Ηχητική αναβάθμιση... από καρδιάς!

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
:hi:
Μεγειές μεγειές. :drinks:
Να είστε καλά, άντε και 9.4.4. :party:

Υγ: αυτό που ανεβαίνουν τα ηχεία πολύ μου άρεσε. Παίζει να έδωσες και ιδέα 💡.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αγόρι καλορίζικα τα θηρία και επισήμως.

Θα μπορούσες να διαλέξεις λίιιιγο χειρότερο κομμάτι για το βίντεο για να σου δοθεί το αντίστοιχο βραβείο. Ήσουν πολύ κοντά :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
XLR.
Τι, δεν ρωτάς αυτό; 😁

Κοίτα, δεν είμαι τσίπης. Γι'αυτό, παρόλο που βρήκα και φθηνότερα, εννοείται δεν τα πήρα!
(πήρα τα δεύτερα φθηνότερα που βρήκα)
Οχι, εννοω τι χρωμα?
Μάβρα?
Μμμ, υποψιαζομαι οτι δεν εχει απογειωθει το συστημα ακομα (παροτι εμφανως ανυψωνεται απο το εδαφος).
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.688
καλορίζικα και καλοάκουστα .
....να ρωτήσω ; :cautious:

Τα Kii ....τα βάζουν κάτω ; είναι - λέμε τώρα - ισάξια ;

* και μια παραγγελιά , - ( Spotify , Tidal , CD ) - ....από τα 4 μέτρα , το
-

-
......όλο το άσμα . Μεγάλο Ευχαριστώ . :hi:
-
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Οχι, εννοω τι χρωμα?
Μάβρα?
Μμμ, υποψιαζομαι οτι δεν εχει απογειωθει το συστημα ακομα (παροτι εμφανως ανυψωνεται απο το εδαφος).
Κατράμι. Φοβήθηκα ρε συ μήπως από την πολλή απογείωση χτυπήσουνε ταβάνι και έχουμε άλλα. Οπότε είπα να το "ισορροπήσω" λίγο το θέμα με τα καλώδια.

Jokes aside, το καλώδιο σύνδεσης ενισχυτή με ηχείο είναι ένας... πύθωνας τον οποίο οι Γερμανοί είχαν τη φαεινή ιδέα να έχουν με ασημί πλέγμα και διάφανο περίβλημα. Το βλέπει η γυναίκα μου, "αυτή τη ντουζιέρα θα έχουμε μέσα στο σαλόνι;":rofl:

Πραγματικά ακριβώς έτσι ήτανε. Οπότε τα έντυσα κι αυτά μαύρα!
 



Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Κατράμι. Φοβήθηκα ρε συ μήπως από την πολλή απογείωση χτυπήσουνε ταβάνι και έχουμε άλλα. Οπότε είπα να το "ισορροπήσω" λίγο το θέμα με τα καλώδια.

Jokes aside, το καλώδιο σύνδεσης ενισχυτή με ηχείο είναι ένας... πύθωνας τον οποίο οι Γερμανοί είχαν τη φαεινή ιδέα να έχουν με ασημί πλέγμα και διάφανο περίβλημα. Το βλέπει η γυναίκα μου, "αυτή τη ντουζιέρα θα έχουμε μέσα στο σαλόνι;":rofl:

Πραγματικά ακριβώς έτσι ήτανε. Οπότε τα έντυσα κι αυτά μαύρα!
Και με αυτα τα πλαστικα σπίκον, μπίκον, πως τα λεν?
Δραμα!
Εντωμεταξυ, που τους εχεις καταχωνιασει τους ενισχυτες?
Δεν τους βαζεις φατσα ,να φαινονται, να καμαρωνεις?
Καλα, πράιντ οφ όουνερσιπ δεν εχετε σεις μεσα σας?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Περιμένουμε ακουστικές εντυπώσεις και διαγράμματα Dirac.
Εχεις τρεις ώρες, χρόνος ξεκινάει απο τώρα
Τώρα, σε παίρνω τηλ. να σε βάλω να μιλήσεις στις μικρές. Να τους πεις πρέπει να φύγουμε από την παιδική χαρά γιατί ο μπαμπάς πρέπει να γυρίσει σπίτι να κάνει ίου ίου.

(Σε 3 ώρες δεν προλαβαίνω καν να κάτσω να διαβάσω πώς να παίρνω μετρήσεις! Εκτός αν δεν εννοείς μετρήσεις όταν λες "διαγράμματα Dirac", which, well, also proves the point ότι πρέπει πρώτα να διαβάσω, χαχα)
....να ρωτήσω ; :cautious:

Τα Kii ....τα βάζουν κάτω ; είναι - λέμε τώρα - ισάξια ;
Αν ακούσω και τα Kii στον ίδιο χώρο, θα μεταφέρω εντυπώσεις!
Καλά, ας τα ακούσω πρώτα οπουδήποτε δηλαδή, και βλέπουμε...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Εκτός αν δεν εννοείς μετρήσεις όταν λες "διαγράμματα Dirac"
Εννοώ τα ήδη υπάρχοντα διαγράμματα από το Dirac (πριν την διόρθωση), και αν υπάρχουν τα αντίστοιχα από τα προηγούμενα ηχεία
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Εννοώ τα ήδη υπάρχοντα διαγράμματα από το Dirac (πριν την διόρθωση), και αν υπάρχουν τα αντίστοιχα από τα προηγούμενα ηχεία
Εντάξει, αυτό είναι εύκολο (πιστεύω). Αναμείνατε.

(από τα παλιά δεν έχω, δεν είχα ασχοληθεί καν, δεν είχε νόημα)
 

Μηνύματα
3.116
Reaction score
10.313
Αν κατάλαβα καλά από το βιντεάκι, θα παίζεις μόνο μουσική γιατί η «εικόνα» είναι από την άλλη πλευρά.
Εκτός αν είναι προσωρινή τοποθέτηση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Αν κατάλαβα καλά από το βιντεάκι, θα παίζεις μόνο μουσική γιατί η «εικόνα» είναι από την άλλη πλευρά.
Εκτός αν είναι προσωρινή τοποθέτηση.
Του έχει φτιάξει ο Μελίδης μηχανισμό για περιστροφή αυχένα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το λοιπόν, όπως αποκαλύφθηκε νωρίτερα, πριν λίγο καιρό (και μετά από 6+ μήνες αναμονής!) έφτασαν και εγκαταστάθηκαν στο σαλόνι μου τα... θεριά, όπως λέει και ο @costas EAR, aka τα musikelectronic geithain 801K1.

Το backstory έχει ως εξής (το βάζω σε spoiler ώστε όποιος βαριέται να το προσπεράσει):
Πριν μια 10ετία και βάλε που ζούσα στην Αγγλία, είχα αγοράσει ένα ζευγάρι Wharfedale Diamond Crystal 40 (κάτω από 200€ από ebay) τα οποία έπαιζαν (για τα λεφτά τους αλλά και όχι μόνο) εκπληκτικά. Ο λόγος; Πέραν του ότι είναι αξιοπρεπείς, τρίδρομες κατασκευές, ο λόγος ήταν φυσικά ο χώρος. Καμία σκληρή επιφάνεια (μόνο ψευτότοιχοι), ξύλινο (με αραιή σανίδα) πάτωμα και ταβάνι, σχετικά μικρή απόσταση ακρόασης. Ένας συνδυασμός που επέτρεπε ένα αξιοπρεπέστατο ηχητικό αποτέλεσμα.

Όμως όλα τα καλά κάποτε τελειώνουν, οπότε επιστρέψαμε Ελλάδα και όλα τα παραπάνω πήγαν περίπατο. Σε κλασικό ελληνικό σαλόνι, τα ηχεία ακούγονταν φυσικά απαράδεκτα. Αντιλαμβανόμενος φυσικά ότι ο μόνος ένοχος θα μπορούσε να είναι ο χώρος, άρχισα να ψάχνω πώς θα τον... βγάλω από την εξίσωση. Μιλάμε βέβαια για το μακρινό 2007, όπου δεν υπήρχαν οι γνώσεις και τα resources που υπάρχουν τώρα. Ψάχνοντας, κατέληξα να αγοράσω ένα SPL meter και να πάρω μετρήσεις με το REW, φτιάχνοντας τελικά φίλτρα. Κάποιοι σε παλιότερες συζητήσεις δεν το πίστευαν ότι έτσι (με SPL meter) κάναμε "δουλειά" τα αρχαία χρόνια, όμως έτσι είναι :p

Θαύματα φυσικά δεν έγιναν, μόνο αν μετέφερα τα ηχεία σε "σωστές" θέσεις (π.χ. Cardas κλπ.) ακούγονταν κάπως υποφερτά, αλλά κάτι τέτοιο δεν ήταν πρακτικό. Λόγω έλλειψης χρόνου, χρημάτων, αλλά και επιλογών, το θέμα HiFi έμεινε στην άκρη και δουλειά ανέλαβαν τα αγαπημένα μου ακουστικά. Κάπως έτσι πέρασαν τα χρόνια και μετακόμισα πριν 3 χρόνια σε νέο σπίτι. Και πάλι, λόγω έλλειψης χρόνου (παιδιά, δουλειά, μετακόμιση κλπ.) δεν προλάβαινα να ασχοληθώ. Και αυτό βέβαια στην πορεία αποδείχθηκε μεγάλο λάθος καθώς θα έπρεπε να κάνω μερικά πράγματα (treatment) από το στάδιο της κατασκευής. Αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια.

Κάποια στιγμή λοιπόν που "ευθυγραμμίστηκαν" οι πλανήτες, είπα ότι ήρθε η ώρα να ασχοληθώ. Μεγάλο ρόλο έπαιξαν και τα παιδιά, καθώς δεν ήθελα να μεγαλώσουν σε ένα σπίτι χωρίς πολλή μουσική. Και με το παλιό setup κάτι τέτοιο ήταν αδύνατο, καθώς μετά από λίγη ώρα ακρόασης όλοι θέλαμε να το κλείσουμε λόγω κούρασης.

Άρχισα λοιπόν να συχνάζω εδώ πέρα. Ε, αφού πήρα την πρώτη κρυάδα ("πάρε ηχόμπαρα", "άσ'το καλύτερα", "ακουστικά" κλπ.) κυρίως λόγω απόστασης ακρόασης που πλησιάζει τα 4μ, σκέφτηκα να το παρατήσω ξανά. Αλλά τελικά είπα πριν το κάνω, ας φωνάξω και κάποιον ειδικό, να το συζητήσω λίγο πιο αναλυτικά. Φώναξα λοιπόν τον Ζαπ, για να ρωτήσω βασικά αν έχει νόημα να ασχοληθώ καν, ή όντως θα συνέχιζα στην οδό των ακουστικών. Αφού είδε το χώρο, μου είπε ότι προφανώς υπάρχουν θέματα, αλλά "θα παίξει". Μου πρότεινε λοιπόν διάφορες λύσεις, εκ των οποίων η καλύτερη ήταν τα 901Κ, τα οποία ήταν ήδη εκτός budget που είχα θέσει. Τώρα πώς τελικά κατέληξα να πάρω τα 801Κ1, ε, τα ξέρετε αυτά, δεν χρειάζεται να τα αναλύσω.

Αυτά έγιναν τον προηγούμενο Μάιο. Πώς καταλήξαμε να έρθουν τελικά τα ηχεία τον φετινό Μάρτιο, πονεμένη ιστορία.

ΟΜΩΣ ΗΡΘΑΝ!!! :D:party:

Επειδή όμως δύο βασικές προϋποθέσεις της εγκατάστασης ήταν πως:
- Θα είναι κάαααπως εμφανίσιμα
- Θα είναι όσο γίνεται "out of sight"

έπρεπε πριν την εγκατάσταση να γίνουν αντίστοιχα 2 εργασίες:
- Να ντυθούν με ταπετσαρία που να ταιριάζει με τον χώρο (καθώς κάποια από τις εργοστασιακές επιλογές ξύλου κλπ. απλά... δεν)
- Να φτιαχτούν βάσεις/lifts που θα κατέβαζαν (και όσο γίνεται θα έκρυβαν) τα ηχεία όταν δεν ήταν σε λειτουργία (θα γίνει και πιο αναλυτική παρουσίαση της λύσης στο θέμα του Home Automation)

Εξού και η καθυστέρηση στην εγκατάσταση και άρα την παρουσίαση. Ήθελα κάνα δυο μέρες ακόμα, αλλά ο Κώστας δεν κρατιόταν, οπότε, ε, το επισπεύσαμε!

Εκτός από τις παραπάνω εργασίες, για την εγκατάσταση φυσικά ήρθε ο Ζαπ, τον οποίο θέλω με την ευκαιρία να ευχαριστήσω για όλα. Καθώς εκτός από την αρχική πρόταση, ήταν "δίπλα μου" καθ'όλη τη διαδρομή, με ιδέες, απαντήσεις σε κάθε χαζή ερώτησή μου και κάθε είδους βοήθεια, κυριολεκτικά στα πάντα.

Σχετικά με την υπόλοιπη "αλυσίδα", έχουμε ένα PC που εκτελεί χρέη πηγής (Spotify, Tidal κλπ.) καθώς και Dirac. Ακολουθεί ένα SMSL M500.
Όλα ελέγχονται από το κινητό, καθώς όταν πατάς το κουμπί "ΟΝ" συμβαίνουν αυτόματα τα εξής:
- Ανοίγει το PC
- Ανοίγει το DAC
- Ανοίγουν οι ασύρματες πρίζες των ενισχυτών
- Ανεβαίνουν τα ηχεία

Ε, νομίζω ήρθε η ώρα να το δούμε και στην πράξη!

Χαίρομαι για τα νέα σου αποκτήματα όπως και για κάθε μέλος με ηχεία που υπερβαίνουν τα συνηθισμένα.... Βασανιάρικη πράγματι η εγκατάσταση,διαπιστώνεται επίσης ότι το γκρι χρώμα πηγαίνει πολύ περισσότερο στο συγκεκριμένο χώρο συγκρινόμενο με μαύρο ή καπλάμά με φυσική απόχρωση ξύλου...Δεν θα θελα να μάθω κάποτε ότι τα ΄΄βαρέθηκες΄΄. Υπάρχει εύκολος τρόπος ν'αποκλειστεί κάθε τέτοιο ενδεχόμενο...Να εντρυφήσεις στην εκτέλεση διορθώσεων...
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Με γεια!
Ποσο σου βγήκε το πακέτο των ηχειων;
Μου θυμίζει την ταινία fast and furious που πατούσαν ένα κουμπί και στο πορτ παγκαζ βγαίνανε τα ηχεία και έπαιζαν.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Αν κατάλαβα καλά από το βιντεάκι, θα παίζεις μόνο μουσική γιατί η «εικόνα» είναι από την άλλη πλευρά.
Εκτός αν είναι προσωρινή τοποθέτηση.
Σωστά :thumbsup:

Ο λόγος είναι πως η πλευρά της εικόνας δεν έχει καμία συμμετρία. Ούτε στους πλαϊνούς τοίχους (καθώς από τη μία έχει τη βιβλιοθήκη αλλά από την άλλη είναι ανοιχτό προς κουζίνα, αλλά ούτε και στο ταβάνι, το οποίο είναι κεκλιμμένο από βιβλιοθήκη προς κουζίνα, άρα "στραβό" σε αυτή την πλευρά. Ενώ από την πλευρά που έβαλα τώρα τα ηχεία υπάρχει πλήρης συμμετρία και επίσης η κλίση του ταβανιού βοηθάει στο να στέλνει τις πρώτες ανακλάσεις πίσω και όχι πάνω στη θέση ακρόασης.

Οπότε έγινε αυτός ο συμβιβασμός, καθώς σε άλλη περίπτωση θα έπρεπε αφενός να "γυρίσει" όλο το σαλόνι, αλλά κυρίως να γίνει εκ νέου τοποθέτηση σε TV, οθόνη, προτζέκτορα, κάτι που είχε αρκετές πρακτικές δυσκολίες.

Ίσως στο μέλλον, όταν μεγαλώσουν και τα παιδιά οπότε θα μπορούμε να βλέπουμε και όλοι μαζί ταινίες σε ένταση μεγαλύτερη από αυτή του... ύπνου, να σκεφτούμε αν και πώς θα γινόταν να γυρίσει.
Δεν θα θελα να μάθω κάποτε ότι τα ΄΄βαρέθηκες΄΄. Υπάρχει εύκολος τρόπος ν'αποκλειστεί κάθε τέτοιο ενδεχόμενο...Να εντρυφήσεις στην εκτέλεση διορθώσεων...
Ευτυχώς όπως είπα υπάρχει και ο Ζαπ "συνοδοιπόρος", οπότε καλύπτονται τα κενά. Θέλω λοιπόν να πιστεύω πως δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Εξάλλου όπως φαίνεται και από το backstory που έγραψα, δεν είμαι "μηχανάκιας". Θέλω απλά μια λύση που να μου επιτρέπει να ακούω ωραία τη μουσική μου, χωρίς να με κουράζει και να θέλω μετά από λίγο να το κλείσω.
 

Μηνύματα
6.680
Reaction score
5.214
Ωραίος χώρος. Πώς και δεν πήρες ένα σετ home cinema Sonos για τη σωστή πλευρά προς την τηλεόραση/προβολέα και να τελειώνεις; :tongue:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.549
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top