Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Μία ακόμη επισήμανση:

Η εξάρτηση της εκπεμπόμενης ακουστικής ισχύος από το τετράγωνο της εκπέμπουσας επιφάνειας, ισχύει για συχνότητες με μήκος κύματος υπερπολλαπλάσιο των διαστάσεων της πηγής. Βλέπουμε δηλαδή τα δύο μεγάφωνα σαν ένα, αλλά με διπλάσια επιφάνεια κώνου.
(Διότι εύλογα θα αντιτείνει κάποιος οτι αφού το κάθε μεγάφωνο της παράλληλης σύνδεσης δέχεται την ίδια ισχύ με το ένα μοναχικό, τότε και η ακουστική ισχύς που εκπέμπει είναι ίδια με του μοναχικού --> Αρα τα δύο παράλληλα εκπέμπουν 2Χ και όχι 4Χ την ακουστική ισχύ του μοναχικού, άρα +3dB)

Δεν είμαι λοιπόν σίγουρος για το τι θα συμβεί αν το ένα ξεχωριστό ηχείο είναι στην ανατολή και το παράλληλό του στη δύση. Πιστεύω οτι τότε το κέρδος σε στάθμη θα είναι μόνο +3dB .
.
.
ΥΓ: Κοίτα να δεις! τόσο χρόνια ασχολούμαι και μόλις τώρα προβληματίζομαι με τέτοια βασικά! Οι κακές παρέες με υποβαθύφωνα από την αρχή της "καριέρας" μου βλέπεις : σε οτιδήποτε πέραν του δίδρομου έριχνα μόνο επιφανειακή ματιά. Καλά κάνω και αποφεύγω να ποστάρω! ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Μία ακόμη επισήμανση:

Η εξάρτηση της εκπεμπόμενης ακουστικής ισχύος από το τετράγωνο της εκπέμπουσας επιφάνειας, ισχύει για συχνότητες με μήκος κύματος υπερπολλαπλάσιο των διαστάσεων της πηγής. Βλέπουμε δηλαδή τα δύο μεγάφωνα σαν ένα, αλλά με διπλάσια επιφάνεια κώνου.
(Διότι εύλογα θα αντιτείνει κάποιος οτι αφού το κάθε μεγάφωνο της παράλληλης σύνδεσης δέχεται την ίδια ισχύ με το ένα μοναχικό, τότε και η ακουστική ισχύς που εκπέμπει είναι ίδια με του μοναχικού --> Αρα τα δύο παράλληλα εκπέμπουν 2Χ και όχι 4Χ την ακουστική ισχύ του μοναχικού, άρα +3dB)

Δεν είμαι λοιπόν σίγουρος για το τι θα συμβεί αν το ένα ξεχωριστό ηχείο είναι στην ανατολή και το παράλληλό του στη δύση. Πιστεύω οτι τότε το κέρδος σε στάθμη θα είναι μόνο +3dB .
.
.
ΥΓ: Κοίτα να δεις! τόσο χρόνια ασχολούμαι και μόλις τώρα προβληματίζομαι με τέτοια βασικά! Οι κακές παρέες με υποβαθύφωνα από την αρχή της "καριέρας" μου βλέπεις : σε οτιδήποτε πέραν του δίδρομου έριχνα μόνο επιφανειακή ματιά. Καλά κάνω και αποφεύγω να ποστάρω! ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες
μα το κέρδος είναι 3db αλλα τα δυο μεγάφωνα αντέχουν την διπλάσια ισχύ που είναι αλλα 3db
Post automatically merged:

δηλ +3 αύξηση ευαισθησίας και +3 αύξηση μεγιστης στάθμης.
 

Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Να ξαναγυρίσουμε στον αρχικό σκοπό του therad. Ο χώρος που κατάφερα μετά από κόπο βάσανα να στήσω το σύστημά μου. Σε διπλανό χώρο υπάρχει το δεύτερο αλλά αυτό είναι αφιερωμένο στην καθημερινή ακρόαση και σε θέαση προβολέα με ένα τυπικό 5.1 σύστημα. Οπότε ακούω σχόλια και προτάσεις. Ξέρω πιο θα είναι το πρώτο, σχετικά με την τοποθέτηση των ηχείων (sound L, sound R στο σχέδιο) αλλά δεν βρέθηκε καλύτερη (ή αποδεκτή από το έτερον ήμισυ) λύση...Η θέση ακρόασης είναι στον δεξιό, όπως φαίνεται, καναπέ. Τα wardrobes είναι "κρυσταλιέρες" Το dresser είναι χαμηλό ντουλάπι. Δίπλα στο δεξιό ηχείο βρίσκεται το rack.
Γιάννης
Πρέπει να αλλάξεις φορά στους καναπέδες.
Και να τα στήσεις στο παράθυρο που έχεις στη πλάτη του καναπέ.
Post automatically merged:

Να ακουμπησω απλα αυτο εδω, ειναι η νεα ταση στην ονυχοπλαστικη ...
View attachment 143558
:drinks:
Σκαρφαλώνουν στα δέντρα με αυτα
 
Last edited:

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
μα το κέρδος είναι 3db αλλα τα δυο μεγάφωνα αντέχουν την διπλάσια ισχύ που είναι αλλα 3db
. . .
Οχι, δεν είναι σωστή αυτή η εξήγηση. Τα δύο μεγάφωνα δέχονται την διπλάσια ηλεκτρική ισχύ συνολικά (+3dB), αλλά το καθένα μόνο του δέχεται/αντέχει την ίδια, και η ιστορία τελειώνει εκεί.

Αλλού είναι το κομφούζιο (ου γαρ έρχεται μόνον, σκουριάσαμε) : Στο μπέρδεμμα ακουστικής πίεσης (SPL) και ακουστικής ισχύος. Πάμε λοιπόν ξανά, ελπίζω επιτέλους σωστά αυτή τη φορά :

- Με διπλή (συνολικά) ηλεκτρική ισχύ ( +3dB ), δύο ίδια μεγάφωνα παράγουν ωστόσο 4πλάσια ακουστική ισχύ (+6dB ) λόγω αναλογίας αυτής με το τετράγωνο του τώρα διπλάσιου "ισοδύναμου κώνου"
- Αλλά η ακουστική πίεση σε κάποιο σημείο του χώρου ακρόασης, είναι ανάλογη της τετραγωνικής ρίζας της ακουστικής ισχύος που την προκαλεί
- Άρα αυτή η 4πλάσια ακουστική ισχύς προκαλεί 2πλάσια ακουστική πίεση
- Ετσι dB(SPL) = 20log( SPL2/SPL1 ) = 20log2 = +6dB(SPL)
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Οχι, δεν είναι σωστή αυτή η εξήγηση. Τα δύο μεγάφωνα δέχονται την διπλάσια ηλεκτρική ισχύ συνολικά (+3dB), αλλά το καθένα μόνο του δέχεται/αντέχει την ίδια, και η ιστορία τελειώνει εκεί.

Αλλού είναι το κομφούζιο (ου γαρ έρχεται μόνον, σκουριάσαμε) : Στο μπέρδεμμα ακουστικής πίεσης (SPL) και ακουστικής ισχύος. Πάμε λοιπόν ξανά, ελπίζω επιτέλους σωστά αυτή τη φορά :

- Με διπλή (συνολικά) ηλεκτρική ισχύ ( +3dB ), δύο ίδια μεγάφωνα παράγουν ωστόσο 4πλάσια ακουστική ισχύ (+6dB ) λόγω αναλογίας αυτής με το τετράγωνο του τώρα διπλάσιου "ισοδύναμου κώνου"
- Αλλά η ακουστική πίεση σε κάποιο σημείο του χώρου ακρόασης, είναι ανάλογη της τετραγωνικής ρίζας της ακουστικής ισχύος που την προκαλεί
- Άρα αυτή η 4πλάσια ακουστική ισχύς προκαλεί 2πλάσια ακουστική πίεση
- Ετσι dB(SPL) = 20log( SPL2/SPL1 ) = 20log2 = +6dB(SPL)
εγώ αυτό το μετάφρασα σε αυξημένη ευαισθησια.
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Ανανεωμένο σχέδιο με περισσότερες λεπτομέρειες και με το καθιστικό αριστερά. Για τον φίλο ASilver που θέλει να ασχοληθεί... Αριστερά στο καθιστικό, στην πλάτη του καναπέ υπάρχει πάσσο που επάνω είναι τοποθετημένος ο προβολέας και απέναντι στο παράθυρο το πανί. Νομίζω ότι σε αυτό τον χώρο έχει στηθεί ένα αξιοπρεπές σύστημα AV και γενικά δεν έχω παράπονο σε κάποιο τομέα ήχου ή εικόνας.
Γιάννης
 

Attachments




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ανανεωμένο σχέδιο με περισσότερες λεπτομέρειες και με το καθιστικό αριστερά. Για τον φίλο ASilver που θέλει να ασχοληθεί... Αριστερά στο καθιστικό, στην πλάτη του καναπέ υπάρχει πάσσο που επάνω είναι τοποθετημένος ο προβολέας και απέναντι στο παράθυρο το πανί. Νομίζω ότι σε αυτό τον χώρο έχει στηθεί ένα αξιοπρεπές σύστημα AV και γενικά δεν έχω παράπονο σε κάποιο τομέα ήχου ή εικόνας.
Γιάννης
Υποχρεώνομαι να παρατηρήσω ασυμμετρίες διαρρύθμισης και στον παρακείμενο χώρο..Οφείλεις να με διορθώσεις εάν δεν έχω κατανοήσει τις θέσεις των ηχείων ως προς τον καναπέ ακρόασης στο AV setup.
...Η εξάρτηση της εκπεμπόμενης ακουστικής ισχύος από το τετράγωνο της εκπέμπουσας επιφάνειας, ισχύει για συχνότητες με μήκος κύματος υπερπολλαπλάσιο των διαστάσεων της πηγής. Βλέπουμε δηλαδή τα δύο μεγάφωνα σαν ένα, αλλά με διπλάσια επιφάνεια κώνου.(Διότι εύλογα θα αντιτείνει κάποιος οτι αφού το κάθε μεγάφωνο της παράλληλης σύνδεσης δέχεται την ίδια ισχύ με το ένα μοναχικό, τότε και η ακουστική ισχύς που εκπέμπει είναι ίδια με του μοναχικού --> Αρα τα δύο παράλληλα εκπέμπουν 2Χ και όχι 4Χ την ακουστική ισχύ του μοναχικού, άρα +3dB)
Δεν είμαι λοιπόν σίγουρος για το τι θα συμβεί αν το ένα ξεχωριστό ηχείο είναι στην ανατολή και το παράλληλό του στη δύση. Πιστεύω οτι τότε το κέρδος σε στάθμη θα είναι μόνο +3dB .
...
Στο δεύτερο στοιχείο θα μπορούσε να βοηθήσει η θεωρία των array που υπαγορεύει ότι δύο ξεχωριστά μεγάφωνα
δίνουν ενιαίο σφαιρικό λοβό σε συχνότητες με μήκος κύματος του οποίου το εν τέταρτον θα ήταν ίσο ή μεγαλύτερο από την μεταξύ τους απόσταση.Σε αποστάσεις μεταξύ ενός τετάρτου κι ενός δευτέρου του μήκους κύματος για τις αντίστοιχες συχνότητες θα ισχύει μεν ενιαίος λοβός αλλά στενότερος,ενώ σε αποστάσεις ανώτερες του ενός δευτέρου μήκους κύματος για τις αντίστοιχες συχνότητες θα εμφανίζονταν οι πρώτοι διακριτοί πολλαπλοί λοβοί όπου στις ζώνες ανάμεσά τους θα ίσχυε καταστρεπτική συμβολή από εκτός φάσης παρεμβολή των εκπεμπόμενων κυμάτων από τα επιμέρους μεγάφωνα...
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Ανανεωμένο σχέδιο με περισσότερες λεπτομέρειες και με το καθιστικό αριστερά. Για τον φίλο ASilver που θέλει να ασχοληθεί... Αριστερά στο καθιστικό, στην πλάτη του καναπέ υπάρχει πάσσο που επάνω είναι τοποθετημένος ο προβολέας και απέναντι στο παράθυρο το πανί. Νομίζω ότι σε αυτό τον χώρο έχει στηθεί ένα αξιοπρεπές σύστημα AV και γενικά δεν έχω παράπονο σε κάποιο τομέα ήχου ή εικόνας.
Γιάννης
Πριν προτείνω σε ξένο σπίτι και σε στεναχωρώ άδικα μια μόνο ερώτηση ψήνεται η σύντροφος σου να αλλάξει έπιπλα σε παίρνει οικονομικά?

Πες ναι πες ναι!
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Πάντως ...αυτό το με την παντόφλα δεν ισχύει και πολύ (για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου εεε της παντόφλας)
Σε 2 δωμάτια έχεις ανακατευτεί !!!
Σε 1 άνθρωπε μου, σε 1 !!!
Ένα θα διαλέξεις και θα το κάνεις "ποτάνα" από ηχεία/μηχανήματα....
Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα τις συνήθειες/ζωή σας .... απλά επειδή "κατηγορήθηκες" στο νήμα αυτό ως ...υποκύπτων στην παντόφλα... τι υποκύπτων;;;; όλο το σπίτι θες να ανακατέψεις !!!
 



TGD

Μηνύματα
7.137
Reaction score
7.179
Ο χώρος δεν σώζεται χωρίς δραματικές αλλαγές στη διαρρύθμιση.

Εγώ θα έμενα στο αριστερό με τα ηχεία δεξιά κι αριστερά από την μπαλκονόπορτα. Βέβαια η τηλεόραση είναι στη γωνία, άρα δεν παίζει να εντάξεις και αυτή σωστά ηχητικά.

Το δεξιά ξέχασέ το καλύτερα. Εκτός αν βάλεις απλά ηχείς για μουσική υποβάθρου. Να υποθέσω ότι τα σημειωμένα ηχεία είναι εγκατάσταση με πρίζες; Μήπως είναι και ψηλά στον τοίχο;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Κατάλαβα... Απελπίσου Γιαννάκη... Με την αρχή και μόνο της κουβέντας άρχισε η γκρίνια...
Μα τον Θεό, θα τα βάλω όλα στα κουτιά τους και θα ακούω από ένα compact με ηχεία βιβλιοθήκης! Και θα βλέπω μόνο τηλεόραση!
(μήπως να τα σκοτώσω όλα και αυτά που μαζεύω όλα τα χρόνια και να φάω τα λεφτά σε άλλο hobby;)
 

Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Κατάλαβα... Απελπίσου Γιαννάκη... Με την αρχή και μόνο της κουβέντας άρχισε η γκρίνια...
Μα τον Θεό, θα τα βάλω όλα στα κουτιά τους και θα ακούω από ένα compact με ηχεία βιβλιοθήκης! Και θα βλέπω μόνο τηλεόραση!
(μήπως να τα σκοτώσω όλα και αυτά που μαζεύω όλα τα χρόνια και να φάω τα λεφτά σε άλλο hobby;)
Βγαλτα όλα .
Και εγώ πολλές φορές το σκέφτομαι.
Αν είναι να λένε ότι μας κάνουν και την χάρη αντί να σέβονται τα θέλω μας παρατατα.
Τις βαρέθηκα πια.
Θα πάω να μείνω μόνος ή θα πάω να βρω την παλιά μου αγάπη που είχε 3 σαμπ.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Κατάλαβα... Απελπίσου Γιαννάκη... Με την αρχή και μόνο της κουβέντας άρχισε η γκρίνια...
Μα τον Θεό, θα τα βάλω όλα στα κουτιά τους και θα ακούω από ένα compact με ηχεία βιβλιοθήκης! Και θα βλέπω μόνο τηλεόραση!
(μήπως να τα σκοτώσω όλα και αυτά που μαζεύω όλα τα χρόνια και να φάω τα λεφτά σε άλλο hobby;)
Πες της πως θα αλλάξεις hobby και θα πάρεις ...drums :p
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.560
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top