Ηχοαπορροφητική κουρτίνα

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Αφού σχεδόν έχω καταλήξει με το θέμα του ταβανιού (διάτρητη γυψοσανίδα), προβληματίζομαι με το τι θα κάνω με τις πρώτες ανακλάσεις, δεξιά κι αριστερά.

Το πρόβλημα ειναι ότι εχει παράθυρα, μπαλκονοπορτες οπότε η διάχυση πάει περίπατο. Βρήκα αυτό το ύφασμα, το οποίο προορίζεται για τέτοιες δουλειές (θέατρα, σινεμά κοκ), οπότε σκέφτομαι να βάλω κουρτίνες από αυτό δεξιά αριστερά (πρώτες ανακλάσεις) και πίσω προκειμένου να "απομονωθεί" χώρος του HC απο την κουζίνα. Βάζω το "απομονωθεί" εντός εισαγωγικών καθότι γνωρίζω ότι δεν πρόκειται να γινει αυτό (ο χώρος δεν θα μικρύνει), απλά θέλω να κόψω της ανακλάσεις απο την κουζίνα (εφαρμόζοντας και το LEDE που διάβαζα σε αλλο νήμα).

Ο μπροστινός τοίχος έχει διάχυση με αριθέρμ.

Παρατηρήσεις υποδείξεις και κράξιμο (αν σκέφτομαι μ@λ@κίες) ευπρόσδεκτα εννοείται, για αυτό άλλωστε γράφουμε και στο φόρουμ!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Εξαιρετικό φαίνεται!

Που το ανακάλυψες βρε τέρας;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Βρήκα αυτό το ύφασμα, το οποίο προορίζεται για τέτοιες δουλειές (θέατρα, σινεμά κοκ), οπότε σκέφτομαι να βάλω κουρτίνες από αυτό δεξιά αριστερά (πρώτες ανακλάσεις) και πίσω προκειμένου να "απομονωθεί" χώρος του HC απο την κουζίνα.
Πες λεπτομέρειες όταν μάθεις. Τα ετοιμάζουν ή θα κάνουμε τις μοδίστρες και να αρχίσω να ψάχνω μοντέλα Singer; :biggrin:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Εξαιρετικό φαίνεται!

Που το ανακάλυψες βρε τέρας;
στο νήμα με τα καλώδια :p :lol:
Πες λεπτομέρειες όταν μάθεις. Τα ετοιμάζουν ή θα κάνουμε τις μοδίστρες και να αρχίσω να ψάχνω μοντέλα Singer; :biggrin:
πάρε μια τούτη https://www.arenatelemarketing.gr/mini-foriti-raptomixani-xeiros-53700.html

να μάθεις στις δικές σου.....και μετά παίρνεις μία καλή να κάνεις γαζιά τις δικές μας:laugh:
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Να επισημάνω ότι στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα, ο κύριος με τον οποίο μίλησα ήταν ιδιαιτέρως εξυπηρετικός. Προσφέρθηκε μάλιστα να μου στείλει δείγμα από το εν λόγω υλικό (μιας και βρίσκομαι στα Χανιά).

(Ο καλός λόγος να λέγεται, δεν έχω κανένα όφελος από την συγκεκριμένη εταιρία)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Αφού σχεδόν έχω καταλήξει με το θέμα του ταβανιού (διάτρητη γυψοσανίδα), προβληματίζομαι με το τι θα κάνω με τις πρώτες ανακλάσεις, δεξιά κι αριστερά.

Το πρόβλημα ειναι ότι εχει παράθυρα, μπαλκονοπορτες οπότε η διάχυση πάει περίπατο. Βρήκα αυτό το ύφασμα, το οποίο προορίζεται για τέτοιες δουλειές (θέατρα, σινεμά κοκ), οπότε σκέφτομαι να βάλω κουρτίνες από αυτό δεξιά αριστερά (πρώτες ανακλάσεις) και πίσω προκειμένου να "απομονωθεί" χώρος του HC απο την κουζίνα. Βάζω το "απομονωθεί" εντός εισαγωγικών καθότι γνωρίζω ότι δεν πρόκειται να γινει αυτό (ο χώρος δεν θα μικρύνει), απλά θέλω να κόψω της ανακλάσεις απο την κουζίνα (εφαρμόζοντας και το LEDE που διάβαζα σε αλλο νήμα).

Ο μπροστινός τοίχος έχει διάχυση με αριθέρμ.

Παρατηρήσεις υποδείξεις και κράξιμο (αν σκέφτομαι μ@λ@κίες) ευπρόσδεκτα εννοείται, για αυτό άλλωστε γράφουμε και στο φόρουμ!
πόσο πάει το μέτρο?
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
15 +ΦΠΑ ευρώ/μέτρο, τρία μέτρα ύψος. Οπότε για σπίτι είναι ότι πρέπει. Υπάρχει άλλο ένα υλικό το οποίο όμως den πλένεται και κοστίζει 55 +ΦΠΑ. Είναι πιο όμορφο από ότι μου είπε αλλά αν έχεις χωρίσει τι σε νοιάζει η ομορφιά!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
15 +ΦΠΑ ευρώ/μέτρο, τρία μέτρα ύψος. Οπότε για σπίτι είναι ότι πρέπει. Υπάρχει άλλο ένα υλικό το οποίο όμως den πλένεται και κοστίζει 55 +ΦΠΑ. Είναι πιο όμορφο από ότι μου είπε αλλά αν έχεις χωρίσει τι σε νοιάζει για την ομορφιά!
μόνο?!:party:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
15 +ΦΠΑ ευρώ/μέτρο, τρία μέτρα ύψος. Οπότε για σπίτι είναι ότι πρέπει. Υπάρχει άλλο ένα υλικό το οποίο όμως den πλένεται και κοστίζει 55 +ΦΠΑ. Είναι πιο όμορφο από ότι μου είπε αλλά αν έχεις χωρίσει τι σε νοιάζει η ομορφιά!
Πλάτος 3 μέτρα και 15€ το τρέχον; Τζάμπα, μήπως είναι λάθος;
 








Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Για να κλείσω το κουζίνακι και το διάδρομο, ποια από τις επιλογές, προτάθηκαν παραπάνω είναι η ποιο κατάλληλη;
Γιατι δεν βαζεις broandband panels ωστε να μειωθει ο θορυβος / ηχος στη κουζινα?
Να υποθεσω οτι θελεις οταν δεν χρησιμοποειται να ανοιγει τελειως , σωστα?
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Δεν είναι θέμα θορύβου... Θέλω ένα τρόπο να χωρίζω το κουζίνακι όταν δεν χρησιμοποιείται. Τώρα έχω μια απλή κουρτίνα, αλλά σκέφτομαι μήπως κάποιο από τα παραπάνω υφάσματα έχει καλύτερες ακουστικές ιδιότητες.
Το διαδρομακι λειτουργεί σαν μαγνήτης - ενισχυτής μπάσου με αποτέλεσμα να βαράει η πόρτα. Είπα μήπως βελτιωθεί η κατάσταση αν το απομονώσω με κάτι από τα παραπάνω.
Βασικά ψάχνω μια λύση να οριοθετησω το χώρο του home cinema (και ηχητικά και χωροταξικά) αφήνοντας εκτός το κουζίνακι και το διάδρομο.
Η κουρτίνα βολεύει γιατί μπορεί να τραβηχτεί όταν χρειάζεται πρόσβαση στους πίσω χώρους.
Οπότε κάτι σαν τη κουρτίνα του Θωμά ή αυτό που μας έδειξε ο φίλος στο πρώτο ποστ;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542



 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top