Ηχητικές και γευστικές απολαύσεις στην Θεσσαλονίκη - To Kοτσιδόσπιτο

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Αναρωτιέμαι τι θα ήταν κωμικό και τι τραγικό...Το ότι οι ανωτέρω ούτως ή άλλως δεν ακούνε άσχημα από τα setup τους,ή ότι ψάχνονται με τελειοποίηση σε τιμές delays χωρίς να λογαριάζουν ότι οι ανωμαλίες στα spectrogram είναι που ακούγονται...


Όταν τoν δεις με μια metric και sub να ψάχνει ρυθμίσεις
λέγε τα main πως παίζουν καλά και να τ'αφήσεις
Μην του το πεις από χέρι καμένος και από καιρό
μην του την πεις τη γαλήνη δεν φέρνεις πια εδώ
μην επιμένεις το spectrogram του να στρώσει
ίσως μια μέρα πίσω στις λάμπες να ρθει

Του Trinnov αν θέλει να γίνει λαγός ας πληρώσει
μα πώς σ'έναν δρόμο ψηφιακό βινύλιο να σώσει
Μην του το πεις όσους δίσκους μαζεύει τόσον καιρό
τι να του πεις οι χαρτορίχτρες ας δίνουν χρησμούς Ταρώ
άστον ν'αλλάζει ρυθμό στο sampling αφού του χαλάει
αντί να πιάνει τη χωροταξία απ'την αρχή
Ερώτηση: αν κατάλαβα καλά από το στιχούργημα σου, υπονοείται ότι σε σεταπ τύπου Τζον κοτσιδη, ένας με γνώσεις και λογισμικό του επιπέδου σου μπορεί να τα καταφέρει χωρίς μετρικ ή ακομη καλύτερα χωρίς τρινοφ;
Εάν ναι, σε πολυκάναλο τύπου κοσταςέαρ, μπορείς αντίστοιχα :oops:χωρίς να εκταμιευσεις για τρινοφ;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ερώτηση: αν κατάλαβα καλά από το στιχούργημα σου, υπονοείται ότι σε σεταπ τύπου Τζον κοτσιδη, ένας με γνώσεις και λογισμικό του επιπέδου σου μπορεί να τα καταφέρει χωρίς μετρικ ή ακομη καλύτερα χωρίς τρινοφ;
Εάν ναι, σε πολυκάναλο τύπου κοσταςέαρ, μπορείς αντίστοιχα :oops:χωρίς να εκταμιευσεις για τρινοφ;
Το στιχούργημα δεν πρέπει να λαμβάνεται υποχρεωτικώς τοις μετρητοίς,ως...έργο τέχνης ψηλαφεί την ομορφιά σε πληγές δικές μας και άλλων ανθρώπων.:wink:

Πολυκαναλικά setup χωρίς προηγμένο κεντρικό επεξεργαστή δεν αξίζουν τον κόπο στησίματος...Ο ίδιος απασχολούμαι κυρίως με δικαναλικά.Το καλό στήσιμο ενός δικαναλικού απαιτεί ψάξιμο για να εξαλείψουμε ανωμαλίες τις οποίες η ψηφιακή επεξεργασία δεν αναμένεται να διορθώσει.Τις περισσότερες φορές δεν γίνεται με τη γεωμετρία μόνο να έχουμε πλήρη χρονική ευθυγράμμιση main & sub,αφού μπορεί οι κατάλληλες θέσεις να είναι απαγορευτικές σε κοινούς οικιακούς χώρους,ενώ από την άλλη πλευρά το προηγμένο DSP στα ίδια τα sub προσθέτει ανεπανόρθωτα delay στην εκπομπή τους.

Υποστηρίζω όμως ότι με λίγη τύχη,ψάξιμο και κάποιες παραχωρήσεις είναι δυνατόν να στηθεί δικαναλικό setup πλήρως απαλλαγμένο από DSP επεξεργασία.Έχω κιόλας υποσχεθεί να το επιδείξω.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
Δε μου λετε παλιοπαιδα, λυση θα μου βρειτε;

@Bhutia
@costas EAR @Dimifoot @dapost

η εστω, πρωτον αν ειναι σωστο και λογικο με την Αλλαγή της δειγματοληψίας να αλλάζουν αντίστοιχα και τα delay και δεύτερον , τι κάνω με τα αρχεία 24 / 192, πως τα ακούω έως 24 / 96 σωστά;
Γιατι απ την εταιρια ακομα δεν εχω απαντηση θα ψηνουν σουβλακια ακομα!
 
  • Sad
Reactions: PMC

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Έχω ένα φίλο που πάει σε μαγαζί και τραγουδάει καραόκε. Ίσως θα ήταν διασκεδαστικό να μαζέψω όλα τα στιχουργήματα που έχουν κατά καιρούς δημοσιευθεί εδώ και να πάω να τραγουδήσω κάποια. Θα ήταν ενδιαφέρον να καταγραφούν οι αντιδράσεις των θαμώνων.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Δε μου λετε παλιοπαιδα, λυση θα μου βρειτε;

@Bhutia
@costas EAR @Dimifoot @dapost

η εστω, πρωτον αν ειναι σωστο και λογικο με την Αλλαγή της δειγματοληψίας να αλλάζουν αντίστοιχα και τα delay και δεύτερον , τι κάνω με τα αρχεία 24 / 192, πως τα ακούω έως 24 / 96 σωστά;
Γιατι απ την εταιρια ακομα δεν εχω απαντηση θα ψηνουν σουβλακια ακομα!
Πρέπει να σου δώσουν λύση από τη μετρικ, αν υπάρχει λύση βέβαια, και αν είναι στο χέρι τους να την βρουν.

Καλώς ή κακώς, εκεί που έφτασες, οφείλεις σιγά σιγά να σκέφτεσαι και εναλλακτικές λύσεις, χωρίς την μετρικ (όπως λέει ο φαλάκρας), διότι έφτασες σε ένα σημείο με πολλαπλά σαμπ, που εύκολα μεταπίπτει σε εξαιρετικό πολυκαναλο.

Η μετρικ, δεν αποτελεί κατά βάση ένα ισχυρό loudspeaker management εξειδικευμένο εργαλείο με υψηλές δυνατότητες ισοστάθμισης.

Η μετρικ, πέραν από πολλαπλά και εξαιρετικά ντακ, έχει απίστευτες δυνατότητες για επαγγελματίες, και ταυτόχρονα δίνει και κάποια εργαλεία για κρος και ισοστάθμιση, αλλά σαφώς περιορισμένα. Η δουλειά της ποτέ δεν ήταν ξεκάθαρα loudspeaker management.

Η χρήση που προσπαθείς πλέον να κάνεις, τολμώ να πω πως ξεφεύγει του σκοπού της.

Για σένα νομίζω πως έφτασε η ώρα να δεις τις εναλλακτικές προτάσεις πολυκαναλων προ, με υψηλές δυνατότητες ισοστάθμισης και ενσωμάτωσης πολλαπλών σαμπ (μίνιμουμ Ντιράκ), ώστε να προχωρήσεις σιγά σιγά στα επόμενα αναμενόμενα βήματα (σοβαρό πολυκαναλο σεταπ, και αργότερα ιμερσιβ).

Μετά την αλλαγή σε τέτοιο προ, θα έχεις μπει στο δρόμο του Θεού, θα αρχίσεις σιγά σιγά να προσθέτεις ηχεία, έστω 1-2 ηχεία κάθε χρόνο (να στα φέρνει ο αγιοβασιλης κάτω από το δέντρο) να ένα κεντρικό, να δύο πλαϊνά σαραουντ, α να και δύο πίσω σαραουντ, ε το ταβάνι άδειο δε κάνει.

Αρκετές αναβαθμίσεις έχεις κάνει στα κυρίως ηχεία, φτάνει. Τώρα θέλει απλώς να προσθέτεις σιγά σιγά κι άλλα ηχεία. Εκεί έφτασες.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.005
Reaction score
3.850
Δε μου λετε παλιοπαιδα, λυση θα μου βρειτε;

@Bhutia
@costas EAR @Dimifoot @dapost

η εστω, πρωτον αν ειναι σωστο και λογικο με την Αλλαγή της δειγματοληψίας να αλλάζουν αντίστοιχα και τα delay και δεύτερον , τι κάνω με τα αρχεία 24 / 192, πως τα ακούω έως 24 / 96 σωστά;
Γιατι απ την εταιρια ακομα δεν εχω απαντηση θα ψηνουν σουβλακια ακομα!
Μίλα ρε γατονι, ακούς διάφορες όταν αλλάζει λίγο η καθυστέρηση;
Εγώ ακούω μόνο σε μεγααάλες αλλαγές.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.290
Reaction score
13.201
Δε μου λετε παλιοπαιδα, λυση θα μου βρειτε;
Μρε Ιωαννη εσυ ειχες αριστο προενισχυτη γιατι ακουσες τον χερ ντοκτορ;; ;)
Καλος ειναι για τα πολυκαναλα σινεματζιδικα:)
Εσυ ενας Ναυτικος τι γυρευες στον καμπο της Θεσσαλιας:drinks::party:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
Μίλα ρε γατονι, ακούς διάφορες όταν αλλάζει λίγο η καθυστέρηση;
Εγώ ακούω μόνο σε μεγααάλες αλλαγές.
ακουω, ναι. Σιγουρα κι εσυ ακους αν το παρατηρησεις.
ρωτα τον @Dimifoot θα σε πει αν τ ακουσα η οχι.
Βασικα κανει σχετικα μπαμ, ακομα κι απο που προερχεται ( αποσταση, μερος) το σαμπ, ασχετα αν σκιζει τα ιματια του ο ενας σιγουρα γιατρος ο dimifoot πως αυτο ειναι αδυνατον
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
Την τερματισαμε δηλαδη τη Μετρικ;
δικαιως τα παιξε και φλατζαρε;
μεχρι εκει ηταν, να ταν κι αλλη;
Μηπως να δω κ κανα minidsp studio hd, αλλα αυτο ειναι μεχρι 2 σαμπ; [2+2 εξοδους]
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.992
Reaction score
20.521
Μηπως να δω κ κανα minidsp studio hd, αλλα αυτο ειναι μεχρι 2 σαμπ; [2+2 εξοδους]
Μπορείς να του κοτσάρεις ένα miniDSP 2*4 στις δύο εξόδους του miniDSP SHD ή studio και να πάρεις εξόδους για τέσσερα (4) subwoofers.

Υ.Γ.: Ευκαιρία να πάρεις άλλο ένα subwoofer! :lol:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
Μπορείς να του κοτσάρεις ένα miniDSP 2*4 στις δύο εξόδους του miniDSP SHD ή studio και να πάρεις εξόδους για τέσσερα (4) subwoofers.

Υ.Γ.: Ευκαιρία να πάρεις άλλο ένα subwoofer! :lol:
Το σκεφτομαι καιρο αυτο αλλα παλι θα ναι ακομα πιο περιπλοκο, θ αλλαζει παλι τα delay , εστω στα ηχεια μονο, θα πρεπει να σεταριστει με τρελλα παλι απ την αρχη και γενικα θα ναι αστα να πανε παλι, κανονικα πρεπει με μια συσκευη καλυτερα πιστευω
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.290
Reaction score
13.201
Μετά την αλλαγή σε τέτοιο προ, θα έχεις μπει στο δρόμο του Θεού, θα αρχίσεις σιγά σιγά να προσθέτεις ηχεία, έστω 1-2 ηχεία κάθε χρόνο (να στα φέρνει ο αγιοβασιλης κάτω από το δέντρο) να ένα κεντρικό, να δύο πλαϊνά σαραουντ, α να και δύο πίσω σαραουντ, ε το ταβάνι άδειο δε κάνει.

Αρκετές αναβαθμίσεις έχεις κάνει στα κυρίως ηχεία, φτάνει. Τώρα θέλει απλώς να προσθέτεις σιγά σιγά κι άλλα ηχεία. Εκεί έφτασες.
:drinks: :);)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.806
Reaction score
11.047
Μέχρι να αλλάξεις processor (που και εγώ το συνιστώ) μπορείς, με κάποιο κόστος, να χρησιμοποιείς roon ή audirvana. Και τα δύο έχουν δυνατότητα να περιορίσεις τη μέγιστη δειγματοληψία καθώς και πολύ καλούς αλγορίθμους upsampling.

Screenshot 2021-12-27 at 3.04.22 PM.png


Screenshot 2021-12-27 at 3.05.22 PM.png


Με αυτό τον τρόπο μπορείς να παίζεις όλη τη μουσική σου στα 88.2 ή 96k που είναι ιδανικό. Καλύτερα από 44.1κ και το ίδιο καλά με 192κ. Έτσι θα λύσεις και το πρόβλημα με τα delays - αν είνα πρόβλημα, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι.

Παραπάνω από 96κ, με τόσα διαφορετικά delays που έχεις, η μέτρικ δεν μπορεί. Το δοκίμασα και στη δική μου. Για να είμαι ειλικρινής περίμενα με τα νέα τσιπάκια dsp και την αυξημένη μνήμη να μπορύσε αλλά δεν. Τα άτιμα τα delays σε μεγάλη δειγματοληψία θέλουν τρελή ισχύ και μνήμη. Τεςπα.

Εγώ ψηφίζω roon.

Και κάποια στιγμή στο μέλλον τρίνοβ. Μτχ του μαλλιά, αν δε μου τον δώκει εμένα. ;-)

Υ.Γ. Ίσως να σου δώσει λύση και το ντιρακ με το bass management που θα τρέχει στον υπολογιστή. Αλλά δεν έχω δοκιμάσει το bass management, θεωρητικά όμως θα δουλεύει.
Άλλη εναλλακτική είναι το απλό dirac με minidsp για bass management. Αυτό είναι που (σχεδόν) χρησιμοποιώ εγώ: Το απλό (πολυκάναλο) ντιρακ (χωρίς bass management) και hypex dsp για κάποιο ελάχιστο bass management που θέλει το σετάπιον μου.
Τεσπα, όλα αυτά θέλουν να κοιμάσαι αγκαλιά με τον ντίμι για να σου τα σετάρει, άρα ...ρούν.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Περίπτωση 1 : Sub σφραγισμένης καμπίνας κροσαρισμένο ηλεκτρονικά με τα main με τα δεύτερα υψιπερατά φιλτραρισμένα υπό κλίση 24 dB ανά οκτάβα στα 80 Hz και βαθυπερατό στα 100 Hz.Όπως βλέπουμε στη σχετική εικόνα η χρονική ευθυγράμμιση μέσω DSP έχει γίνει ΄΄στην τρίχα΄΄ .
1640612634929.png


Το group delay όμως κάνει συνεχόμενα ζιγκ-ζαγκ γύρω από τη μηδενική τιμή,εξαιτίας της ανταπόκρισης από το χώρο...Αυτή φαίνεται στο αντίστοιχο spectrogram:
1640612840520.png


Περίπτωση 2 : Το ίδιο sub σφραγισμένης καμπίνας κροσαρισμένο ακουστικά με τα main και μόνο βαθυπερατό φίλτρο στα 50 Hz υπό κλίση 24 dB ανά οκτάβα...Εδώ το sub έπεται κατά 2 περίπου msec σε σχέση με την εκπομπή από τα main...
1640613884713.png

To group delay πάει ζιγκ-ζαγκ περιορισμένου εύρους στη ζώνη όπου επικρατεί η εκπομπή από τα main,ενώ παρακάτω έχει πολύ μικρότερες διακυμάνσεις και σε χαμηλότερη απόλυτη τιμή...Το αντίστοιχο spectrogram:
1640614106614.png


Περίπτωση 3: To sub από την περίπτωση 2 έρχεται πιο κοντά προς τη θέση ακρόασης κατά 70 περίπου εκατοστόμετρα για να διορθωθούν γεωμετρικά τα 2 msec καθυστέρησης ως προς τα main.Παύει όμως έτσι η αρχική σύζευξη ως προς τους ιδιορρυθμούς...Επίσης το βαθυπερατό ρυθμίζεται τώρα στα 110 Hz...
1640614464683.png

1640614557143.png


Παρατηρούμε πιο έντονες διαταραχές στις σχετικές παραστάσεις...

Στην πράξη η περίπτωση 2 είναι εκείνη όπου αυξομειώσεις στο delay τάξης 2 msec δεν θα γίνονταν αισθητές...
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
Μέχρι να αλλάξεις processor (που και εγώ το συνιστώ) μπορείς, με κάποιο κόστος, να χρησιμοποιείς roon ή audirvana. Και τα δύο έχουν δυνατότητα να περιορίσεις τη μέγιστη δειγματοληψία καθώς και πολύ καλούς αλγορίθμους upsampling.

View attachment 234428

View attachment 234429

Με αυτό τον τρόπο μπορείς να παίζεις όλη τη μουσική σου στα 88.2 ή 96k που είναι ιδανικό. Καλύτερα από 44.1κ και το ίδιο καλά με 192κ. Έτσι θα λύσεις και το πρόβλημα με τα delays - αν είνα πρόβλημα, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι.

Παραπάνω από 96κ, με τόσα διαφορετικά delays που έχεις, η μέτρικ δεν μπορεί. Το δοκίμασα και στη δική μου. Για να είμαι ειλικρινής περίμενα με τα νέα τσιπάκια dsp και την αυξημένη μνήμη να μπορύσε αλλά δεν. Τα άτιμα τα delays σε μεγάλη δειγματοληψία θέλουν τρελή ισχύ και μνήμη. Τεςπα.

Εγώ ψηφίζω roon.

Και κάποια στιγμή στο μέλλον τρίνοβ. Μτχ του μαλλιά, αν δε μου τον δώκει εμένα. ;-)

Υ.Γ. Ίσως να σου δώσει λύση και το ντιρακ με το bass management που θα τρέχει στον υπολογιστή. Αλλά δεν έχω δοκιμάσει το bass management, θεωρητικά όμως θα δουλεύει.
Άλλη εναλλακτική είναι το απλό dirac με minidsp για bass management. Αυτό είναι που (σχεδόν) χρησιμοποιώ εγώ: Το απλό (πολυκάναλο) ντιρακ (χωρίς bass management) και hypex dsp για κάποιο ελάχιστο bass management που θέλει το σετάπιον μου.
Τεσπα, όλα αυτά θέλουν να κοιμάσαι αγκαλιά με τον ντίμι για να σου τα σετάρει, άρα ...ρούν.
Προσπαθησα με το audirvana αλλα πρεπει να βρω μια παλια εκδοση συμβατη με το λογισμικο στο μακ μου, και να προυποθετει να κανει αυτο που θελουμε... ας ψαξω ξανα..
 


Μηνύματα
2.127
Reaction score
5.590
Τι επαθες ο ανθρωπος Χριστουγενιατικα!!!!!
Το εφε του flanger effect μπορει να οφείλεται στο"τελειωμα" του επεξεργαστη(σαν το throttling στις cpu των υπολογιστων οταν τελειωνουν απο ισχυ και κανουν λαθη στους υπολογισμους).
Θα δοκιμαζα δυο αρχεια pinknoise με διαφορετικο sample rate για να δεις αν βγαζει κατι διαφορετικο σαν αποτέλεσμα.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
αστα να πανε, χρονιαρες μερες, δε μου φτανε αυτο, ουτε απαντανε απ τη Μετρικ, αλλα πηρα και νεα αυτοματη καπουτσινιεεερα και αντε να μαθω κι αυτην τωρα να μη βγαζει νεροζουμι, εντολη του αρχοντα @xfader .
ασε σου λεω, δραμα ολα μαζι
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.933
Reaction score
77.609
Την τερματισαμε δηλαδη τη Μετρικ;
δικαιως τα παιξε και φλατζαρε;
μεχρι εκει ηταν, να ταν κι αλλη;
Μηπως να δω κ κανα minidsp studio hd, αλλα αυτο ειναι μεχρι 2 σαμπ; [2+2 εξοδους]
+1
έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα η μοναδική λύση με το μικρότερο κόστος είναι να αποδεσμεύσεις 1 ή όλα τα subs από την μέτρικ....
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.365
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top