Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Γιατί θέλεις τον προ;
Όντως. Τι πηγές έχεις (θες να έχεις);

Επίσης, αν έχει ο τελικός και unbalanced είσοδο, είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις τα xlr για την ευκολία και την φτηνή μετάβαση;
π.χ. αυτό έχει περίπου 200 ευρά και άλλα τόσα αν του βάλεις dirac.


και εκτός της επεξεργασίας και 2 επιπλέον εξόδων αν θες να κάνεις bass management μ' αυτό,
έχει 3 εισόδους, usb για τον υπολογιστή σου, οπτική για κανένα CD player και μια αναλογική αν θες να βάλεις τον προενισχυτή σου σε περίπτωση που παίζεις κ βινύλια.

Το μόνο που δε μου αρέσει είναι πως δεν έχει κάποιο knob για volume control και αυτό γίνεται μόνο με το τηλεκοντρόλ... αλλά εσένα μπορεί να μη σ' ενοχλεί.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Αυτό δεν είναι πιο πλήρες;
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Επανέρχομαι κατόπιν δοκιμών σύμφωνα με τη προτροπή - κράξιμο ( :p ) του Κώστα. Έφερα τα ηχεία στα 10 εκατοστά απο τον μπροστινό τοίχο ( πλάτη ηχείων, πιο κοντά δεν πάει γιατί με περιορίζουν οι πρίζες αλλά το ηχείο κατεβαίνει στους 28 κύκλους -3db οπότε νομίζω το σώζω απο εκεί? ), τήρησα τον κανόνα 1:1,618 ( απόσταση απο μπροστινό τοίχο : απόσταση απο πλάγιο τοίχο ) και επειδή δεν είχα απορροφητικό, στρίμωξα μαξιλάρες. Σαφής βελτίωση έναντι του κολλήματος των ηχείων χωρίς να μεσολαβεί κάτι μεταξύ αυτών και του τοίχου. Το βάθος της σκηνής πλησιάζει αρκετά τη τοποθέτηση στα 80 εκατοστά πλατη ηχείου - τοίχου. Προφανώς το κατάλληλο απορροφητικό υλικό θα κάνει καλύτερη δουλειά εδώ. Με τα μπάσα έχω μπερδευτει λίγο. Απο τη μια ακούω περισσότερη πληροφορία ( σαν να ακούγονται πληροφορίες που δεν άκουγα πριν, όχι ενισχυμένη πληροφορία, νέα πληροφορία ), ενώ υπάρχει μια θολούρα στις χαμηλές νότες που όμως δεν άκουγα πριν ( ομολογώ ότι έμεινα παγωτό στους Kraftwerk αν και έχω αρκετή δουλειά ακόμα ). Είναι σαν να καθάρισαν οι περιοχές που πριν μπουμάριζαν και προστέθηκαν νέες πληροφορίες πολύ χαμηλά που σε αυτες παρατηρείται μια θολούρα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να στριμώξω κουβέρτες, αλλάζει ο καιρός και θα τις χρειαστώ για να ζεσταίνομαι :p
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Όντως. Τι πηγές έχεις (θες να έχεις);

Επίσης, αν έχει ο τελικός και unbalanced είσοδο, είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις τα xlr για την ευκολία και την φτηνή μετάβαση;
π.χ. αυτό έχει περίπου 200 ευρά και άλλα τόσα αν του βάλεις dirac.


και εκτός της επεξεργασίας και 2 επιπλέον εξόδων αν θες να κάνεις bass management μ' αυτό,
έχει 3 εισόδους, usb για τον υπολογιστή σου, οπτική για κανένα CD player και μια αναλογική αν θες να βάλεις τον προενισχυτή σου σε περίπτωση που παίζεις κ βινύλια.

Το μόνο που δε μου αρέσει είναι πως δεν έχει κάποιο knob για volume control και αυτό γίνεται μόνο με το τηλεκοντρόλ... αλλά εσένα μπορεί να μη σ' ενοχλεί.
Στον προ έχω συνδεδεμένα ένα CD, το Pioneer N70 και ένα Phono pre όλα με σύνδεση XLR και ένα tuner με σύνδεση RCA. Φανερό είναι πως η βέλτιστη λύση είναι η επεξεργασία του σήματος μεταξύ προ και τελικού.
Θα ρωτήσω σήμερα γαι τιμή του SHD και θα επανέλθω.
Γιάννης
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.108
Reaction score
124.676
προστέθηκαν νέες πληροφορίες πολύ χαμηλά που σε αυτες παρατηρείται μια θολούρα.
Και τώρα είναι η ώρα για μπασοπαγιδες, συν πολλαπλά σαμπ.

Θα μαλλιασει η γλώσσα μας, αλλά θα γίνεις άνθρωπος.

Απλώς θα σου πάρει 2-3 χρόνια, γιατί δε μας ακούς με τη μια.

Δε γ@μεις, πλάκα έχει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.930
Φανερό είναι πως η βέλτιστη λύση είναι η επεξεργασία του σήματος μεταξύ προ και τελικού.
Οχι, δεν είναι φανερό :biggrin:
Αλήθεια, που το βλέπεις το φανερό και εγώ δεν το βλέπω;
Το CD θα το συνδέσεις ψηφιακά, το N70 θα το πουλήσεις γιατι το SHD είναι και streamer, και βλέπω πως έχει και δυο analog inputs, για το phono και το tuner.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.408
Reaction score
27.693
Όσο αφορά την διάχυση όλο και κάτι μπορείς να βρεις αν ψάξεις για να μην έχεις λείες επιφάνειες τοίχων...
Και μην ξεχνάτε ....τις πιο πολλές ώρες στο σαλόνι μας .....τις περνάμε εμείς . Όχι οι επισκέπτες η οι συγγενείς που έρχονται επίσκεψη ;)

Υπάρχουν άπειρες ιδέες......κάτι θα βρείτε ΑΝ το θέλετε....

View attachment 143298

View attachment 143297



View attachment 143299



View attachment 143300 View attachment 143296
Πολύ Pinterest ψάχνεις. :lolsign:

Και εγώ αυτά κοίταγα και πραγματικά υπάρχουν εξαιρετικές αισθητικά λύσεις για όλα.
 
  • Like
Reactions: PMC

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.930
Και τώρα είναι η ώρα για μπασοπαγιδες, συν πολλαπλά σαμπ.

Θα μαλλιασει η γλώσσα μας, αλλά θα γίνεις άνθρωπος.

Απλώς θα σου πάρει 2-3 χρόνια, γιατί δε μας ακούς με τη μια.

Δε γ@μεις, πλάκα έχει.
Και μετά παραπονιούνται που γράφουμε συνέχεια τα ίδια, λες και έχουμε όρεξη.
Αφού δεν τα καταλαβαίνουν με την πρώτη...
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Τους LUXMAN τους θέλω σας λέω! Το Ν70 είναι ΤΟ μηχάνημα, ούτε αυτό το δίνω. Πέστε με κολλημένο, πέστε με ρομαντικό, γουστάρω τα πολλά κουμπιά και τις οθόνες!!!
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.108
Reaction score
124.676
Τους LUXMAN τους θέλω σας λέω! Το Ν70 είναι ΤΟ μηχάνημα, ούτε αυτό το δίνω. Πέστε με κολλημένο, πέστε με ρομαντικό, γουστάρω τα πολλά κουμπιά και τις οθόνες!!!
Ωραία,
Βάλτο στο κομοδίνο δίπλα στο κρεβάτι, να το χαϊδεύεις κάθε βράδυ πριν κοιμηθείς, να γυρνάς τα κουμπιά του να γουστάρεις.
Για φως νυκτός, αφήνεις την οθόνη ανοιχτή.
 






Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.346
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top