Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης


Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Κλαίω κλαίω λέμε μα ντραμς και Κάιτ σερφ ....????
μην απελπίζεστε για κάθε πρόβλημα υπάρχει λύση και μπορούμε να βρίσκουμε προβλήματα για κάθε λυση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.420
Σε παντόφλα λεβελ 18 και άνω, δε παίζει σενάριο να στήσεις τυπικό ηχοσύστημα, απλώς δε γίνεται.

Χρειάζεται να πας σε μια κομψή ηχομπαρα, που να τα κάνει όλα και να γουστάρεις. Wi-Fi σύνδεση, και παίξε τις μουσικές σου.

Έχει τέτοια καλουδια σε διαστημικά κοστολογια, λεφτά να έχεις, πανάκριβα και πραγματικά με αξιοζήλευτο αποτέλεσμα, μελετημένα ζώα για τέτοιες περιπτώσεις.

Εκεί είσαι άνθρωπε...
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.906
Κατάλαβα... Απελπίσου Γιαννάκη... Με την αρχή και μόνο της κουβέντας άρχισε η γκρίνια...
Μα τον Θεό, θα τα βάλω όλα στα κουτιά τους και θα ακούω από ένα compact με ηχεία βιβλιοθήκης! Και θα βλέπω μόνο τηλεόραση!
(μήπως να τα σκοτώσω όλα και αυτά που μαζεύω όλα τα χρόνια και να φάω τα λεφτά σε άλλο hobby;)
Πάντως χωρίς πλάκα τώρα, αν μειώσεις λίγο τις απαιτήσεις σου εφόσον η διαρρύθμιση δεν μπορεί να αλλάξει δραματικά και αρκεστείς σε μικρότερα ηχεία με προσθήκη sub's (κάτι σαν αυτό που πρότεινε ο Κώστας) θα κάνεις πιο εύκολα δουλίτσα. Ένα σχετικά μικρό τρίγωνο (ακόμα και πανοράματος... :p ) θα το βρείς.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
. . .
θα μπορούσε να βοηθήσει η θεωρία των array που υπαγορεύει ότι δύο ξεχωριστά μεγάφωνα
δίνουν ενιαίο σφαιρικό λοβό σε συχνότητες με μήκος κύματος του οποίου το εν τέταρτον θα ήταν ίσο ή μεγαλύτερο από την μεταξύ τους απόσταση.Σε αποστάσεις μεταξύ ενός τετάρτου κι ενός δευτέρου του μήκους κύματος για τις αντίστοιχες συχνότητες θα ισχύει μεν ενιαίος λοβός αλλά στενότερος,ενώ σε αποστάσεις ανώτερες του ενός δευτέρου μήκους κύματος για τις αντίστοιχες συχνότητες θα εμφανίζονταν οι πρώτοι διακριτοί πολλαπλοί λοβοί όπου στις ζώνες ανάμεσά τους θα ίσχυε καταστρεπτική συμβολή από εκτός φάσης παρεμβολή των εκπεμπόμενων κυμάτων από τα επιμέρους μεγάφωνα...
Ναι, σωστά, αλλά για θέση ακρόασης εντός κυρίου λοβού χωρίς φασικές ακυρώσεις και όχι κολλητά αλλά πολύ απομεμακρυσμένα μεταξύ τους παράλληλα συνδεδεμένα ηχεία τι γίνεται; (αγνοώντας ανακλάσεις του χώρου, ανηχοϊκά).

Νομίζω οτι τώρα η απάντηση είναι : διπλή ηλεκτρική ισχύς ( +3dB ) --> ακουστική ισχύς επί 2 τώρα και όχι επί 4 ( +3dB αντί για +6dB ) --> ακουστική πίεση επι √2 και dB(SPL) = 20log√2 = +3dB(SPL)

Κανείς εδώ που να στήνει ήχο σε clubs (παίζουν μόνο) να επιβεβαιώσει ; Ακόμα και στο σπιτικό στέρεο +3dB δεν λέμε κατά μέσο όρο αθροιστικά για τα δύο ηχεία ;
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Δεν μας λέτε πόσα κιλά είστε καλύτερα να προτείνουμε διαστάσεις αετού και σανίδας για το κίτε σέρφ? Κατοικείτε κοντά σε Λούτσα, Ωρωπό, Σχοινιά, Χαλκούτσι μήπως?
Δυστυχώς εγώ χρειάστηκε να σταματήσω πριν καν κάνω water start. Αλλά το body drag το είχα για πλάκα :p
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Νισσάκια ruled ! (δεν λέω rules γιατί τώρα χρειάζονται φανάρια) . Και έπαιζα και drums . . .

jpaudio, το'χω ξεσκίσει στο off topic γιατί δεν θέλω να σε στενοχωρήσω. Αχ, αυτές οι συμβίες σας....
Μάλον ότι λέει ο TGD : τα ηχεία δεξιά κι αριστερά από την μπαλκονόπορτα.
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.214
Δυστυχώς εγώ χρειάστηκε να σταματήσω πριν καν κάνω water start. Αλλά το body drag το είχα για πλάκα :p
Ήπιες δηλαδή όοοολο το νερό και σταμάτησες στο καλό? Ελπίζω να μην έχεις και εσύ harbeth... (χωρίς subs)
 


Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Πρώτον jpaudio θα μου επιτρέψεις να κάνω μια πρόταση αλλά θέλω λίγο χρόνο ακόμα δουλεύω και κάνω break πριν λιώσω εγκεφαλικές απολύξεις.

Αλλά μιας και αναφέρθηκε αυτό και δεν είμαι φυσικός (προφανώς ο Toulou είναι)

- Αλλά η ακουστική πίεση σε κάποιο σημείο του χώρου ακρόασης, είναι ανάλογη της τετραγωνικής ρίζας της ακουστικής ισχύος που την προκαλεί
- Άρα αυτή η 4πλάσια ακουστική ισχύς προκαλεί 2πλάσια ακουστική πίεση
- Ετσι dB(SPL) = 20log( SPL2/SPL1 ) = 20log2 = +6dB(SPL)
Ερώτημα θεωρείς ότι είναι εφικτή η εύρεση του σημείου αυτού μέσω υπολογιστικού μοντέλου?

Ναι, σωστά, αλλά για θέση ακρόασης εντός κυρίου λοβού χωρίς φασικές ακυρώσεις και όχι κολλητά αλλά πολύ απομεμακρυσμένα μεταξύ τους παράλληλα συνδεδεμένα ηχεία τι γίνεται; (αγνοώντας ανακλάσεις του χώρου, ανηχοϊκά).

Νομίζω οτι τώρα η απάντηση είναι : διπλή ηλεκτρική ισχύς ( +3dB ) --> ακουστική ισχύς επί 2 τώρα και όχι επί 4 ( +3dB αντί για +6dB ) --> ακουστική πίεση επι √2 και dB(SPL) = 20log√2 = +3dB(SPL)

Κανείς εδώ που να στήνει ήχο σε clubs (παίζουν μόνο) να επιβεβαιώσει ; Ακόμα και στο σπιτικό στέρεο +3dB δεν λέμε κατά μέσο όρο αθροιστικά για τα δύο ηχεία ;
Εδώ το έχασα το σκεπτικό σου.
 



toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
. . .
Ερώτημα θεωρείς ότι είναι εφικτή η εύρεση του σημείου αυτού μέσω υπολογιστικού μοντέλου?

Σε όλα τα σημεία η ακουστική πίεση είναι ανάλογη της τετραγωνικής ρίζας της ακουστικής ισχύος του μεγαφώνου

Εδώ το έχασα το σκεπτικό σου.

Ιδιο με του ποστ#384, αλλά τώρα τα δύο ίδια μεγάφωνα παράγουν 2πλάσια αντι 4πλάσια ακουστική ισχύ (το καθένα την δικιά του) - επειδή είναι απομεμακρυσμένα και οι κώνοι τους δεν εκλαμβάνονται πια σαν ένας διπλής επιφάνειας που εις το τετράγωνο θα έδινε 4.
Κσι η 2πλάσια ακουστική ισχύς προκαλεί ακουστική πίεση ίση με: (ακουστική πίεση μονού ηχείου)
x √2
Ετσι το SPL2/SPL1 γίνεται √2xSPL1 / SPL1 = √2 , και τελικά 20log√2 = +3dB

 


Μηνύματα
181
Reaction score
93
Επανέρχομαι κατόπιν δοκιμών σύμφωνα με τη προτροπή - κράξιμο ( :p ) του Κώστα. Έφερα τα ηχεία στα 10 εκατοστά απο τον μπροστινό τοίχο ( πλάτη ηχείων, πιο κοντά δεν πάει γιατί με περιορίζουν οι πρίζες αλλά το ηχείο κατεβαίνει στους 28 κύκλους -3db οπότε νομίζω το σώζω απο εκεί? ), τήρησα τον κανόνα 1:1,618 ( απόσταση απο μπροστινό τοίχο : απόσταση απο πλάγιο τοίχο ) και επειδή δεν είχα απορροφητικό, στρίμωξα μαξιλάρες. Σαφής βελτίωση έναντι του κολλήματος των ηχείων χωρίς να μεσολαβεί κάτι μεταξύ αυτών και του τοίχου. Το βάθος της σκηνής πλησιάζει αρκετά τη τοποθέτηση στα 80 εκατοστά πλατη ηχείου - τοίχου. Προφανώς το κατάλληλο απορροφητικό υλικό θα κάνει καλύτερη δουλειά εδώ. Με τα μπάσα έχω μπερδευτει λίγο. Απο τη μια ακούω περισσότερη πληροφορία ( σαν να ακούγονται πληροφορίες που δεν άκουγα πριν, όχι ενισχυμένη πληροφορία, νέα πληροφορία ), ενώ υπάρχει μια θολούρα στις χαμηλές νότες που όμως δεν άκουγα πριν ( ομολογώ ότι έμεινα παγωτό στους Kraftwerk αν και έχω αρκετή δουλειά ακόμα ). Είναι σαν να καθάρισαν οι περιοχές που πριν μπουμάριζαν και προστέθηκαν νέες πληροφορίες πολύ χαμηλά που σε αυτες παρατηρείται μια θολούρα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να στριμώξω κουβέρτες, αλλάζει ο καιρός και θα τις χρειαστώ για να ζεσταίνομαι :p
Καλησπέρα,

σε παρακαλώ να με διορθώσεις αν κάνω λάθος, αλλά τοποθέτησες τα ηχεία με βάση το παρακάτω διάγραμμα, όπου η απόσταση από τον πίσω τοίχο είναι 10 εκ, ενώ από τον πλαινό είναι 1 : 1,618, όπου 1 είναι η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους. Μπορώ να υποθέσω περί τα 2μ?

ευχαριστώ,

Λευτέρης

1573826011892.png
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Καλησπέρα,

σε παρακαλώ να με διορθώσεις αν κάνω λάθος, αλλά τοποθέτησες τα ηχεία με βάση το παρακάτω διάγραμμα, όπου η απόσταση από τον πίσω τοίχο είναι 10 εκ, ενώ από τον πλαινό είναι 1 : 1,618, όπου 1 είναι η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους. Μπορώ να υποθέσω περί τα 2μ?

ευχαριστώ,

Λευτέρης

View attachment 143728
Έχω τοποθετήσει σύμφωνα με αυτό το τρόπο καθώς τα ηχεία βρίσκονται στη μεγάλη πλευρά του δωματίου:
1573832547389.png
 

Μηνύματα
181
Reaction score
93
Έχω τοποθετήσει σύμφωνα με αυτό το τρόπο καθώς τα ηχεία βρίσκονται στη μεγάλη πλευρά του δωματίου:
View attachment 143743
ακόμη πιο ενδιφέρον γιατί έχω αντίστοιχη διάταξη.

Άρα, η απόσταση από τον πίσω τοίχο είναι μόλις 10εκ, και από τον πλαινό 16εκ (10cm * 1,618). Μπορείς να μου πεις ποιά η απόσταση ανάμεσα στα ηχεία?

ευχαριστώ,

Λευτέρης
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
ακόμη πιο ενδιφέρον γιατί έχω αντίστοιχη διάταξη.

Άρα, η απόσταση από τον πίσω τοίχο είναι μόλις 10εκ, και από τον πλαινό 16εκ (10cm * 1,618). Μπορείς να μου πεις ποιά η απόσταση ανάμεσα στα ηχεία?

ευχαριστώ,

Λευτέρης
Όχι, είναι 10 εκατοστά απο πισω μεν, αλλά ο κανόνας μετράει απο τη μπάφλα. Το δικό μου ηχείο έχει βάθος 26 εκατοστά, άρα υπολογίζω 36 εκατοστά, αν και τώρα που βλέπω το σχεδιάγραμμά μου, υπολόγιζα για 7 εκατοστά( άρα 33 εκατοστά απο τον μπροστινό τοίχο ) η πλάτη του ηχείου απο τον μπροστινό τοίχο και 53.4 εκατοστά το κέντρο του τουίτερ απο τον πλάγιο τοίχο. Με αυτά τα δεδομένα, η μεταξύ τους απόσταση είναι 246.20 εκατοστά για τοίχο 353 εκατοστών.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.672
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top