Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Και τώρα είναι η ώρα για μπασοπαγιδες, συν πολλαπλά σαμπ.

Θα μαλλιασει η γλώσσα μας, αλλά θα γίνεις άνθρωπος.

Απλώς θα σου πάρει 2-3 χρόνια, γιατί δε μας ακούς με τη μια.

Δε γ@μεις, πλάκα έχει.
Τώρα είναι η ώρα για μπασοπαγίδες σίγουρα ( συν όλα τα υπόλοιπα, πλην του ταβανιού καθώς δεν το βλέπω να υλοποιείται όμορφα, θα κάνω υποχώρηση εδώ ). Τα subs όχι ακόμα, αλλά εν καιρώ. Και επειδή μου φαίνεται ενδιαφέρον μηχανάκι το SHD, ίσως αυτό να έρθει πρώτο στην αλυσίδα μου. Τα σκέφτομαι ακόμα, αλλά προς το παρόν θα παίξω και θα μάθω με τις παθητικές παρεμβάσεις.

Και μετά παραπονιούνται που γράφουμε συνέχεια τα ίδια, λες και έχουμε όρεξη.
Αφού δεν τα καταλαβαίνουν με την πρώτη...
Καταλαβαίνω, απλά χρειάζομαι previews όπως αυτή με τη μαξιλάρα. Πείστηκα, προχωράω. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Απο τη μια ακούω περισσότερη πληροφορία ( σαν να ακούγονται πληροφορίες που δεν άκουγα πριν, όχι ενισχυμένη πληροφορία, νέα πληροφορία ),
Λοιπόν, στα γράφω να βλέπει η πεθερά.

Έτσι παίζει σωστά ο δορυφόρος.

Έτσι λοιπόν, στήνεται άριστα ο δορυφόρος, να μην έχει προβλήματα ακυρώσεων και χαζοανακλάσεις στα μεσαία να χαλάνε τσι χροιές.

Και λίγο στο ταβάνι και στους πλαϊνούς τοίχους σκατερινγκ, και έκλεισε ο δορυφόρος.

Αφού στηθεί σωστά ο δορυφόρος, όλα τα καλά παιδάκια, να βάλουν 4 σαμπ να τελειώνουμε με τις 2 πρώτες οκτάβες, κατάντησε βαρετό.

Μπασοπαγιδες φτιάχνεις για τη δεύτερη οκταβα. Και με μέτρια επιτυχία. Αλλά χρειάζεται.

Δε μπορείς να φτιάξεις μπασοπαγιδες για την πρώτη οκταβα. Δε μπορείς.
Μόνο με πολλαπλές πηγές χαμηλών παλεύεται.
Ξεκινάς με 2 σαμπ, και αν χρειαστεί βάζεις κι άλλα.

Δεν γίνεται αλλιώς. Δε δουλεύει αλλιώς.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τους LUXMAN τους θέλω σας λέω! Το Ν70 είναι ΤΟ μηχάνημα, ούτε αυτό το δίνω. Πέστε με κολλημένο, πέστε με ρομαντικό, γουστάρω τα πολλά κουμπιά και τις οθόνες!!!
Για να εξηγούμαστε,εάν είσαι ως επί το πλείστον ικανοποιημένος από το τωρινό setup σου,κακώς ψάχνεσαι να το βελτιώσεις με μηχανήματα.Στρέψε την προσοχή σου στην παθητική φροντίδα χώρου και σε καλύτερο στήσιμο.

Εάν πάλι υπάρχουν στοιχεία που να σε χαλάνε σε κάποιο θεμελιώδες επίπεδο ακροαματικής εμπειρίας,τότε ό,τι δεν θες ν'αποχωριστείς μπορεί κάλλιστα ν'αποτελεί μέρος...του προβλήματος.

Σκέψου και πράξε με γνώμονα ότι δεν γίνεται να τα θέλουμε όλα δικά μας σε τυπικούς οικιακούς χώρους και θέσεις ακρόασης στο μέσο προς άπω πεδίο.
Λοιπόν, στα γράφω να βλέπει η πεθερά.

Έτσι παίζει σωστά ο δορυφόρος.

Έτσι λοιπόν, στήνεται άριστα ο δορυφόρος, να μην έχει προβλήματα ακυρώσεων και χαζοανακλάσεις στα μεσαία να χαλάνε τσι χροιές.

Και λίγο στο ταβάνι και στους πλαϊνούς τοίχους σκατερινγκ, και έκλεισε ο δορυφόρος.

Αφού στηθεί σωστά ο δορυφόρος, όλα τα καλά παιδάκια, να βάλουν 4 σαμπ να τελειώνουμε με τις 2 πρώτες οκτάβες, κατάντησε βαρετό.

Μπασοπαγιδες φτιάχνεις για τη δεύτερη οκταβα. Και με μέτρια επιτυχία. Αλλά χρειάζεται.

Δε μπορείς να φτιάξεις μπασοπαγιδες για την πρώτη οκταβα. Δε μπορείς.
Μόνο με πολλαπλές πηγές χαμηλών παλεύεται.
Ξεκινάς με 2 σαμπ, και αν χρειαστεί βάζεις κι άλλα.

Δεν γίνεται αλλιώς. Δε δουλεύει αλλιώς.
Διορθώνοντας όμως την απόκριση ως προς την πρώτη οκτάβα,διορθώνεις σε μεγάλο βαθμό - από τον έλεγχο των αρμονικών στους ιδιορρυθμούς - και τις...αμέσως επόμενες. ;)
 

A

AKARL

Guest
Λοιπόν ΤζεϊΠί ξάνοιξε να δεις: αν θες να παραμείνεις δικάναλος με το ίδγιο σετάπ αυτόν τον καιρό το μόνο εργαλείο που μπορείς να προσθέσεις είναι το παρακάτω και κοστίζει περί τα 6Κ (αλλά, αν σε ενδιαφέρει, ρώτα και τον Ζαπ για τιμή).


Εναλλακτικά θα πρέπει να αλλάξεις τον προ και το Μινιντιεσπί που κοιτάς είναι η πλέον οικονομική επιλογή σε προενισχυτή με ντιράκ.

Βέβαια, υπάρχει και ο Άνθεμ ΕσΤιΑρ στα 4Κ και με αρέζει πολύ:


Με δγυό λόγια: ή αράζεις σε αυτά που έχεις ή ακούς τσι γιατρούς. :wink:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Σε τέτοιο κοστολογιο να μη πάρεις πολυκάναλο προ, το θεωρώ ποινικό αδίκημα και θα πρέπει να τιμωρηθείς με ανασκωλοπισμό στη μέση τση πλατείας προς παραδειγματισμό των κουκουέδων του χαϊ ενδ.

Παίρνεις πολυκάναλο κι άσε τις επιπλέον τρύπες από πίσω άδειες.
Μπορεί μια ωραία πρωία να σου'ρθει να χώσεις κάτι κει πίσω.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σε τέτοιο κοστολογιο να μη πάρεις πολυκάναλο προ, το θεωρώ ποινικό αδίκημα και θα πρέπει να τιμωρηθείς με ανασκωλοπισμό στη μέση τση πλατείας προς παραδειγματισμό των κουκουέδων του χαϊ ενδ.

Παίρνεις πολυκάναλο κι άσε τις επιπλέον τρύπες από πίσω άδειες.
Μπορεί μια ωραία πρωία να σου'ρθει να χώσεις κάτι κει πίσω.
Μην ξεχάσεις να το διαμηνύσεις και στον DF που δείχνει να το σκέπτεται σοβαρά... :Α
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Διορθώνοντας όμως την απόκριση ως προς την πρώτη οκτάβα,διορθώνεις σε μεγάλο βαθμό - από τον έλεγχο των αρμονικών στους ιδιορρυθμούς - και τις...αμέσως επόμενες. ;)
Σωστά.
Κι οι πρώην κι οι επόμενες.

Όλο το πακέτο χρειάζεται, χωρίς εξαιρέσεις. Κάθε τμήμα του πακέτου, βάζει το ένα λιθαράκι του, κι όλα μαζί, συνεργάζονται για να βγει η ρημάδα η ηχογράφηση να τελειώνουμε με αυτό το ανέκδοτο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... μπορεις παντα να δηλωσεις "δεν με νοιαζει να παιζει σωστα" και να την βγαλεις φτηνα και καθαρη με ολα αυτα...αλλα η ρετσινια στους κολπους του α βου σαιτ μενει. :party:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μην ξεχάσεις να το διαμηνύσεις και στον DF που δείχνει να το σκέπτεται σοβαρά... :Α
Οχι, δεν έγραψα κάτι για μένα.
Τι να το κάνω; έχω τον Emotiva για τον πάνω όροφο, και θα γίνει πεντακάναλο εκεί.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να έχω δικάναλο σύστημα.

Αν τώρα κάποιος θέλει να έχει μόνο δικάναλο (ανωμαλία, το ξέρω, αλλά έχω ανοιχτό μυαλό δεν κακοχαρακτηρίζω κανέναν :biggrin:), και θέλει την κορυφή σε προ με τις απαραίτητες δυνατότητες eq και ενσωμάτωση sub, τότε ναι, ST2.
Για πιο οικονομικά το SHD είναι μονόδρομος.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Οχι, δεν έγραψα κάτι για μένα.
Τι να το κάνω; έχω τον Emotiva για τον πάνω όροφο, και θα γίνει πεντακάναλο εκεί.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να έχω δικάναλο σύστημα.

Αν τώρα κάποιος θέλει να έχει μόνο δικάναλο (ανωμαλία, το ξέρω, αλλά έχω ανοιχτό μυαλό δεν κακοχαρακτηρίζω κανέναν
:biggrin:), και θέλει την κορυφή σε προ με τις απαραίτητες δυνατότητες eq και ενσωμάτωση sub, τότε ναι, ST2.
Για πιο οικονομικά το SHD είναι μονόδρομος.
Έξυπνα πράττεις πάντως,αφήνοντας τα ΄΄δύσκολα΄΄ νοήματα...σε όσους τα καταλαβαίνουν. :Α
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Δεν καταλαβαίνω γιατί να έχω δικάναλο σύστημα.
Όντως.
Αφού μπορείς να έχεις μονοκαναλο ή ηχομπαρα.

Τι να πεις...

Παιδιά.



ΥΓ. Σοβαρά πάντως, είναι κρίμα να αγοράζει κανείς τη σήμερον ημέρα δικάναλο προ. Με πιάνει ένα ψυχοπλακωμα... Δηλαδή ρε αδερφέ, γιατί να μην έχεις τη δυνατότητα να βάλεις όποτε σου κα@λώσει ένα κεντρικό; Ε; Στο πηγάδι κατουρησες;
Κι άμα σε πιάσει κάνα πρωί να βάλεις 2 σαραουντ, για να ακούς ένα ρημαδι sacd, γιατί να μην έχεις τρύπες να τα συνδέσεις; Δεγκαταλαβαίνω....
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Όντως.
Αφού μπορείς να έχεις μονοκαναλο ή ηχομπαρα.
Έχω κιαπαφτό. :wink: :king:

Δηλαδή ρε αδερφέ, γιατί να μην έχεις τη δυνατότητα να βάλεις όποτε σου κα@λώσει ένα κεντρικό; Ε; Στο πηγάδι κατουρησες;
Γιατί δεν έχω χώρο που να το χώσω το παντέρμο ΚΑΙ γιατί δεν παράγεται πχιά αφτό που ταιργιάζει με τα ηχεία μουουουουουουουουουου... :cry::cry:

Κι άμα σε πιάσει κάνα πρωί να βάλεις 2 σαραουντ, για να ακούς ένα ρημαδι sacd, γιατί να μην έχεις τρύπες να τα συνδέσεις; Δεγκαταλαβαίνω....
Γιατί δεν έχω χώρο που να τα χώσω τα παντέρμα ΚΑΙ γιατί δεν παράγονται πχιά τα ηχεία μουουουουουουουουουου... ΤΙΔΕΓΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣΠΧΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ... :cry::cry: :headbang:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Έχω κιαπαφτό. :wink: :king:



Γιατί δεν έχω χώρο που να το χώσω το παντέρμο ΚΑΙ γιατί δεν παράγεται πχιά αφτό που ταιργιάζει με τα ηχεία μουουουουουουουουουου... :cry::cry:



Γιατί δεν έχω χώρο που να τα χώσω τα παντέρμα ΚΑΙ γιατί δεν παράγονται πχιά τα ηχεία μουουουουουουουουουου... ΤΙΔΕΓΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣΠΧΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ... :cry::cry: :headbang:
Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top