Ηχητικη νιρβανα 2 in 1



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Υπάρχει περιορισμός στον αριθμό αναρτημένων φωτογραφιών/post. Νομίζω είναι πέντε (5) φωτογραφίες/post.
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Συνεχεια πειραματισμων

Προσθηκες usb interfacesμε εξοδο Ι2s and 3R

1.Audiobyte Hydra- dsd 512(Amtel chip)με εξωτερικο γραμμικο τροφοδοτικο χαμηλου θορυβου
http://audiobyte.net/products/hydra-z
http://www.ideonaudiohttps://www.diyinhk.com/shop/audio-kits ... 15ax2.html.com/index.php/pro ... enaissance
https://www.diyinhk.com/shop/audio-kits ... 15ax2.html

2.SingxerSU-1 Magnafied -dsd 512(xmos xu-208 chip)
https://www.magnahifi.com/en/webshop/pr ... dge-dsd512

[DOUBLEPOST=1541239366][/DOUBLEPOST]
 
Last edited:

BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Συνεχεια πειραματισμων
Προσθηκη στο συστημα ο νεος σερβερ Melco N1a/2
Πρωτες εντυπωσεις,καλη αναλυση και λεπτομερεια,στακατο μπασο και επιπεδο θορυβου μηδενικο
Προσπαθω να επιλεξω το καταλληλο αππ για την αναπαραγ
Το Μελκο συνδεθηκε με το νεο καλωδιο usb 2.0 του Θαναση Μωραιτη,εξαιρετη υλοποιηση,στη usb θυρα του Rocka και τροφοδοτηθηκε με καλωδιο ρευματος Signalprojects Hydra
Mερικες φωτο


 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Αναβαθμισεων συνεχεια
Προσθηκη γραμμικου εξωτερικου τροφοδοτικου χαμηλου θορυβου
για το Singxer SU-1 δια χειρος Μανωλη aka Lemon
Το Singxer συνδεεται με usb με το MelcoN1a60/2 και δινει εξοδο I2S στο Rockna Wavedream Signature
Κουτι απο Hammond 1455n1601bk
https://www.hammfg.com/files/products/1455/1455n1601bkrb.jpg
Τα υλικά του τροφοδοτικού είναι:
IEC = Kobiconn
Switch = Miyama Japan
Fuse = LittelFuse Double 160mA Slow
M/T = Talema 70060K 2X7Vac @ 25VA
Quasimodo Filter = Vishay Verdestein MKP1837 double (CRC), X2
Capacitor = Cornell Dubilier CDE Series 10000uf/35V @105°, X2
Reg1 = Διπλό παράλληλο 5V fix LT3045, θορύβου 0,56uV, 1Α peak, 0.6A continues
Reg2 = Διπλό παράλληλο 7V variable LT3045, θορύβου 0.56uV, 1A peak, 0.4-0.6A continues(για μελλοντικη χρηση σε usb reclocker-redrive)
galanis.jpg
galanis2.jpg galanis1.jpg
Αλλαγη 3.3v reg με LT-3045 και νεα καλωδιωση
Van Damme Pro Grade Classic XKE Super Flexible,
http://www.van-damme.com/vandamme_p...1537534903486-fd935797-f35124df-956f4009-5c89
Είναι καλώδιο OFC, χαλκού με επαργύρωση σε κάθε κλώνο
IMG_0127 - Αντιγραφή.JPG IMG_0133.JPG
Συνδεθηκε με καλωδιο ρευματος Neotech nep-3200 στο dc blocker Vibex
Το τροφοδοτικό μπορεί να παραμετροποιηθεί με αρκετούς τρόπους ως προς την έξοδο.
1) διπλή ανεξάρτητη έξοδος, για παράδειγμα 5Vdc + 7,5Vdc
2) συμμετρική έξοδος π.χ ±6Vdc, ±15Vdc
3) μονή έξοδος για μεγαλύτερο ρεύμα, όπου παραλληλίζονται όλα τα ρεγκ της πλακέτας
4) μεταβλητού εύρους τάσης αναλόγως εάν βάλεις 7+7 ή 12+12 μετασχηματιστή.
Η επάρκεια ρεύματος, είναι πολυπαραγοντική Το θεωρητικό είναι 1Α ανά δευτερεύων, 2Α εάν παραλληλιστούν όλα, αλλά αυτά είναι μόνο στη θεωρία, η σωστή υλοποίηση λαμβάνει υπόψη ποιο είναι το σύνηθες που θα απαιτηθεί και ποιες οι κορυφές, επίσης σημαντικός παράγοντας ο τρόπος που θα υλοποιηθεί η αποβολή θερμοκρασιας. Τώρα εάν κάποιος θέλει να σηκώνει HDD ή να δουλεύει σε NAS που τραβά ότι του κατέβει...όχι πρέπει να στραφεί σε άλλη λύση, να μην κοιτάξει τα θεωρητικά αμπέρ.


Οι κύριες χρήσεις του είναι: ψηφιακά απαιτήσεων όπως dac, receiver, reclocker, αναλογικά στάδια, μπάφερ..
Το πως μετραει ,καλυτερα να μην σας το δειξω ακομη,θα βαλετε τα κλαμματα
Το τροφοδοτικό του Lemon είναι ένα cost no object τροφοδοτικό αναφοράς. Οι μετρήσεις του μαρτυρούν πόσο προσεγμένο είναι και πόση δουλειά έχει βάλει ο Lemon σε αυτή την κατασκευή. Το σκεπτικό κατασκευής του είναι με τα διπλά rail του ιδανικός σύντροφος ψηφιακών κατασκευών ειδικά dac που χρειάζονται διπλή τροφοδοσία 3,3v και 5v. Το γεγονός ότι είναι ένα απόλυτο εργαλείο και με το σκεπτικό ότι είναι κατασκευασμένο να δίνει απόλυτες τάσεις σε εξειδικευμένα εξαρτήματα το κάνει μάλλον χρήσιμο για συσκευές και κατασκευές ά τύπου (πχ εσωτερική τροφοδοσία DAC chip και receiver)
Το τροφοδοτικο του Μανωλη πρακτικα δεν εχει χαρακτηρα,το ηχητικο φασμα ειναι φλατ
Το ιδιαιτερα χαμηλο noise floor,δινει μια πιο τρισδιαστατη σκηνη και εχτρα λεπτομερεια
Εχει δυο μειονεκτηματα
Μεγάλο κόστος υλικών (πραγματικά state of the art τσιπακια, πλακέτες και υλικα) και ταυτόχρονα η επιλογή των υλικών είναι τέτοια που δεν μπορεί να υλοποιηθεί από κάποιον ερασιτέχνη χωρίς εξειδικευμένο εργαστήριο.
Η Λαμπρη για μενα ηρθε προωρα
Respect Lemon

 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Αναβαθμισεων συνεχεια
Προσθηκη γραμμικου εξωτερικου τροφοδοτικου χαμηλου θορυβου
για το Singxer SU-1 δια χειρος Μανωλη aka Lemon
Το Singxer συνδεεται με usb με το MelcoN1a60/2 και δινει εξοδο I2S στο Rockna Wavedream Signature
Κουτι απο Hammond 1455n1601bk
https://www.hammfg.com/files/products/1455/1455n1601bkrb.jpg
Τα υλικά του τροφοδοτικού είναι:
IEC = Kobiconn
Switch = Miyama Japan
Fuse = LittelFuse Double 160mA Slow
M/T = Talema 70060K 2X7Vac @ 25VA
Quasimodo Filter = Vishay Verdestein MKP1837 double (CRC), X2
Capacitor = Cornell Dubilier CDE Series 10000uf/35V @105°, X2
Reg1 = Διπλό παράλληλο 5V fix LT3045, θορύβου 0,56uV, 1Α peak, 0.6A continues
Reg2 = Διπλό παράλληλο 7V variable LT3045, θορύβου 0.56uV, 1A peak, 0.4-0.6A continues(για μελλοντικη χρηση σε usb reclocker-redrive)
View attachment 125002
View attachment 125004 View attachment 125005
Αλλαγη 3.3v reg με LT-3045 και νεα καλωδιωση
Van Damme Pro Grade Classic XKE Super Flexible,
http://www.van-damme.com/vandamme_p...1537534903486-fd935797-f35124df-956f4009-5c89
Είναι καλώδιο OFC, χαλκού με επαργύρωση σε κάθε κλώνο
View attachment 125007 View attachment 125008
Συνδεθηκε με καλωδιο ρευματος Neotech nep-3200 στο dc blocker Vibex
Το τροφοδοτικό μπορεί να παραμετροποιηθεί με αρκετούς τρόπους ως προς την έξοδο.
1) διπλή ανεξάρτητη έξοδος, για παράδειγμα 5Vdc + 7,5Vdc
2) συμμετρική έξοδος π.χ ±6Vdc, ±15Vdc
3) μονή έξοδος για μεγαλύτερο ρεύμα, όπου παραλληλίζονται όλα τα ρεγκ της πλακέτας
4) μεταβλητού εύρους τάσης αναλόγως εάν βάλεις 7+7 ή 12+12 μετασχηματιστή.
Η επάρκεια ρεύματος, είναι πολυπαραγοντική Το θεωρητικό είναι 1Α ανά δευτερεύων, 2Α εάν παραλληλιστούν όλα, αλλά αυτά είναι μόνο στη θεωρία, η σωστή υλοποίηση λαμβάνει υπόψη ποιο είναι το σύνηθες που θα απαιτηθεί και ποιες οι κορυφές, επίσης σημαντικός παράγοντας ο τρόπος που θα υλοποιηθεί η αποβολή θερμοκρασιας. Τώρα εάν κάποιος θέλει να σηκώνει HDD ή να δουλεύει σε NAS που τραβά ότι του κατέβει...όχι πρέπει να στραφεί σε άλλη λύση, να μην κοιτάξει τα θεωρητικά αμπέρ.


Οι κύριες χρήσεις του είναι: ψηφιακά απαιτήσεων όπως dac, receiver, reclocker, αναλογικά στάδια, μπάφερ..
Το πως μετραει ,καλυτερα να μην σας το δειξω ακομη,θα βαλετε τα κλαμματα
Το τροφοδοτικό του Lemon είναι ένα cost no object τροφοδοτικό αναφοράς. Οι μετρήσεις του μαρτυρούν πόσο προσεγμένο είναι και πόση δουλειά έχει βάλει ο Lemon σε αυτή την κατασκευή. Το σκεπτικό κατασκευής του είναι με τα διπλά rail του ιδανικός σύντροφος ψηφιακών κατασκευών ειδικά dac που χρειάζονται διπλή τροφοδοσία 3,3v και 5v. Το γεγονός ότι είναι ένα απόλυτο εργαλείο και με το σκεπτικό ότι είναι κατασκευασμένο να δίνει απόλυτες τάσεις σε εξειδικευμένα εξαρτήματα το κάνει μάλλον χρήσιμο για συσκευές και κατασκευές ά τύπου (πχ εσωτερική τροφοδοσία DAC chip και receiver)
Το τροφοδοτικο του Μανωλη πρακτικα δεν εχει χαρακτηρα,το ηχητικο φασμα ειναι φλατ
Το ιδιαιτερα χαμηλο noise floor,δινει μια πιο τρισδιαστατη σκηνη και εχτρα λεπτομερεια
Εχει δυο μειονεκτηματα
Μεγάλο κόστος υλικών (πραγματικά state of the art τσιπακια, πλακέτες και υλικα) και ταυτόχρονα η επιλογή των υλικών είναι τέτοια που δεν μπορεί να υλοποιηθεί από κάποιον ερασιτέχνη χωρίς εξειδικευμένο εργαστήριο.
Η Λαμπρη για μενα ηρθε προωρα
Respect Lemon
Πρωτη μετρηση σε πειραματικο σταδιο μια πλήρη βασική πλακέτα με Talema 2Χ7Vac@25VA, στην οποία παραλλήλια τα δύο δευτερεύοντα.
Για το λόγο αυτό δεν χρειάστηκε να τοποθετηθούν διπλά φίλτρα quasimodo, όπως επίσης χρησιμοποιήθηκε και ένας πυκνωτής εξομάλυνσης 10.000uF.
H μικρή επάλληλη πλακέτα που φιλοξενεί τα δύο ζευγάρια LT3045, δέχθηκε κάποιες γεφυρώσεις έτσι ώστε να παραλληλιστούν και τα 4 LT.
Κατά αυτό τον τρόπο έχουμε θεωρητικές δυνατότητες πολύ παραπάνω του 1Α και πτώση του θορύβου στο 0.4μV !


Στο κάτω μέρος της μικρής επάλληλης πλακέτας μπήκε μια μικρή μπάρα αλουμινίου, η οποία ακουμπά στο μεταλλικό πάτο, προσομοιώνοντας τη ψύξη ενός κουτιού.

Μέσω του ηλεκτρονικού dc load, δόθηκαν διαδοχικά ρεύματα από 0,1Α-1,0Α και σε κάθε βαθμίδα το PSU παρέμενε για 10 λεπτά, για να διαπιστωθεί η σταθερότητά του και οι θερμοκρασίες. Σας επισυνάπτω τόσο τον πίνακα καταγραφής όσο και το διάγραμμα.
Επίσης, έγινε και το ίδιο βαθμηδωτό τεστ μεταξύ 0,5Α & 1,0Α που είχε γινει και στο 1084 (είναι η τελευταία σειρά του πίνακα).
Στο 0,5Α καταγράφηκε ο θόρυβος του PSU μέσω ενός ψηφιακού παλμογράφου, μπορώ να πω ότι είναι η χαμηλότερη μέτρηση θορύβου με φορτίο που έχω δει σε τροφοδοτικό πάνω σε αυτό τον παλμογράφο,





Τροπολοιηση παραλληλισμου των 4 αρων LT,και κοιταξτε βελτιωση στη Ζο Ξ
ξεκινά μόλις με 18.3mOhm...κατεβαίνει στο κυρίως ακουστικό στα 14.5mOhms, στους 20KHz πιάνει τα 16.5mOhms και καταλήγει μόλις στα 21.1mOhms κάπου στα 85KHz.
Κάντε σύγκριση με το προηγούμενο που είχα δώσει πρωτύτερα, είναι στο ίδιο φορτίο 0.5Α

Παω για το ψησιμο του οβελια
Ευχαριστω
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Ακροασεων συνεχεια
Εχθες το απογευμα κατα τις 7 μαζευτηκαμε στον χωρο μου,για να ακουσουμε μουσικες
Παροντες οι economides,gpol,Leandros,aerinos,Νικος Σταθοπουλος
Δεν τα καταφερε ο Kostasqosta,λογω εκτακτων επαγγελματικων υποχρεωσεων
Το σετ απ ειναι τωρα το κατωθι
Ενισχυτης Asr Emitter i blue version
Hχεια Atc scm-50 psl με mundorf silver gold στο κροσοβερ και εσωτερικη καλωδιωση τρανσπαρεντ
Dac Rockna Wavedream signature,Filter Hybrid
Πηγη Melco N1A60/2(6 τερρα εσωτερικος δισκος)version 3.9 with Minim server from Ipad air
DDC Singxer Su-i με εξωτερικο Lps aka Lemon
I2S(LVDS)Hdmi Rockna
Καλωδια ρευματος και ιντερκονεκτ απο Signalprojects Hydra,neotech nep-3200-3001
Usb χειροποιητο απο Θαναση Μωραιτη
Dc blocker Vibex 6R
Fiber 50 vdsl με Cat 7 και ethernet isolator Basske mi-1005 και tp link switch tl-sf-1008d
Ξεχωριστη γραμμη απο πινακα 20 αμ
Ηχητικη μελετη απο Χαρι Τσακιρη και φροντιδα του χωρου απο εμενα
Aκουστηκαν διαφορα ειδη μουσικης σε διαφορα φορμα(Wav,alac,flac,dsd) ικανοποιωντας τις περισσοτερες επιλογες των παρεβρισκομενων
Για την συνεργια του συστηματος καθως και την ηχητικη αποτιμηση του,ας γραψουν δυο λογια οι παρεβρισκομενοι
Οι Νικος,aerinos,το ακουγαν για πρωτη φορα,ο Λεανδρος, το ειχε ακουσει πριν απο 3 χρονια,ενω ο Ανδρεας και ο Γιωργος ηταν περισσοτερο εξοικιωμενοι με αυτο
Θα σταθω σε δυο θεματα που συνεβησαν κατα την ακροαση
Πρωτο θεμα
Εφερε μαζι του ο gpol(Γιωργος), ενα Mikrotik router board RB 260GS,(αξιας 40 ε),ενα εξωτερικο τροφοδοτικο ιφι(αξιας 50 ε),και ενα καλωδιο εθερνετ κατ 7 Μελκο,(αξιας 60 ε),τα οποια και αντικατεστησαν τα χειροποιητα δικα μου κατ 7 και το σουιτς της τπ λινκ
Αξιο λογου ειναι οτι δεν στριμαραμε μουσικη μεσω τινταλ,( οπου ενδεχομενως να υπηρχαν καποιες διαφορες )αλλα ακουσαμε το μελκο απο τα αρχεια του εσωτερικου του σκληρου
Ακουσαμε το ιδιο κομματι τουλαχιστον 10 φορες εναλλαξ(αβ) με σταθερη την σταθμη του ενισχυτη
Το συμπερασμα μου
Με την χρηση του Μικροτικ,τροφοδοτικου ιφι και καλωδιου Μελκο,ο ηχος απεκτησε μεγαλυτερα σωματα ,ογκο,οι φωνες ηρθαν
πιο μπροστα,η χωρικη πληροφορια μεγαλωσε,τα δε ακουσματα του πιανου και της ακουστικης κιθαρας,πιο φυσικα,με καλυτερη ροη και εν τελει πιο μουσικα
Δευτερο θεμα
Ο Λεανδρος,εφερε μαζι του ,δυο σετ αντικραδασμικων,( το ενα απο σαντουιτς ξυλου,υποθετω,και το αλλο απο γραφιτη υποθετω),του συμφορουμιτη Αrgi,για δοκιμη
Ας δοσει ο φιλτατος Αrgi,λεπτομερειες για τα υλικα και το κοστος τους
Τοποθετηθηκαν κατω απο το DDC Singxer SU-I,εναλλαξ,ακολουθωντας την ιδια διαδικασια ,με το ιδιο κομματι,πολλες φορες,σε σταθερη σταθμη
Το συμπερασμα μου
Οι διαφορες ηταν ακουστες,και εντοπιστηκε μια πιο οργανικη ,φυσικη ροη ,με στρογγυλεμα στα πριμα απο την ""ξυλινη κατασκευη"",ενω ο ηχος του ¨¨μεταλλικου"" ηταν πιο λεπτομερης,στακατος,αναλυτικος
Το μεγεθος της αλλαγης ηταν μικροτερο συγκριτικα με την διαφορα του σουιτς,αλλα ακουστο
Ενημερωτικα δεν ειχα ασχοληθει επισταμενα μεχρι και εχθες με την χρηση και λειτουργια εν γενει των αντικραδασμικων
Θα το ψαξω περισσοτερο
Για τις πιο πανω διαπιστωσεις μου,ας τοποθετηθουν οι παροντες,με την δικη τους ακουστικη εμπειρια
Στο τελος της ακροασης,επελεξα να ακουσουμε το ιδιο κομματι στην ιδια σταθμη,αλλαζοντας την λειτουργια του ντακ σε Νος
δηλαδη χωρις oversampling,και με ολα τα παραφερναλια εκτος(δηλαδη χωρις αντικραδασμικα και χωρις τον συνδιασμο Μικροτικ--ῑφι-- μελκο εθερνετ)
Ο ηχος παλι ηταν διαφορετικος,δεν λεω καλυτερος η χειροτερος,ισως εν γενει πιο κοντα στο μουσικο δρωμενο της ηχογραφησης
Ισως..............
Θελω να ευχαριστησω το εξαιρετο παρεακι για την τιμη που μου εκανε να παραστει στο χωρο μου
Ελπιζω να ανταποκριθηκα επαρκως στα καθηκοντα μου ως οικοδεσποτης και θα χαρω δια ζωσης να ξαναβρεθουμε
Ακομη και εαν δηλωνω λατρης του δικαναλου,εχω ενα μικρο πολυκαναλο 5,1,2 για την τηλεοραση μου,ενω παλαιοτερα με την χρηση προτζεκτορα(jvc x55),ειχα ενα 5,1 με av,dsp kai sub με παθητικα και οχι ενεργα βεβαια,το οποιο και απολαυσα τα μαλα
Δεν απαξιωνω καμμια κατευθυνση προς την ηχητικη αναπαραγωγη και νιρβανα του καθενος απο εμας
Συνιστω ομως προς ολους ως αρχη,να δουν σοβαρα την διαμορφωση των χωρων ακροασης τους,ως πρωτη και αναγκαια συνθηκη για να ακουσουν τον εξοπλισμο τους σωστα,συναρτησει λογικου κοστους και του WAF,γιατι αυτη ειναι η πραγματικοτητα
των καθημερινων χωρων οικιακης ακροασης(δεν εχουν ολοι το προνομια να εχουν Batcave η ανηχοικους θαλαμους),πριν προχωρησουν σε αλλες επιλογες αλλαγων,οποιες κι αν ειναι αυτες
Εγω τις κανω,αυτες τις αλλαγες, γιατι εχω πεισθει ,αλλα δεν το επιδιωκω(ουτε με εκφραζει ουτε και το θελω) για κανενα απο εσας
Aρκετα στον ηχο δεν εξηγουνται μονο με χρηση pdf και μετρικων οργανων(δεν εχει επενδυσει αρκετα η βιομηχανια ηχου σε αυτα ακομα-------γιατι δεν την ενδιεφερε ενδεχομενα),και ουτε αποκλειστικα με τα αυτια μας(αμβλυνση ακοης ,πλασιμπο εφεκτ κα)
Αυτο που κυριως με αντιπροσωπευει ,ειναι η παρουσιαση της διαφορετικοτητας των προσεγγισεων,να γινετε με σεβασμο των υποκειμενικων διαφορετικων αποψεων ,χωρις αναθεματισμους , αισχροτητες και υβρεις εκατερωθεν που δεν τιμουν την βιοηθικη
και την πολιτισμικη μας κληρονομια
Υπηρξε ορθως παρεμβαση απο την διαχειριστικη ομαδα στα αντιστοιχα ποστ
Δεν θα σχολιασω το χρονο και τον τροπο της αντιδρασης αυτης
Ζητω συγγνωμη για τα εκ παραδρομης ορθογραφικα λαθη
Ευχαριστω για την φιλοξενια
Γιωργος Γαλανης
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εγώ άκουγα μουσική, έπινα ουισκάκι, τσάκιζα πιτσίνια και αποθήκευα το αποτέλεσμα του συστήματός σου σε συνδυασμό με τον περιποιημένο χώρο σου ως αναφορά για να κουλαντρίσω το δικό μου σύστημα. Το παρεάκι φανταστικό. Και αυτός ο οικοδεσπότης ( όπως και ο προηγούμενος δηλαδή ), άρχοντας!
Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν το router να αλλάζει τον ήχο ( χωρίς να έχει σημασία ο βαθμός στον οποίο συντελεί ) όταν δεν πέρναγε μουσική πληροφορία μέσα απο αυτό. Ίσως αξίζει τον κόπο να γίνει ακρόαση των router χωρίς τον παράγοντα που επηρεάζεται απο το δίκτυο ( ο τηλεχειρισμός του melco ), μήπως καταναλώνονται πόροι του συστήματος σε αυτή τη λειτουργία ή το μηχάνημα "μπαίνει στη διαδικασία" διορθώσεων εις βάρος της λειτουργίας που πραγματικά εξυπηρετεί; Υποθέσεις κάνω.
Για τα αντικραδασμικά, δεν έβγαλα σαφή συμπεράσματα για το ποιο μου άρεσε περισσότερο αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.
Σχετικά με τη περιποίηση του χώρου, δεν το συζητώ. Τόσο απο τη συζήτηση που είχαμε κατά την αρχική εκ του σύνεγγυς γνωριμία μας, όσο και μετά τη χθεσινή ακρόαση, έγινα υπέρμαχος της φροντίδας του χώρου. Ξεκούραστος ήχος ακόμα και όταν το γκαζώσαμε. (Ότ)Αν ακούσεις τί γίνεται στον χώρο μου, θα καταλάβεις ή θα θυμηθείς πως ήταν το δικό σου πριν τη περιποίηση.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
λοιπόν, πρώτα απ όλα θα ήθελα με τη σειρά μου να ρυχαριστήσω τον οικοδεσπότη για τη χθεσινή μουσική συγκέντρωση!
άλλη μια καταπληκτική βραδιά στο ενεργητικό μας!
Τώρα, το χαρακτηρισμό του... καλωδιόπληκτου δε θα το γλυτώσω, μιας και όσα ανέφερε ο blues για το switch και το καλώδιο ethernet ήταν άμεσα αντιληπτό!.
Ομοίως και η συμμετοχή των αντικραδασμικών στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα!.
Κύριοι,
ΟΤΙ και να αλλαχθεί στην αλυσίδα των μηχανημάτων, στηρικτικών,καλωδίων,υλικών,χώρου και συγχωρέστε με αν ξεχνώ κάτι, ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ!.
θέλετε το πιστεύετε, θέλετε όχι, δικό σας θέμα!.
Είτε σε δικάναλο, είτε σε πολυκάναλο, είτε σ αναλογικό είτε σε ψηφιακό, ακούγεται!

Τώρα μπορεί ν αρχίσει η αναμενόμενη αμφισβήτηση εκ νέου, αλλά, πραγματικά, δοκιμάστε κάτι απ τα ανωτέρω πριν αρχίζετε να γράφετε..
αυτά κι από μένα;)
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μπράβο μάγκες!! Πολλά μπράβο και στον οικοδεσπότη . Είναι καλό να γίνονται ωραίες συναντήσεις αλλά και όμορφες συζητήσεις.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εφερε μαζι του ο gpol(Γιωργος), ενα Mikrotik router board RB 260GS,(αξιας 40 ε),ενα εξωτερικο τροφοδοτικο ιφι(αξιας 50 ε),και ενα καλωδιο εθερνετ κατ 7 Μελκο,(αξιας 60 ε),τα οποια και αντικατεστησαν τα χειροποιητα δικα μου κατ 7 και το σουιτς της τπ λινκ
Αξιο λογου ειναι οτι δεν στριμαραμε μουσικη μεσω τινταλ,( οπου ενδεχομενως να υπηρχαν καποιες διαφορες )αλλα ακουσαμε το μελκο απο τα αρχεια του εσωτερικου του σκληρου
Ακουσαμε το ιδιο κομματι τουλαχιστον 10 φορες εναλλαξ(αβ) με σταθερη την σταθμη του ενισχυτη
Το συμπερασμα μου
Με την χρηση του Μικροτικ,τροφοδοτικου ιφι και καλωδιου Μελκο,ο ηχος απεκτησε μεγαλυτερα σωματα ,ογκο,οι φωνες ηρθαν
πιο μπροστα,η χωρικη πληροφορια μεγαλωσε,τα δε ακουσματα του πιανου και της ακουστικης κιθαρας,πιο φυσικα,με καλυτερη ροη και εν τελει πιο μουσικα
Θα ήθελα μια διευκρίνιση.
Από πού προκύπτει πως οι διαφορές που ακούσατε οφείλονται ΚΑΙ στο ρούτερ ΚΑΙ στο καλώδιο δικτύου και όχι μόνο στο τροφοδοτικό που αλλάξατε?
Εγιναν ξεχωριστά συγκριτικά για το καθένα από αυτά?
 



Μηνύματα
342
Reaction score
1
Επίτηδες έβαλα αυτό το υπέροχο τραγούδι αντί σχολίου για να επαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο. Από το πρωί εκτός του Λέανδρου & του Νίκου κανείς δεν σχολίασε κάτι. Εγώ ήμουν έτοιμος να γράψω πριν αλλά το σκέφτομαι. Ίσως να μην αξίζει να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου με κάποιους που αδιαφορούν για κάτι ωραίο όπως μία χομπίστικη συνάντηση. Ίσως να φταίει ότι δεν συμμετείχαν οι γνωστοί/άγνωστοι του site. Λυπάμαι πολύ.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
E, να σχολιασω εγω: η Γιωργος και η παρεα του ειναι φιλαρακια τρελαμενα και περασαν σουπερ! Εμενα γιατι δε με καλεσατε ρε αγλητες; Φοβηθηκατε οτι θα ερθω με κανενα μικροφωνο, οπως με κοροιδευει ο ψηλος, και θα σας χαλαγα τις δοκιμες;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
E, να σχολιασω εγω: η Γιωργος και η παρεα του ειναι φιλαρακια τρελαμενα και περασαν σουπερ! Εμενα γιατι δε με καλεσατε ρε αγλητες; Φοβηθηκατε οτι θα ερθω με κανενα μικροφωνο, οπως με κοροιδευει ο ψηλος, και θα σας χαλαγα τις δοκιμες;
Γιατί να τις χάλαγες? Θα έριχνες κανένα τραγούδι?
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
  • Τέτοια (και τοσο) εσωστρεφή κλίση των ηχειων παρατήρησα κι εδώ, σε φίλο όπου παρενέβη ο Χάρης. ...
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
... Εγώ ήμουν έτοιμος να γράψω πριν αλλά το σκέφτομαι. Ίσως να μην αξίζει να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου με κάποιους που αδιαφορούν για κάτι ωραίο όπως μία χομπίστικη συνάντηση.
Δεν νομίζω να αδιαφορεί κανείς γι' αυτό. Ίσως κάποιος κακόψυχος μόνο. Μακάρι όλοι να περνούν καλά και να διασκεδάζουν με τον τρόπο τους.

Από την άλλη όμως δε νομίζω πως υπάρχουν πολλοί που μπορούν να σχολιάσουν, κάποιοι ίσως και να δαγκώνονται. Πως να σχολιάσεις τις διαφορές στον ήχο, ευδιάκριτες μάλιστα, από την αλλαγή switch, utp cable και αντικραδασμικών κάτω από dac και ψηφιακά transport.

Είμαι όμως βέβαιος πως περάσατε ωραία, υγεία λοιπόν κι όμορφες βραδιές.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top