Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.796
Reaction score
11.040
Σόκο, με επανέφερες στο σωστό δρόμο.

Άρα πάμε εδω:


ή εδω:


Βλέπω ότι αυτό εκτός από αλουμίνιο βγαίνει και με χαρτί κραφτ αλλά μάλλον θέλει παραγγελία. Κραφτ ή αλουμίνιο κάνει καλύτερη μεμβράνη;
 
Last edited:


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428
Οι διαφορές είναι περισσότερο στο τι θες μεσουψηλα παρά στην αποτελεσματικότητα των χαμηλών.
Περνεις το αλουμίνιο και μην το κουράζεις έχει και καλύτερη αντοχή στο χρόνο φαντάζομαι ,μικρότερη απορρόφηση υγρασιων,μοιρωδιων κλπ.

Έχω δοκιμάσει σουπετσανκ 18,35 κιλών Κλάιν Μάιν.
Με το που μπήκε ένα απλό φύλλο mdf κολλητά 3χιλιοστων έκανε τη διαφορά, αυξάνοντας το πάχος του ξύλου ακόμη και το βάρος του δεν είχε αξιοσημείωτη διαφορά. Θεωρώ ότι ποιο vfm μια τέτοια επιλογή .
Στο ταβάνι πλέον τα clouds μου είναι όλα έτσι. Στις γωνιές έχω αλλά κολπα :p
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.366
Reaction score
125.382
Διαφορά στο rt 60 έβγαλε;
Δώσε και σπεκτρο.

Κάνα mdf πάνω στη γωνία μυρίζω.😜
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428
Ειχα απειρες μετρησεις κρατω τις ποιο σημαντικες.Helmoholtz ειναι,,,
Οταν εχεις διαφορα στο πεδιο χρονου δεν εχεις παντα και τοσο αποτελεσματικα στην αποκριση συχνοτητας το αντιθετο συμβαινει και μαλιστα εξισου εντυπωσιακα... το θεμα ειναι τι θελεις να κανεις στον περιορισμενο χωρο που διαθετεις για επεμβαση χωροταξικα /αισθητικα.
Οπως προειπα η επιλογη του αλουμινοπετροβαμβακα ,η οποιου αλουμινοινωδους μονωτικου ειναι η ποιο αποτελεσματικη και δεν χρειαζεται καν μετρησεις πριν για να προβει καποιος σε αγορα ...
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428
Μετριοτητες ...η αρχικη συλληψη δεν ηταν δικια μου ,εγω την εξελιξα τοσο οσο...εχω φτιαξει και στα 23 hz ...
Μου πηρε πολυ χρονο και κοπο μηνων με ολη την ανοχη εδω της οικογενειας να υλοποιηθει κατι το οποιο ηταν ναι μεν αποτελεσματικο αλλα ογωδη αγαρμπο... δεν ειναι σε μια γωνια μονο και καθε κατασκευη εχει διαφορετικο σχημα ορατη ειναι μονο μια ως πανελ ...οι αλλες δεν ειναι σε κοινη θεα ...δεν εχω ανεβασει γιατι περιμενω να αναγνωριστει η πατεντα πρωτα :p
Να πω οτι η αποτελεσματικοτητα τους ως ποσοστωση ειναι αναλογη του προβληματος , δουλευουν ως δραση αντιδραση.
Η πρωτη μπορει να εχει 2 db μειωση ,η επομενη 1,5db η τριτη 1 db κοκ και αυτος διοτι η δευτερη εχει να αντιμετωπισει μια ηδη μειωμενη ενεργεια οποτε και το % αποτελεσματικοτητας ενω ειναι το ιδιο το τελικο αποτελεσμα ειναι μικροτερο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.126
Reaction score
18.902
Και που λέτε..
Παίρνω τα sp1 και τον Marantz και τα βάζω σε έναν χώρο που πρόσφατα άδειασε για να αποσυμφοριστεί το καθιστικό..
Πωωωω..
Καταστροφή.. :p
Σαν να ακούω μουσική μέσα σε κονσέρβα στον πάτο της θάλασσας μαζί με τον Bob τον σφουγγαράκη.. :whistling:
Άντε τώρα πάμε από την αρχή.. :fuckyou:
Όχι πως έχω κάνει τίποτα σοβαρό στο καθιστικό που τα είχα ή κάποια μέτρηση, αλλά όσο να'ναι με τα χρόνια κάτι έβαζα - έφτιαχνα και κάπου είχαμε φτάσει.. (αν κρίνω από αυτό που άκουσα εδώ καλά ήμουν :biggrin:).
Αυτός ο χώρος έχει και πολύ ψηλό ταβάνι γαμώτ' (πάνω από 3,5μ) οπότε θα έχω πρόβλημα..
Θα αρχίσω να το μαζεύω όσο μαζεύεται και βλέπουμε..
Μέρα με τη νύχτα πάντως ο ήχος από χώρο σε χώρο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Αυτός ο χώρος έχει και πολύ ψηλό ταβάνι γαμώτ' (πάνω από 3,5μ) οπότε θα έχω πρόβλημα..
Ψηλό ταβάνι = χώρος για να κρεμάσεις κανένα DIY panel χωρίς να κινδυνεύεις να πάθεις ...κλειστοφοβία!!
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.126
Reaction score
18.902
Ψηλό ταβάνι = χώρος για να κρεμάσεις κανένα DIY panel χωρίς να κινδυνεύεις να πάθεις ...κλειστοφοβία!!
Ναι, αυτό είναι μια πιθανότητα (αν και δεν μου αρέσει η ιδέα να κρέμονται διάφορα πάνω από το κεφάλι μου.. :rolleyes:).
Πάντως αν θα το τολμούσα κάπου θα ήταν εδώ, ναι..
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.126
Reaction score
18.902
Να και μια φωτό του χώρου.
Τα άφησα έτσι πρόχειρα και ''παιζω''. Καλά πάμε σιγά σιγά με τοποθέτηση, λίγο eq , την προσθήκη των sub's αρχίζει να ακούγεται.. :rolleyes:
Απόσταση 2.20μ (sp1).
Προσέξτε το ύψος που σας έλεγα...
:p

1648998927560.jpg
 



Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
40-50εκ. απορροφητικό υλικό θα δουλέψει και με το παραπάνω σε αυτές τις συχνότητες.
Εδω το όλο πρότζεκτ
 

Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
40-50εκ. απορροφητικό υλικό θα δουλέψει και με το παραπάνω σε αυτές τις συχνότητες.
Εδω το όλο πρότζεκτ
Γέμισε τα μαξιλάρια του καναπέ που είναι και σε καλό ύψος απο το πάτωμα και με κάποια στρώση αριθέρμ ; Όχι.

Ε, δεν κάνουμε τίποτε έτσι. :D

Και εγω το έχω κάνει αυτό που έχει κάνει. Και στον μπροστά τοίχο. Και μια σόφιτ τεράστια στον πίσω-πάνω τοίχο. Δεξιά και αριστερά στον πίσω τοίχο διάχυτες και στο κέντρο πίσω απο το κεφάλι απορρόφηση. Δεν φαίνεται τίποτε πουθενά. Μόνο οι διαχυτές που είναι ωραίοι.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
φαινεται στο τελευταιο διαγραμμα παρολο που αποτελει γραφημα για καθεδρικο.
Οι καθεδρικοί και κάθε μεγάλος χώρος το RΤ τους είναι πάντα ισορροπημένο και σβήνουν σε όλες τις συχνότητες χονδρικά στον ίδιο χρόνο. Σε οικιακούς χώρους, δεν γίνεται αυτό και μάλιστα είναι διαφορετικός και 30 εκατοστά να κουνήσεις το κεφάλι σου ακόμη και στις χαμηλές.

Είσαι απο αυτούς που πιστεύουν -θεωρούν ότι το dsp διορθώνει το modal ringing ;
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.465
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top