που τα ακουω κατουριεμαι πανω μου.Φιλικα.
 

Μηνύματα
1.642
Reaction score
139
Επισης στο σπιτι μου εχω αλλα 3 ζευγη ηχεια,οποται εχω καποια αποψη.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.128
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top