Ηχοαπορροφητική κουρτίνα


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δεν είναι θέμα θορύβου... Θέλω ένα τρόπο να χωρίζω το κουζίνακι όταν δεν χρησιμοποιείται. Τώρα έχω μια απλή κουρτίνα, αλλά σκέφτομαι μήπως κάποιο από τα παραπάνω υφάσματα έχει καλύτερες ακουστικές ιδιότητες.
Το διαδρομακι λειτουργεί σαν μαγνήτης - ενισχυτής μπάσου με αποτέλεσμα να βαράει η πόρτα. Είπα μήπως βελτιωθεί η κατάσταση αν το απομονώσω με κάτι από τα παραπάνω.
Βασικά ψάχνω μια λύση να οριοθετησω το χώρο του home cinema (και ηχητικά και χωροταξικά) αφήνοντας εκτός το κουζίνακι και το διάδρομο.
Η κουρτίνα βολεύει γιατί μπορεί να τραβηχτεί όταν χρειάζεται πρόσβαση στους πίσω χώρους.
Οπότε κάτι σαν τη κουρτίνα του Θωμά ή αυτό που μας έδειξε ο φίλος στο πρώτο ποστ;
Δεν νομίζω ότι θα σου κόψει χαμηλές η κουρτίνα.
 



Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Telikα αγόρασα ύφασμα, σύνολο 18 μέτρα, τρεις κουρτινες δλδ των τριών μέτρων (με πτυχώσεις). Τοποθετήθηκαν δεξιά, αριστερά και πίσω σε ενιαίο χώρο 60 τμ περίπου. Η πίσω κουρτίνα μπήκε ούτως ώστε να "απομονώσει" το χώρο του HC απο την κουζίνα. Στον μπροστινό τοίχο και στο ταβάνι έχει διάχυση με αριθερμ. Πρώτη εντύπωση είναι ότι μπορούσα να ανεβάσω κι άλλο εντάσεις χωρίς να το αισθάνομαι τόσο δυνατά. Σε ταινίες που στο 0 γινόταν της πουτάνας πλέον είναι απλά δυνατά. Αρχικά κοίταξα τους τελικούς, μήπως και τα παιδιά είχαν πειράξει το gain...
Anebazw μια μέτρηση RT60. Ρύθμιση/ισοστάθμιση δεν έγινε ακόμα, απλά ήθελα να δω που βρίσκομαι. Η καμπύλη πάντως έχει χαλάσει εντελώς, πράγμα φυσιολογικό νομίζω (ή όχι; ).
 

Attachments



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Η καμπύλη πάντως έχει χαλάσει εντελώς, πράγμα φυσιολογικό νομίζω (ή όχι; ).
Πρέπει να ξανακάνεις ισοστάθμιση, δεν μπορείς να μετράς καμπύλη με την παλιά.
Το Rt60 βελτιώθηκε, αν εχεις και συμμετρία είναι καλά. Μπορει να βελτιωθεί κι αλλο στα χαμηλό-μεσαία.
Μέτρα ξανά μετά την ισοσταθμιση
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ναι, το φαντάστηκα, εφόσον θα αλλάξουν τα χαρακτηριστικά του χώρου θα πρέπει να ξαναγίνει ρυθμιση. Φαντάζομαι πρέπει να γίνει κι απο την αρχή η εύρεση της βέλτιστης αποστασης απο τον τοιχο των μπροστινών ηχειων, σωστα;
Να απενεργοποιησω οντισι και να παίξω με την απόσταση απο τον πίσω τοιχο και με την κλίση τους...

Επίσης, μια απορία που εχω, εάν με ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο η μία θέση ακροασης, κρίνεται απαραίτητο να τρέξω το λογισμικό και στις 8 θέσεις; Ξαναλέω, εαν με ενδιαφέρει μονο η μια, δική μου θέση στον καναπέ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Ναι, το φαντάστηκα, εφόσον θα αλλάξουν τα χαρακτηριστικά του χώρου θα πρέπει να ξαναγίνει ρυθμιση. Φαντάζομαι πρέπει να γίνει κι απο την αρχή η εύρεση της βέλτιστης αποστασης απο τον τοιχο των μπροστινών ηχειων, σωστα;
Να απενεργοποιησω οντισι και να παίξω με την απόσταση απο τον πίσω τοιχο και με την κλίση τους...

Επίσης, μια απορία που εχω, εάν με ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο η μία θέση ακροασης, κρίνεται απαραίτητο να τρέξω το λογισμικό και στις 8 θέσεις; Ξαναλέω, εαν με ενδιαφέρει μονο η μια, δική μου θέση στον καναπέ.
Αν πιστεύεις πως εχεις βρει βέλτιστη θέση, άστα εκεί. (Σαν να είναι πολύ off axis)

Τρέξε μόνο ισοστάθμιση και βλέπουμε.
 



Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Δεν βρίσκω και καμια παλιά μέτρηση.... Δεν ήταν έτσι... Σίγουρα άλλαξε πολύ ο χώρος λόγω των κουρτινών. Φαντάζομαι ότι θα είναι και ευκολότερο για το λογισμικό να σιάξει τον ήχο, σωστά;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
παρατηρω οτι στους 80 με 100 κυκλους, ανεβηκε το RT γνωριζουμε που οφειλεται αυτο ?
(σε ολοκληρο το υπολοιπο φασμα, κατεβηκε πολυ), γι αυτο ζηταω το πριν και το μετα σε πολλες μετρησεις μελων.
πιθανοτατα, με μια μικρη αλλαγη θεσης των υπογουφερ, να διορθωθει, απλα λεω.
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Ναι, το φαντάστηκα, εφόσον θα αλλάξουν τα χαρακτηριστικά του χώρου θα πρέπει να ξαναγίνει ρυθμιση. Φαντάζομαι πρέπει να γίνει κι απο την αρχή η εύρεση της βέλτιστης αποστασης απο τον τοιχο των μπροστινών ηχειων, σωστα;
Να απενεργοποιησω οντισι και να παίξω με την απόσταση απο τον πίσω τοιχο και με την κλίση τους...

Επίσης, μια απορία που εχω, εάν με ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο η μία θέση ακροασης, κρίνεται απαραίτητο να τρέξω το λογισμικό και στις 8 θέσεις; Ξαναλέω, εαν με ενδιαφέρει μονο η μια, δική μου θέση στον καναπέ.
Aν τρέξεις την ισοστάθμιση στις οκτώ θέσεις, σου διορθώνει τον μέσο όρο αυτών των θέσεων, αν τρέξεις μόνο την κεντρική σου διορθώνει μόνο αυτή, όπως καταλαβαίνεις λοιπόν με διόρθωση σε πολλές θέσεις δεν παίρνεις το βέλτιστο για την κεντρική.
Αυτό το διαπίστωσα με την άλλη εφαρμογή, το ratbadyssey, διαπίστωσα πως στις υπόλοιπες θέσεις η καμπύλη ήταν σχεδόν σωστή και δεν χρειαζόταν μεγάλη επέμβαση αντίθετα με την κεντρική που είχε έντονες χαράδρες και κορυφές.

Οπότε γώ τι κάνω, κάνω μεν οκτώ μετρήσεις αλλά όλες (πέραν της πρώτης που υποχρεωτικά είναι ακριβώς στη θέση ακρόασης) τις κάνω πολύ κοντά στην πρώτη, σχεδόν στα 30 - 40 εκατοστά απ την κεντρική, έτσι έχω πιο ιοσταθμισμένο το sweet spot αφού επεμβαίνει περισσότερο εκεί που έχω πρόβλημα παρά στις θέσεις που δεν κάθομαι ούτως ή άλλως και που δεν χρήζουν ισοστάθμισης.

Μη ξεχνάς επίσης πως ο κατασκευαστής σου λέει ότι πάνω από 60cm δεν πρέπει να απέχουν οι θέσεις μέτρησης μεταξύ τους απ την πρώτη κεντρική, όσο πιο κάτω απ τα 60cm βάζεις το μικρόφωνο στις υπόλοιπες θέσεις, τόσο πιο ισοσταθμισμένο βγαίνει το sweet spot.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και ως 1μ αποσταση ειναι οκ ...

Mε το rew μετρα rt60και spectro.....τιποτα αλλο
....οτι σου βγαζει σε διαγραμματα το app αυτο ακους....
target curve δινεις στο app (αν θελεις) και τελος...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
και ως 1μ αποσταση ειναι οκ ...
Κώστα μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και θα εξηγήσω γιατί, αν στις ακροάσεις δεν συμμετέχουν πάνω από δύο άτομα η ισοστάθμιση με μέτρηση απόστασης ενός μέτρου θα ισοσταθμίσει το μέσο όρο των οκτώ θέσεων κι αν αυτές οι θέσεις "μετράνε" σωστά, θα γίνει ισοστάθμιση με πολύ μικρή επέμβαση για την κεντρική.

Ας κάνει ένα πείραμα ο φίλος, ας κάνει μία ιοστάθμιση με το μικρόφωνο στις υπόλοιπες θέσεις ένα μέτρο μακριά της πρώτης κεντρικής μέτρησης κι άλλη μία με το μικρόφωνο στα 40 εκατοστά οι υπόλοιπες θέσεις απ την κεντρική κι ας κρατήσει τα αποτελέσματα στο κινητό το πριν και το μετά. Θα δεις ότι υπάρχει διαφορά στο πριν γιατί είναι αδύνατον οι θέσεις που είναι ένα μέτρο μακριά απ την κεντρική να "μετράνε" το ίδιο με τη μέτρηση στα 40 εκατοστά, το μόνο ερώτημα είναι οι υπόλοιπες θέσεις "μετράνε" καλύτερα ή χειρότερα;
Εγώ το έκανα κι έπαθα ένα σοκ, υπήρχαν μετρήσεις στο ένα μέτρο που δεν χρειαζόντουσαν καν να επέμβει το Audyssey, flat για flat, με τέτοιο μέσο όρο την πρώτη εκεί που θα πρεπε να αφαιρέσεις ή προσθέσεις 7-8db αφαιρούσε ή πρόσθετε 2-3db, με αποτέλεσμα η κεντρική να έχανε κοντά στα 5db, δεν είναι και μικρή η διαφορά.

Στην δική μου περίπτωση οι υπόλοιπες μετράνε καλύτερα κι όσο πλησίαζα προς την κεντρική χαλάγανε, αν στον φίλο η κεντρική μετράει καλύτερα πάλι λάθος είναι να βάλει στο ένα μέτρο το μικρόφωνο, γιατί η ισοστάθμιση θα κοιτάξει να φτιάξει τις υπόλοιπες θέσεις κι αυτό θα χαλάσει την κεντρική, για να λέει ο κατασκευαστής όχι μεγαλύτερη των 60 εκατοστών κάτι ξέρει, αν κάτσεις δίπλα δίπλα με ένα άτομο ακόμα στον καναπέ θα μετρήσεις περίπου 40 εκατοστά απόσταση κέντρο κεφαλιών, οπότε θεωρεί ότι με δύο άτομα που κάθονται πιο άνετα κι όχι κολλητά η απόσταση μεταξύ τους θα είναι μάξιμουμ 60 εκατοστά.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι βρε, συμφωνουμε.....
....απλα λεω οτι μπορεις να βρεις τον μεσο ορο ως 1μ αποσταση απο την κεντρικη αντι για 0.6 που λες..
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
ναι βρε συμφωνουμε.....
....απλα λεω οτι μπορεις να βρεις τον μεσο ορο ως 1μ αποσταση απο την κεντρικη
Ο μέσος όρος με την κεντρική όσο μεγαλώνει η απόσταση "ομαλοποιεί" την κεντρική.
Για παράδειγμα ας πάρουμε τυχαία μία συχνότητα, τα 100Hz, αν στην κεντρική θέση αυτή η συχνότητα έχει χαράδρα της τάξης των 10db και στις υπόλοιπες μόνο 2db, ο μέσος όρος είναι 3db και τόσο θα σου κάνει διόρθωση, έτσι όμως τα -10db της κεντρικής θέσης θα γίνουν -7db, ουσιαστικά δηλαδή στη θέση ακρόασης μπαρμπούτσαλα.
Κάνοντας τώρα μετρήσεις με απόσταση ίση ή και μικρότερη απ τα 60cm, οι υπόλοιπες θέσεις δεν θα σου δείξουν -2db αλλά μείον 6, μείον 7 περίπου αφού πλησιάζουν στην "προβληματική" κεντρική θέση ακρόασης, οπότε εκεί βγαίνει ένας μέσος όρος 7db που χρήζει ισοστάθμισης, οπότε η διαφορά είναι μεγάλη αφού στην πρώτη περίπτωση τα 100hz θα τ ακούσεις κατά μείον 7db ενώ στη δεύτερη κατά μείον 3db, λίγο το χεις;
Ελπίζω να έγινα κατανοητός τι ακριβώς θέλω να πω αν και μπήκαμε σ άλλα χωράφια που είναι εκτός θέματος του παρόντος νήματος οπότε ζητώ εκ των υστέρων βέβαια ταπεινά συγγνώμη απ τον νηματοθέτη.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν εισαι εκτος θεματος βρε.....

γιαυτο μπορεις να κανεις οτι θελεις με το app και οσα preset θελεις ........;)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.497
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top