Ηχεια Analysis - συναντησεις κατοχων

Μηνύματα
272
Reaction score
1
Θα ηθελα να κανονισουμε καποιες συναντησεις με μελη-κατοχους Analysis


Ο Θανασης και ο γραφων ειναι δυο απο αυτους.
Αν θελετε, επικοινωνηστε μαζι μου με pm ή γραψτε εδω για την δυνατοτητα ακροασης των συστηματων μας.

Αν γνωριζετε κατοχους των ηχειων Analysis, ενημερωστε τους (και στειλτε μου ενα pm)- ισως να μην ειναι ηδη μελη στην παρεα μας. Σε περιπτωση που θα τους ενδιεφερε, θα μπορουσαμε να κανονισουμε καποιες συναντησεις.


.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τς τς τς τι ρατσισμός. Εμείς ρε φιλαράκι με τα μαγκνεπάνια δεν σου κάνουμε; :136:

...
 

Μηνύματα
272
Reaction score
1
εεεεε......καλα.......θα ρωτησω και τον Θαναση, και ισως σας δεχτουμε






Θαναση, εσυ τι λες? (θα το σκεφτει και θα μας απαντησει το βραδυ, ειναι μπλεγμενος με δουλειες...)










χεχε
 




Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Για να θελεις να "φτιαξεις" ενα τετοιο "κλαμπ" πρεπει να ξερεις και την ιστορια των ηχειων αυτων....ελπιζω να την ξερεις.!!!

Σου το λεει καποιος που τυχαινει να εχει-ειχε συμμετοχη στην κατασκευη αυτων των επικων εργων μαζι με τον ΑΔΙΚΟΧΑΜΕΝΟ σχεδιαστη-κατασκευαστη τους, τοτε που ηταν μερακι η δημιουργια τους κι ανατριχιλα ακομα και το αγγιγμα τους.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Ηχεια Analysis - συναντησεις κατοχων

Για να θελεις να "φτιαξεις" ενα τετοιο "κλαμπ" πρεπει να ξερεις και την ιστορια των ηχειων αυτων....ελπιζω να την ξερεις.!!!

Σου το λεει καποιος που τυχαινει να εχει-ειχε συμμετοχη στην κατασκευη αυτων των επικων εργων μαζι με τον ΑΔΙΚΟΧΑΜΕΝΟ σχεδιαστη-κατασκευαστη τους, τοτε που ηταν μερακι η δημιουργια τους κι ανατριχιλα ακομα και το αγγιγμα τους.
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας λες!

Αν έχεις την καλοσύνη περίγραψε μας την συμμετοχή σου !
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Ηχεια Analysis - συναντησεις κατοχων

Για να θελεις να "φτιαξεις" ενα τετοιο "κλαμπ" πρεπει να ξερεις και την ιστορια των ηχειων αυτων....ελπιζω να την ξερεις.!!!

Σου το λεει καποιος που τυχαινει να εχει-ειχε συμμετοχη στην κατασκευη αυτων των επικων εργων μαζι με τον ΑΔΙΚΟΧΑΜΕΝΟ σχεδιαστη-κατασκευαστη τους, τοτε που ηταν μερακι η δημιουργια τους κι ανατριχιλα ακομα και το αγγιγμα τους.
Επαναλαμβάνω την παράκληση μου και ζητώ συγνώμη για αυτό!

Θα ήθελα ο Κος Papas να μας πεί κάτι περισσότερο σχετικά με την

συμμετοχή του στα "της Analysis" και τις επαφές του με τον

"αδικοχαμένο σχεδιαστή-κατασκευαστή τους".
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Αγαπητε Βασσιλη η εμμονη σου θεωρειτε δικαιολογημενη λογω των συναισθηματων σου προς το ηχειο και τους ανθρωπους πισω απο αυτο αλλα μην ξεχνας οτι εχουν περασει 20 και πλεον χρονια απο τοτε.

Γυρνα λοιπον πισω και θυμισου τον αειμνηστο Δημητρη τον Ζαιμη και τι ξεκινησε να κανει στο σπιτι σου . Βεβαια δεν ειναι δυνατον να τον ρωτησεις αλλα μπορεις να ρωτησεις τον Βαγγελη το Ριτσο ( που βοηθησε ελαχιστα στην εξελιξη τους μαζι σου ) και τον Γιωργο τον Τζιαφη , αλλα κι εσενα τον ιδιο αν προσπαθησεις λιγο παραπανω, για την δικη μου "συμμετοχη", ( προσεξε μια μικρη λεπτομερεια που λεγεται "φορουμ" ομως πριν καταληξεις..)
Πολυ γρηγορα θα σου θυμισω οτι μετα τον Δεκεμβρη του 84 αν δεν με γελαει η μνημη μου που ο Βαγγελης πηγε στην τοτε Lyric, στην στουρναρη ψηλα τα ηχεια φτιαχνονταν στον Γιωργο. Το "ταυρακι" ετσι "ονομαζομουν" τεντωνε το planar κολουσε μαγνητες.....κι αλλα....δεν θα σου πω περισσοτερα !!!
Τυνχανει δε, να εχω στην αποθηκη μου ενα Omega κι ενα Omicron ( γκριζα ) τα οποια ειναι φτιαχμενα εξ ολοκληρου απο τα χερια μου. Θυμασαι γιατι ονομαστηκαν ετσι?

Μαλιστα το 2002 υπηρχε μια προταση να ξεναφτιαχτουν τα ηχεια κι εψανχνε καποιον να το κανει με τις τελευταιες μεμβρανες planar που του ειχαν μεινει ( τις φυλαγε σαν κορη οφλαλμου για ανταλλακτικα ), αλλα και με μια νεα εισαγωγη neoplanar που ειχε ηδη κανει μιας και η αρχετυπη μεμβρανη δεν κατασκευαζεται πλεον. Η προταση αυτη εγινε μεσω του Χ. Σιμοπουλου ( οχι του πιλοτου ) σε μενα , αλλα ποτε δεν το τολμησα γιατι στο μεσοδιαστημα ειχα αναπτυξει αλλες δραστηριοτητες.

Ετσι γεννηθηκε η Analysis του Τασου..........

........Αυτα............και δεν επανερχομαι.
Τα υπολοιπα απο κοντα σε καποια ενδεχομενη συναντηση μας.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Υπηρχαν Αναλυσις το 84;
Τωρα γιατι μου φαινεται εμενα οτι το πρωτο Αναλυσις φτιαχτηκε το 88;
Και μηπως κανω λαθος οτι το πρωτο φτιαχτηκε στο μαγαζι του κ. Κωνσταντινου, που κανεις δεν αναφερει;
Μηπως πρεπει ο Βασιλης να μας πει ποτε και πως ξεκινησε το σχεδιο και που πρωτοφτιαχτηκε το πρωτο κομματι.
Το οτι μετα τα 3 επομενα χρονια μπλεχτηκε στην εξελιξη και η κουτση Μαρια, κατα την λαικη εκφραση χωρις δοση ειρωνιας η μη αναγνωρισης της προσφορας τους ειναι δεδομενο , οπως ROISTER, AUDIO SPECTRUM, LYRIC, DYNASONIC-ELINA, ο Γιωργος ο Πετροπουλος, ο Βαγγελης ο Ριτσος, ο Κωστας ο Αντωνοπουλος κ.λπ., εκτος βεβαια απο τους τρεις ιδρυτες της εταιριας, που συστηθηκε το 1991.
Για οποιαδηποτε αλλη ιστορικη πληροφορια και επι μερους αναλυση στην διαθεση του φορουμ.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Α ξεχασα και τον Σακη τον Χατζηδημητριου που εκανε το τελικο ηχητικο ρυθμισμα των ηχειων, πριν αυτα μετα την ιδρυση της εταιριας δοθουν για το πρωτο τους ευρωπαικο τεστ, σε εναν Ιταλο ριβιουερ, τον Bebo Moroni και μαλιστα τα ηχεια που ηταν τα ANALYSIS EPSILON, μεταφερθηκαν οδικως στην Ιταλια, απο τον Σακη και τον Δημητρη και τα αποτελεσματα δημοσιευτηκαν στο SUOMO που ειχε παει στο μεταξυ ο δημοσιογραφος και οχι στο AUDIO REVIEW που εγιναν οι δοκιμες.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Για να τελειωσουμε με το 1991, να αναφερουμε οτι τοτε αρχισαν και οι πρωτες πωλησεις των Αναλυσις απο τα μαγαζια των Σακη Παπαδημητριου και Κωστα Αντωνοπουλου στην Αθηνα και καποιου αντιπροσωπου στην Κρητη του οποιου δυστηχως το ονομα δεν θυμαμαι.
Την ιδια χρονια επισης, γινεται η πρωτη επισημη παρουσιαση των Αναλυσις στην Διεθνη εκθεση ηχου στο Παρισι και μαλιστα οχι απο την εταιρια, αλλα απο τον Ολλανδο αντιπροσωπο.
Αυτα εως το 1991. Αργοτερα η συνεχεια αφου εαν θελει ο Βασιλης ας μας πει πρωτα την ιστορια του πως αποφασιστηκε η κατασκευη του πρωτου Αναλυσις.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Α ξεχασα και τον Σακη τον Χατζηδημητριου που εκανε το τελικο ηχητικο ρυθμισμα των ηχειων, πριν αυτα μετα την ιδρυση της εταιριας δοθουν για το πρωτο τους ευρωπαικο τεστ, σε εναν Ιταλο ριβιουερ, τον Bebo Moroni και μαλιστα τα ηχεια που ηταν τα ANALYSIS EPSILON, μεταφερθηκαν οδικως στην Ιταλια, απο τον Σακη και τον Δημητρη και τα αποτελεσματα δημοσιευτηκαν στο SUOMO που ειχε παει στο μεταξυ ο δημοσιογραφος και οχι στο AUDIO REVIEW που εγιναν οι δοκιμες.

To ιταλικο περιοδικο λεγετε SUONO και το εχω. Eχω στειλει to test και στον Τασο.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Ηχεια Analysis - συναντησεις κατοχων

To ιταλικο περιοδικο λεγετε SUONO και το εχω. Eχω στειλει to test και στον Τασο.
Υπήρξε τεστ και στο HiFi News κάπου γύρω στο 1994 αν δεν κάνω λάθος. Είχα το τεύχος και είχα στείλει αντίγραφο του τεστ στον Τάσο...
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Ηχεια Analysis - συναντησεις κατοχων

Αγαπητε Βασσιλη η εμμονη σου θεωρειτε δικαιολογημενη λογω των συναισθηματων σου προς το ηχειο και τους ανθρωπους πισω απο αυτο αλλα μην ξεχνας οτι εχουν περασει 20 και πλεον χρονια απο τοτε.

Γυρνα λοιπον πισω και θυμισου τον αειμνηστο Δημητρη τον Ζαιμη και τι ξεκινησε να κανει στο σπιτι σου . Βεβαια δεν ειναι δυνατον να τον ρωτησεις αλλα μπορεις να ρωτησεις τον Βαγγελη το Ριτσο ( που βοηθησε ελαχιστα στην εξελιξη τους μαζι σου ) και τον Γιωργο τον Τζιαφη , αλλα κι εσενα τον ιδιο αν προσπαθησεις λιγο παραπανω, για την δικη μου "συμμετοχη", ( προσεξε μια μικρη λεπτομερεια που λεγεται "φορουμ" ομως πριν καταληξεις..)
Πολυ γρηγορα θα σου θυμισω οτι μετα τον Δεκεμβρη του 84 αν δεν με γελαει η μνημη μου που ο Βαγγελης πηγε στην τοτε Lyric, στην στουρναρη ψηλα τα ηχεια φτιαχνονταν στον Γιωργο. Το "ταυρακι" ετσι "ονομαζομουν" τεντωνε το planar κολουσε μαγνητες.....κι αλλα....δεν θα σου πω περισσοτερα !!!
Τυνχανει δε, να εχω στην αποθηκη μου ενα Omega κι ενα Omicron ( γκριζα ) τα οποια ειναι φτιαχμενα εξ ολοκληρου απο τα χερια μου. Θυμασαι γιατι ονομαστηκαν ετσι?

Μαλιστα το 2002 υπηρχε μια προταση να ξεναφτιαχτουν τα ηχεια κι εψανχνε καποιον να το κανει με τις τελευταιες μεμβρανες planar που του ειχαν μεινει ( τις φυλαγε σαν κορη οφλαλμου για ανταλλακτικα ), αλλα και με μια νεα εισαγωγη neoplanar που ειχε ηδη κανει μιας και η αρχετυπη μεμβρανη δεν κατασκευαζεται πλεον. Η προταση αυτη εγινε μεσω του Χ. Σιμοπουλου ( οχι του πιλοτου ) σε μενα , αλλα ποτε δεν το τολμησα γιατι στο μεσοδιαστημα ειχα αναπτυξει αλλες δραστηριοτητες.

Ετσι γεννηθηκε η Analysis του Τασου..........

........Αυτα............και δεν επανερχομαι.
Τα υπολοιπα απο κοντα σε καποια ενδεχομενη συναντηση μας.
Ζητώ συγνώμη από τον Ηλία για την εκτροπή του θέματος αλλά

θεωρώ ότι η αποκατάσταση για μια ακόμη φορά της ιστορικής

πραγματικότητας επιβάλλεται!

Όσον αφορά στην εμμονή μου έχεις δίκιο αλλά έχουν συμβεί

τόσες βάναυσες παραποιήσεις στην καταγραφή των ιστορικών

δεδομένων της εταιρίας (από διάφορους ) που με αναγκάζουν να

μην σιωπώ!
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Ηχεια Analysis - συναντησεις κατοχων

Τα πράγματα έχουν ως εξής :

1) Η ιδέα υλοποίησης μαγνητοστατικού ηχείου ήταν του

(συχωρεμένου) Δημήτρη Ζαϊμη.

2) Για να την κάνει πράξη κατέφυγε στον Κώστα

Κωνσταντίνου.


Εκείνος του έδωσε την τεχνογνωσία ,τα εργαλεία και το

εργαστήριο του για την κατασκευή του πρωτοτύπου ηχείου.

3) Ο Κων/νου κάποια σχεδιαστικά στοιχεία τα "πατεντάρισε"

καταφεύγοντας στις σχετικές διαδικασίες.

Προς τιμήν του όταν στην πορεία "αδειάστηκε" δεν έκανε καμία

χρήση των νόμιμων δικαιωμάτων του.

Κάποιες συζητήσεις μεταξύ του Κων/νου του Γιώργου Σπανού

και του Ζαίμη για εταιρικό σχήμα δεν ευοδώθηκαν.

4) Ο Ζαϊμης (αδελφικός μου Φίλος) μου προτείνει (χωρίς να

ξέρω τα παραπάνω) να συνεργαστούμε.

5) Κάτι τέτοιο πρακτικά ήταν αδύνατο .

Για αυτό εγώ τον προτείνω για συνεργάτη στον Γιώργο Τζιάφη.

Ο Τζιάφης εκείνη την εποχή ήθελε να φτιάξει planar

μαγνητοστατικά ηχεία και μου ζήτησε να τον φέρω σε επαφή

με τον Κων/νου. Εγώ όμως του πρότεινα να συνεργαστεί

με τον Ζαϊμη.

6) Έτσι ξεκίνησε η εταιρία.

Ο Ζαίμης έβαλε την τεχνογνωσία

(μεμβράνες,αναρτήσεις,ρυθμίσεις,έλεγχοι συντονισμών,

κροσσόβερ ) που είχε πάρει από τον Κων/νου και φυσικά

την εργασία συναρμολόγησης του ηχείου και κατασκευής

των μονάδων-μεμβρανών.

Ο Τζιάφης έβαλε την υλικοτεχνική υποδομή,τον εργασιακό

χώρο τα έξοδα και μερικές ευφυέστατες λύσεις στην

ξυλοκατασκευή και την αισθητική του ηχείου!

7) Στην πορεία μπαίνει στο εταιρικό σχήμα ο Σάκης

Χατζηδημητρίου με σκοπό τις δημόσιες σχέσεις και την

προώθηση του ηχείου στην διεθνή αγορά.

8) Το ηχείο εξελίχτηκε από εμένα,τον Βαγγέλη Ρίτσο,τον

Γιώργο Τεπερεκίδη και το τεχνικό τμήμα της Roister.

Κάποια "πινελιά" ενδέχεται να έβαλε και ο Γιώργος

Πετρόπουλος.


9) Στο εξωτερικό και στα media παίχτηκαν περίεργα παιχνίδια.

Ιταλός μεγαλοreviewer έγραψε διθυραμβικά σχόλια και

χρησιμοποίησε το ηχείο για αναφορά.

Μάλιστα είχα και δια ζώσης συζήτηση μαζί του.

Μου χάρισε τότε μια ολόκληρη σειρά από audiophile cd

της δικιάς του δισκογραφικής εταιρίας.

Ο Martin Colloms είχε ετοιμάσει εκτενές τεστ.

Το προδημοσιευμένο κείμενο το είχα δεί και ήταν εντυπωσιακό.

Το test όμως δεν δημοσιεύτηκε ποτέ ούτε στο HFNEWS ούτε

στο stereophile (γιατί;;;).

Αντίθετα κάποιος αγγλος γραφίκουλας (που κάθε φορά που

έκανε τεστ σε κάποιο ηχείο ή συσκευή κατά προτίμηση ιταλικό

έπαιρνε δώρο και ένα rolex) απείλησε ανοικτά την εταιρία για

νομικές συνέπειες λόγω αντιγραφής των Apogee).

Φυσικά θέμα αντιγραφής δεν υφίστατο.

10) Ο Ζαϊμης σκοτώνεται στην Χαλκιδική όντας πεζός από

αυτοκίνητο. Παραμονή του αραβώνα του.

Ήταν μοναχοπαίδι......:120:

11) Τίθεται θέμα αντικατάστασης του Ζαίμη και εντοπισμού

ατόμου ικανού για την συναρμολόγηση-κατασκευή του ηχείου.

12) Προτείνεται ο Τάσος Χάρτζης. Εκτιμήθηκε ότι η εμπειρία του

στην επισκευή ηλεκτροδυναμικών μεγαφώνων (κόλλες,αράχνες-

αναρτήσεις, καμμένα πηνία φωνής κ.λ.π.) ήταν καλό

προαπαιτούμενο.

13) Ο Τζιάφης για να του δώσει κίνητρα τον καθιστά μέτοχο.

14) Ο Τζιάφης σε κάποια φάση βρίσκεται μπροστά σε ένα

απίστευτα επώδυνο συρφετό προσωπικών και επαγγελματικών

προβλημάτων.

Στην προσπάθει να σταθεί όρθιος παραμελεί προσωρινά την

Analysis χωρίς να την εγκαταλείπει.

Όλο τον καιρό δούλευε με συμφωνίες λόγου τιμής και

θεωρώντας όλους καλόπιστους-αξιόπιστους δεν φρόντισε

να εξασφαλίσει-δέσει κάποια δικαιώματά του.

15) Ξαφνικά ο Χάρτζης ιδιοποιείται πρώτες ύλες, τεχνογνωσία,

λογότυπα-ονόματα και όλη την προυπάρχουσα προσπάθεια

και κατοχυρώνει την εταιρία στο όνομά του.

Βρίσκεται έτσι ιδιοκτήτης της Analysis από το τίποτα.

Οι πληροφορίες για την παραπάνω αθέμιτη ενέργεια και αδικία

προέρχονται από τον Τζιάφη και μόνον.

Ο Τζιάφης όμως είναι ένας ιδιαίτερα και αποδεδειγμένα

ειλικρινής και τίμιος μέχρι αφελείας άνθρωπος.

16) Δεν έχω ακούσει ποτέ την άποψη του Χάρτζη.

Αν τα ανωτέρω καταγεγραμμένα τον αδικούν τον παρακαλώ

να εκφέρει την δική του άποψη.

Αν δεν θέλει να την καταγράψει μόνος του εδώ τότε ας

επικοινωνήσει μαζί μου και εγώ θα καταγράψω απόλυτα

πιστα εδώ την δική του εκδοχή.


Παρεμπιμπτόντως κε PAPAS αν είχατε κάποια εμπλοκή

ο Ζαίμης με τον οποίο είχα πολύωρη καθημερινή επαφή

θα σας είχε αναφέρει.

Επίσης ο Γιώργος Τζιάφης δεν σας γνωρίζει ούτε και

ο Κων/νου.

Αν σας αδικώ ζητώ προκαταβολικά συγνώμη και βοηθείστε με να

αποκαταστήσω την αλήθεια και την αδικία .......
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Βασιληακριβως γι αυτον τον λογο επιθυμω να εκθεσεις εσυ αυτα τα γεγονοτα οπως εγιναν τοτε, για να υπαρχουν καπου καταγεγραμενα.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Υπήρξε τεστ και στο HiFi News κάπου γύρω στο 1994 αν δεν κάνω λάθος. Είχα το τεύχος και είχα στείλει αντίγραφο του τεστ στον Τάσο...
τον Φεβρουαριο του 1994, στο Αναλυσις EPSILON, ενω ειχε προηγηθει τεστ του ιδιου ηχειου στον ηχο τον Σεπτεμβρη του 1993.
Πριν απο αυτα μαλιστα ο Yves Bernard Andre, γνωστος για τις συσκευες του ΥΒΑ σε ενα ταξιδι του στην Ελλαδα ακουσε τα Αναλυσις και αποφασησε να τα αντιπροσωπευσει στην Γαλλια και μαλιστα σε πολλες εκθεσεις του τα χρησιμοποιουσε ως ηχεια αναφορας.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Αν δεν κανω λαθος μαλιστα, ας με διορθωσει γι αυτο ο Βασιλης, ο Δημητρης Ζαιμης, φαινεται να ειχε ανακοινωσει την αποχωρηση του απο το καλοκσαιρι του 1993 οπου και επιλεχτηκε ο κ. Χαρτζης, που δουλευε τοτε ως επισκευαστης μεγαφωνων για την αντικατασταση του και αφου εκπαιδευτηκε πηρε την Θεση του Δημητρη, που αποχωρησε οριστικα τιν Δεκεμβρη του ιδιου ετους, για να επελθει το καλοκαιρι του 1994 το τραγικο συμβαν οπου εχασε την ζωη του και με αυτο να κλεισει ο πρωτος κυκλος της ιστοριας των Αναλυσις.
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.038
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top