Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης



jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Αν η κλίμακα είναι σωστή 3ς προτάσεις jpaudio

View attachment 143548

View attachment 143549

View attachment 143550
Σε ευχαριστώ για το χρόνο που κατανάλωσες. Διστυχώς, στο σχέδιο δεν φάνηκαν οι πόρτες...Στην διάσταση 3300 υπάρχει μια πόρτα άρα πρακτικά μάλλον αδύνατες οι προτεινόμενες λύσεις...
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Eιλικρινά τώρα αν αγαπάτε τις συμβίες σας και δε θέλετε εντάσεις γιατί δε το παίζεται λίγο έξυπνα;

Συγνώμη κι' ολας όταν έχετε αγαπητέ jpaudio τόσο χώρο, συζήτησε το μαζί της ή στο κάτω κάτω της γραφής
ανταλάξτε τις ανάγκες σας.
Δε μπορεί κάτι θα χρειάζεται που βρίσκει εσένα αντίθετο.
Η ζωή είναι μικρή για να μην ευχαριστιέσαι αυτά που ήδη έχεις.

Fun Mode ON
(To έχω κάνει, έπιασε άρα όχι τόσο πλάκα. Προσοχή πιάνει μόνο μια φορά απαιτεί σύνεση)

Την στέλνεις ένα τετραήμερο με την κολλητή της στην Ζαγορά (τυχαίο το παράδειγμα). Παράλληλα κανονίζεται με τους φίλους να ρίξετε ένα φρεσκάρισμα βάψιμο το σπίτι κάνεις τις μετακομίσεις στήνεις σύστημα και την μέρα της επιστροφής έχεις κανονίσει ρομαντικό δείπνο με κεριά καλό κρασί λουλούδια δωράκι και το σύστημα να χώνει όλες τις αγαπημένες τις μουσικές. Εναλλακτικά όλα τα υπόλοιπα συν 3-4 αγαπημένοι φίλοι και από τους 2 που θα επικροτούν ζωηρά τις αλλαγές.

Fun Mode OF

Y.Γ. Μπρε πουλάκι μου βάλε και τις πόρτες ουφ. Πάντως όπως το έχετε τώρα κλείνετε την μια μπαλκονόπορτα.
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... ετσι, τη γατα τη σκιζεις απο την αρχη και το συνεχιζεις αλλιως σε σκιζει αυτη, ποτε μην καταλαβει οτι υπαρχει αδυναμια.
και ποτε μα ποτε μην πιστευεις θυληκο που να λεει "εμενα μου αρεσει η μουσικη" (δεν εχουν την παραμικρη ιδεα).
Στο θεμα παντοφλας, παλι ειναι οποιος προλαβει.
μια σοφη ψυχη ειχε πει "the hunter must hunt, as soon as he stops he becomes the hunted".
 


Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
JPaudio που είναι η πόρτα οεο πες μου θα σκάσω το έχω πάρει ζεστά.

AKARL αυτό το ακούω τα πάντα (είμαι σίγουρος ότι δεν ισχύει για σένα) πρέπει όταν ακούγεται να θεωρείτε δείγμα ότι έχεις απέναντι σου έναν βεριταμπλ χαλιεντά που τα ξέρει όλα και τίποτα ταυτόχρονα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Γιάνννη,άμα στάξεις δύο και κάτι χιλιάρικα ανά τεμάχιον αποκτάς αυτήν εδώ που είναι αρκετά κομψή:
Χρειάζεσαι τουλάχιστον ζεύγος για επαρκή δράση .



Έχει διαπιστωθεί η καλή δράση της και στην πρόσφατη έκθεση του Μονάχου.
Ένα ενδιαφέρον οικονομο-τεχνικό ερώτημα είναι: τα λ7 σε περισσότερα σαμπς ή σε ενεργές μπασοπαγίδες;
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
JPaudio που είναι η πόρτα οεο πες μου θα σκάσω το έχω πάρει ζεστά.

AKARL αυτό το ακούω τα πάντα (είμαι σίγουρος ότι δεν ισχύει για σένα) πρέπει όταν ακούγεται να θεωρείτε δείγμα ότι έχεις απέναντι σου έναν βεριταμπλ χαλιεντά που τα ξέρει όλα και τίποτα ταυτόχρονα.
Εκεί που έχεις βάλει το dresser και στην γωνία κάτω αριστερά (2 πόρτες...)
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ένα ενδιαφέρον οικονομο-τεχνικό ερώτημα είναι: τα λ7 σε περισσότερα σαμπς ή σε ενεργές μπασοπαγίδες;
Σειρά προτεραιότητας έχουν τα πολλά,ομοειδή και με σφραγισμένη καμπίνα sub.Επειδή μπορούν να σου προσφέρουν ως παράπλευρη δράση αμοιβαία εξουδετέρωση σε ιδιορρυθμούς και ακόμα ωραιότερα όταν μπορείς να μη τα βάλεις σε γωνίες.

Οι μπασοπαγίδες όσο...ενεργές και να είναι,δεν πρόκειται από μόνες τους να σου προσφέρουν πρώτη οκτάβα σε στάθμες αναφοράς.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Την στέλνεις ένα τετραήμερο με την κολλητή της στην Ζαγορά (τυχαίο το παράδειγμα). Παράλληλα κανονίζεται με τους φίλους να ρίξετε ένα φρεσκάρισμα βάψιμο το σπίτι κάνεις τις μετακομίσεις στήνεις σύστημα και την μέρα της επιστροφής έχεις κανονίσει ρομαντικό δείπνο με κεριά καλό κρασί λουλούδια δωράκι και το σύστημα να
Πάρε ηχομπάρα
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
. . .
Κι ένα σχόλιο σχετικό με τα προηγηθέντα...Όταν συνδεθεί σ'ένα δικαναλικό σύτημα επιπλεόν ζεύγος ηχείων απευθείας στους ακροδέκτες εξόδου του τελικού αυτή η σύνδεση θα ήταν παράλληλη και η εμπέδηση που θα έβλεπε το στάδιο εξόδου χονδρικώς η μισή της προηγούμενης..Η στάθμη με σταθερή τη θέση του volume θα αυξανόταν κατά 6dB,εφόσον το τροφοδοτικό στον ενισχυτή θα ήταν ικανό να υποστηρίξει απαραμόρφωτο διπλασιασμό στην αποδιδόμενη ισχύ σε αυτή την αποδιδόμενη τάση εξόδου.Τα +6dB ανταποκρίνονται στην αύξηση πλάτους από το διπλασιασμό ισχύος και διαθέσιμων μεγαφώνων.
. . .
Πολύ σωστά, μέα κούλπα.

Ωστόσο προσοχή, αν και το ποστ #191 είναι λάθος, τα του ποστ #189 ισχύουν όλα... πλην ενός σημείου:
Η φράση "...το κάθε ένα ηχείο θα αποδίδει..." πρέπει να αντικατασταθεί με τη φράση "...το κάθε ένα ηχείο θα καταναλώνει..."

Το εκ πρώτης όψεως παράδοξο, οτι ενώ στην παράλληλη σύνδεση η ηλεκτρική ισχύς διπλασιάζεται (+3dB), εν τούτοις η SPL αυξάνεται κατά +6dB, ωφείλεται στο ότι η ακτινοβολούμενη ακουστική ισχύς είναι αναλογη του τετραγώνου της επιφάνειας του κώνου του μεγαφώνου.
Στην παράλληλη λοιπόν σύνδεση έχουμε ανά μεγάφωνο την ίδια τάση στους ακροδέκτες, άρα και το ίδιο ρεύμα και ηλεκτρική ισχύ με το ένα σκέτο, αλλά η συνολική εκπέμπουσα επιφάνεια είναι διπλάσια.
Αρα τετραπλάσια εκπεμπόμενη ακουστική ισχύς, άρα +6dB.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Πολύ σωστά, μέα κούλπα.

Ωστόσο προσοχή, αν και το ποστ #191 είναι λάθος, τα του ποστ #189 ισχύουν όλα... πλην ενός σημείου:
Η φράση "...το κάθε ένα ηχείο θα αποδίδει..." πρέπει να αντικατασταθεί με τη φράση "...το κάθε ένα ηχείο θα καταναλώνει..."

Το εκ πρώτης όψεως παράδοξο, οτι ενώ στην παράλληλη σύνδεση η ηλεκτρική ισχύς διπλασιάζεται (+3dB), εν τούτοις η SPL αυξάνεται κατά +6dB, ωφείλεται στο ότι η ακτινοβολούμενη ακουστική ισχύς είναι αναλογη του τετραγώνου της επιφάνειας του κώνου του μεγαφώνου.
Στην παράλληλη λοιπόν σύνδεση έχουμε ανά μεγάφωνο την ίδια τάση στους ακροδέκτες, άρα και το ίδιο ρεύμα και ηλεκτρική ισχύ με το ένα σκέτο, αλλά η συνολική εκπέμπουσα επιφάνεια είναι διπλάσια.
Αρα τετραπλάσια εκπεμπόμενη ακουστική ισχύς, άρα +6dB.
φιξντ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.384
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top