Ηχητικές και γευστικές απολαύσεις στην Θεσσαλονίκη - To Kοτσιδόσπιτο


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Δε μου λες, εσύ όταν πας και βλέπεις και ακούς ορχήστρα, πόσες μοίρες από το οπτικό σου πεδίο καταλαμβάνει αυτή; Περισσότερες από τις 60 που είναι τα ηχεία μπροστά σου; Η ερώτηση προς όλους.
η ερώτηση σου παίρνει πολλές απαντήσεις.
Αν είσαι ...μπατίρης, τότε κάθεσαι γαλαρία και οι 45 μοίρες σου είναι και πολλές..
Αν έχεις ¨χτυπήσει¨καινούργιο γκομενάκι και θες να το παίξεις large, έχεις πάρει εισιτήρια στις πρώτες σειρές οπότε το οπτικό πεδίο που καταλαμβάνει η ορχήστρα είναι περίπου 120-130 μοίρες!:wink:
Εγώ λοιπόν στο σπίτι μου ακούω και βλέπω.. σαν να έχω ¨χτυπήσει¨ γκομενάκι μόνιμα καινούργιο!:dance2::dance2::dance2:
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Λοιπόν κύριοι......όταν ήρθε πρώτη φορά σπίτι μου ο Μανώλης ο καστρουνης, βάλαμε να ακούσουμε μουσικουλα με εμένα υπερήφανο να θέλω να του δείξω τις δυνατότητες του στερεοφωνικού μου.......( στερεοφωνικη εικόνα και αλλά τέτοια όμορφα.....)
Με το που ξεκίνησε η μουσική .......με σταμάτησε και μου είπε ότι έχω θέμα ΦΑΣΗΣ. Αμέσως μόλις ακουσε ήχους έξω από τα Ηχεια. Αμέσως.
Είχε δίκιο φυσικά και ας μην τον πίστεψα μόλις το είπε γιατί η φάση είναι κάτι που το είχα τσεκάρει προσεκτικά.
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.


Σας το είπε με το πρώτο μήνυμα μετά την ακρόαση.....


με μόνη εξαίρεση κάποιες ειδικές ηχογραφήσεις με προστιθέμενες διαφορές φάσης κατά το μαστερινγκ στα 2 κανάλια, ώστε να δημιουργηθεί η ψευδαίσθηση συγκεκριμένων διαστάσεων
Τσεκάρετε την φάση .

Υ.Γ ούτε τα καμπανάκια πρέπει να ακούγονται έξω από τα Ηχεια σας ......τα γνωστά , από το Jazz at the pawnshop......
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.092
Reaction score
31.710
Λοιπόν κύριοι......όταν ήρθε πρώτη φορά σπίτι μου ο Μανώλης ο καστρουνης, βάλαμε να ακούσουμε μουσικουλα με εμένα υπερήφανο να θέλω να του δείξω τις δυνατότητες του στερεοφωνικού μου.......( στερεοφωνικη εικόνα και αλλά τέτοια όμορφα.....)
Με το που ξεκίνησε η μουσική .......με σταμάτησε και μου είπε ότι έχω θέμα ΦΑΣΗΣ. Αμέσως μόλις ακουσε ήχους έξω από τα Ηχεια. Αμέσως.
Και εγώ είχα παλιά τέτοιο πρόβλημα με ήχους έξω από τα ηχεία. Αλλά δεν ήταν θέμα φάσης. Ηταν η γειτόνισσα από αριστερά που βαρούσε τον τοίχο. Πλέον δεν έχω τέτοιο ζήτημα. Αλλά δεν ξέρω γιατί. Πιθανότατα είναι σε αφασία.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Λοιπόν κύριοι......όταν ήρθε πρώτη φορά σπίτι μου ο Μανώλης ο καστρουνης, βάλαμε να ακούσουμε μουσικουλα με εμένα υπερήφανο να θέλω να του δείξω τις δυνατότητες του στερεοφωνικού μου.......( στερεοφωνικη εικόνα και αλλά τέτοια όμορφα.....)
Με το που ξεκίνησε η μουσική .......με σταμάτησε και μου είπε ότι έχω θέμα ΦΑΣΗΣ. Αμέσως μόλις ακουσε ήχους έξω από τα Ηχεια. Αμέσως.
Είχε δίκιο φυσικά και ας μην τον πίστεψα μόλις το είπε γιατί η φάση είναι κάτι που το είχα τσεκάρει προσεκτικά.
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.


Σας το είπε με το πρώτο μήνυμα μετά την ακρόαση.....




Τσεκάρετε την φάση .

Υ.Γ ούτε τα καμπανάκια πρέπει να ακούγονται έξω από τα Ηχεια σας ......τα γνωστά , από το Jazz at the pawnshop......
μιλώντας για μένα, είναι απόλυτα ok η φάση και το ρεύμα εν γένει!
τι σκ@τ@ καλωδιάκιας θα ήμουν jio??? :biggrin: :biggrin:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.965
Reaction score
55.159
πάμε πάλι...

Post automatically merged:

Post automatically merged:


Post automatically merged:


Post automatically merged:


ελπίζω μ αυτό το ποτ πουρί των απαντήσεων να έγινα κατανοητός, αν όχι ..δε μπορώ να σου κάνω κάτι άλλο... :idk:
Εφόσον κάνεις quote σε δικό μου δημοσίευμα ως σημείον αναφοράς,θεωρώ ότι συμφωνείς και ο ίδιος με όσα διατυπώθηκαν στο συγκεκριμένο.Ισχύει κάτι τέτοιο ως προς τα συγκεκριμένο πάντα δημοσίευμα,ή απλώς το παραθέτεις για να υποστήριζες άλλα πράγματα που θα είχες ατο νου σου ;

Θα ήταν σκόπιμο να ξεκαθαριστεί πέραν πάσης αμφιβολίας ένα τέτοιο στοιχείο ειδικώς στο παρόν ζήτημα.

Επί τη ευκαιρία,ένα σύγχρονο άλμπουμ σε μορφή αρχείίου υψηλής ανάλυσης με κομμάτια δοκιμής της στερεοφωνικής απεικόνισης που μπορεί να δώσει δεδομένο setup.

Από το κομμάτι Νο.23 και ύστερα για τα θεμελιώδη τεστ (περιλαμβάνει και...καμπανάκια) :

Έτερον πείραμα.Ας αντιστρέψουμε τα συνδεδεμένα καλώδια στο παθητικό ηχείο μας ανάμεσα στον κόκκινο και μαύρο ακροδέκτη.Πρώτα μονάχα το ένα ηχείο και ύστερα το δεύτερο μαζί.Τί διαπιστώνεται;

Όσοι εφαρμόζουν δικαλωδίωση,θα έχουν και την περαιτέρω ευκαιρία να εκτελούσαν το αυτό πείραμα σε έναν μονάχα από τους κλάδους σε κάθε στάδιο.
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.723
Reaction score
10.539
Ντιρακ
Φάση
Στερεοφωνική εικόνα.
Γκουγκλ ιτ μπέιμπι.

@leandros τρις
Τι είναι λάθος και δεν ακούω εκτος;
Πάλι δεν απαντάς.
Η μια σειρά που γράφεται αναιρεί την άλλη, μην πάτε να κρυφτείτε πίσω από τον Μπούτια
@editor Ο Υπερβολικός έλεγχος των πλαινων αναπλάσεων οδηγεί σε περιορισμό της στερεοφωνικής εικονας;


Μ αρέσει που στα πολυκαναλα φωνάζετε για ιπτάμενα βιολιά αλλά στο στέρεο γουστάρετε το καμπανάκι να πάει για τσιγάρο στη βεράντα
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Ντιρακ
Φάση
Στερεοφωνική εικόνα.
Γκουγκλ ιτ μπέιμπι.

@leandros τρις
Τι είναι λάθος και δεν ακούω εκτος;
Πάλι δεν απαντάς.
Η μια σειρά που γράφεται αναιρεί την άλλη, μην πάτε να κρυφτείτε πίσω από τον Μπούτια
@editor Ο Υπερβολικός έλεγχος των πλαινων αναπλάσεων οδηγεί σε περιορισμό της στερεοφωνικής εικονας;
@Περαστικός ..
όταν έρθεις Πειραιά, είσαι καλεσμένος ν ακούσεις τι κάνεις λάθος!!:wink:
Έλα και θα τ ακούσεις όλα! θα σου λυθούν όλες οι απορίες!!...
...πολύ γράψιμο μάναμ..πολύ!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.492
Reaction score
75.075
ρε σεις να τα γυρισω δηλαδη τα ηχειακια να χτυπανε τους πλαινους τοιχους να χω κι εγω μεγαλη εικονα?
τι να κανω ο ερμος??
Βρες πρώτα τα σαλάμια πριν αρπάξουν. :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.965
Reaction score
55.159
ρε σεις να τα γυρισω δηλαδη τα ηχειακια να χτυπανε τους πλαινους τοιχους να χω κι εγω μεγαλη εικονα?
τι να κανω ο ερμος??
Να κάνεις το πείραμα αντιστροφής πολικότητας σε διαφορετικό κάθε φορά από τα αγαπημένα σου άλμπουμ...Άμα διέθετες και προ-επεξεργαστή που θα το έκανε επιπλέον σε προενισχυτικό στάδιο,θα ήταν ακόμα χρησιμότερο.


"...Relative polarity is important for headphones as well. Hopefully, headphones are correctly wired at the factory. If not - such as in cheap brands or wrong batches - your brain will have a hard time to correctly locate sounds in the stereophonic space. Play the test files above and check if the "In Phase" examples produce a clear, focused sound. "Out of phase" variations should leave your brain with the impression of a sound twisted inside your head (there won't be any frequency cancelling this time, because the two speakers are physically separated by your head). "
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.723
Reaction score
10.539
ρε σεις να τα γυρισω δηλαδη τα ηχειακια να χτυπανε τους πλαινους τοιχους να χω κι εγω μεγαλη εικονα?
τι να κανω ο ερμος??
Γυρνά το αριστερό 10 μοίρες
ή
Βάλε ντιλεη 2 - 5 ms
ή
κόψε 2 - 3 db από το δεξιό ηχείο



Η αναστροφή φάσης σε παθητικό φέρνει ακυρώσει από τα 80 - 400hz εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αλλά πιο πολύ εκεί θα πονέσει.

Άλλη ερώτηση.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Εφόσον κάνεις quote σε δικό μου δημοσίευμα ως σημείον αναφοράς,θεωρώ ότι συμφωνείς και ο ίδιος με όσα διατυπώθηκαν στο συγκεκριμένο.Ισχύει κάτι τέτοιο ως προς τα συγκεκριμένο πάντα δημοσίευμα,ή απλώς το παραθέτεις για να υποστήριζες άλλα πράγματα που θα είχες ατο νου σου ;

Θα ήταν σκόπιμο να ξεκαθαριστεί πέραν πάσης αμφιβολίας ένα τέτοιο στοιχείο ειδικώς στο παρόν ζήτημα.

Επί τη ευκαιρία,ένα σύγχρονο άλμπουμ σε μορφή αρχείίου υψηλής ανάλυσης με κομμάτια δοκιμής της στερεοφωνικής απεικόνισης που μπορεί να δώσει δεδομένο setup.

Από το κομμάτι Νο.23 και ύστερα για τα θεμελιώδη τεστ (περιλαμβάνει και...καμπανάκια) :

Έτερον πείραμα.Ας αντιστρέψουμε τα συνδεδεμένα καλώδια στο παθητικό ηχείο μας ανάμεσα στον κόκκινο και μαύρο ακροδέκτη.Πρώτα μονάχα το ένα ηχείο και ύστερα το δεύτερο μαζί.Τί διαπιστώνεται;

Όσοι εφαρμόζουν δικαλωδίωση,θα έχουν και την περαιτέρω ευκαιρία να εκτελούσαν το αυτό πείραμα σε έναν μονάχα από τους κλάδους σε κάθε στάδιο.
καταπληκτική εταιρία η 2xhd.. full analog setup εγγραφής με λυχνίες της AMPEX & NAGRA και καλώδια της siltech και shunyata..λες γι αυτό να κάνουν τόσο καλές παραγωγές??
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εγω θελω μια εξηγηση απο τους αρνουντες εξωτερικως των ηχειων εικονισματος!:boast:

Γιατι το φαινομενο αυτο εγινε αντιληπτο στο χωρο μου (και σε προηγουμσνο σπιτι επισης) με το που τον περιποιηθηκα ακουστικα;;

Γιατι δεν το αντιλαμβανομαι σε χωρους που ειναι απλα καθιστικα;

:smoke:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.905
Reaction score
34.474
Γιανννη μου, νομιζω στο εξηγησαν και με το παραπανω πριν, αρκετες φορες, πολλες φορες θα ελεγα.
Διαβασε το λιγο και μην περιοριζεσαι στο τι ακους στο χωρο σου μονο, απο την πολυ συνηθεια οπως σου πα, τεινει να μας κανει να νομιζουμε πως αυτο ειναι το σωστο
 


Μηνύματα
1.885
Reaction score
4.465
Μακρια απο γενικευσεις.
Hi end είναι το τέλος του δρόμου. Δεν πάει παρά πέρα.
Ο χαρακτηρισμος πρέπει να επιφυλασσεται για ελάχιστα σεταπ.
Δεν είναι δηλωτικό άγνοιας όπως χρησιμοποιείται.

Καλύτερα να αναρωτιομασταν:
Όλα τα στούντιο έχουν το ίδιο μπάτζετ; Τον ίδιο ήχο; Τον ίδιο στόχο;
Όλα τα home audio έχουν τους ιδιους περιορισμους;
Όλοι ξεκινάμε από την ίδια αφετηρία;
Εχουμε τις ίδιες γνώσεις, αφιερωνουμε τον ιδιο χρονο,
Εχουμε τα ίδια κριτηρια , τα ιδια μουσικά γούστα;
Χρησιμοποιουμε το ίδιο υλικό στις αξιολογήσεις μας;

Νομιζω ότι η πιστη αναπαραγωγή οπως εδω συνηθως περιγραφεται
ήταν ιδανικό της δεκαετίας του εβδομήντα...
Σημερα καλώς ή κακώς ο καθένας ζητάει διαφορετικα πράγματα από το σύστημα του.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Καμία σχέση!! Μια χαρά ακούει ο επαγγελματίας στο στούντιο.
Ακούει όπως πρέπει για να μπορέσει να κάνει τη δουλειά του!
Και η δουλειά του είναι εσύ στο σπίτι σου να ακούς μια ορχήστρα σε όλες της τις διαστάσεις.
Και για πες ρε παλικάρι.. Τι είναι αυτό που πρέπει να ακούσει ο επαγγελματίας στο στούντιο και δεν πρέπει ή δε χρειάζεται να ακούσω εγώ?
Και τούμπαλιν, τι χρειάζεται να ακούσω εγώ στο σαλόνι μου και δεν πρέπει ή δε χρειάζεται να το ακούσει ο στουντιας?
Λίγο συγκεκριμένα σε παρακαλώ όμως!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.965
Reaction score
55.159
Μακρια απο γενικευσεις.
Hi end είναι το τέλος του δρόμου. Δεν πάει παρά πέρα.
Ο χαρακτηρισμος πρέπει να επιφυλασσεται για ελάχιστα σεταπ.
Δεν είναι δηλωτικό άγνοιας όπως χρησιμοποιείται.

Καλύτερα να αναρωτιομασταν:
Όλα τα στούντιο έχουν το ίδιο μπάτζετ; Τον ίδιο ήχο; Τον ίδιο στόχο;
Όλα τα home audio έχουν τους ιδιους περιορισμους;
Όλοι ξεκινάμε από την ίδια αφετηρία;
Εχουμε τις ίδιες γνώσεις, αφιερωνουμε τον ιδιο χρονο,
Εχουμε τα ίδια κριτηρια , τα ιδια μουσικά γούστα;
Χρησιμοποιουμε το ίδιο υλικό στις αξιολογήσεις μας;

Νομιζω ότι η πιστη αναπαραγωγή οπως εδω συνηθως περιγραφεται
ήταν ιδανικό της δεκαετίας του εβδομήντα...
Σημερα καλώς ή κακώς ο καθένας ζητάει διαφορετικα πράγματα από το σύστημα του.
Στο παρακάτω βίντεο το κομμάτι δοκιμής είναι εκείνο που ξεκινά στο 45:20 ("Hi,I'm Bob Andrews...")


Όποιο δικαναλικό setup δεν μπορεί ν'αναπλάσει όλες τις τοποθετήσεις στη φωνή του Bob,θέλει στήσιμο ξανά από την αρχή.Δεν έχει σημασία πόσο...Hi θα ήταν σε end πάνω σε οποιονδήποτε άλλον τομέα. απόδοσης.

Ακόμα και όταν το καταφέρνει όμως,τί παρατηρείται τότε ως προς τη φωνή στις ακραίες θέσεις;
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.869
Μηνύματα
2.879.618
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top