Ηχητικές και γευστικές απολαύσεις στην Θεσσαλονίκη - To Kοτσιδόσπιτο



Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Aυτοκράτειρα κοτσιντιους τα σέβη μου!!!
Βλέπω τζαπανίσιο σατερντεη νάητ κ γουστάρω!!
Βλέπω και βασιλέα Έλβις!!
Υπάρχει ένα σάουντρακ από το ταινίο Τζέρυ Μαγκουάιρ στο οποίο περιλαμβάνεται ένα καταπληκτικό άσμα του βασιλέως.
Χτύπα το και θα με θυμηθείς, κίσις!!!

ΥΓ. Προτεινόμενο τζαζάκι για αύριο το Εnd of summer των Espen Eriksen Trio
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Με το γυμνό μας ξεσηκώνεις πάλι...

View attachment 186569

Παναγιά μου τι γραμμές, τι πόζα, τι χάρη, λιώνω...😍

Αγαπάμε Γιαννάκη, κι ας του χρωστάνε σιντιά.
βιτσιοζε... ειπα να μαι συμμαζεμμενος....χ.αχαχαχα!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
με ποιό χέρι έβγαλες φώτο;
αα μμμ κρυφο... δε μπορω να το μαρτυρησω....

ενταξει, περα απ την πλακα, η γυναικα μου μ εβγαλε, τη λεω μη τρομαξεις οταν ερθεις στο σαλονι... λεει ενταξει, σιγα... περιμενα τιποτα χειροτερο...!
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Aυτοκράτειρα κοτσιντιους τα σέβη μου!!!
Βλέπω τζαπανίσιο σατερντεη νάητ κ γουστάρω!!
Βλέπω και βασιλέα Έλβις!!
Υπάρχει ένα σάουντρακ από το ταινίο Τζέρυ Μαγκουάιρ στο οποίο περιλαμβάνεται ένα καταπληκτικό άσμα του βασιλέως.
Χτύπα το και θα με θυμηθείς, κίσις!!!

ΥΓ. Προτεινόμενο τζαζάκι για αύριο το Εnd of summer των Espen Eriksen Trio
τι θα γινει, θ ανεβεις στα μερη μας? ποσα χρονια ακομα θα σε περιμενω???!

δυνατο το αλμπουμ, το χω! πολυ καλο, στα γουστα μου!

Screen Shot 2020-11-13 at 17.37.30 (2).png
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
τι θα γινει, θ ανεβεις στα μερη μας? ποσα χρονια ακομα θα σε περιμενω???!

δυνατο το αλμπουμ, το χω! πολυ καλο, στα γουστα μου!

View attachment 186596
Φιλαράκι θ' ανέβω και αλλοίμονό σου αν δεν φάμε το καλύτερο μπέργκερ της πόλης!!!:drinks:

ΥΓ. 1. Μη ξεχάσεις τον Έλβις!!!:)
2. _BΥ ΑLEXANDER: 000 CHANNEL BLACK (ρίξε μιά αυτιά και σαυτό)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Φιλαράκι θ' ανέβω και αλλοίμονό σου αν δεν φάμε το καλύτερο μπέργκερ της πόλης!!!:drinks:

ΥΓ. 1. Μη ξεχάσεις τον Έλβις!!!:)
2. _BΥ ΑLEXANDER: 000 CHANNEL BLACK (ρίξε μιά αυτιά και σαυτό)
οτι γουσταρει το φιλαρακι μου, εννοειται , μεσα!
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Γιαννη τι γινεται. Περιμενουμε νεα. Κανενα αλμπουμ, κανενα σιντι, γιορτες ερχονται, ετσι θα την βγαλουμε?

Την καλημερα μου και καλη εβδομαδα.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Γιαννη τι γινεται. Περιμενουμε νεα. Κανενα αλμπουμ, κανενα σιντι, γιορτες ερχονται, ετσι θα την βγαλουμε?

Την καλημερα μου και καλη εβδομαδα.
Καλημερα και καλη εβδομαδα!
οχι ρε , τιποτα , τζιφος, τρελλος εισαι;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Δεν σε πιστευω, δεν σε πιστευω.
Ασχετο, τα οργανα που εχεις (βιολι, σαξ κλπ) ειναι αγωνιστικα?
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Δεν σε πιστευω, δεν σε πιστευω.
Ασχετο, τα οργανα που εχεις (βιολι, σαξ κλπ) ειναι αγωνιστικα?
τι εννοεις αγωνιστικα? δεν μπορω να καταλαβω.. κανονικα οργανα ειναι, δεν παιζω εγω βεβαια.. συχνα... χαχα
 


Μηνύματα
234
Reaction score
133
Αυτά είναι!!!

Μια κρύα Παρασκευή βράδυ ήρθε η ώρα να επισκεφτώ κι εγώ το διάσημο Κοτσιδοσπιτο. Όλα ξεκινήσαν όπως πρέπει, δηλαδή κατά τύχη, μιας και ο Γιάννης δεν θέλει και πολύ κατά την διάρκεια άσχετου τηλεφωνήματος να σε προσκαλέσει στο ζεστό του σπίτι και να σε φροντίσει σαν ένα φίλο από τα παλιά.

Στο θέμα μας τώρα, μια που από περιγραφές και τεχνικές αναλύσεις δεν πολύ σκαμπάζω, θα γράψω έκθεση ιδεών.

Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι η ευκολία που ο Γιάννης με τον τρόπο του και το σύστημα του, μετατρέπει την αίσθηση (ακοή) χωρίς υπερβολή σε εμπειρία. Λίγο ο εμφανώς φροντισμένος ήχος και λίγο τα ιδιαίτερα συνοδευτικά και για τα δυο τα οποία φημίζεται, κακά τα ψέματα, βοήθησαν να σπάσει ο πάγος.
Με την ευκολία του ψηφιακού γρήγορα βρήκε τι μου αρέσει κι έτσι η όλη φάση δεν ήταν σε καμιά περίπτωση επίδειξη εξοπλισμού αλλά κουβέντα για την μουσική που είναι και η ουσία. Ολοι εχουμε παει για ακροασεις σε σπιτι με 12 cd και 5 δισκους. Πατε στον Γιαννη να δειτε τι σημαινει συλλογη.
Στα του ήχου, όσο μπορώ, αφού συμφωνήσουμε ότι με πορδές δεν βάφεις αυγά, μόλις παρακάμψεις το επιβλητικό του όγκου των ηχείων, σε δεύτερο χρόνο μάλλον αυτά περίπου χάνονται γιατί η εμπειρία υπερτερεί. Αυτό για μένα απαντά στο απλό αλλά βασικό ερώτημα: θέλεις να ακούσεις κι άλλη μουσική η σε κουράζω;

Το σύστημα δεν χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ σε καμία ένταση, σε κανένα είδος μουσικής. Δεν προσπαθεί να εντυπωσιάσει, γιατί δεν χρειάζεται και γιατί τόσο ο Γιάννης τόσο κι ο Κωσταυτιας που το κούρδισε έχουν ξεπεράσει από καιρό την εφηβεία στο χόμπι μας. Δυστυχώς για εμάς τους μη κατέχοντες υπάρχει διαφορά μεταξύ του ‘πάρκαρα πανάκριβο εξοπλισμό σε ένα δωμάτιο ελάτε να χαζέψετε’ και στο ‘ο εξοπλισμός είναι το μέσο’. Αυτό είναι εύκολο να το επιβεβαιώσεις αν έχεις πάει σε εκθέσεις με μηχανήματα που κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά καθώς αναρωτιέσαι αν τα είχα θα τα έδινα;
Τέσπα. Το μόνο που έχω να σημειώσω σε πιο ειδικό επίπεδο τρομάρα μου, είναι ότι παιδιά το όλο σύνολο πραγματικά μπορεί και σπρώχνει πολύ αέρα. Ειδικά στα χαμηλά, που παιδεύομαι και με τα δικά μου, ενώ είναι πολύ, δεν απλώνει, δεν καθυστερεί δεν κλοτσάει, δεν αργεί, δεν σέρνεται, δεν κουράζει, δεν θολώνει τα αυτιά, ενώ συνάμα δεν επιταχύνει την χώνεψη και δεν καθαρίζει τις πέτρες από τα νεφρά.

Η ώρα πέρασε γρήγορα, όπως αλίμονο περνά σε τέτοιες περιπτώσεις, και στις 21.50 ξανασυνδέθηκα με τον κόσμο, το κρύο, το μηχανάκι μου και την αγωνία να βρω βενζίνη. Τι άλλο να πω δεν ξέρω αλλά εγώ τουλάχιστον πέρασα πολύ καλύτερα από όσο περίμενα με έναν άνθρωπο που στην ουσία δεν γνωρίζω (σε ευχαριστώ avsite). Τώρα που το ξανασκέφτομαι αλλά και μάλλον επειδή την γλίτωσα θα το ρίσκαρα το 300αρι για ένα δεύτερο βραδάκι στου Γιάννη, αλλά περιμένω να με πάρει εκείνος αύριο μήπως μπορέσει να έρθει να ακούσουμε και τα δικά μου.

Τι άλλο να πω εκτός από ένα μεγάλο ευχαριστώ για την φιλοξενία την φροντίδα τα κρασιά τη ΜΟΥΣΙΚΗ και τη φιλία. Πάντα τέτοια εύχομαι σε όλους μας και καλές γιορτές!!!!

Γιαννη παντα γεματο με χαρες και παρεες το σπιτι σου και καπου στην ακρη κι εγω οπως οι μακρινοι συγγενεις στις οικογενειακες φωτογραφιες...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Σ ευχαριστω πολυ Ερρικο μου, χαρα μου και τιμη μου φυσικα και μονο που ηρθες εστω και στα γρηγορα και στο μπαμ!

Περασαμε πολυ ομορφα παρεα, πραγματικα εξαιρετικος ανθρωπος για οσους δεν τον γνωριζουν!

χαιρομαι πολυ πρωτα απ ολα που περασες και περασαμε πολυ ομορφα και το χαρηκαμε και με τις μουσικες που ελπιζω να σου αρεσαν και με τα κρασακια και τα μεζεδακια, και μετα που ευχαριστηθηκες το συστημα.

αν κι επειδη ηταν απροσμενη η συναντηση, φυσικα γρηγορη και με ολεςις προφυλαξεις, μασκες , αποστασεις κλπ για οσους αναρωτιουνται, χαρηκα πολυ που σε γνωρισα αποκοντα!

Ελπιζω να καταφερω αυριο , μολις τελειωσω τη δουλεια μου εκει στα μερη σου , με χαρα να σ επισκεφτω αν με θελεις φυσικα στο μπαμ μπαμ!

ετσι, αυτη ειναι κι η ουσια να ενωνομαστε και να περναμε ομορφα παρεα στις ζορικες εποχες.

ΥΓ. - τα γλυκακια που εφερες φανταστικα, αν κ δεν επρεπε, και το κρασι εξαιρετικο!

σ ευχαριστω για ολα!
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top