Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Παιδια,ξερει καποιος αν πουλανε Αritherm στη Θεσσαλονικη;

Καποια ενδεικτικη τιμη για 50 η 30mm?
Στην πρώτη ανάκλαση βάλε κάποιο διαχυτή του Λαζαράκη κι από πίσω ARIFLEX

5cm ARIFLEX & 4cm copopren, και πίσω από τα ηχεία.

Εδώ το αριφλεξ:



Και το κοποπρεν


Πέταξε τις κουβέρτες σε παρακαλώ πολύ, φτάνει με αυτό το ανέκδοτο.
Κουράστηκα...


Και βάλε Σάμπςςςς.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Στην πρώτη ανάκλαση βάλε κάποιο διαχυτή του Λαζαράκη κι από πίσω ARIFLEX

5cm ARIFLEX & 4cm copopren, και πίσω από τα ηχεία.

Εδώ το αριφλεξ:



Και το κοποπρεν


Πέταξε τις κουβέρτες σε παρακαλώ πολύ, φτάνει με αυτό το ανέκδοτο.
Κουράστηκα...


Και βάλε Σάμπςςςς.
Κωστα δε μπορω να βαλω διαχυτες τοσο κοντα μου λογω μικρου χωρου και κακης διασπορας πλευρικως των ηχειων μου.Και το Aritherm το θελω για τις μπασσοπαγιδες.Να δοκιμασω αν κανει καλυτερη δουλεια.

Για τα subs σου ξηγηθηκα.Εχω ενα Yamaha το οποιο το εχω βγαλει γιατι πλεον δε βλεπω ταινιες.Αλλα με τη μουσικη που ακουω και με ακουστικη δοκιμη στον Κοτσιδη,δεν ακουσα καποια διαφορα!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Για τα subs σου ξηγηθηκα.Εχω ενα Yamaha το οποιο το εχω βγαλει γιατι πλεον δε βλεπω ταινιες.Αλλα με τη μουσικη που ακουω και με ακουστικη δοκιμη στον Κοτσιδη,δεν ακουσα καποια διαφορα!
260679_4983f2672b29227d5368ad24140493f9.png
 



Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Λοιπόν, στα γράφω να βλέπει η πεθερά.

Έτσι παίζει σωστά ο δορυφόρος.

Έτσι λοιπόν, στήνεται άριστα ο δορυφόρος, να μην έχει προβλήματα ακυρώσεων και χαζοανακλάσεις στα μεσαία να χαλάνε τσι χροιές.

Και λίγο στο ταβάνι και στους πλαϊνούς τοίχους σκατερινγκ, και έκλεισε ο δορυφόρος.

Αφού στηθεί σωστά ο δορυφόρος, όλα τα καλά παιδάκια, να βάλουν 4 σαμπ να τελειώνουμε με τις 2 πρώτες οκτάβες, κατάντησε βαρετό.

Μπασοπαγιδες φτιάχνεις για τη δεύτερη οκταβα. Και με μέτρια επιτυχία. Αλλά χρειάζεται.

Δε μπορείς να φτιάξεις μπασοπαγιδες για την πρώτη οκταβα. Δε μπορείς.
Μόνο με πολλαπλές πηγές χαμηλών παλεύεται.
Ξεκινάς με 2 σαμπ, και αν χρειαστεί βάζεις κι άλλα.

Δεν γίνεται αλλιώς. Δε δουλεύει αλλιώς.

η μπασοπαγιδες δεν ριχουν το rt 60 kai στη πρωτη οκτάβα η από τη δεύτερη και πάνω;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
η μπασοπαγιδες δεν ριχουν το rt 60 kai στη πρωτη οκτάβα η από τη δεύτερη και πάνω;
Δυστυχώς δεν κάνουν και πολλά πολλά στην πρώτη.
Οι πολύ καλές (όχι diy-κωμικοί Ούγγροι-μπάρμπα μητσοι κτλ) ίσως αρχίσουν να κάνουν κάτι στο τέλος της δεύτερης οκτάβας.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
η μπασοπαγιδες δεν ριχουν το rt 60 kai στη πρωτη οκτάβα η από τη δεύτερη και πάνω;
3 απαντήσεις:

1. Δε ξέρω δεν απαντώ.

2. Συμμαζεύουν τη δεύτερη οκταβα, όπου βρίσκεται το ταβάνι, και καθαρίζει μαζί και η πρώτη, ως δεύτερο κέρδος, όχι ως άμεσο.

3. Πιθανώς να ρίχνουν το RT 60 και στην πρώτη οκταβα, αλλά χρειάζεται πολύ μεγάλη αυστηρότητα στον τρόπο μέτρησης και στο χρησιμοποιούμενο μεγάφωνο (ή άλλη πηγή) για να είναι αξιόπιστο το συμπέρασμα της μέτρησης, όσον αφορά αυτόν καθεαυτόν το χώρο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο χρηστικός χρόνος αντήχησης (όπως φαίνεται από το σπεκτρογκραμ) δεν συμμαζεύεται, βλέπε όμως εξήγηση Νο.2.


ΥΓ. Ενστικτωδώς, μπορώ να πω ότι δε κάνουν τίποτα ξεκάθαρα και μόνον στην πρώτη οκταβα, εκτός κι αν έχουν μέγεθος περί τα 6,5μ και άνω, δηλαδή μιλάω για συνηχητή ταβανιού.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Λινκ.
(Γιάνννης κάνε κλικ)

Ευχαριστώ.
Πατερ μουστακιε,ξερεις οτι δεν ειμαι κατα των subs και οτι τα προτεινω!

Να μου κανουν τι εμενα ομως οταν το μπασσο που ακουσα με τις ΜΟΥΣΙΚΕΣ μου στου Κοτσιδη δεν ειχε αντιληπτη ακουστικη διαφορα απο το συστημα μου;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
Ναι αλλα καταλαμβανουν πολυ χωρο
ουτε οι κουτες πιανουν αλλα δεν βλεπω να το εχουμε κανει θεμα..
Και για τη δευτερη ισχυει αυτο σε μικροτερο βαθμο
δεν ακουσα καποια διαφορα!
α! μπα ??
Post automatically merged:

αντιληπτη ακουστικη διαφορα
χμ, καπως καλητερα...αλλα παλι ...
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Για να γίνει δουλειά χαμηλά, αφού καθαρίσει ο κουρνιαχτός στην δεύτερη-τρίτη οκτάβα με καλά basstraps, ό,τι περισεύει και ενοχλεί μπορεί να στοχευθεί με tuned bass traps+resonators. Δυστυχώς αυτά είναι ακριβά σπορ γιατί χρειάζονται πάρα πολλά τεμάχια για να γίνει δουλειά.

Επειδή όμως η πρώτη και η δεύτερη οκτάβα συμμαζεύονται αξιοπρεπώς με eq+multisubs μην σκάτε, λύσεις υπάρχουν, και συνδυασμοί λύσεων ακόμα καλύτερα.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Πατερ μουστακιε,ξερεις οτι δεν ειμαι κατα των subs και οτι τα προτεινω!

Να μου κανουν τι εμενα ομως οταν το μπασσο που ακουσα με τις ΜΟΥΣΙΚΕΣ μου στου Κοτσιδη δεν ειχε αντιληπτη ακουστικη διαφορα απο το συστημα μου;
Να αλλάξεις μουσικές προτιμήσεις! :tongue:
 

P

PMC

Guest
Για τα subs σου ξηγηθηκα.Εχω ενα Yamaha το οποιο το εχω βγαλει γιατι πλεον δε βλεπω ταινιες.Αλλα με τη μουσικη που ακουω και με ακουστικη δοκιμη στον Κοτσιδη,δεν ακουσα καποια διαφορα!
Κανείς λάθος...
Να πάρεις δυο καλύτερα σαμπ . Θα πάθεις πλάκα....


Να μου κανουν τι εμενα ομως οταν το μπασσο που ακουσα με τις ΜΟΥΣΙΚΕΣ μου στου Κοτσιδη δεν ειχε αντιληπτη ακουστικη διαφορα απο το συστημα μου;
Δοκιμάσατε να ακούσετε το ίδιο μουσικό θέμα, με η χωρίς σαμπ και δεν κατάλαβες διαφορα ?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.875
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top